Αντοχή κλείστρου μηχανών

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

ΒΛΑΣΙΔΗΣ

AVClub Fanatic
19 June 2006
19,341
Θεσσαλονίκη
Καλό είναι να υπάρχει ένα θέμα για να διατυπώνουμε τις εμπειρίες μας από τη χρήση των μηχανών σχετικά με την αντοχή τους. Για μένα είναι πολύ σημαντικό θέμα. Δεν μπορώ να δεχθώ μηχανή η οποία θα πάψει να λειτουργεί σε υψηλές θερμοκρασίες με υψηλό ποσοστό υγρασίας, σε -20 βαθμούς και να δείχνει ευαίσθητη.

Αφρομή γι αυτό είναι ο έλεγχος των κλείστρων στις 5 ΝΙΚΟΝ 5300 που χρησιμοποιώ για ψηφιοποίηση. Δείτε:

4949462 119.793
4949369 116.197
4949368 115.487
4949284 67.014
4949382 54.980

ο πρώτος αριθμός είναι το s/n και ο δεύτερος ο αριθμός λήψεων της κάθε μηχανής. Σε συνθήκες εργαστηρίου, αλλά με κακές συνθήκες. Έναρξη Μάιος 2018. Όλες έφθασαν σε αυτά τα νούμερα χωρίς πρόβλημα και χωρίς σερβις. Υπόψη ότι δεν λειτουργούν με μπαταρία αλλά με εξωτερική τροφοδοσία. Όλες συνεχίζουν.


Πώς σας φαίνεται; προσωπικά είναι πολύ ικανοποιημένος.
 

karamela

AVClub Fanatic
6 November 2013
10,453
Re: Αντοχή μηχανών

Έχω φίλο φωτογράφο με nikon D7100 με πάνω από 800.000 φώτος χωρίς πρόβλημα και χωρίς αλλαγή κλείστρου!! Άνετα οι δικές σου θα ξεπεράσουν τις 200-250.000 χωρίς θέμα και μάλιστα και στις υψηλές θερμοκρασίες που τις δουλεύεις. Είναι σκυλιά οι Nikon!!
 

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: Αντοχή μηχανών

800.000!
Τι στην ευχή, το έχει αφήσει σε συνεχή ριπή το καλοκαίρι, για να του κάνει δροσιά με το πάνω-κάτω του ο καθρέπτης;
 

kbouk

Super Moderator
Staff member
8 January 2010
21,936
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Απάντηση: Αντοχή μηχανών

800.000!
Τι στην ευχή, το έχει αφήσει σε συνεχή ριπή το καλοκαίρι, για να του κάνει δροσιά με το πάνω-κάτω του ο καθρέπτης;
:flipout:

Βλάση το μετέφερα στα τεχνικά θέματα, νομίζω ειναι πιο συναφές.

Τα νούμερα ειναι πολύ καλά να μην πώ εξαιρετικά για consumer DSLR σώμα. Προσωπικά δεν φτάνω τέτοια νούμερα και αλλάζω την μηχανή μου στην τριετία κυρίως για να είμαι εντός εγγυησης. Στις mirroless τελευταίας γενιάς με ηλεκτρονικό κλείστρο που δίνει ελάχιστα προβλήματα χρησιμοποιώ σπάνια το μηχανικό (για φλάς και σε περίεργο φωτισμό κλπ). Πάντως με τις νέες υψηλές ριπές στις ακάθρεπτες (πάνω απο 10fps) αν ασχολείσαι με σπόρ (ή κανεις μερικά timelapse), τα νούμερά σου τα πιάνεις πανεύκολα.
 

ΒΛΑΣΙΔΗΣ

AVClub Fanatic
19 June 2006
19,341
Θεσσαλονίκη
Re: Αντοχή μηχανών

Φυσικά τα νούμερα πιάνονται πανεύκολα, αλλά δεν είναι το ίδιο. Εγώ μιλώ για μοναδικές λήψεις και πολύ συχνή αλλαγή από το LV στον καθρέφτη. Όπως πιστεύω ότι άλλη συμπεριφορά έχει μια μηχανή που δουλεύει σταθερά με φλας και άλλη εκείνη που δεν έχει δουλέψει ποτέ, διαφορετική υπερθέρμανση έχει ο αισθητήρας που δουλεύει βίντεο μονόπλανα 20 λπτ το καλοκαίρι και διαφορετικά εκείνος που δεν έχει δει ποτέ του βίντεο.

