αγορά νέας τηλεόρασης

izdr

New member
10 April 2019
26
καλησπέρα από το 2010 έως και προχθές είχα μια LG SL9000 47αρα από την οποία ήμουν ευχαριστημένος εκτός από τις πολύ φωτεινές μέρες (είναι δίπλα από την μπαλκονόπορτα του σαλονιού) σκέφτομαι να πάρω 65άρα απόσταση έχω 3.8 μέτρα απο καναπέ και περίπου 4.5 απο την τραπεζαρία υπό γωνιά όμως χρήση κανάλια digea απλά και κάνα blue ray dvd και netflixkauhmerinew 4-5 ώρες και σ/κ καμιά 10-12 max και κυρίως από γυναίκα και παιδί gia paidika (dvd nickelodeon) εγώ άντε καμία ταινία τη βδομάδα να δω και καμιά σειρά netflix ή digea. τιμή έως 3000 μαζί με την επέκταση εγγύησης. τώρα τα δύσκολα lcd ή oled τη φοβάμαι λίγο την oled με αυτά που διαβάζω και από μάρκα τη; η panasonic αξίζει; έχω δει sony lg samsung έως τώρα σε led oled qled και έχω μπερδευτεί παραπάνω στόχος να βγάλει καμιά 10ετία και αυτή.
ευχαριστω!!
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Αγορά νέας τηλεόρασης

Αρχικά, δύο είναι οι τεχνολογίες τηλεοράσεων, στην υφιστάμενη αγορά: LCD και OLED. Αν όντως προορίζεται για πολύωρη θέαση τηλεοπτικού σήματος, μάλλον θα είναι πιο σωστή η επιλογή μιας LCD. Έπειτα, επιλέγεις ανάμεσα σε μοντέλα με VA και IPS panels (όπως η SL9000). Αν χρειάζεσαι σχετικά μεγάλες γωνίες θέασης, επιλέγεις τηλεόραση με IPS panel. Διαφορετικά, επιλέγεις μοντέλο με VA panel, με καλύτερο μαύρο και αντίθεση. Σε τέτοια περίπτωση, η Sony XF9005 (VA panel, 100 Hz) είναι μια πολύ καλή λύση, η οποία είχε φτάσει και στα 1500 ευρώ, στις περσινές "Black Friday" προσφορές.
 

papasouzakias

Moderator
Staff member
13 May 2009
4,523
Καλησπέρα. Δεκαετία απίθανο να βγάλουν οι σύγχρονες τηλεοράσεις. Ο λόγος έχουν αλλάξει τα Quality Control για μείωση του κόστους και η μεγάλη υπερπροσφορά σε LCD τηλεοράσεις που ρίχνουν μεν το κόστος αλλά και τη ποιότητα. Είχα διαβάσει ότι σε ένα εργοστάσιο στη Κίνα από τα 1.000 άτομα που ήταν επιφορτισμένα με τον έλεγχο των προιόντων τώρα θα μείνουν 10 μετά την εισαγωγή αυτοματοποιημένων μεθόδων ελέγχου.

Αν βλέπεις υπο γωνία τότε μόνο OLED ή IPS τηλεόραση. Για να πάθει κάτι μια OLED, πρέπει να συμβούν τα εξής . Είτε ελλατωματικό πάνελ, είτε παίζει με τερματισμένη τη φωτεινότητα συνέχεια, είτε παίζει το ίδιο τηλεοπτικό κανάλι όλη τη μέρα χωρίς να κλείνει η τηλεόραση. Βλέποντας ταινίες δεν έχω ακούσει περίπτωση να έχει πάθει κανείς τίποτα. Εξάλλου στις σύγχρονες OLED υπάρχουν συστήματα προστασίας για την αποτροπή προβλημάτων όπως Pixel Shift, Panel Refresh, Panel Calibration. Screensaver, επιλογή να κλείνει μόνη της αν ξεχαστεί ανοιχτή.
 

