Πρόβλημα με Sony AF8,φυσιολογικό ή καμένες ολόκληρες σειρές από πίξελ;

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Paris2018

AVClub Enthusiast
16 September 2018
1,089
Καλησπέρα φίλοι.Πήγα εχτές από Κώτσο να ρωτήσω αν μπορώ να ξανακάνω doa και να πάρω το ίδιο μοντέλο και με πήραν σήμερα τηλέφωνο και μου αρνήθηκαν.Μου έδωσαν μόνο την επιλογή να πάρω πίσω την πρώτη συσκευή που τους επέστρεψα. Μπρός γκρεμός και πίσω ρέμα δηλαδή...Banding και μπλε χαμηλά στο κέντρο η μία,χαμηλό φωτισμό και μπλε δεξιά της οθόνης η άλλη.Δεν θέλω να τσακωθώ και να το πάω στα άκρα γιατί όπως έχω αναφέρει ξανά, με έχουν βοηθήσει πολύ.Αν αποδεχτώ την τηλεόραση υπάρχει περίπτωση να ασχοληθεί σοβαρά η Sony και να βρώ εκεί τη λύση;Τι λέει η εμπειρία μας;
 

tryf3

Senior Member
6 October 2017
390
Re: Απάντηση: Sony KD AF8 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Καλησπέρα φίλοι.Πήγα εχτές από Κώτσο να ρωτήσω αν μπορώ να ξανακάνω doa και να πάρω το ίδιο μοντέλο και με πήραν σήμερα τηλέφωνο και μου αρνήθηκαν.Μου έδωσαν μόνο την επιλογή να πάρω πίσω την πρώτη συσκευή που τους επέστρεψα. Μπρός γκρεμός και πίσω ρέμα δηλαδή...Banding και μπλε χαμηλά στο κέντρο η μία,χαμηλό φωτισμό και μπλε δεξιά της οθόνης η άλλη.Δεν θέλω να τσακωθώ και να το πάω στα άκρα γιατί όπως έχω αναφέρει ξανά, με έχουν βοηθήσει πολύ.Αν αποδεχτώ την τηλεόραση υπάρχει περίπτωση να ασχοληθεί σοβαρά η Sony και να βρώ εκεί τη λύση;Τι λέει η εμπειρία μας;
Εγώ θα διάλεγα τη χειρότερη από τις δύο ώστε να ασχοληθεί πιο σοβαρά η Sony. Δηλαδή να είναι πιο χτυπητο το πρόβλημα και να το παραδεχτούν. Μην αρχίσουν σαν τη samsung το γνωστό ποίημα εντός προδιαγραφών και εντός ορίων ανοχής.

Στάλθηκε από το SM-T820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

papasouzakias

Moderator
Staff member
13 May 2009
4,523
Re: Απάντηση: Sony KD AF8 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Καλησπέρα φίλοι.Πήγα εχτές από Κώτσο να ρωτήσω αν μπορώ να ξανακάνω doa και να πάρω το ίδιο μοντέλο και με πήραν σήμερα τηλέφωνο και μου αρνήθηκαν.Μου έδωσαν μόνο την επιλογή να πάρω πίσω την πρώτη συσκευή που τους επέστρεψα. Μπρός γκρεμός και πίσω ρέμα δηλαδή...Banding και μπλε χαμηλά στο κέντρο η μία,χαμηλό φωτισμό και μπλε δεξιά της οθόνης η άλλη.Δεν θέλω να τσακωθώ και να το πάω στα άκρα γιατί όπως έχω αναφέρει ξανά, με έχουν βοηθήσει πολύ.Αν αποδεχτώ την τηλεόραση υπάρχει περίπτωση να ασχοληθεί σοβαρά η Sony και να βρώ εκεί τη λύση;Τι λέει η εμπειρία μας;

Στείλε ενα email στη Sony με φωτογραφίες από το πάνελ και εξηγησέ τους το πρόβλημα. Διάβασε και τη περίπτωση παρακάτω και πως η Sony έδωσε λύση σε ένα πρόβλημα

https://avclub.gr/forum/showthread....ϊόντων?p=1058302805&viewfull=1#post1058302805
 

