Shiit magni 3 με monitor speaker

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Vasilis21

Established Member
12 April 2014
249
Καλησπερα σας,
Θα προχωρησω στην αγορα monitor speaker και εχω ειμαι μεταξυ των krk rokit 5 g3 και kirk rokit 6 g3. Αυτη την στιγμη εχω συνδεση στο laptop το topping d10 και στο input του magni 3 θα ηθελα να ρωτησω αν μπορω να συνδεσω και στο output του magni 3 τα krk rokit με rca καλωδια. Υποθετω οτιαν ειναι εφικτο θα χρειαστω ενα διπλο rca καλωδιο με τα δυο συνδεδεμενα πανω στo output του magni 3 και απο ενα rca πανω στην unbalanced rca εισοδο του καθε ηχειου.

Ευχαριστω εκ των προτερων
 

NassosT

Supreme Member
17 June 2006
4,686
Ναι, μια χαρά γίνεται, όπως το περιγράφεις, αν κρίνω από τη σύνδεση του Jotunheim με τα Hedd Type 05.
 

ZaBBaLos

Senior Member
20 September 2018
408
Αθήνα
Πως κατέληξες στα krk? Τα ηχεία θα μπουν πάνω στο γραφείο, θα ακούς δηλαδή σε απόσταση ενός μέτρου ή περισσότερων?
 

Vasilis21

Established Member
12 April 2014
249
Καταρχην ευχαριστω για την ανταποκριση NassoςT. Zabbalos ναι θα ειναι maximum στο 1 μετρο μπορει και λιγο λιγοτερο.
 

Vasilis21

Established Member
12 April 2014
249
Κοιτάω και τα Yamaha hs7 τα οποία όμως δεν διαθέτουν είσοδο rca παρά μονο δύο είσοδους balanced XLR & Jack. Προφανώς για να συνδεθεί το magni 3με τα hs7 θα χρειάστούν δύο καλώδια rca που να καταλήγουν σε 1/4 jack. Αυτο που με προβληματίζει όμως ειναι οτι η εισοδος Jack των hs7 αναφέρεται ως balanced και από οσο γνωρίζω το Right and Left Output του magni 3 δεν ειναι balanced. Υπάρχει κάποιο καλώδιο που θα κάνει εφικτή την σύνδεση του magni 3 με τα hs7?
 

ZaBBaLos

Senior Member
20 September 2018
408
Αθήνα
Σε ρώτησα για τα Krk διότι ενώ είναι τρομερά σαν κατασκευή, έχουν απίστευτα τονισμένα μπάσα. Τα λατρεύουν οι παραγωγοί σε στούντιο αλλά τα θεωρώ άσχημα για αναπαραγωγή μουσικής.

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις αντάπτορα, rca θηλυκό σε καρφί μονοφωνικό, για να συνδέσεις τον pro με τα μόνιτορς αλλά δεν και η καλύτερη επιλογή. Αν τα ηχεία έχουν rca είσοδο θα είναι ένα πλεονέκτημα. Από τη στιγμή που η απόσταση ακρόασης είναι τόσο μικρή μην κοιτάς για κάτι μεγαλύτερο από 5'' γούφερ, αν δεις πως χρειάζεσαι μπάσο προσθέτεις ένα sub. Θα έριχνα μία ματιά στα presonus E-5 με σκοπό να πάρω και το sub τους Τ-8.
 

Manosss

AVClub Addicted Member
7 June 2012
2,251
Πειραιάς
+1 Για τα τονισμένα μπάσα των Krk... Προσωπικά δεν μου άρεσαν καθόλου και απορώ πως έχουν τέτοια απήχηση...

Σε παρόμοια χρήματα (περίπου στα 300/ζευγάρι) υπάρχουν πολλές επιλογές. πχ JBL 305p , Presonus E-5, Adam T5V

Eπίσης συμφωνώ ότι οι 5 '' μάλλον θα είναι υπεραρκετές.
Γενικά καλό θα ήταν να ξέρουμε περίπου το μέγεθος του δωματίου, που θα μπουν τα ηχεία (φαντάζομαι πάνω σε γραφείο) και αν θα είναι κολλητά στον τοίχο ή όχι (επιλογή ηχειου με oπές bass reflex στο πίσω μέρος και μικρή απόσταση από τον τοίχο = μπουμάρισμα)
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,336
ούτε καν σε στούντιο τα krk.
Μόνο εντελώς ....πρόχειρα στούντιο χωρίς απαιτήσεις (και ίσως ψάξιμο)
 

Vasilis21

Established Member
12 April 2014
249
+1 Για τα τονισμένα μπάσα των Krk... Προσωπικά δεν μου άρεσαν καθόλου και απορώ πως έχουν τέτοια απήχηση...

