ΑΝΑΠΑΡΑΓΩΓΗ 4Κ

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

sotant

Established Member
8 September 2006
267
Kαλημερα

Χθες αγόρασα μια gtx 1060 για αναπαραγωγή 4k υλικού με mpc σε διπύρηνο επεξεργαστή
Επειδή μέχρι τώρα για απλή αναπαραγωγή ( 1080 ) έπαιζα με mpc madvr ( όλες παλιές εκδόσεις) & ffdshow ( audio) βάζοντας υλικό 4κ η εικόνα ήταν ακίνητη ενώ η cpu άγγιζε το 93%
Θεωρητικά δεν θα έπρεπε η κάρτα να αναλάβει την διαχείριση ??? Απεγκατεστησα όλα τα παλιά και λέω να βάλω τις καινούργιες εκδόσεις + lav filters.
Yπαρχει κάποιος οδηγός για να σεταρω το mpc -madvr -lav ( για αναπαραγωγή 4k σε 1080p μέσο με χρίση hdr to sdr)???
Συγγνώμη εαν κούρασα αλλά θα είναι πολύτιμη η βοήθεια σας.
 

Manou

New member
28 December 2006
92
Αθληνα
Ναι,
Σαν πρώτο συμπέρασμα δεν εχει σεταριστει το Hardware Acceleration με συνέπεια να μην χρησιμοποιει την κάρτα γραφικών. Η αναπαραγωγη 4Κ δεν μπορει να γίνει μόνο από τη CPU.
Βάλε Lav filters, διαλεξε d3d11 και πες μου.
 

sotant

Established Member
8 September 2006
267
Απάντηση: Re: ΑΝΑΠΑΡΑΓΩΓΗ 4Κ

οκ

Σ ευχαριστω πολυ .
 

sotant

Established Member
8 September 2006
267
Απάντηση: Re: ΑΝΑΠΑΡΑΓΩΓΗ 4Κ

Ναι,
Σαν πρώτο συμπέρασμα δεν εχει σεταριστει το Hardware Acceleration με συνέπεια να μην χρησιμοποιει την κάρτα γραφικών. Η αναπαραγωγη 4Κ δεν μπορει να γίνει μόνο από τη CPU..
Βάλε Lav filters, διαλεξε d3d11 και πες μου.

Καλημέρα

Από τις λίγες δοκιμές που έκανα διαπίστωσα οτι δουλεύει ενεργοποιωντας το nvdia cuvid ( εχοντας ενεργοποιησει παραλληλα και το enable cuvid dxva processing)
Oταν όμως πάω να το προχωρήσω με τον κέρσορα σε κάποιο σημείο της ταινίας ( μπρος/πίσω) κολλάει.
Με το D3D11 δεν δουλεύει και αυτό γιατί προφανώς είναι για τα windows 8 ( έχω τα 7 ) όπως και με το dvx12 copy back( εάν το γράφω σωστά)
Εαν γνωρίζεις πως μπορώ να διορθώσω το κόλλημα που μου κάνει μου λες

Σ ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου.
 

Manou

New member
28 December 2006
92
Αθληνα
Aν μπορεις, στειλε ενα screenshot του madvr ενω παίζει βίντεο (ctrl + j) καθως και τις ρυθμισεις που εχεις στο Lav video
 

sotant

Established Member
8 September 2006
267
Απάντηση: Re: ΑΝΑΠΑΡΑΓΩΓΗ 4Κ

Aν μπορεις, στειλε ενα screenshot του madvr ενω παίζει βίντεο (ctrl + j) καθως και τις ρυθμισεις που εχεις στο Lav video

Στελνω προχειρα μια φωτο απο τα lav filter video ( απο κινητο) γιατι ειμαι στην δουλεια .θα στειλω και καποια στιγμη το madvrlav video filter.jpg
 

