Philips PUS67x3 - Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

tonybsg

New member
19 July 2010
32
Καλησπέρα σε όλους.

Έχει κανείς εμπειρία από την εν λόγω σειρά; Και συγκεκριμένα τις 55PUS6703/12 & 55PUS6753/12;

Είναι φοβερό που και οι δύο μου έχουν βγάλει ακριβώς τα ίδια προβλήματα. Και εξηγούμαι:

1. HDMI ARC με CEC

Mε την Creative Stage 2.1 μία δουλεύει όπως θα έπρεπε, μία όχι.


Δηλαδή μπορεί να την δουλεύω ένα βράδυ και να παίζει σωστά, και την επόμενη φορά να ανοίγω την TV και να ακούω ήχο από τα ηχεία της τηλεόρασης ή και από τα ηχεία και από την μπάρα ή μόνο από την TV. Προφανώς έχω επιλέξει HDMI Sound System και μία μπορεί να βγάλει το σωστό μηνυματάκι "ARC Active", άλλοτε μπορεί και να βγάλει ένα "External Amplifier Connected" ή κάτι τέτοιο. Γενικά ΔΕΝ έχει καθόλου καλή συμπεριφορά, ούτε καν consistent. Την ηχόμπαρα την δοκίμασα και σε άλλη TV φυσικά χωρίς να έχει θέματα.


2. Freezes. Εξαιρετικά, απίστευτα σπαστικό. Μπορεί να τύχει οπουδήποτε, είτε στην εφαρμογή του Netflix, είτε στο media player, είτε στην TV. Δεν έχω καταλάβει ακριβώς αν το προκαλεί κάτι συγκεκριμένο. Ουσιαστικά πατάω κάποιο κουμπί στο remote (πχ ρυθμίσεις) και η τηλεόραση απλά δεν ανταποκρίνεται. Μπορεί να μπει στο μενού και να κολλήσει εκεί. Δεν μπορείς να κάνεις τίποτα, παρά να την βγάλεις από την πρίζα. Δοκίμασα να την δουλέψω και χωρίς την ηχόμπαρα (μπας και προκαλεί αυτή το πρόβλημα - λέμε τώρα) αλλά μου έκανε κανονικά και τότε ένα freeze.


Στα ίντερνετς δεν βρίσκω πολλές αναφορές προβλημάτων. Κάπου είδα 2-3 αναφορές για τα προβλήματα στην ARC βέβαια.


Πραγματικά μου φαίνεται φοβερό να μου συμβαίνουν αυτά και να μην αναφέρονται από άλλους τέτοια θέματα μιας και την 6703 την αγόρασε κόσμος λόγω της πρόσφατης προσφοράς του Κώτσου. Καμιά ιδέα;
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,966
Re: Philips PUS67xx - Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Δεν έχω αντιμετωπίσει προβλήματα με παγώματα, 10 μέρες που την έχω...

Για ηχομπαρα δεν ξέρω να σου πω... Έχω συνδέσει από την οπτική ένα μεγάλο blutooth ηχείο της Crystal audio, χωρίς προβλήματα...

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

tonybsg

New member
19 July 2010
32
Re: Philips PUS67xx - Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Δεν έχω αντιμετωπίσει προβλήματα με παγώματα, 10 μέρες που την έχω...

Για ηχομπαρα δεν ξέρω να σου πω... Έχω συνδέσει από την οπτική ένα μεγάλο blutooth ηχείο της Crystal audio, χωρίς προβλήματα...

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Μα είναι φοβερόι αυτό που συμβαίνει.

Και χθες ας πούμε που είδα το καινούριο GoT μέσω του media player, όλα οκ, και αφού τέλειωσε ήθελα να πάω σε μια συγκεκριμένη στιγμή που είχε πολλά σκοτάδια να παίξω λίγο με τις ρυθμίσεις και απλά κόλλησε εκεί όταν πάτησα τι κουμπί στο τηλεκοντρόλ.
 

nak1nak

New member
4 June 2010
51
athens
Καλησπέρα και από μένα, κάτοχος και εγώ 55άρας μετά την προσφορά από Κωτσόβολο. Προερχόμενος από πλάσμα 10ετίας πειραματίζομαι σε ρυθμίσεις. Έχουμε να προτείνουμε κάτι στην εικόνα από προσωπική εμπειρία ή από κάποια ξένα forums όπου οι πωλητές του Κωτσόβολο μου είπαν ότι την θεωρούν τρελό vfm.Επίσης πως μπορούμε να διαπιστώσουμε αν το panel είναι va ή ips γιατί και εδώ για την 55άρα οι αποψεις διίστανται.
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,966
Σε όλα τα τεστ και reports αναφέρεται πως η 6703 έχει VA panel.



Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

tonybsg

New member
19 July 2010
32
Καλησπέρα και από μένα, κάτοχος και εγώ 55άρας μετά την προσφορά από Κωτσόβολο. Προερχόμενος από πλάσμα 10ετίας πειραματίζομαι σε ρυθμίσεις. Έχουμε να προτείνουμε κάτι στην εικόνα από προσωπική εμπειρία ή από κάποια ξένα forums όπου οι πωλητές του Κωτσόβολο μου είπαν ότι την θεωρούν τρελό vfm.Επίσης πως μπορούμε να διαπιστώσουμε αν το panel είναι va ή ips γιατί και εδώ για την 55άρα οι αποψεις διίστανται.

Σχετικά με τις ρυθμίσεις, εγώ είμαι πολύ ικανοποιημένος με την εικόνα παίζοντας λίγο με το μάτι. Σίγουρα στο media player και στο netflix έχω επιλεγμένο το Movie με τα motion settings στο off, και από κει και πέρα έπαιξα λίγο στα expert settings ώστε τελικά να βγει λίγο πιο φωτεινό.

Αλλά...

Συνεχίζω εγώ τον πόνο μου :furious3:

1. Βλέπω ένα επεισοδιάκι από usb, τελειώνει το επεισόδιο, την βγάζω, κόλλησε πάλι η TV, εντελώς unresponsive.

2. Ενώ τις τελευταίες μέρες άνοιγα μόνο PS4, και ήταν όλα καλά - ούτε κολλήματα, ούτε έχανε το arc, μόλις χθες άλλαξα source, έχασε και το ARC.

Γενικά μιλάω με την Philips σε πρώτη φάση, μου έστειλαν οδηγίες για το πώς θα κρατήσω log files της TV ώστε να τους τα στείλω.


Επίσης, στο γκρι του μενού όταν πάω κοντά και υπό γωνία εμένα εμφανίζει banding. Εσάς σας το κάνει; Από ευθεία δεν φαίνεται τίποτα βέβαια