Σε παρόμοια χρήματα (περίπου στα 300/ζευγάρι) υπάρχουν πολλές επιλογές. πχ JBL 305p , Presonus E-5, Adam T5V

Eπίσης συμφωνώ ότι οι 5 '' μάλλον θα είναι υπεραρκετές.
Γενικά καλό θα ήταν να ξέρουμε περίπου το μέγεθος του δωματίου, που θα μπουν τα ηχεία (φαντάζομαι πάνω σε γραφείο) και αν θα είναι κολλητά στον τοίχο ή όχι (επιλογή ηχειου με oπές bass reflex στο πίσω μέρος και μικρή απόσταση από τον τοίχο = μπουμάρισμα)

Manos έχω κάνει καταληψη το τραπέζι του σαλονιού (είναι μεγάλος ο χώρος) όπου εκέι έχω τα πάντα pc, ακουστικά, dac κτλ. σκεφτόμουν να πάρω ηχεία για το pc αλλά πιστέυω πως δεν αξίζει και σκέφτηκα να πάω σε ηχεία Monitor και σε έναν μείκτη. Τώρα ίσως μου πεις πως ο χώρος είναι πολύ μεγαλος για Monitor ηχεία αλλά πιστέυω πως αξίζει περισσότερο από να τα σκάσω για ηχεία pc πόσο μάλλον αφου θέλω να πάρω και έναν μικτη.
 

Vasilis21

Established Member
12 April 2014
249
Καλή επιλογή όσο αφορά το ουδέτερο χαρακτήρα.
Sonorus θα ηθελα την αποψη σου σε κατι πιστευεις οτι θα εχω καλυτερο ηχητικο αποτελεσμα με την χρηση μιας καρτας ηχου πχ Focusrite Scarlett που εχει balanced trs outputs για συνδεση στις balanced xlr εισοδους των Adam σε σχεση με τον συνδυασμο Topping d10 και magni 3 και συνδεση με rca στις unbalanced rca εισοδους των Adam?
Ευχαριστω εκ των προτερων
 

Vasilis21

Established Member
12 April 2014
249
Βεβαια ποιο χρησιμος θα μου ηταν ενας μικτης ή ενα controller αλλα δεν ξερω αν υπαρχουν με balanced outputs!!!!
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,314
Θεσσαλονίκη
Sonorus θα ηθελα την αποψη σου σε κατι πιστευεις οτι θα εχω καλυτερο ηχητικο αποτελεσμα με την χρηση μιας καρτας ηχου πχ Focusrite Scarlett που εχει balanced trs outputs για συνδεση στις balanced xlr εισοδους των Adam σε σχεση με τον συνδυασμο Topping d10 και magni 3 και συνδεση με rca στις unbalanced rca εισοδους των Adam?
Ευχαριστω εκ των προτερων

Δεν γνωρίζω ακριβώς τι συμβαίνει με θέματα οδήγησης κλπ.
Όλα αυτά τα επαγγελματικά είναι λίγο περίεργα και δεν τα κατέχω.
Πάντως η Scarlet σαν dac δεν έχει να πει κάτι.
Άρα εγώ θα δοκίμαζα πρώτα με το dac που έχεις και τον magni και βλέπεις.
 

Vasilis21

Established Member
12 April 2014
249
Επισης ψαχνω να βρω απο αθηνα 2 μονα καλωδια 2m εκαστο απο rca σε rca για να συνδεσω το magni 3 με τα adam και δεν βρισκω. Βρισκω μονο διπλα και δεν θελω να τα διαχωρισω για να μην τους χαλασω την μονωση! Εχει κανεις καμμια προταση!!!
 

Vasilis21

Established Member
12 April 2014
249
Επισης ψαχνω να βρω απο αθηνα 2 μονα καλωδια 2m εκαστο απο rca σε rca για να συνδεσω το magni 3 με τα adam και δεν βρισκω. Βρισκω μονο διπλα και δεν θελω να τα διαχωρισω για να μην τους χαλασω την μονωση! Εχει κανεις καμμια προταση!!!

Τα μόνα που έχω βρει είναι αυτα:
https://www.skroutz.gr/s/6451302/Oyaide-Audio-Cable-2x-RCA-male-2x-RCA-male-2m-d-RCA-class-B.html?from=drop

Αλλά δεν την ξέρω σαν μάρκα και δεν ξέρω αν είναι κατάλληλα για να συνδέσω το magni 3 με τα adam!!!
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,336