Τη σύγκριση με τις panasonic πάνω στα ίδια μηχανήματα τις ανέλυσα κάποιους μήνες πριν.

Κατά τη γνώμη μου, τόσο τα κινητά, όσο και οι ακάθρεφτες έχουν εξελιχθεί καταπληκτικά και μας αλλάζουν τον τρόπο που σκεφτόμαστε, βλέπουμε και τραβούμε. Αλλά αν πρόκειται να κάνουμε μια επένδυση κι όχι μια συναισθηματική αγορά, καλό είναι να γίνεται μια έρευνα αγοράς που θα περιλαμβάνει τα πάντα. Μια εβδομάδα πριν δεν θα πίστευα ότι μια μηχανή 12ετίας θα κάνει σκόνη και θρύψαλα σύγχρονες ακάθρεφτες μηχανές σε συνθήκες τηλεφακού. Και πολύ περισσότερο αν δεν αγοράσει κανείς, θα πρέπει να ρωτήσει για να μην έχει απώλειες. Π.χ. δεν περίμενα ότι το αγαπημένο μου Μ4/3 θα είναι τόσο ευαίσθητο. Καλές οι μικρές αλλά μέχρι στιγμής με ελάχιστη χρήση έχω εκτός λειτουργίας μια ΕΜ5 (και μια ακόμη σε κανονική λειτουργία) έναν 14-150 ΙΙ, κι έναν 12-32 που λειτουργεί μεν αλλά χωρίς το εξωτερικό περίβλημα. Οϋτε ότι οι Panasonic είναι τόσο ευαίσθητες σε θερμοκρασίες εργαστηρίου. Αντίθετα γνωστοί μου μου λένε ότι οι SONY ΝΕΧ αποδείχθηκαν γερές μηχανές.
 
22 June 2006
34,697
NEO HRAKLEIO
Re: Αντοχή μηχανών

νομιζω το εχω γραψει πολλες φορες...θα το ξανακανω!

Θα ηθελα να εχω μια μηχανη που να τα κανει ολα, αλλα δεν υπαρχει (ουτε θα υπαρξει).

Καθε δουλεια θελει το καταλληλο εργαλειο και μακαρι να μπορουσαμε να εχουμε ενα για καθε χρηση .

Εχω αναφερει το ιδανικο μου συστημα που αποτελειται απο 4-5 μηχανες (τουλαχιστον).

Προφανως ολοι μας θα θελαμε να εχουμε ενα αντιστοιχο συστημα, αλλα δεν γινεται.

εκει ερχεται λοιπον ο καθενας μας , να διαλεξει (οσο μπορει η τσεπη του) μια μηχανη για τις πιο απαραιτητες αναγκες του, τη δεδομενη στιγμη.


Ουτε εγω κραταω πολυ τις μηχανες μου (για διαφορους λογους), οποτε το θεμα αντοχη δεν με απασχολει καθολου.

Αλλα φυσικα αυτο ειναι υποκειμενικο και ο καθενας πρεπει να ψαχνει αναλογα τις δικες του αναγκες...και καλο ειναι να εχουμε τετοιες αναφορες, απο πολλες μηχανες σε παρομοιες συνθηκες.
 

karamela

AVClub Fanatic
6 November 2013
10,453
Re: Απάντηση: Αντοχή μηχανών

800.000!
Τι στην ευχή, το έχει αφήσει σε συνεχή ριπή το καλοκαίρι, για να του κάνει δροσιά με το πάνω-κάτω του ο καθρέπτης;

Τραβάει κυρίως Γάμους, events και πάρτι το καλοκαίρι, clubs κλπ. Χτυπάει σχεδόν πάντα ριπές, οπότε σε μια φωτογράφιση γυρίζει πίσω με μερικές χιλιάδες καρέ!!....Αν βάλεις στην εξίσωση ότι την έχει και μπόλικα χρόνια...ε κάπως έτσι μαζεύονται τα clicks!!!
 

panos_adgr

Supreme Member
24 October 2007
4,573
Πειραιάς
Re: Αντοχή μηχανών

Πολύ ωραίο θέμα και πολύ ενδιαφέρον.

