Εκτός φάσης / Τα φώτα σας

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

ika

Supreme Member
20 September 2010
4,840
Αθήνα
Μετά από πολύ καιρό, έβαλα τον AVR να κάνει ξανά autocalibration.

Μου δείχνει το δεξί εμπρός ηχείο εκτός φάσης.
Τα καλώδια ενισχυτής-ηχεία είναι σωστά ενωμένα, κόκκινο (+) στο κόκκινο, μαύρο (-) στο μαύρο. Όταν αντιστρέψω το καλώδιο στη μπόρνα του δεξιού ηχείου, το βγάζει ΟΚ.
Επίσης ξεβίδωσα τα μεγάφωνα να συγκρίνω την εσωτερική συνδεσμολογία τους με το crossover και είναι ίδια και στα 2 ηχεία.

Καμιά ιδέα?
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Εμένα με προιδεάζει για μεγάλη ασυμμετρία στο χώρο. Όχι ότι λύνει το θέμα η παρατήρηση μου βέβαια... Ποιόν πολυκάναλο έχεις?
 

ika

Supreme Member
20 September 2010
4,840
Αθήνα
Pioneer 2020

Αριστερά του αριστερού ηχείου είναι τοίχος και δεξιά του δεξιού είναι τοίχος με μπαλκονόπορτα.

Λέω να δοκιμάσω να αλλάξω τα ηχεία μεταξύ τους και να δω τι θα γίνει.
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Δοκίμασε αν έχεις χρόνο και όρεξη να αλλάξεις και θέση στο σύστημα και τη θέση ακρόασης-μέτρησης να δεις αν θα στο βγάλει πάλι.
 

ika

Supreme Member
20 September 2010
4,840
Αθήνα
Απάντηση: Re: Εκτός φάσης / Τα φώτα σας

Δοκίμασε αν έχεις χρόνο και όρεξη να αλλάξεις και θέση στο σύστημα και τη θέση ακρόασης-μέτρησης να δεις αν θα στο βγάλει πάλι.

Εννοείς να πάω πιο άκρη ή να φέρω πιο μπροστά τα δύο ηχεία?
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Ναι.

Δοκίμασε και μεγάλα μαξιλάρια στα σημεία πρώτων ανακλάσεων στα πρόχειρα.

Μάλλον είναι πιο εύκολο να ξεπατικώσεις προσωρινά τα μαξιλάρια ενός καναπέ από το να φέρνεις βόλτα τα ηχεία στο σπίτι. Ειδικά αν τα καλώδια είναι κοντά.
 

ika

Supreme Member
20 September 2010
4,840
Αθήνα
Πιστεύω ότι είναι ο χώρος, όπως λέει ο Panoramix.

1. Πιο ανοιχτά δεν μπορώ, το καλώδιο δεν φτάνει για πολλά-πολλά.
2. Αλλάζοντας μεταξύ τους τα ηχεία, πάλι το δεξί το δείχνει εκτός φάσης - Άρα δεν είναι το ηχείο.
3. Φέρνοντας τα ηχεία λίγο πιο μπροστά ή λίγο πιο πίσω, τα δείχνει και τα δύο εκτός φάσης - No problem έτσι.
4. Ερώτηση : το μικρόφωνο πρέπει να κοιτάει στο ταβάνι κατά την διαδικασία?

Με μαξιλάρια δεν το έκανα ακόμα.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Δοκιμασε να στησεις το μικροφωνο ακριβως στο κεντρο των δυο ηχειων μετρωντας με ακριβεια μ ενα μετρο και βοηθεια απο δευτερο ατομο ωστε να σου βγαλει και στη μετρηση την ιδια ακριβως αποσταση, δυο φορες που το κανα μου τα βγαλε σωστα μετα, το περιεργο ειναι οτι αυτο το προβλημα μου το παρουσιασε στο νεο και μεγαλυτερο χωρο, καποια σχεση εχει αυτο αλλα δεν ξερω ποια.

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

ika

Supreme Member
20 September 2010
4,840
Αθήνα
Ήδη το έκανα με χρήση μέτρου και με το μικρόφωνο πάνω σε σκαμπό στο κέντρο.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Και συνεχιζει ε; Δοκιμασες να τα βγαλεις ολα εκτος ρευματος, να τα αποσυνδεσεις και να τα ξανασυνδεσεις απ την αρχη;

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

ika

Supreme Member
20 September 2010
4,840
Αθήνα
Απάντηση: Re: Εκτός φάσης / Τα φώτα σας

Και συνεχιζει ε; Δοκιμασες να τα βγαλεις ολα εκτος ρευματος, να τα αποσυνδεσεις και να τα ξανασυνδεσεις απ την αρχη;

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν δοκίμασα με τα HDMI (αν αυτά εννοείς), αλλά με τόσες και μεγάλες διακοπές ρεύματος που γίνανε φέτος, νομίζω είναι σαν να έχει γίνει :flipout:

Πάντως το πρόβλημα είναι να θεωρεί ο AVR μόνο το ένα ηχείο σε ανάποδη φάση, άμα τα βλέπει και τα δύο πρακτικά πιστεύω δεν υπάρχει θέμα.
Πιο πολύ για να μου φύγει η απορία.
 

Λάκης

AVClub Fanatic
26 September 2007
13,820
Είμαι παντού
Προφανως και ειναι μπαγκ του Παιονιρ,μην ασχολεισαι.
Το εχω ξανακουσει και μου'χει συμβει και μενα,ενω δεν ειχα θεμα χρονια,ξαφνικα του τη βαρεσε και βλεπει ενα ηχειο εκτος φασης.
Μην τρελενεσαι.
 

ika

Supreme Member
20 September 2010
4,840
Αθήνα
Προφανως και ειναι μπαγκ του Παιονιρ,μην ασχολεισαι.
Το εχω ξανακουσει και μου'χει συμβει και μενα,ενω δεν ειχα θεμα χρονια,ξαφνικα του τη βαρεσε και βλεπει ενα ηχειο εκτος φασης.
Μην τρελενεσαι.

Με τα προηγούμενα ηχεία δεν το έκανε, ούτε και σε άλλο χώρο το έκανε.
Σε αυτό το χώρο είναι 5 χρόνια και με αυτά τα ηχεία 3+.
Μπορεί να έχω να κάνω autocallibration και 3 χρόνια, δεν είχα προσέξει κάτι τέτοιο τότε.
 

Αντώνης-Κ

AVClub Addicted Member
22 June 2007
2,016
Δοκίμασέ να τοποθετήσεις το μικρόφωνο στο ιδικό τρίποδο στη θέση ακρόασης στο ύψος του αυτιού και πες μας εντυπώσεις.
 

ika

Supreme Member
20 September 2010
4,840
Αθήνα
Απάντηση: Re: Εκτός φάσης / Τα φώτα σας

Δοκίμασέ να τοποθετήσεις το μικρόφωνο στο ιδικό τρίποδο στη θέση ακρόασης στο ύψος του αυτιού και πες μας εντυπώσεις.

Δεν έχω ειδικό τρίποδο, έχω ένα από τη φωτογραφική μηχανή άλλα είναι κοντό, θα κάνω καμμια πατέντα να ανέβει.
 

Αντώνης-Κ

AVClub Addicted Member
22 June 2007
2,016
Τα μόνα ηχεία που πιθανό σωστά μπορεί να βρει εκτός φάσης είναι τα διπολικά συνήθως περιφερικά και το αγνοούμε. Αν συνεχίζει δοκίμασε και κανένα reset.