Πρέπει να έκαψα τα tweeter!

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

PublicDomain

AVClub Addicted Member
10 June 2007
2,624
Ακούω μόνο μεσαίες στα ηχεία μου monitor audio και πιστεύω ότι κάηκαν και πάλι τα tweeter που τα είχα χρυσοπληρώσει...

τι μπορώ να κάνω ξέρει κανείς;
 

sportteo

AVClub Addicted Member
19 December 2007
2,812
Θεσσαλονίκη
Ποιος εν/της τα οδηγούσε; αν τον ζόριζες για αρκετή ώρα τότε παράγει παραμόρφωση dc και συνήθως καίγονται τα τουίτερ των ηχείων.
 

PublicDomain

AVClub Addicted Member
10 June 2007
2,624
έκανα κάτι συνδέσεις ενώ ήταν ανοικτός και έκανε κάποια reboot και μετά τέρμα....

ο yamaha ax550
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,336
Ακούω μόνο μεσαίες στα ηχεία μου monitor audio και πιστεύω ότι κάηκαν και πάλι τα tweeter που τα είχα χρυσοπληρώσει...

τι μπορώ να κάνω ξέρει κανείς;

εσύ το λες, εσύ τ ακούς...
εμείς δεν μπορούμε να έχουμε άποψη...
 

PublicDomain

AVClub Addicted Member
10 June 2007
2,624
1 τα κοιτάς αν "πάλλονται¨
2 στο συγκεκριμένο μοντέλο μπορείς να ξεσυνδέσεις τα tweeter από το καλώδιο ήχου ... και αν δεν βγαίνει τίποτα τότε...

εκτός και αν υπάρχει καμένο crossover

και από που παραγγέλνεις ανταλλακτικά;
 

ika

Supreme Member
20 September 2010
4,840
Αθήνα
Απάντηση: Re: Πρέπει να έκαψα τα tweeter!

έκανα κάτι συνδέσεις ενώ ήταν ανοικτός και έκανε κάποια reboot και μετά τέρμα....
..

Τώρα πια ξέρεις ότι συνδέσεις με ανοιχτό ενισχυτή δεν κάνουμε.
Και το reboot, σαν να πέσανε οι ρελέδες μου ακούγεται.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Οχι μονο να μην ειναι ανοιχτος αλλα αυστηρα κι εκτος ρευματος παντα ολες οι συσκευες και για ολες τις συνδεσεις.

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,549
Φιλική συμβουλή: Απευθύνσου σε κάποιον που να κατέχει τεχνικά το θέμα (ζητά του με την ευκαιρία και να σου εξηγησει κάποια βασικά πράγματα) προκειμένου να αποφύγεις περαιτέρω βλάβες και ταλαιπωρία.
 

skysound

Supreme Member
28 January 2007
6,789
Θεσσαλονίκη
"Στηνεις" αυτι 3-4 εκατοστα απο το τουιτερ και εαν δεν ειναι καμενο ακους κανονικα τις υψηλες.
Εαν ειναι καμενο δεν ακους τιποτα.
 

PublicDomain

AVClub Addicted Member
10 June 2007
2,624
συνέδεσα μία έξοδο κατευθείαν στα tweeter και κάτι ακούγεται...

μήπως φταίει το crossover?

μόνο και μόνο να το εξάγεις αυτό έχει πολύ δουλειά και ήδη χάλασα και τις βίδες του...
 

westsound

Supreme Member
13 February 2008
3,588
Kως
Ακούω μόνο μεσαίες στα ηχεία μου monitor audio και πιστεύω ότι κάηκαν και πάλι τα tweeter που τα είχα χρυσοπληρώσει...

τι μπορώ να κάνω ξέρει κανείς;

Την πρώτη φορά επισκευάστηκαν ή αντικαταστάθηκαν?
Έχεις δει ποτέ εσωτερικά τι σημαίνει το 'κάψιμο'?
Ένα πολύ ψιλό σε διατομή 'συρματάκι' σαν τρίχα είναι ,που κόβεται μη αντέχοντας την 'παραμόρφωση',αλλά παρόλο που γίνεται η κόλληση,παραπάνω από δύο φορές,το τουίτερ δεν παίζει όπως πριν..χώρια το άδειασμα του ferrofluid.
Έχω πάθει το ίδιο,αλλά επειδή δεν υπάρχει ανταλλακτικό,το επισκευάζω στον έναν απ τους γνωστούς επισκευαστές μεγαφώνων ..Αθήνα.
Κάηκαν και τα δύο ταυτόχρονα?
Μήπως κλιπάρει ο ενισχυτής?
 