X box fun

Established Member
31 January 2011
118
Kαλημερα

Χθες αγόρασα μια gtx 1060 για αναπαραγωγή 4k υλικού με mpc σε διπύρηνο επεξεργαστή
Επειδή μέχρι τώρα για απλή αναπαραγωγή ( 1080 ) έπαιζα με mpc madvr ( όλες παλιές εκδόσεις) & ffdshow ( audio) βάζοντας υλικό 4κ η εικόνα ήταν ακίνητη ενώ η cpu άγγιζε το 93%
Θεωρητικά δεν θα έπρεπε η κάρτα να αναλάβει την διαχείριση ??? Απεγκατεστησα όλα τα παλιά και λέω να βάλω τις καινούργιες εκδόσεις + lav filters.
Yπαρχει κάποιος οδηγός για να σεταρω το mpc -madvr -lav ( για αναπαραγωγή 4k σε 1080p μέσο με χρίση hdr to sdr)???
Συγγνώμη εαν κούρασα αλλά θα είναι πολύτιμη η βοήθεια σας.

Λοιποοοόν βαθιά ανάσα και πάμε 😀
Πρώτα από όλα
Δεξί κλικ στην επιφάνεια εργασίας
Πίνακας ελέγχου Nvidia
Ρυθμίσεις 3d
Διαχείριση ρυθμίσεων 3d
Γενικές ρυθμίσεις *
Dsr - συντελεστές
Τσεκάρεις το 4.00Χ( native resolusion)

*Στα 7 υπάρχει περίπτωση να κάνει τα πάντα 4κ αυτή η ρύθμιση οπότε αν δεις ότι συμβαίνει αυτό κάνε τα παραπάνω στο
Ρυθμίσεις προγράμματος
Mpc

Άνοιξε μία ταινία 1080ρ
Άνοιξε τις ρυθμίσεις του madvr
Devices
Αν μεσολαβεί avr τον επιλέγεις
Την οθόνη που βλέπεις
Display modes
List all Display modes madvr may switch to
Γραφεις
1080p23, 2160p23
Apply

Καθάρισες

Αν υπάρχει θέμα με τη φωτεινότητα σε hdr
Στο madvr στις ρυθμίσεις του hdr
Tone map hdr using pixel shaders
Target peak nits
Ξεκίνησε από το 120 βλέπεις...

Γράψε και αν έστρωσε τελικά...
 

sotant

Established Member
8 September 2006
267
Λοιποοοόν βαθιά ανάσα και πάμε 😀
Πρώτα από όλα
Δεξί κλικ στην επιφάνεια εργασίας
Πίνακας ελέγχου Nvidia
Ρυθμίσεις 3d
Διαχείριση ρυθμίσεων 3d
Γενικές ρυθμίσεις *
Dsr - συντελεστές
Τσεκάρεις το 4.00Χ( native resolusion)

*Στα 7 υπάρχει περίπτωση να κάνει τα πάντα 4κ αυτή η ρύθμιση οπότε αν δεις ότι συμβαίνει αυτό κάνε τα παραπάνω στο
Ρυθμίσεις προγράμματος
Mpc

Άνοιξε μία ταινία 1080ρ
Άνοιξε τις ρυθμίσεις του madvr
Devices
Αν μεσολαβεί avr τον επιλέγεις
Την οθόνη που βλέπεις
Display modes
List all Display modes madvr may switch to
Γραφεις
1080p23, 2160p23
Apply

Καθάρισες

Αν υπάρχει θέμα με τη φωτεινότητα σε hdr
Στο madvr στις ρυθμίσεις του hdr
Tone map hdr using pixel shaders
Target peak nits
Ξεκίνησε από το 120 βλέπεις...

Γράψε και αν έστρωσε τελικά...


Σ ευχαριστω πολυ το προβλημα λυθηκε δεν ξερω πως αλλα λυθηκε
Τωρα ειμαι σε δοκιμες με το madvr ( JVC X35) αλλα θα δω οπωσδηποτε και τις δικες σου
 

X box fun

Established Member
31 January 2011
118
Τα παραπάνω είναι μόνο για να διορθωθεί το κόλλημα στην αναπαραγωγή 4κ σε οθόνες 1080
Αν δεν υπάρχει πλέον πρόβλημα μη πειράξεις τίποτα
Εκτός από