Sosat

Established Member
27 April 2009
127
Re: Απάντηση: Sony KD AF8 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Καλησπέρα φίλοι.Πήγα εχτές από Κώτσο να ρωτήσω αν μπορώ να ξανακάνω doa και να πάρω το ίδιο μοντέλο και με πήραν σήμερα τηλέφωνο και μου αρνήθηκαν.Μου έδωσαν μόνο την επιλογή να πάρω πίσω την πρώτη συσκευή που τους επέστρεψα. Μπρός γκρεμός και πίσω ρέμα δηλαδή...Banding και μπλε χαμηλά στο κέντρο η μία,χαμηλό φωτισμό και μπλε δεξιά της οθόνης η άλλη.Δεν θέλω να τσακωθώ και να το πάω στα άκρα γιατί όπως έχω αναφέρει ξανά, με έχουν βοηθήσει πολύ.Αν αποδεχτώ την τηλεόραση υπάρχει περίπτωση να ασχοληθεί σοβαρά η Sony και να βρώ εκεί τη λύση;Τι λέει η εμπειρία μας;

Εγώ λέω να πάρεις τη TV σου και να τη πετάξεις στα σκουπίδια.

Κανε ότι θες.

100 σελίδες ασχολήθηκε όλο το φόρουμ μαζί σου.
 

keraki

AVClub Enthusiast
27 July 2009
1,257
Re: Sony KD AF8 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Εγώ λέω να πάρεις τη TV σου και να τη πετάξεις στα σκουπίδια.

Κανε ότι θες.

100 σελίδες ασχολήθηκε όλο το φόρουμ μαζί σου.

Συγνώμη για την παρέμβαση και με κάθε σεβασμό στην διαφορετική αντίληψη που ενδεχομένως έχει ο παραπάνω φίλος μας Sosat, νομίζω πως η παρότρυνση "να πάρει την TV του και να την πετάξει στα σκουπίδια" ήταν τουλάχιστον ατυχης,για να το πω όσο πιο κομψά μπορώ!

Νομίζω ότι το φόρουμ είναι για να παίρνουμε βοήθεια και να μαθαίνουμε σιγά σιγά ώστε να μπορέσουμε όλοι εμείς οι λάτρεις -χομπιστες της εικόνας και του ήχου , να πάρουμε όσο το δυνατόν το καλύτερο από μηχανήματα τεχνολογίας για το οποία σε πολλές περιπτώσεις έχουμε πληρώσει σεβαστα ποσά, ειδικά για τις εποχές μας.
Όταν κάποιος τη σημερινή μέρα δίνει ένα ποσό ειδικά άνω των 1000 ευρώ για μια τηλεόραση σημαίνει ότι ζητάει κατά περίπτωση να πάρει ότι καλύτερο μπορεί από τη συσκευή του! Δεν παίρνει μια τηλεόραση απλά για να "ακούει" τα μεσημεριαναδικα και τις "ειδήσεις".
Επομένως αναπόφευκτα το ψάχνει και σε λεπτομέρειες να δει πως έπιασαν τόπο τα χρήματα του. Μπορεί κάποιοι να έχουν οικονομική άνεση, και να μην το υπολογίζουν αυτό,αλλά σκεφτείτε πόσες άλλες στερησεις μπορεί να έχει κάνει κάποιος άλλος λάτρης της εικόνας για να αποκτήσει μια oled τηλεόραση.

Το φόρουμ με τους ανθρώπους του που έχουν τη διάθεση να βοηθήσουν όλους εμάς να μάθουμε σιγά σιγά είναι αναντικαταστατο! Ας πάει κάποιος σε ένα κατάστημα μεγάλης αλυσίδας να ρωτήσει περί banding, ανομοιομορφιας του πάνελ στις oled κλπ για να διαπιστώσετε ότι θα χρειαστεί αρκετή προσπάθεια για να βρείτε έναν ενημερωμένο πωλητή!
Όσοι λοιπόν από εμάς δεν τυγχάνει να γνωρίζουμε σε προσωπικό επίπεδο κάποιο φίλο - γνωστό που να ασχολείται με το εν λόγω "άθλημα" από προσωπικό μεράκι και πορωση, δεν έχουμε τη δυνατότητα να πάρουμε με άλλο τροπο από το φόρουμ βοήθεια για την τηλεόραση μας!
Ο φίλος Paris στα τόσα post του εκφράζει την αγωνία του για το αν είναι στα πλαίσια του φυσιολογικου το πάνελ του ή χρήζει αντικατάστασης.Νομιζω ότι αν αποθαρρυνουμε καθένα από εμάς να βοηθηθει και να ρωτάει δεν δίνουμε την καλύτερη εικόνα.Ερχομαστε στο ίδιο επίπεδο με κάποιους μη ευγενικους και σωστους πωλητές που δεν θέλουν "ψαγμενους" καταναλωτές αλλά άσχετους που θα δουν απλά κάποια φανταχτερα χρώματα στην TV και θα αγοράσουν.