izdr

New member
10 April 2019
26
βασικά κοιτάω προς lsd va και oled στην sl δεν είμαι ευχαριστημένος από φωτεινότητα όταν είναι φωτεινή η μέρα η τηλεόραση είναι πάνω στο τοίχο διπλά σε μπαλκονόπορτα με φάρδος 3 μετρά και νότιο προσανατολισμό χωρίς να με κλείνει τίποτα οπότε το καλοκαίρι και ειδικά μεσημέρι και με τέντα κατεβασμένη δουλεύει μόνο στο έντονο ικανοποιητικά και η γωνιά θεάσεις δεν είναι σπουδαία φωτεινότητα αν θυμάμαι καλά έχει max 500 αλλά ήταν δώρο γάμου τότε και δεν την διάλεξα. Τώρα έχω ξεχωρίσει τις sony fx9005 sony χg9505 lg c8 lg b8 kai samsung qled 60ra και 70ra όλες σε 65".
αξίζει να περιμένω τις καινούργιες lg;
τώρα που χάλασε η sl έχω μείνει με μια 19αρα lg hdready 10ετιας. η αλήθεια είναι ότι θα παίζει κάνα 2ωρο παιδικά και κάνα 2ωρο βράδυ Άλφα για την σύζυγο να δει το τατουάζ άλλα αν κάτσω να δω εγώ μια ταινία το βράδυ θέλω να την απολαύσω...
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Αγορά νέας τηλεόρασης

Επειδή είμαι κάτοχος μιας 42" SL8000, πιθανώς να υφίσταται το ίδιο πρόβλημα με την SL9000: δεν είναι χαμηλή η φωτεινότητα, αλλά είναι πολλές οι ανακλάσεις σε χώρο με έντονο φωτισμό.
 

papasouzakias

Moderator
Staff member
13 May 2009
4,523
Αν πέφτει ο ήλιος πάνω στη τηλεόραση καμία τηλεόραση δε θα μπορεί να το χειριστεί. Τραβάτε τη κουρτίνα; Οι τηλεοράσεις με VA panel έχουν ακόμα χειρότερες γωνίες θέασης από τη LG SL9000 που είχες. Η LG C9 θα είναι καλύτερη σε σχέση με τις περσινές απλά μπορείς να βρεις τις περσινές σε καλύτερη τιμή.
 

izdr

New member
10 April 2019
26
ο ήλιος δεν πέφτει επάνω είναι από την ίδια πλευρά και η τηλεόραση και η μπαλκονοπορτα συγκεκριμένα δίπλα στην τηλεόραση οπότε να κοιτάξω κυρίως για lcd; πια προτείνεται να είναι καλή όμως αν και νομίζω πως μετά την sl όλες καλές θα μου φαίνονται..
 

papasouzakias

Moderator
Staff member
13 May 2009
4,523
Το θέμα είναι ότι βλέπεις υπο γωνία οπότε αν θέλεις κάτι καλύτερο από την SL τότε μόνο OLED. Στις VA όπως η Sony XF90 ή η QLED της Samsung θα δεις ότι η εικόνα θα αλλoιώνεται περισσότερο σε σχέση με την SL και όσο πιο γωνιακά τόσο δε θα μπορείς να δεις.
 

xavito

Moderator
Staff member
29 October 2008
8,982
Υπάρχουν και οι LCD τηλεοράσεις με VA panels + Viewing Angle optical layer ,δηλαδή VA panel με βελτιωμένες γωνίες θέασης και μειωμένη αντίθεση σε σχέση με τα "σκέτα" VA.

Τέτοιες είναι οι:

Sony KD65ZF9,

Samsung QE80RA,QE85RA,QE90RA,QE950RB.

οπότε δεν είναι μόνο τα VA, IPS/PLS ,αλλά και τα VA panels + Viewing Angle optical layers.


Παρακάτω συγκριτικά LCDs με VA panels+Viewing Angle optical layer vs IPS :

Sony Z9F vs LG SK9500 side-by-side comparison...https://www.rtings.com/tv/tools/compare/sony-z9f-vs-lg-sk9500/683/639?usage=7318&threshold=0.1


Samsung QN Q900RB vs LG SK9500 side-by-side comparison...https://www.rtings.com/tv/tools/compare/samsung-q900r-vs-lg-sk9500/778/639?usage=7318&threshold=0.1

source:[rtings.com]
 

izdr

New member
10 April 2019
26
Βασικά η κύρια θέαση είναι από τον καναπέ που είναι ευθεία η τραπεζαρία είναι στο πλάι οπότε πιο πολύ με ενδιαφέρει να έχει καλή εικόνα και φυσική κίνηση και σε δεύτερο βαθμό γωνία θέασης. Θέλω καλή όσο γίνετε εικόνα στην επίγεια αλλά να βλέπω και blue ray και να λέω ουαου γίνεται;
 