westsound

Supreme Member
13 February 2008
3,588
Kως
Αν μπορείς αφιέρωσε λίγο απ τον χρόνο σου και δες λίγο το βίντεο επισκευής τουίτερ,μέτρηση και στο 15.36 τις κολλήσεις...στα 'αγγεία' ,που μεταφέρουν τις 'υψηλές'..στα ώτα μας.
Βέβαια υπάρχουν κοψίματα των συρμάτων σε πιο δύσκολα μέρη,πιο πίσω στο πηνίο,αλλά επισκευάζονται.
Κάποιοι τεχνικοί έχουν προσβάσεις σε εργοστάσια για αντικατάσταση και του ferrofluid υγρού με αντίστοιχο,που είναι βυθισμένα τα πλαϊνά του θόλου και το οποίο ψύχει-ισορροπεί κάπως τις θερμοκρασίες που αναπτύσσονται σε 'έντονα' σημεία της αναπαραγωγής...

https://www.youtube.com/watch?v=TVKmUw6OHA4
 

PublicDomain

AVClub Addicted Member
10 June 2007
2,624
καταρχάς ευχαριστώ για όλες τις απαντήσεις!

ναι έχουν αντικατασταθεί γιατί δεν είναι τα original.

ήδη τα έχω βρει και σε καλή τιμή αλλά δεν είμαι σίγουρος αν έχουν καεί και γιαυτό οι νέες πληροφορίες που μου δώσατε είναι πολύ κρίσιμες, θα το ελέγξω και θα επανέλθω το συντομότερο δυνατόν!
 

PublicDomain

AVClub Addicted Member
10 June 2007
2,624
Πρέπει να καταφέρω να βγάλω το tweeter για μέτρημα γιατί είναι κολλημένο με κόλληση!
 

Attachments

  • monitoraudiotweeter2.jpg
    monitoraudiotweeter2.jpg
    75.1 KB · Views: 135

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,336
προφανώς και είναι κολλημένο με κόλληση.
Με τι θα ήταν με κλιπσάκια?

κοίτα μην κάνεις καμιά ξερή.
Αν βγαίνει έστω ο παραμικρός ήχος έχει γίνει ζημιά στο κρος.
 

PublicDomain

AVClub Addicted Member
10 June 2007
2,624
προφανώς και είναι κολλημένο με κόλληση.
Με τι θα ήταν με κλιπσάκια?

κοίτα μην κάνεις καμιά ξερή.
Αν βγαίνει έστω ο παραμικρός ήχος έχει γίνει ζημιά στο κρος.

αχά, ναι τα δοκίμασα με πηγή το κινητό μου και το συγκεκριμένο έβγαζε ήχο...

το ένα από τα 2 καλώδια είναι όντως με κλιπάκι!


το crossover πολύ δύσκολα αφαιρείται από μέσα....άσε και που να το αφαιρέσω θα πρέπει να το "αναλύσω" πράγμα που δε μπορώ να κάνω....

το άλλο που σκέφτηκα είναι βάλω ένα ακουστικό στην έξοδο του crossover να δω αν παίζει!
 

ika

Supreme Member
20 September 2010
4,840
Αθήνα
Απάντηση: Re: Πρέπει να έκαψα τα tweeter!

....

το άλλο που σκέφτηκα είναι βάλω ένα ακουστικό στην έξοδο του crossover να δω αν παίζει!

Πρόσεξε μη το κάψεις, έλάχιστα ανοιχτό το VOLUME. Το ακουστικό είναι mW.
Καλύτερα ένα φτηνό μεγαφωνάκι, πχ https://www.skroutz.gr/products/show/25723425
 

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,739
Βόλος
Σε έμένα έτυχε μετά από επισκευή τουίτερ να ξαναχαλάσει σύντομα γιατί μετά την επιδιόρθωση του πηνίου άρχισε να έχει διαρροή το ferrofluid.
Αν έβαλες άλλα τουίτερ στην προηγούμενη επισκευή, σίγουρα το ηχείο δεν είναι Monitor Audio...