Όλα αυτά το τονίζω χωρίς καμία απολύτως διάθεση προστριβης με κάποιο συνάδελφο μας εδώ.
 

Paris2018

AVClub Enthusiast
16 September 2018
1,089
Απάντηση: Re: Απάντηση: Sony KD AF8 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Εγώ λέω να πάρεις τη TV σου και να τη πετάξεις στα σκουπίδια.

Κανε ότι θες.

100 σελίδες ασχολήθηκε όλο το φόρουμ μαζί σου.


Εγώ πάλι λέω πως ο φίλος από κάτω σου απαντάει με υπέροχο και σαφή τρόπο για τους σκοπούς του φόρουμ και της βοήθειας που μοιραζόμαστε εδώ μέσα.Επίσης υπάρχουν δύο τινα. Πρώτον αν σου περισσεύουν 1350 ευρώ πέτα εσύ την τηλεόραση σου ή έλα εδώ και πάρε την δική μου και πέτα τη στη θάλασσα καθώς για εμένα αυτά τα χρήματα είναι δύο μισθοί και δεύτερον αν δεν θέλεις δεν είσαι αναγκασμένος να παρακολουθείς ένα νήμα που σε ενοχλεί.Δεν το συζητάω καν για τον τρόπο σου που είναι το λιγότερο αγενής.
Κύριε διαχειριστά έχετε κάτι να πείτε επί του θέματος ή το μόνο που χρήζει διερεύνησης είναι το κατά πόσο είμαι όντως κάτοχος της τηλεόρασης;Παρεμπιπτόντως η τηλεόραση μου έμεινε αμανάτι και περιμένω τον τεχνικό της Sony από εβδομάδα να την κοιτάξει.
Επίσης ενημερώνω τους φίλους ότι είναι η τελευταία φορά που γράφω στο παρόν νήμα γιατί είναι προφανές πως κάποιοι δεν σέβονται τον κόπο, το χρήμα και την αγωνία του συνανθρώπου τους.Σας απαλλάσσω από την ενοχλητική παρουσία μου και θα απαντήσω μόνο αν μου γίνει κάποιο ερώτημα. Καλοθέατη η τηλεόραση στους κατόχους, πάνω απόλα χωρίς προβλήματα και ευχαριστώ τους φίλους που με βοήθησαν και ασχολήθηκαν με το πρόβλημά μου εξυπηρετώντας και τους ευγενείς σκοπούς του φόρουμ.
 
19 June 2006
35,671
Απάντηση: Re: Απάντηση: Sony KD AF8 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Εγώ πάλι λέω πως ο φίλος από κάτω σου απαντάει με υπέροχο και σαφή τρόπο για τους σκοπούς του φόρουμ και της βοήθειας που μοιραζόμαστε εδώ μέσα.Επίσης υπάρχουν δύο τινα. Πρώτον αν σου περισσεύουν 1350 ευρώ πέτα εσύ την τηλεόραση σου ή έλα εδώ και πάρε την δική μου και πέτα τη στη θάλασσα καθώς για εμένα αυτά τα χρήματα είναι δύο μισθοί και δεύτερον αν δεν θέλεις δεν είσαι αναγκασμένος να παρακολουθείς ένα νήμα που σε ενοχλεί.Δεν το συζητάω καν για τον τρόπο σου που είναι το λιγότερο αγενής.
Κύριε διαχειριστά έχετε κάτι να πείτε επί του θέματος ή το μόνο που χρήζει διερεύνησης είναι το κατά πόσο είμαι όντως κάτοχος της τηλεόρασης;Παρεμπιπτόντως η τηλεόραση μου έμεινε αμανάτι και περιμένω τον τεχνικό της Sony από εβδομάδα να την κοιτάξει.
Επίσης ενημερώνω τους φίλους ότι είναι η τελευταία φορά που γράφω στο παρόν νήμα γιατί είναι προφανές πως κάποιοι δεν σέβονται τον κόπο, το χρήμα και την αγωνία του συνανθρώπου τους.Σας απαλλάσσω από την ενοχλητική παρουσία μου και θα απαντήσω μόνο αν μου γίνει κάποιο ερώτημα. Καλοθέατη η τηλεόραση στους κατόχους, πάνω απόλα χωρίς προβλήματα και ευχαριστώ τους φίλους που με βοήθησαν και ασχολήθηκαν με το πρόβλημά μου εξυπηρετώντας και τους ευγενείς σκοπούς του φόρουμ.

