Καλώς ήρθατε στο AVClub.
Σελίδα 4 απο 4 ΠρώτοΠρώτο 1234
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 31 έως 37 από 37
    Supreme Member
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2006

Re: Shiit magni 3 με monitor speaker

Απόσπασμα Αρχική Δημοσίευση από Vasilis21 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Thanks NassosT. Θα ηθελα να ρωτησω και τα κατωθι:
    1) Στα adam το volume τους ειναι απο -60db εως +18db να υποθεσω οτι δεν πρεπει να το αφησω σταθερο καπου συγκεκριμενα θα το ξεκινησω απο χαμηλα και θα το ανεβαζω σταδιακα μεχρι να βρω το σημειο που ταιριαζει στα γουστα μου.
    2) Επισης εχει 2 διακοπτες HF και LF με επιλογες -2db, 0db & +2db να υποθεσω οτι και για αυτα δεν υπαρχει καποια ιδανικη επιλογη πειραματιζομαι και επιλεγω αυτο που μου καθεται καλυτερα στο αυτι και
    3) οταν το σβηνω η το ανοιγω πρεπει να εχω το volume στο 0;
    Οι απαντήσεις για το 1 και το 2 αναφέρονται σίγουρα στο manual των ηχείων.

Για το 3, το volume του magni νομίζω ότι καλύτερα είναι να το έχεις στο 0 όταν ανοιγοκλείνεις τα ηχεία.

Edit:

Από το manual των T5V/T7V (https://www.adam-audio.com/content/u...-english.pdf):

• HF SWITCH – Use this switch to boost or cut the monitor’s high-frequency response by 2 dB. The “0” setting maintains flat response.
    • LF SWITCH – Use this switch to boost or cut the monitor’s low-frequency response by 2 dB. The “0” setting maintains flat response.
    • LEVEL KNOB – Turn this knob clockwise to increase the monitor’s volume, or counterclockwise to decrease its volume. The “0 dB” setting will be optimal in most situations.

Συντονιστής κατηγορίας

Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2006

Απόσπασμα Αρχική Δημοσίευση από Sonorus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από την στιγμή που τα Adam έχουν δικό τους ρυθμιστικό (δεν το ήξερα) εγώ θα προτιμούσα να
    δώσω σήμα από την έξοδο του Dac με RCA splitter.
    Θα έχεις 100% καλύτερο αποτέλεσμα.
    από πού αλλού θα μπορούσε να δώσει σήμα?
    αν εννοείς fixed έξοδο...δεν λέει...
    τα ποτς είναι πίσω, είναι δύο και είναι τρίμερ...(αν θυμάμαι καλά).
    Για να τα φέρεις στα ίσα είναι κούραση
    .

Established Member
    Ημερομηνία εγγραφής
    Apr 2014

Από την στιγμή που τα Adam έχουν δικό τους ρυθμιστικό (δεν το ήξερα) εγώ θα προτιμούσα να
    δώσω σήμα από την έξοδο του Dac με RCA splitter.
    Θα έχεις 100% καλύτερο αποτέλεσμα.
    Sonorus εννοεις να μην χρησιμοποιησω καθολου το magni 3. Οταν λες με rca splitter τι εννοεις? Δεν θα πρεπει να συνδεσω με ενα καλωδιο το right rca output του d10 με την rca εισοδο του adam που θα ορισω ως right και με δευτερο καλωδιο
    το left rca output του d10 με την left εισοδο του adam που θα ορισω ως left;

Συντονιστής κατηγορίας
    Ημερομηνία εγγραφής
    Aug 2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη

Ναι με splitter να συνδεθεί με RCA το ντακ και με ενισχυτή και με τα ηχεία.
    Βέβαια αν τα έχεις όλα επάνω στο γραφείο δίπλα σου μπορείς πολύ απλά να αλλάζεις κάθε φορά το καλώδιο.
    Αν ισχύουν όμως αυτά που λέει ο Δημήτρης πιο πάνω ίσως για πρακτικούς λόγους χρειαστεί να χρησιμοποιήσεις τον magni.

Junior Member
    Ημερομηνία εγγραφής
    Sep 2018
    Περιοχή
    Αθήνα

Απάντηση: Shiit magni 3 με monitor speaker

Εγώ θα έβαζα το volume των adam στο μέγιστο σημείο όπου δεν θα άκουγα τον βόμβο των tweeter όταν δεν θα έδινε σήμα ο προ. Αν δηλαδή ακόμα και στο τέρμα δεν ακούς κάτι στη θέση ακρόασης, άστο εκεί. Αν η adam θεωρεί πως η βέλτιστη θέση είναι το 0, δοκίμασε αυτή. Εννοείται πως όταν βάλεις το volume των ηχείων στη καλύτερη για σένα τιμή δεν το ξαναπειράζεις, ανοίγεις και κλείνεις τα ηχεία χωρίς να πειράζεις το volume. Για το άνοιγμα-κλείσιμο ισχύουν τα βασικά δηλαδή κλείνουμε πρώτα τα ηχεία (τελικοί ενισχυτές) και μετά τον προ, ανοίγουμε πρώτα τον προ και μετά τα ηχεία. Πάντα το ποτενσιόμετρο του προ στο μηδέν. Όχι πως υπάρχει κάποιος σοβαρός κίνδυνος, απλά να μην ακούγονται αυτά τα ενοχλητικά παφ-πουφ. Να έχεις στο νου σου πως θα χρειαστείς και κάποιου είδους βάσεις, ανάλογα με τη θέση ακρόασης.

Established Member
    Ημερομηνία εγγραφής
    Apr 2014

Ναι με splitter να συνδεθεί με RCA το ντακ και με ενισχυτή και με τα ηχεία.
    Βέβαια αν τα έχεις όλα επάνω στο γραφείο δίπλα σου μπορείς πολύ απλά να αλλάζεις κάθε φορά το καλώδιο.
    Αν ισχύουν όμως αυτά που λέει ο Δημήτρης πιο πάνω ίσως για πρακτικούς λόγους χρειαστεί να χρησιμοποιήσεις τον magni.
    Επειδη χαθηκα λιγο, εγω αυτη την στιγμη θα το χρησιμοποιησω ως εξης: το d10 συνδεδεμενο με usb στο laptop και ταυτοχρονα με rca στο input του magni 3 και απο το output του magni 3 με rca πανω στα ηχεια.
    Θα εχω καποιο θεμα με το ανωτερω τροπο συνδεσης;

Συντονιστής κατηγορίας
    Ημερομηνία εγγραφής
    Aug 2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη

Όχι είσαι μια χαρά.
    Βρες και την σωστή αναλογία ανάμεσα στην ένταση του ηχείου και του magni και καλές ακροάσεις.
    La commedia e finita

Σελίδα 4 απο 4 ΠρώτοΠρώτο 1234

Πληροφορίες Θέματος

Users Browsing this Thread

Αυτή τη στιγμή διαβάζουν την κατηγορία 1 χρήστες. (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Bookmarks

Κανόνες καταχώρησης