SL 1200 MK2 ερώτηση για βραχίονα

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

midros

Established Member
13 April 2011
147
καλημέρα σε όλους,
μήπως κάποιος ευτυχής κάτοχος ΜΚ2 μπορεί να μου λύσει την εξής απορία;
αν δεν κλειδώσεις το lock της ρύθμισης ύψους του βραχίονα, είναι φυσιολογικό ολόκληρος ο βραχίονας να έχει τζόγο ο οποίος όμως εξαφανίζεται όταν γυρίσεις σε θέση lock;
 

Fleur de Lis

Senior Member
23 November 2009
434
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
καλημέρα σε όλους,
μήπως κάποιος ευτυχής κάτοχος ΜΚ2 μπορεί να μου λύσει την εξής απορία;
αν δεν κλειδώσεις το lock της ρύθμισης ύψους του βραχίονα, είναι φυσιολογικό ολόκληρος ο βραχίονας να έχει τζόγο ο οποίος όμως εξαφανίζεται όταν γυρίσεις σε θέση lock;

Λογικα ναι... γιατι ειναι ξεκλειδωμενος για να μπορεις να τον ρυθμισεις...
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
Πανο για τζογο μιλαει. το συστημα κλειδωματοs απλα παιρνει αυτα τα μποσικα που δεν Θα`πρεπε να υπαρχουν. κατι εχει λασκαρει.
αυτο μπορει να το δει κανειs μονο αν λυΘει ο βραχιοναs. ..δυστυχωs..
Μη σου πω οτι Θα`βαζα και στοιχημα οτι ο βραχιοναs εχει πειραχτει στο παρελΘον
 

midros

Established Member
13 April 2011
147
ο βραχίονας λύθηκε για να επισκευαστεί το γνωστό θέμα με το γράσο και δεν είμαι σίγουρος ότι ξαναδέθηκε σωστά, γι αυτό ρωτάω

με το φτωχό μου μυαλό, όταν δεν είναι κλειδωμένος πρέπει απλά να μπορεί να γυρίζει το δαχτυλίδι για πάνω - κάτω και όχι να έχει τζόγο, αλλά δεν είμαι και σίγουρος γιατί όταν γυρίσει στο lock είναι εντάξει

όταν λες ''τα μποσικα που δεν Θα`πρεπε να υπαρχουν'' τι ακριβώς εννοείς; μήπως λέμε το ίδιο και απλά είμαι υπερβολικός;
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
Re: Απάντηση: SL 1200 MK2 ερώτηση για βραχίονα

ο βραχίονας λύθηκε για να επισκευαστεί το γνωστό θέμα με το γράσο και δεν είμαι σίγουρος ότι ξαναδέθηκε σωστά, γι αυτό ρωτάω

με το φτωχό μου μυαλό, όταν δεν είναι κλειδωμένος πρέπει απλά να μπορεί να γυρίζει το δαχτυλίδι για πάνω - κάτω και όχι να έχει τζόγο, αλλά δεν είμαι και σίγουρος γιατί όταν γυρίσει στο lock είναι εντάξει

όταν λες ''τα μποσικα που δεν Θα`πρεπε να υπαρχουν'' τι ακριβώς εννοείς; μήπως λέμε το ίδιο και απλά είμαι υπερβολικός;
δεν εισαι υπερβολικοs. δεν Θα`πρεπε να υπαρχει ο παραμικροs τζογοs πουΘενα. το προβλημα του γρασσου στη ρυΘμιση του vta Θα`πρεπε να λυΘει ψεκαζονταs απλα με λιπαντικο τυπου WD 40.
πεs μου κατι.. η κλιμακα του vta πωs δουλευει? οταν το`χειs τερμα χαμηλα ποσο πιο αριστερα παει απο το σημαδι?
οταν τον ανεβασειs τερμα πανω, ξεπερναει το σημειο "adj." ??
 

midros

Established Member
13 April 2011
147
Απάντηση: Re: Απάντηση: SL 1200 MK2 ερώτηση για βραχίονα

πεs μου κατι.. η κλιμακα του vta πωs δουλευει? οταν το`χειs τερμα χαμηλα ποσο πιο αριστερα παει απο το σημαδι?
οταν τον ανεβασειs τερμα πανω, ξεπερναει το σημειο "adj." ??