Δεν θα μείνουν τα άγρια και θα φύγουν τα ήμερα από 'δω μέσα. Λίγη υπομονή και θα επιληφθούν οι συντονιστές της κατηγορίας μόλις το δουν.
 

george0083

AVClub Enthusiast
23 May 2007
762
Re: Sony KD AF8 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Φίλε Παρί νομίζω είσαι υπερβολικός με την τιβι σου. Αν δεν έχει banding τότε νομίζω είσαι κομπλέ. Αν θες πάλι να συγκρίνεις την τιβι σου με την δική μου lg c8 65 και είσαι Αθήνα Έλα από το σπίτι μου να πάρεις ιδέα πως είναι με πολύ μα πολύ υλικό. Δυστυχώς τηλεόραση χωρίς ατέλειες δεν υπάρχει, αλλά έχω και έχουμε σκάσει πολλά λεφτά για πολλά σκατα τηλεοράσεις οι oled είναι ο αφρός άλλων των εποχών.
 

Αυγερινός Παπαδάκης

AVClub Addicted Member
29 November 2006
1,621
Νέα Ιωνία, Αθήνα
Απάντηση: Re: Sony KD AF8 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Φίλε Παρί νομίζω είσαι υπερβολικός με την τιβι σου. Αν δεν έχει banding τότε νομίζω είσαι κομπλέ. Αν θες πάλι να συγκρίνεις την τιβι σου με την δική μου lg c8 65 και είσαι Αθήνα Έλα από το σπίτι μου να πάρεις ιδέα πως είναι με πολύ μα πολύ υλικό. Δυστυχώς τηλεόραση χωρίς ατέλειες δεν υπάρχει, αλλά έχω και έχουμε σκάσει πολλά λεφτά για πολλά σκατα τηλεοράσεις οι oled είναι ο αφρός άλλων των εποχών.

Εε ναι... Εμένα μου πέφτει το σαγόνι κάθε κυριολοεκτικά μέρα με αυτό που βλέπω. ΟΚ είδα και μια ανομοιομορφία σε κάποια σκηνή με πολύ χιόνι πάγο στο λευτκό So be it. Και λίγο banding στο γκρί....Μιλάμε ότι είναι οι Ferrari των τηλεοράσεων οι OLED που έλεγε και ένας reviewer. Πωπω το σκίσαμε το θέμα της AF8
 

Sosat

Established Member
27 April 2009
127
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Sony KD AF8 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Δεν θα μείνουν τα άγρια και θα φύγουν τα ήμερα από 'δω μέσα. Λίγη υπομονή και θα επιληφθούν οι συντονιστές της κατηγορίας μόλις το δουν.

Ευχαριστώ πολύ για το χαρακτηρισμό.
Προσωπικά ούτε χαρακτήρισα ούτε προσέβαλα,ήμουν απλά επιθετικός.

Οποιος θέλει διαβάζει όλα τα μηνύματα μου και θα δει ποσο άγριος είμαι.
Δεν είναι και πολλά.

Αν με ξαναδείς γράψε με.

Να είστε καλά.
 

papasouzakias

Moderator
Staff member
13 May 2009
4,523
Re: Απάντηση: Sony KD AF8 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Εγώ λέω να πάρεις τη TV σου και να τη πετάξεις στα σκουπίδια.

Κανε ότι θες.

100 σελίδες ασχολήθηκε όλο το φόρουμ μαζί σου.

