NovaFlix

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

airb

Super Moderator
Staff member
25 May 2008
15,091
Λιβαδειά



Μια νέα υπηρεσία με την ονομασία Novaflix, λανσάρει από σήμερα η Nova, μέσω της οποίας είναι δυνατή η παρακολούθηση ταινιών,
τηλεοπτικών σειρών αλλά και συγκεκριμένων ζωντανών καναλιών μέσω smartphone, tablet καθώς και φορητών ή επιτραπέζιων
υπολογιστών.

Όπως φανερώνει και η ονομασία της υπηρεσίας, το Novaflix δίνει έμφαση στο video on-demand περιεχόμενο, χωρίς να δεσμεύει με
κάποιο συμβόλαιο τον ενδιαφερόμενο ο οποίος μπορεί να ακυρώσει τη συνδρομή του όποτε το επιθυμεί. Ακόμα, δεν απαιτείται
παρουσία σύνδεσης στη Nova, αφού η λειτουργία της υπηρεσίας μπορεί να γίνει με τη χρήση οποιουδήποτε δικτύου.

Μέχρι στιγμής, η Nova διαθέτει ένα πακέτο συνδρομής στο Novaflix με μηνιαίο κόστος 12,90, το οποίο κατεβαίνει στα 9.90 για τους
ήδη συνδρομητές Nova
ενώ παρέχεται η δυνατότητα χρήσης της υπηρεσίας δωρεάν για 30 ημέρες. Ο χρήστης μπορεί να δημιουργήσει
πολλαπλά προφίλ για προσωποποιημένη εμπειρία ενώ υπάρχει όριο ταυτόχρονης θέασης σε 2 συσκευές.

Το περιεχόμενο της υπηρεσίας αποτελείται από ταινίες και τηλεοπτικές σειρές που διαθέτουν τα κινηματογραφικά κανάλια της Nova, αλλά
και η υπηρεσία Fox Play η οποία διαθέτει σειρές των Fox και Fox Life. Ακόμα οι συνδρομητές μπορούν να βρουν επιλεγμένα "Box Sets" τα
οποία περιέχουν ολόκληρους κύκλους τηλεοπτικών σειρών όπως το Game of Thrones, The Good Doctor, Hotel Adlon κ.α. Σε αντίθεση με
παρόμοιες υπηρεσίες, το Novaflix περιέχει και ζωντανό πρόγραμμα και πιο συγκεκριμένα τα 4 κανάλια Novacinema καθώς και το Novalife.


ova-Flix2.png



Η Nova κυκλοφορεί ήδη mobile εφαρμογές για iOS και Android μέσω των οποίων είναι δυνατή η θέαση του περιεχομένου του Novaflix
ενώ υποστηρίζονται ακόμα φορητοί και επιτραπέζιοι υπολογιστές που τρέχουν Windows 7 ή νεότερη έκδοση καθώς και macOS 10.10
ή νεότερη έκδοση. Αρκετό από το περιεχόμενο διατίθεται σε HD ανάλυση ενώ είναι δυνατή η αναπαραγωγή του περιεχομένου στην
τηλεόραση μόνο αν προηγηθεί η σύνδεσή της με έναν υπολογιστή.

Τέλος παρέχεται και η δυνατότητα offline αναπαραγωγής των τηλεοπτικών σειρών και των ταινιών της υπηρεσίας, για 30 ημέρες
από την αρχική ημερομηνία που το περιεχόμενο κατέβηκε στη συσκευή.



 
Last edited:

giannis1010

Senior Member
8 November 2007
498
Καλησπέρα,
έκανα εγγραφή για το δωρεάν μήνα για να δοκιμάσω την υπηρεσία. Σε ios με την εφαρμογή έπαιξε κανονικά. Σε mac με όποιον browser και αν δοκίμασα δεν κατέβασε καν τον player. 2 ώρες στο chat και δεν μου έχουν βρει λύση. Υπάρχει κάπου να κατεβάσω τον player τους;
Ευχαριστώ πολύ
 

koukou

Senior Member
8 November 2009
388
Ελπίζω να βγει σε Apple TV αλλιώς δεν έχει νόημα.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

al capone

AVClub Enthusiast
8 July 2014
1,023
Καλησπέρα,
έκανα εγγραφή για το δωρεάν μήνα για να δοκιμάσω την υπηρεσία. Σε ios με την εφαρμογή έπαιξε κανονικά. Σε mac με όποιον browser και αν δοκίμασα δεν κατέβασε καν τον player. 2 ώρες στο chat και δεν μου έχουν βρει λύση. Υπάρχει κάπου να κατεβάσω τον player τους;
Ευχαριστώ πολύ

Δοκίμασα κι εγώ αλλα τα ίδια σε windows, δεν βγάζει επιλογή να κατεβάσεις τον player, έκανα εκκαθάριση cookies, απενεργοποίησα windows defender, τοίχο προστασίας, adblock, αλλα τίποτα, 2 ώρες στο chat δεν βγαίνει άκρη
 

giannis1010

Senior Member
8 November 2007
498
Δοκίμασα κι εγώ αλλα τα ίδια σε windows, δεν βγάζει επιλογή να κατεβάσεις τον player, έκανα εκκαθάριση cookies, απενεργοποίησα windows defender, τοίχο προστασίας, adblock, αλλα τίποτα, 2 ώρες στο chat δεν βγαίνει άκρη

Ακριβώς ίδια κατάσταση με εμένα!
 

algedan

AVClub Addicted Member
9 October 2008
1,590
Στους όρους και προϋποθέσεις διάβασα το παρακάτω :

"2.4. Ο Χρήστης αποδέχεται ότι η εφαρμογή NOVAFLIX για λόγους ασφαλείας και λόγους προάσπισης/περιφρούρησης των πνευματικών δικαιωμάτων της Forthnet Media δύναται να:
• παρέχεται για χρήση αποκλειστικά και μόνο σε laptops, smartphones και tablets, τα οποία δεν είναι rooted (για συσκευές Android) και Jailbroken (για συσκευές iOS)."