Έχουν περάσει 4 σώματα από την κατοχή μου, με το ένα να έχει πουληθεί (μία Nikon D90)
Οι δύο (Sony a6000 και Nikon D7200) έχουν από 12.500 κλικ. Τα νούμερα που γράφει ο Βλασίδης είναι όντως πολύ καλά για consumer σώματα. Δεν έχω καταφέρει να φθάσω μηχανή σε τόσα κλικ...

Μια φορά πάντως συνομιλούσα με επαγγελματία με Canon EOS D1 Mark IV και μου έλεγε ότι έχει κάνει 600.000 κλικ με δύο αλλαγές κλείστρων. Μία στις 250.000 μία στις 200.000 και αυτό που είχε είχε γράψει 150.000. Ήταν από τα υψηλότερα νούμερα που έχω ακούσει από κοντινό άνθρωπο μέχρι που διάβασα τα 800.000 κλικ παραπάνω!

Συμφωνώ όμως ότι τα σώματα πρέπει να έχουν αντοχές και να μην παραδίδουν εύκολα... Δεν μπορώ να πω ότι 'πιέσει' κάποιο σώμα μου, πολύ μέχρι τώρα. Μόνο η D7200 θα μπορούσα να πω ότι έχει τις περισσότερες λήψεις μακράς έκθεσης αλλά και πάλι δεν έχω την γνώση να κρίνω αν αυτό είναι βαριά χρήση....

Όμως όταν κάποιος ερασιτέχνης δεν έχει την άνεση να πάει σε πολύ ακριβά σώματα (άνω των 1500 ευρώ) ή σε ακριβά (800 - 1500 ευρώ) και επιλέξει κάποιο σχετικά πιο προσιτό θα πρέπει να έχει αξιοπιστία στον εξοπλισμό του.

Κάποτε η αξιοπιστία ήταν από τα βασικότερα στοιχεία επιτυχίας των μηχανών - φακών (εποχή φιλμ) αργότερα πήραν τα πρωτεία τα specs συν το γεγονός της συνεχόμενης προόδου και βελτίωσης της τεχνολογίας και η αξιοπιστία έχασε το βάρος της. Υπάρχει και λίγο η τάση για consuming.

Πάντως ναι. Πρέπει τα σώματα να είναι αξιόπιστα. Πρέπει να μπορούν να δουλεύουν στις συνθήκες που ανέφερε ο Βλασίδης. Η τεχνολογία μετράει ήδη κάποια χρόνια εξέλιξης και παρουσίασης οπότε θα πρέπει να είναι προαπαιτούμενο για τις κατασκευάστριες να αντέχουν τα κλείστρα τους. Τμήμα μηχανικό - ηλεκτρονικό που μετράει 10ετίες πλεον ύπαρξης με ανάλογη εμπειρία από πλευράς βιομηχανίας. Θα μπορούσαμε να πούμε και το ίδιο βέβαια και για τους αισθητήρες πλέον.
 
Απάντηση: Αντοχή μηχανών

να ανοίξω ένα "υπό" θέμα?
Μη με πείτε παλιακό και γεροξεκούτη, αλλά έχω την αίσθηση ότι με την έλευση των ψηφιακών μηχανών ξεφτιλίστηκε το κλικ.
Με τα φίλμ με τις 12-24-36 στάσεις το δάχτυλο ήταν πιο συγκρατημένο.
Και λόγω της δυσκολίας αυτής ο χρήστης έπρεπε να ξέρει να φωτογραφίζει, και δεν εννοώ να έχει τη "ματιά", την αίσθηση και την αισθητική, αλλά έπρεπε να γνωρίζει τα βασικά τεχνικά της φωτογράφησης.
Κυρίως γιατί δεν είχε οθόνη για να δει το αποτέλεσμα.
Σήμερα....ασυδοσία.
ΚΛΙΚ! βαράτε, τσάμπα είναι.
Και γεμίζουν οι δίσκοι και οι "συλλογές" και ανάθεμα με αν ανατρέχουμε ποτέ πίσω να δούμε φωτό πριν από 5 χρόνια πχ. Εννοείται ότι οι περισσότερες φωτό είναι άθλιες, αλλά ποιος να κάτσει να τις ξεσκαρτάρει? Με το wifi πάνε κατευθείαν από τη μηχανή στο δίσκο μόλις μπαίνω στο σπίτι...ευκολία λέμε.
Πέρσι είχα πάει σε εκδήλωση της κορούλας μου και όταν γύρισα σπίτι είχα πατήσει το κουμπί καμιά 400ριά φορές.... (αλήθεια είναι ότι πάρα πολλές βγήκανε αδιανόητα καλές, εύγε στο φτηνό mirrorless rig μου).