Αν αυτά τα λόγια δεν είναι προσβλητικά τότε τι είναι; Ένα συγγνώμη δε βλάπτει.
 

xavito

Moderator
Staff member
29 October 2008
8,962
Re: Sony KD AF8 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Αγαπητοί δεν θέλω να συνεχιστεί η αντιπαράθεση στο νήμα.Θέλω να μείνουμε στο θέμα και όχι επι προσωπικού.



Για το θέμα που έχει ο Paris2018 ανοίχτηκε νήμα στην κατηγορία Service - Βλάβες - Επισκευές.
 

Paris2018

AVClub Enthusiast
16 September 2018
1,089
Θέλω να αναφέρω την εμπειρία μου από τον εξουσιοδοτημενο τεχνικό της Sony που ήρθε στα πλαίσια της δωρεάν επίδειξης που δικαιουμουν και με την ευκαιρία και να κοιτάξει και το πάνελ και να κλείσουμε το θέμα εδώ. Ο τεχνικός λοιπόν μου ανέφερε ότι το πάνελ έχει τα θέματα του και μπορώ να πω ότι ήταν και πιο ευαίσθητος από εμένα στην ανομοιομορφία αφού την τόνισε σε κάποια σημεία που εγώ δεν είχα δώσει σημασία, αλλά που είπε πως συνολικά είναι ένα αξιοπρεπές πάνελ. Για κάτι τέτοιο δεν υπάρχει περίπτωση η Sony να κάνει τίποτα αφού για πολύ χειρότερα πάνελ όπως μου είπε έχει αρνηθεί. Επίσης να τονίσω πως όπως μου είπε ο τεχνικός η Sony δεν μπαίνει καν σε διαδικασία επισκευής της τηλεόρασης αλλά την αλλάζει εξολοκλήρου. Κατόπιν των παραπάνω το θέμα μου κλείνει.
 

karajim80

AVClub Addicted Member
23 September 2017
1,593
Το συμπέρασμα που βγάζω εγω ειναι οτι όλες οι εταιρίες τελικα ειναι πανω κάτω ίδιες.Άλλοι κράζουν το σέρβις την σαμσουνγκ άλλοι κράζουν της lg αλλα και της σονυ δεν παει πίσω.Ειδικά εκεί που σου είπε οτι σε πολυ χειρότερα δεν έκαναν αλλαγη στα είπε όλα.


Same Sh1t...Different Day
 

Paris2018

AVClub Enthusiast
16 September 2018
1,089
Καλησπέρα στους φίλους.Ανακαλυψα νέα καμένα πίξελ στην af8 μου και εξετάζω τις πιθανές λύσεις.Αυτο που δεν είχα δώσει ομως σημασία πέρσι που ειχα ανακαλυψει τα πρώτα καμένα και είδα τώρα, είναι το τελείωμα της οθόνης σε όλες τις πλευρές αλλά κυρίως κάτω και αριστερά.Αναρωτιεμαι αν είναι φυσιολογικό,αν έτσι "σβήνουν" οι σειρές των πίξελ στις oled οθόνες και ήταν έτσι από μαμά,η αν είναι πρόβλημα και μιλάμε για καμένα πίξελ η οτιδήποτε άλλο.Παρακαλω τα φώτα σας.
 

Attachments

  • IMG_20220309_212905.jpg
    IMG_20220309_212905.jpg
    1.4 MB · Views: 61
  • IMG_20220309_212837.jpg
    IMG_20220309_212837.jpg
    3 MB · Views: 60

Paris2018

AVClub Enthusiast
16 September 2018
1,089
Είμαι στην επέκταση του Κωτσόβολου.Το θέμα είναι ότι ο τεχνικός όπως πάντα θα το βγάλει εντός προδιαγραφών.Εχω βέβαια και τα υπόλοιπα καμένα πίξελ που σύνολο πλέον πρέπει να είναι πάνω από 50 και κάποια 5-6 μαζί, αλλά για να είμαι σίγουρος τι θα κάνω πρέπει να ξέρω ακριβώς τι παίζει με το συγκεκριμένο θέμα.
 

Lobo10

Supreme Member
23 May 2012
3,881
Θα μου ήταν πολύ χρήσιμη η γνώμη των ειδικων
Από τη στιγμή που βρίσκεσαι σε καθεστώς εγγύησης δεν έχεις να φοβηθείς κάτι. Μίλα άμεσα με τον Κωτσόβολο να έρθουν να την πάρουν.