γατόνι είσαι
τέρμα χαμηλά είναι στο 2 παρά κάτι και τέρμα πάνω είναι πολύ μετά το 6, θα έλεγα σχεδόν 8

γιατί όμως παίζει ρόλο αυτό;
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
γιατι τα 2 κομματια βιδωνουν μεταξυ τουs με 3πλο παραλληλο σπειρωμα για ακριβεια και "αργο βημα".
το "κουμπωμα" δεν εγινε σωστα και τα 2 κομματια δεν συμβαδιζουν μεταξυ τουs. Θελει πολυ προσοχη οταν τα "δενειs".
δεν νομιζω παντωs οτι εγινε ζημια. καποια αλλη ατσαλια ισωs ειναι η αιτια του τζογου και οχι αυτη.
με ποσεs βιδεs εδεσε το ασπρο πλαστικο που κραταει τον κυλινδρο του arm lift και το ελατηριο μαζι με τα γραναζια του anti skate?
το οτι κοβει ο τζογοs ειναι γιατι το συστημα κλειδωματοs ΔΕΝ στηριζεται πανω του και αν αυτο ειναι "λασκα" η κοντρα που δημιουργειται μεταξυ τουs μαζευει τον τζογο.
σε καΘε περιπτωση οπωs καταλαβαινειs, ο βραχιοναs πρεπει να βγει και να ξαναλυΘει.
 

midros

Established Member
13 April 2011
147
Απάντηση: Re: SL 1200 MK2 ερώτηση για βραχίονα

άρα αν κατάλαβα καλά ο τζόγος δεν έχει σχέση με το ρυθμιστικό ύψους, κάτι άλλο είναι που δεν ξέρουμε τι
τώρα πόσες βίδες κλπ δεν έχω ιδέα
αφού ο τζόγος σταματάει με το lock δεν είναι τραγικό
άρα τελικά θα το ανοίξω να δω τι γίνεται (μόνος μου αυτή τη φορά)

αν υπάρχει και κανα άλλο tip στο τι πρέπει να προσέξω ευπρόσδεκτο

thanks
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
Re: Απάντηση: Re: SL 1200 MK2 ερώτηση για βραχίονα

άρα αν κατάλαβα καλά ο τζόγος δεν έχει σχέση με το ρυθμιστικό ύψους, κάτι άλλο είναι που δεν ξέρουμε τι
τώρα πόσες βίδες κλπ δεν έχω ιδέα
αφού ο τζόγος σταματάει με το lock δεν είναι τραγικό
άρα τελικά θα το ανοίξω να δω τι γίνεται (μόνος μου αυτή τη φορά)

αν υπάρχει και κανα άλλο tip στο τι πρέπει να προσέξω ευπρόσδεκτο

thanks
ελπιζω να μην εχει... (να το ελπιζειs και συ).
πολλα μπορω να σου πω, αλλα απο που να αρχισω... εχειs ξαναλυσει mk2 ?
 

midros

Established Member
13 April 2011
147
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: SL 1200 MK2 ερώτηση για βραχίονα

εχειs ξαναλυσει mk2 ?

όχι αλλά πάντα υπάρχει η πρώτη φορά
δε φοβάμαι, βαριέμαι γιατί απ´ ότι είδα είναι πολύ μεγάλη μανούρα γι αυτό και προτίμησα να το πάω σε επαγγελματία αλλά τελικά δε θα το γλυτώσω
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
οταν το αρχισειs, δεν Θα βιαζεσαι να το τελειωσειs και οτι απορια εχειs εδω ειμαστε... ειμαι περιεργοs αν ο επαγγελματιαs που το πηγεs εβαλε ολεs τιs βιδεs και εκει που πρεπει... (οχι μονο στον βραχιονα, αλλα στη συσκευη γενικοτερα).
αν επιτρεπεται να ρωτησω.., ποια ειναι τα υπολοιπα συνοδα του συστηματοs?
 

midros

Established Member
13 April 2011
147
Απάντηση: Re: SL 1200 MK2 ερώτηση για βραχίονα