Αυτές είναι οι σκόρπιες σκέψεις μου ατάκτως εριμένες.
Anyone can relate?

ΥΓ:όχι, δεν ακούω ακόμα από πικάπ και μπομπίνες, spotify στο high quality ακούω. :flipout:
 
Last edited by a moderator:

kbouk

Super Moderator
Staff member
8 January 2010
21,936
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Απάντηση: Αντοχή μηχανών

Στέργιο η αυτοσυγκράτηση θα έπρεπε να είναι το πρώτο μάθημα σε κάθε νέο φωτογράφο ειδικά τον ερασιτέχνη. Βέβαια υπάρχει και η άλλη άποψη, αν δεν δοκιμασεις διάφορα δεν θα μάθεις. Θέλει ζύγισμα λοιπόν τι και πως. Δεν είναι λύση όμως να αναπολούμε το φιλμ για να γίνουμε πιο προσεκτικοί σε κάδρο/σύνθεση. Αν ειμαστε επιρρεπείς να πατάμε χωρίς ουσιαστικό λόγο το κλείστρο συνιστώ να βγαινουμε για φωτογράφηση με μια μόνο μισογεμάτη μπαταρία. :flipout:
Παρεπιμπτοντως το κοροϊδεύω αλλά τα ΣΚ τεσταρω τον εαυτό μου (πιέζω) και φεύγω χωρίς φορτιστή και μερικές φορές και με μια μπαταρία επίτηδες (όχι μισογεμάτη), ξέρω πόσα κλικ πάνω κάτω μπορεί να μου δώσει, πόση ώρα θα αφιερώσω και πως μπορώ να περιορίσω την κατανάλωση. Τώρα έχω φύγει στο εξοχικό και η (δεύτερη) υπέρυθρη G3 που έχω μαζί είναι με μισή μπαταρία. Δεν πήρα κάν φορτιστή.

Αλλά ολα αυτά δεν είναι σχετικά με την αντοχή των μηχανών παρότι σχετίζονται με τα αίτια που είναι υπεύθυνα για να γράφει το κοντέρ. Θαλεγα να μην επεκταθούμε εδώ περισσότερο για το πρώτο και να περιοριστούμε στο δεύτερο.
 

ΒΛΑΣΙΔΗΣ

AVClub Fanatic
19 June 2006
19,341
Θεσσαλονίκη
Re: Αντοχή μηχανών

Κώστα μιλάς για τις ακάθρεφτες. Με μια μπαταρία στις dslr μπορείς να βγάλεις πολλές εκατοντάδες φωτογραφίες.
 

kbouk

Super Moderator
Staff member
8 January 2010
21,936
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Απάντηση: Re: Αντοχή μηχανών

Ε ναι Βλάση, η απάντηση ήταν στον Στεργιο κυρίως που χρησιμοποιει ακαθρεπτη και στους υπόλοιπους αντίστοιχους χρήστες. Δυστυχώς για τους χρήστες DSLR δεν έχω να προτείνω κάποια ανάλογη <δοκιμασϊα> αυτομαστιγωματος για τη μη κατάχρηση του κλείστρου.
 

evanfotis

Moderator
Staff member
26 March 2008
5,440
Απάντηση: Αντοχή μηχανών

...παλιά και μικρή κάρτα μνήμης LOL
 

timaios

AVClub Addicted Member
16 November 2009
1,363
Re: Αντοχή μηχανών

Από Marianne Oelund 1250000 μέ ένα κλείστρο γιά τήν Nikon d5.Οποιος έχει Νikon μηχανή καί φακούς είναι καλό νά τήν συμβουλεύεται διαβάζοντας όλα τά νήματα πού συμμετέχει δείτε τό προφίλ της.Πηγή γνώσης ακόμη καί γιά τούς καλύτερους επαγγελματίες άλλά καί τούς επιστήμονες πού ασχολούνται μέ τά ηλεκτρονικά....αισθητήρες, επεξεργαστές αλλά καί γιά κατασκευαστές φακών, χαίρει μεγάλης εκτίμησης από τούς κορυφαίους reviewers.
https://www.dpreview.com/forums/post/61321842