Άνοιξε μία ταινία 1080ρ
Άνοιξε τις ρυθμίσεις του madvr
Devices
Αν μεσολαβεί avr τον επιλέγεις
Την οθόνη που βλέπεις
Display modes
List all Display modes madvr may switch to
Γραφεις
1080p23, 2160p23
Apply
 

sotant

Established Member
8 September 2006
267
Τα παραπάνω είναι μόνο για να διορθωθεί το κόλλημα στην αναπαραγωγή 4κ σε οθόνες 1080
Αν δεν υπάρχει πλέον πρόβλημα μη πειράξεις τίποτα
Εκτός από

Άνοιξε μία ταινία 1080ρ
Άνοιξε τις ρυθμίσεις του madvr
Devices
Αν μεσολαβεί avr τον επιλέγεις
Την οθόνη που βλέπεις
Display modes
List all Display modes madvr may switch to
Γραφεις
1080p23, 2160p23
Apply

Καλησπερα

Οταν του δινω στο dsplay mode 1080p & 2160 παιζει κανονικα το υλικο σε 1080 ενω σε4κ αναπαραγωγη οταν το παω μπρος-πισω κολλαει..
Στα video lilters του lav ειναι σωστο που το εχω σεταρει σαν nvdia cuvid ( ειναι και το μονο που δεν κανει κολλημα)
 

Manou

New member
28 December 2006
92
Αθληνα
δοκίμασε dxva 2 native. Το cuvid δεν είναι το καλύτερο. Και δωσε screenshot απο madvr. Επίσης αν η tv σου ειναι 1080 δεν χρειάζεσαι το 2160.
 

sotant

Established Member
8 September 2006
267
Απάντηση: Re: ΑΝΑΠΑΡΑΓΩΓΗ 4Κ

20190420_191306.jpgκαι σε αναπαραγωγη 4κ παιζει σε super slow....
 

sotant

Established Member
8 September 2006
267
Απάντηση: Re: ΑΝΑΠΑΡΑΓΩΓΗ 4Κ

επειδη δεν βγηκε καλα αυτο που εγραψα ειναι οτι στην τελευταια φωτο παιζει το 4κ σε super slow...
 

Manou

New member
28 December 2006
92
Αθληνα
Λοιπόν, στο 4Κ playback το render time ειναι πολύ μεγάλο γιαυτό παιζει έτσι. Εχεις 20 % clock deviation που σημαίνει ότι δεν έχει το σωστο refresh rate (Δεν φαινεται η πρώτη γραμμη). Πρώτα απ' 'ολα θα πρότεινα μια επαναφορά στις ρυθμίσεις του madvr .Μετα απλά να συμπληρώσεις τα display modes (1080p23,1080p24,1080p30.......1080p60), καθώς και το convert hdr to sdr using pixel shaders. Και αν το screenshot του Lav ειναι κατα την αναπαραγωγή 1080, καλο θα ήταν να δούμε και τι λέει στο 4Κ
 

sotant

Established Member
8 September 2006
267
Απάντηση: Re: ΑΝΑΠΑΡΑΓΩΓΗ 4Κ

Καλησπερα

Απο που μπορω νακανω επαναφορα των ρυθμισεων στο madvr ???
 

Manou

New member
28 December 2006
92
Αθληνα
Re: Απάντηση: Re: ΑΝΑΠΑΡΑΓΩΓΗ 4Κ

Καλησπερα

Απο που μπορω νακανω επαναφορα των ρυθμισεων στο madvr ???

Καλησπέρα,

Στο directory που εχεις το madvr υπαρχει ενα αρχείο restore default settings.bat. Δεξι κλικ και administrator run.
 

sotant

Established Member
8 September 2006
267
Kαλημερα


Τα περισσότερα προβλήματα έχουν λυθεί ύστερα από πολλές δόκιμες- διάβασμα... έχω ακόμη δρόμο
Το μόνο που θα ήθελα να ρωτήσω γιατί δεν μπορώ να έχω ομαλή αναπαραγωγή σε dxva copy-back παρά μόνο σε native ???
Eιναι θέμα των windowς?? ( τα 7 χρησιμοποιώ) η κάτι άλλο ???