οταν το αρχισειs, δεν Θα βιαζεσαι να το τελειωσειs και οτι απορια εχειs εδω ειμαστε...
thanks

ειμαι περιεργοs αν ο επαγγελματιαs που το πηγεs εβαλε ολεs τιs βιδεs και εκει που πρεπει... (οχι μονο στον βραχιονα, αλλα στη συσκευη γενικοτερα).
γι αυτό κι εγώ όταν το είδα του το ξαναπήγα αλλά είπε οτι το ξανάνοιξε και είναι όλα οκ ...
και μη φανταστείς κανας τυχαίος που φτιάχνει ψυγεία

αν επιτρεπεται να ρωτησω.., ποια ειναι τα υπολοιπα συνοδα του συστηματοs?
κεφαλή ORTOFON μπλε
προενισχυτής πικαπ ROTEL
προενισχυτής av IOTAVX
τελικός ADCOM
ηχεία BOSE 901 και Acoustimass

αλλά σκοπεύω να κάνω μεγάλες αλλαγές
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
Re: Απάντηση: Re: SL 1200 MK2 ερώτηση για βραχίονα

thanks


γι αυτό κι εγώ όταν το είδα του το ξαναπήγα αλλά είπε οτι το ξανάνοιξε και είναι όλα οκ ...
και μη φανταστείς κανας τυχαίος που φτιάχνει ψυγεία


κεφαλή ORTOFON μπλε
προενισχυτής πικαπ ROTEL
προενισχυτής av IOTAVX
τελικός ADCOM
ηχεία BOSE 901 και Acoustimass

αλλά σκοπεύω να κάνω μεγάλες αλλαγές
πουλακι μου... :laugh: εχειs υποψη σου τι ηχο μπορειs να ακουσειs απο το πικαπ σου με τα μηχανακια που εχειs?
ακουs και απο cdp ?
 

midros

Established Member
13 April 2011
147
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: SL 1200 MK2 ερώτηση για βραχίονα

πουλακι μου... :laugh: εχειs υποψη σου τι ηχο μπορειs να ακουσειs απο το πικαπ σου με τα μηχανακια που εχειs?
και τώρα καλό ήχο έχω αλλά τα 901 είναι λίγο απαιτητικά στην τοποθέτηση στο χώρο και ο δικός μου χώρος είναι εντελώς προβληματικός.

ακουs και απο cdp ?
από htpc που είναι και η κύρια πηγή, μην κρυβόμαστε
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
καλα... αν φτιαξειs το πικαπ ετσι οπωs περιγραφω στο νημα που διαβασεs, δε νομιζω να ξανασχοληΘειs με το htpc.. (εκτοs και αν εχειs πολυ μικρη δισκοΘηκη)
το λεω εχονταs υποψη μου το ασημι του φιλου που δεν του πειραξα τροφοδοσια, ουτε καν καλο καλωδιο ρευματοs εβαλε. εχετε και την ιδια κεφαλη. ortofon 2m blue δεν εχειs και εσυ?
αν το παρειs αποφαση να κάνειs retouche στα μηχανηματα μαλλον απο την πηγη πρεπει να ξεκινησειs.. Θα το λυσειs που Θα το λυσειs δλδ..
το κοστοs δεν νομιζω να ειναι μεγαλο, ακομα και αν Θελησειs να ριξειs πανω την ακριβοτερη καλωδιωση που ειναι αμεσα διαΘεσιμη εδω. βαλε άλλα 53 φραγκα για το εξαρτημα του γαλλου και λιγη κολληση αριστηs ποιοτηταs.
το`χειs με τιs κολλησειs και τα κολλητηρια ετσι δεν ειναι? (αν οχι μη ντραπειs να το πειs, ειναι πολυ ντελικατη δουλεια και μια ψυχρη κολληση τα παει ολα στον βροντο !)
 

midros

Established Member
13 April 2011
147
Απάντηση: Re: SL 1200 MK2 ερώτηση για βραχίονα

καλα... αν φτιαξειs το πικαπ ετσι οπωs περιγραφω στο νημα που διαβασεs, !)

επειδή σ' έχασα τώρα, για ποιό νήμα λες;