οι καλυτερες CANON σε shadow recovery

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

nikos psaltis

AVClub Enthusiast
8 September 2009
1,100
ΝΙΚΑΙΑ
απλα και ουσιαστικα , το μεγαλυτερο παραπονο μου οντας χρονια κατοχος canon dslr ειναι μακραν , το shadow recovery !
Ειναι κατα τη γνωμη μου ο μονος φωτογραφικος τομεας που η canon εχει μεινει γενικα πισω .
ποιες ειναι οι καλυτερες CANON σε shadow recovery ?
 

nikos psaltis

AVClub Enthusiast
8 September 2009
1,100
ΝΙΚΑΙΑ
Ευχαριστω Ηλια , το εψαξα γιατι παρολο που ρωτησα την υποστιριξη canon hellas η απαντηση που μου εδωσαν ηταν
Canon EOS 5D Mark IV
Canon EOS 6D Mark II
Canon EOS 7D Mark II
Canon EOS R
και ναι καποιες απο αυτες κανουν δουλεια αλλα οχι ολες και υπαρχουν και αλλες που δεν ηξερα οτι ειναι τοσο καλες σ'αυτο μεχρι που εβαλες την αναρτηση απο το dpreview
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,492
Εκεί ψηλά.....
Νικο εχεις δοκιμασει να τραβας με αλλο profile με χαμηλο κοντραστ, κορεσμο κλπ ωστε μετα να εχεις μεγαλυτερη ευελιξια στην διαχειριση των σκιερων ?

Οκ συμπιεση στον θεο δεν μιλαμε για RAW τωρα αλλα απο την εμπειρια μου ειναι πολυ καλυτερα.
 

nikos psaltis

AVClub Enthusiast
8 September 2009
1,100
ΝΙΚΑΙΑ
δεν ειναι παντα προβληματικο το recovery ιδιαιτερα οταν υπαρχει φως και εχω στο 100 το ισο :2thumb22sup:
την επεξεργασια την κανω στο lightroom παντα σε raw αρχεια και με γενικα προφιλ που εχω με το colorchecker
passport . Την αντιθεση τη φερνω αναλογα το πως θελω να δειχνει η φωτο .
Παντως οταν χρειαζεται να φερω την εκθεση λογω λαθους εκθεσης ή στα νυχτερινα πλανα εκει τα πραγματα ειναι αστα , μπορει να ειμαι και περιεργος .... τι να πω
 

nios

Senior Member
3 April 2011
412
Καστορια
Re: Απάντηση: οι καλυτερες CANON σε shadow recovery

Δοκίμασε να ανεβάσεις τα σκοτεινά από το tone cuvre το dark και black. Έχει αρκετή διαφορά σε σχέση με ανέβασμα του shadows και black.
 

nikos psaltis

AVClub Enthusiast
8 September 2009
1,100
ΝΙΚΑΙΑ
.... οπως και να το κανουμε βρισκομαι μειονεκτικα εναντι sony nikon panasonic pentax παρολο που εχω ενα απο τα κορυφαια μοντελα της canon ...
... δεν εχει ανοχες στο shadow recovery η κυρα canon σε συνθηκες με χαλμηλο φωτισμο και σκοτεινες σκηνες ...