Πως κοστολογούμε το γύρισμα-μοντάζ;

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

bill8k

Established Member
11 February 2012
242
Γεια σας και πάλι,


Ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποια φόρμουλα για το budget μιας δουλειάς στο βίντεο. Αν και είμαι μια 5ετία περίπου στο επάγγελμα σαν Α’ ή Β’ φωτογράφος και στο 90% των περιπτώσεων οι δουλειές είναι δικές μου οπότε εγώ διαλέγω τον εικονολήπτη κι έχω δει πολλά budget με διαφορετικά αποτελέσματα, δεν έχω καταλάβει ακόμη πως δουλεύει το σύστημα κι ακόμη περισσότερο πως δουλεύουν οι άνθρωποι πιο κοντά στο βίντεο – τηλεοπτικό σύστημα. (στους γάμους έχουμε το σύστημα ελεύθερο επάγγελμα καθένας χρεώνει ο,τι του κατέβει)


Για να γίνω πιο συγκεκριμένος, έστω ότι έχουμε μια δουλειά βίντεο. Πόσο και πως κοστολογώ; Με την ώρα το γύρισμα + μοντάζ / λεπτό; (κάπως έτσι το πάω τώρα) ή κάπως αλλιώς. Προσωπικά ένα χαλαρό γύρισμα 3ωρο που θα βγάλει 3-5 λεπτά υλικό μαζί με το μοντάζ το παίρνω στα 120-170 ευρώ + μεταφορικά.


Αν μου δώσουν υλικό, πως κοστολογώ στον ίδιο πελάτη μόνο το μοντάζ; Εγώ του είπα αν είναι να μου δίνεις έτοιμο το υλικό θέλω 40 ευρώ εφάπαξ / μήνα για το πρόγραμμα μου (premiere) + κάποιο κόστος που θα σου πω σύντομα.


Τι του λένε τώρα;
 

evanfotis

Moderator
Staff member
26 March 2008
5,440
Απο Montage σε montage μπορεί να υπάρχουν χαοτικές διαφορές... Aν ειναι Promo video, corporate video, webinar, κλπ.
Επιπλέον πολλοί ανεκπαίδευτοι πελάτες με τον όρο montage συμπεριλαμβάνουν, cut, edit, audio mastering, music bed, graphics & text overlays & animations, color correction κλπ ένα τελικό προϊον.
Και σχετίζεται πάντα με το πώς είναι το αρχικό υλικό, μπορέι να είναι πολύ καλό σχεδόν έτοιμο, ή μπορέι κάθε λεπτό να θέλει cuts.
Για μένα η πιο ασφαλής μέθοδος είναι να υπολογίσει τις ώρες που εκτιμά οτι θα αφιερώσει κάποιος και να τις πολλαπλασιάσει χ2... Σχεδόν πάντα βγαίνουν παραπάνω οι ώρες, υπάρχουν αστάθμητοι παράγοντες, computer, program crash, και φυσικά πόσα revisions απαιτούνται.

Πολλοί μιλούν για μια φόρμουλα οτι για κάθε ώρα τελικού βίντεο χρειάζονται περίπου 6 ώρες μοντάζ... Ειναι πολύ σχετικά αυτά..

Επίσης και με το γύρισμα, ισχύει κάτι τέτοιο: πόσα άτομα χρειάζονται, πόσες ώρες/ μέρες, τί εξοπλισμός, πόσες κάμερες, ενοικίαση στούντιο, τοποθεσία, διαμονή κλπ όλα συνυπολογίζονται...
 
22 June 2006
34,697
NEO HRAKLEIO
Ολα σχετικά είναι....

Εξαρτάται όπως ειπώθηκε τι εννοείς μονταζ.

Άλλο πράγμα είναι να Κανεις απλό editing, μια συρραφή πλάνων και ήχων και αλλλο ένα ολοκληρωμένο μονταζ, που ίσως περιλαμβάνει μιξαζ πολλών καναλιών, γραφικά και τίτλους κλπ

Έχει τύχει να πάρω για ένα απλό βίντεο 1 λεπτού 100 ευρω, με 1 2 μέρες δουλειά και σε άλλο χρειάστηκε να κάνω τα πάντα, Σκηνοθεσία στο μοντάζ, να βρω μουσικές και ήχους, τελικό μιξαζ, γραφικά και τίτλους.... Μου πήρε 1 βδομάδα και ζήτησα 500 ευρώ.

Άρα υπολόγιζε ώρες ή μέρες και πράξε ανάλογα.

Οπως επίσης ειπώθηκε, μπορεί κι ένα απλό μονταζ να σου πάρει πολύ, επειδή πχ ο πελάτης θα το αλλάξει πολλές φορές.

Όλα είναι σχετικά λοιπόν...

Sent from my SM-N950F using Tapatalk
 

bill8k

Established Member
11 February 2012
242
Το γύρισμα είναι τύπου εκπομπή μαγειρικής youtube μονοκάμερο με πολλά cut ή βίντεο που δείχνουμε κάποιον να γυμνάζεται με επίσης πολλά cut. Γύρισμα από εμένα, 1 άτομο, στήσιμο φώτα κλπ γράφουμε ξεχωριστά τον ήχο οπότε γίνεται συγχρονισμός. Απλό editing. Χμμμ, σχετικό πράγματι. Είναι "απλό" στα cut αλλά αρκετές οι ώρες. Γραφικά βρίσκω, τροποποιώ ή φτιάχνω εγώ στο photoshop. Μέχρι την τελική έκδοση του βίντεο γίνονται περίπου 5 export. Για ένα διαφημιστικό / business presentation που έκανα πέρυσι για πελάτη - φίλο - παλιό συμμαθητή με εντελώς φιλική τιμή, είχαμε 6-7 ώρες υλικό που βγήκε 9 λεπτά το τελικό βίντεο. Κάτω από 150 ευρώ γύρισμα μοντάζ τελική τιμή με τουλάχιστον 5 επισκέψεις στον χώρο της επιχείρησης από εμένα. Αυτο έπρεπε να είναι τουλάχιστον διπλάσια τιμή. Αλλά εχω ακούσει κάτι τρελά σε φάση 2000 ευρώ για ενα τρίλεπτο βίντεο ξενοδοχείου που πραγματικά γυρίστηκε με ενα slider και μια FX D750. Αισθητικά ωραίο, αλλά κάτι που άνετα το φθάνω και νιώθω χαζός επειδή θα έδινα μια τιμή στα 400 ευρώ. Για αυτο ρώτησα κι ολας. Αλλα όπως είπατε.. σχετικά ολα. Ευχαριστώ πολύ!!
 
22 June 2006
34,697
NEO HRAKLEIO
ειναι περιεργες οι εποχες!

Προσφατα εκανα τρια διαφημιστικα για πολυ γνωστο εστιατοριο (αλυσιδα 3 καταστηματων) στην Αθηνα...τα παντα ολα!

Σκηνοθεσια - Μονταζ (οχι γυρισματα) , μιξαζ, ευρεση μουσικης και ηχητικων εφε (sound design), γραφικα και τιτλους.

Κανονικα, θα το χρεωνα 2000-3.000 το καθενα (αλλες εποχες)...μου πηρε περιπου 20 μερες (με τις αλλαγες-προσθηκες - τροποποιήσεις).
Εβγαλα 3-4 κοπιες για το καθενα (για πελατη, ιντερνετ, καθαρο (με και χωρις GFX) , για σποτ κλπ

Επειδη ηταν συναδελφος που το ειχε αναλαβει και ανεργος στην ουσια (οπως κι εγω), ειπα να τον βοηθησω...αλλα λογω κακης συννεονησης (δικης του) με τον πελατη, κατεληξα να παρω 150 ευρω το καθενα !!!

Προφανως δεν θα το ξανακάνω, απλα στο λεω ...ολα ειναι σχετικα.



Δες ενα δειγμα εδω της δουλειας...


https://www.youtube.com/watch?v=6KNVcrrzJDU