τελικά τι γίνεται; είναι όπως το novago μόνο για laptop; δείχνει από το hdmi σε τηλεόραση; το δοκίμασε κανείς σε desktop για σύνδεση με την τηλεόραση; Μήπως αργότερα το "κλειδώσουν" από desktop και κατ' επέκταση από hdmi σε τηλεόραση και μείνει μόνο μέσω οθόνης laptop;
 

Molto

New member
29 January 2013
98
Και κάτι άλλο ενδιαφέρον στους όρους:

Η δωρεάν δοκιμαστική περίοδος δεν απευθύνεται σε όλους τους καταναλωτές. Οι εγγραφές για λήψη δωρεάν δοκιμαστικής περιόδου, που σχετίζονται με αναγνωριστικό συσκευής, μέθοδο πληρωμής ή διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου υφιστάμενης συνδρομής σε λοιπές υπηρεσίες οπτικοακουστικού περιεχομένου της Nova, θα απορρίπτονται.

:chinscratch: :stupido2:
 

sdragon28

AVClub Enthusiast
31 July 2018
1,015
Καλά δεν νομίζω ότι περίμενε κανείς κάτι καλύτερο. Τουλάχιστον σου δίνει πρόσβαση στα cinema ανεξαρτήτως παρόχου. Και η cosmote τα ίδια χάλια έχει.
 

Kirikosgeorgas

AVClub Enthusiast
9 March 2019
964
Το περιβάλλον του novaflix στο android tv box μοιάζει πάρα πολύ με αυτό της cosmote και είναι αρκετά εύχρηστο με αρκετές ταινίες στο on demand περιεχόμενο σε 1080p και στο live tv σε 720p
 

george0083

AVClub Enthusiast
23 May 2007
762
Είναι πολύ καλό
Αν και θα έπρεπε κατά την γνώμη μου να ήταν δωρεάν για όσους έχουν νοβα αφού στην ουσία είναι το ondemand σε android επίσης είναι ευκαιρία για την windvision να το ενσωμάτωση στην υπηρεσία της μαζί με τα sports
 

Kirikosgeorgas

AVClub Enthusiast
9 March 2019
964
Εγώ που έχω wind vision + novasports μαζί με το novaflix είναι επι της ουσίας το nova full pack σε πολύ χαμηλότερη τιμή εμένα μου έρχεται το "triple" play 38
 

songless_bird

AVClub Fanatic
8 May 2013
11,100
Νότια Μακεδονία
Εγώ που έχω wind vision + novasports μαζί με το novaflix είναι επι της ουσίας το nova full pack σε πολύ χαμηλότερη τιμή εμένα μου έρχεται το "triple" play 38

Λειπουν ακομη τα ντοκυμαντερ. Εκτος αν τα εχεις μεσω wind vision. Αν ειχε και αυτα τοτε ανετα θα μπορουσαμε να πουμε οτι ειναι μια βολικοτατη λυση για Mutiview χωρις εξτρα εγκαταστασεις , αρκει να εχεις smart Tv.
 

keraki

AVClub Enthusiast
27 July 2009
1,257
Παιδιά σε τι είδους τηλεοράσεις και media players είναι συμβατό το novaflix? Κοιτάω στην ιστοσελίδα και λέει για Android TV τηλεοράσεις και media players χωρίς περισσότερες λεπτομέρειες για μοντέλα κλπ.Συγκεκριμένα αναφέρει : Τηλεόραση, Media Player (Android TV 7 ή νεότερο)
Το box της cosmote OTT που είναι Android TV θα κάνει? Τηλεοράσεις με Android TV νομίζω πως είναι οι Sony μόνο αν δεν κάνω λάθος.Για εμάς που έχουμε LG?

Το amazon firetvstick 4K είναι συμβατό με το novaflix?

Σας ευχαριστώ!
 

Kirikosgeorgas

AVClub Enthusiast
9 March 2019
964
Για τις συσκευές lg, firetv stick, Cosmote tv ott δεν υπάρχει η εφαρμογή. Για τις sony δεν είμαι σίγουρος. Σε όλες τις άλλες συσκευές με λογισμικό android tv 7ή νεότερο παίζει κανονικά.
 

xavito

Moderator
Staff member
29 October 2008
8,962
Τηλεοράσεις με πλατφόρμα Android TV ,σχεδιασμένη από την Google για τηλεοράσεις , είναι οι Sony,Philips,Sharp,JVC,F&U,Turbo X, και μελλοντικά Panasonic, όχι όλα τα μοντέλα τους.

Σε αυτές, από το Google Play Store της τηλεόρασης πληκτρολογείς novaflix και εγκαθίσταται η εφαρμογή.
 

keraki

AVClub Enthusiast
27 July 2009
1,257
Για τις συσκευές lg, firetv stick, Cosmote tv ott δεν υπάρχει η εφαρμογή. Για τις sony δεν είμαι σίγουρος. Σε όλες τις άλλες συσκευές με λογισμικό android tv 7ή νεότερο παίζει κανονικά.

Το box της cosmote tv ott είναι με λογισμικό Andoid TV.Επομένως λογικά δεν θα πρέπει το box της cosmote tv ott να είναι συμβατό και με τnν εφαρμογή του novaflix ? Αφού στη σελίδα του novaflix αναφέρει: Τηλεόραση, Media Player (Android TV 7 ή νεότερο)