izdr

New member
10 April 2019
26
Μάλλον λέω να πάω σε led τελικά μια oled νομίζω θα μου δημιουργεί άγχος. Τα καλύτερα λόγια τα άκουσα για τις παρακάτω στη γύρα που έκανα εχθές:
Αξίζει η αγορά της sony xg95 σε σχέση με την fx9005 βλέπω ότι στα λεφτά της xg 65" παίρνω την xf 75" και 300 ευρώ ρέστα. Μιλάω πάντα για αποστάσεις από 3-5 μέτρα max αλλά κυρίως 3-3,5 σε ευθεία και χρήση 70% digea και 30% dvd και netflix. σε digea θα είναι πολύ χάλια η εικόνα σε αυτές τις ίντσες;
(δεν βρήκα μαγαζί με επίγειο σήμα για να δω εικόνα)
 

xavito

Moderator
Staff member
29 October 2008
8,982
Re: Απάντηση: αγορά νέας τηλεόρασης

Μάλλον λέω να πάω σε led τελικά μια oled νομίζω θα μου δημιουργεί άγχος. Τα καλύτερα λόγια τα άκουσα για τις παρακάτω στη γύρα που έκανα εχθές:
Αξίζει η αγορά της sony xg95 σε σχέση με την fx9005 βλέπω ότι στα λεφτά της xg 65" παίρνω την xf 75" και 300 ευρώ ρέστα. Μιλάω πάντα για αποστάσεις από 3-5 μέτρα max αλλά κυρίως 3-3,5 σε ευθεία και χρήση 70% digea και 30% dvd και netflix. σε digea θα είναι πολύ χάλια η εικόνα σε αυτές τις ίντσες;
(δεν βρήκα μαγαζί με επίγειο σήμα για να δω εικόνα)

Για την κυριώς χρήση που περιγράφεις 3-3,5μ σε ευθεία και χρήση 70% digea , προσωπικά θα διάλεγα 65XF9005 , η 75" σε τηλεοπτικό με συμπίεση δεν θα σε ικανοποιήσει.




...(δεν βρήκα μαγαζί με επίγειο σήμα για να δω εικόνα)

Απάντηση: ας συνδέανε εσωτερική κεραία,αλλά στα καταστήματα δεν νιώθουν.
 

izdr

New member
10 April 2019
26
Εδώ με το ζόρι μου μιλούσαν θα συνδεανε και κεραία. Η πιο καινούργια δεν είναι πιο safe σαν ενημερώσεις υποστήριξη και έχει και τον x1 ultimate που είναι πιο ισχυρός επίσης έχει και καλύτερο εμφανισιακά τηλεκοντρόλ. Στις 65" λες θα δείχνει καλύτερα επίγεια θα πιξελιαζει λιγότερο δλδ;
 

Eki_13

AVClub Addicted Member
18 June 2006
2,208
Re: Απάντηση: αγορά νέας τηλεόρασης

η sony xg95 θα εχει και airplay + homekit αν σε ενδιαφερει
 

Eki_13

AVClub Addicted Member
18 June 2006
2,208
η 65αρα fx9005 ειχε ξεκινησει κι αυτη στα 2900 οπως η xg95 τωρα?
 

izdr

New member
10 April 2019
26
Καλησπέρα τελικά σήμερα το απόγευμα πήρα την Sony kd 65 xf 9005 μαζί με την ηχομπαρα Sony HT-XF9000 ένα ασύρματο πληκτρολόγιο και επέκταση εγγύησης για τηλεόραση και ηχομπαρα και δώρο ένα καθαριστικό οθόνης. Η αγορά έγινε από τον κωτσο στο river west και η τιμή ήταν η καλύτερη από όλα τα μεγάλα καταστήματα που πέρασα παραλαβή έχω τη Τρίτη οπότε εντυπώσεις αργούν.
Καμία συμβουλή για ρυθμίσεις αναβαθμίσεις και άλλα; Ευχαριστώ για της συμβουλές σας.
 

xavito

Moderator
Staff member
29 October 2008
8,982
Re: Απάντηση: αγορά νέας τηλεόρασης

Καλησπέρα τελικά σήμερα το απόγευμα πήρα την Sony kd 65 xf 9005 μαζί με την ηχομπαρα Sony HT-XF9000 ένα ασύρματο πληκτρολόγιο και επέκταση εγγύησης για τηλεόραση και ηχομπαρα και δώρο ένα καθαριστικό οθόνης. Η αγορά έγινε από τον κωτσο στο river west και η τιμή ήταν η καλύτερη από όλα τα μεγάλα καταστήματα που πέρασα παραλαβή έχω τη Τρίτη οπότε εντυπώσεις αργούν.
Καμία συμβουλή για ρυθμίσεις αναβαθμίσεις και άλλα; Ευχαριστώ για της συμβουλές σας.

Sony KD XF9005 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια