Ψάχνω πρόγραμμα για back-up

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

supacoopa

AVClub Addicted Member
19 June 2006
2,411
Athens
Αναζητω ενα προγραμμα για να κανω back-up κατ' επιλογη ξεχωριστων folder, με τα εξης χαρακτηριστικα:

1) Να ειναι freeware, εντελως. Αντε, το πολυ-πολυ να κανω ενα registration με καποιο e-mail.

2) Να μπορει να κανει differential back-up. Θελω μετα το αρχικο back-up τα επομενα να μην ξεκινουν απο την αρχη αλλα στο τελικο back-up να μπαινουν φυσικα και τα καινουρια αρχεια και οσα εχουν αλλαξει (πχ αρχεια TIFF και AI που εχουν ξαναδουλευτει) οπως επισης και να αφαιρουνται οσα εχω διαγραψει απο την πηγη.

3) Και μαλλον σημαντικοτερο (καθως οσα προγραμματα εχω βρει που καλυπτουν τις δυο πρωτες προϋποθεσεις δεν καλυπτουν αυτη) θελω το τελικο back-up να μην ειναι σε μορφη συμπιεσμενων ή proprietary αρχειων, αλλα να ειναι κανονικα αρχεια σε κανονικους φακελους.

Λειτουργικο Windows 7 x64, το back-up θα γινεται αποκλειστικα σε εξωτερικο σκληρο δισκο.
Δεν με ενδιαφερουν αυτοματισμοι, scheduling κλπ.

Ευχαριστω
 

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,739
Βόλος
Re: Ψαχνω προγραμμα για back-up

Εγώ χρησιμοποιούσα για χρόνια το SyncToy της Microsoft, αλλά αν κάποιος έχει να προτείνει κάτι πιο εύχρηστο, να το δω κι εγώ γιατί βαριέμαι να ψάχνω κάθε φορά όλες τις παραμέτρους στις εντολές του...
 

baspav

AVClub Addicted Member
21 January 2010
1,799
Re: Ψαχνω προγραμμα για back-up

Always Sync

https://allwaysync.com

Με αυτό κάνω συγχρονισμό τα τελευταία χρόνια από το NAS σε εξωτερικό σκληρό. Συγκρίνει και αλλαγές ίδιων αρχείων με βάση ημερομηνία ή κ ώρα.
 

dipsa

Established Member
10 October 2006
275
Αθήνα
Απάντηση: Re: Ψαχνω προγραμμα για back-up

Κι εγώ το SyncToy της Microsoft δοκίμασα κ μου άρεσε.
Μία φορά (κ για κάθε folder) θα ορίσεις source folder---> destination folder και θα επιλέξεις ''Echo mode'' για να κάνει αυτά που θέλεις .
 

kiriak

Supreme Member
27 November 2006
3,949
Πολύ καλή (έως και εξαιρετική) εφαρμογή είναι το SyncBack αλλά δεν είμαι σίγουρος αν σε καλύπτει η δωρεάν έκδοσή του

https://www.2brightsparks.com/syncback/compare-simple.html

το syncback είναι πολύ καλό, έιχα αγοράσει πριν από χρόνια το SE, το χρησιμοποιώ ακόμη (στα windows), τώρα πλέον έχουν βγει και καινούριες εκδόσεις

ήμουν έτοιμος να το ποστάρω, αλλά σταμάτησα γιατί νομίζω ότι η free έκδοση δεν έχει differential backup, αλλά δεν είμαι σίγουρος




@supacoopa

αυτό που γράφεις στο 2)

......οπως επισης και να αφαιρουνται οσα εχω διαγραψει απο την πηγη.

δεν είναι backup αλλά synchronization, δε σε προφυλάσει από κατά λάθος σβήσιμο αρχείων, corrupted αρχεία, ransomware κλπ,
αν το έχεις υπόψιν σου και σου ταιριάζει σαν σενάριο ή έχεις άλλο backup, τότε ΟΚ,
αλλοιώς σκέψου το
 

baspav

AVClub Addicted Member
21 January 2010
1,799
Σε όλα αυτά τα προγράμματα θέλει και λίγο χέρι. Του συγχρονισμού εννοώ. Αν κάνεις ότι εγώ (δηλαδή έχεις σταθερά κάπου τα αρχεία σου και απλά κρατάς αντίγραφα σε άλλο δίσκο, το alwaysync που ανέφερα πιο πάνω είναι μανούλα, free (έχει ένα όριο στο πόσα GB ανά μήνα αλλά αν το κάνεις την πρώτη φορά μετά συγχρονίζει μόνο τα καινούργια), με επιλογές και με preview του συγχρονισμού και προς πια κατεύθυνση.

Backup backup δεν ξέρω αν θα βρεις σε ερασιτεχνικό επίπεδο. Οπως το ακούω κ το ξέρω εγώ, backup σημαίνει πως γράφουμε τα αρχεία σε άλλο μέσο (tape ή δίσκο) αλλά τα διαβάζουμε μονό με restore).
 

NassosT

Supreme Member
17 June 2006
4,686
Το syncback χρησιμοποιώ κι εγω, την SE έκδοση βέβαια που δεν είναι δωρεάν. Αλλά το έχω στήσει με διάφορα σενάρια (mirror, backup με versioning και χωρίς κλπ) και δεν ασχολούμαι καθόλου μαζί του. Απλά δουλεύει στο background απρόσκοπτα εδώ και 2 χρόνια τουλάχιστον.

Στάλθηκε από το VOG-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

supacoopa

AVClub Addicted Member
19 June 2006
2,411
Athens
αυτό που γράφεις στο 2) δεν είναι backup αλλά synchronization, δε σε προφυλάσει από κατά λάθος σβήσιμο αρχείων, corrupted αρχεία, ransomware κλπ,
αν το έχεις υπόψιν σου και σου ταιριάζει σαν σενάριο ή έχεις άλλο backup, τότε ΟΚ,
αλλοιώς σκέψου το

Στην δικη μου περιπτωση, backup και synchronization μαλλον ταυτιζονται.
Ο σκοπος μου ειναι ακριβως να υπαρχουν καπου τα αρχεια, σε περιπτωση κλοπης, hardware failure ή ransomware της πηγης.
Εφ'οσον μιλαμε για εξωτερικο σκληρο δισκο (που θα βρισκεται σε εντελως αλλο χωρο σε σχεση με την πηγη), θεωρω οτι καλυπτομαι απολυτα με το manual synchronization μια φορα στο τοσο.
Τωρα, αν ειμαι τοσο ατυχος και σκασουν ταυτοχρονα οι δισκοι τοσο της πηγης οσο και του backup ή κολλησω ransomware και μου κρυπτογραφησει και τον εξωτερικο σκληρο πριν το παρω χαμπαρι, τι να πω...

Δεν μου αρεσει καθολου που ολα τα backup προγραμματα που εχω δοκιμασει χρησιμοποιουν proprietary συμπιεσμενα αρχεια.
Την εχω πατησει στο παρελθον (δεν θυμαμαι με ποιο προγραμμα) οπου το restore μου εβγαλε την πιστη, γιατι στο μεταξυ κατι ειχε αλλαξει ειτε στο λειτουργικο (πιθανως να ειχα παει απο Windows XP σε Windows 7) ειτε στο ιδιο το προγραμμα του backup (αλλη εκδοση που δεν διαβαζε τα δικα του backup που ειχαν γινει με παλαιοτερη εκδοση).

Παντως μετα απο δοκιμες με καποια απο τα προγραμματα που προταθηκαν, κατεληξα στο Microsoft SyncToy.
Ευκολο, γρηγορο και κατα τα φαινομενα αξιοπιστο. Η επιλογη Echo που εχει ειναι αυτο ακριβως που θελω, καθως κανει ακριβες mirror τους φακελους της πηγης με differential τροπο μετα το πρωτο περασμα.
 

kiriak

Supreme Member
27 November 2006
3,949
Σε όλα αυτά τα προγράμματα θέλει και λίγο χέρι. Του συγχρονισμού εννοώ. Αν κάνεις ότι εγώ (δηλαδή έχεις σταθερά κάπου τα αρχεία σου και απλά κρατάς αντίγραφα σε άλλο δίσκο, το alwaysync που ανέφερα πιο πάνω είναι μανούλα, free (έχει ένα όριο στο πόσα GB ανά μήνα αλλά αν το κάνεις την πρώτη φορά μετά συγχρονίζει μόνο τα καινούργια), με επιλογές και με preview του συγχρονισμού και προς πια κατεύθυνση.

Backup backup δεν ξέρω αν θα βρεις σε ερασιτεχνικό επίπεδο. Οπως το ακούω κ το ξέρω εγώ, backup σημαίνει πως γράφουμε τα αρχεία σε άλλο μέσο (tape ή δίσκο) αλλά τα διαβάζουμε μονό με restore).

κανονικό backup είναι αυτό που θέλει, ο τρόπος θα επανακτήσει κάποιος τα αρχεία δεν έχει σημασία

υπάρχει επίσης και το archiving που αφορά μακροχρόνια αποθήκευση αρχείων τα οποία δεν αλλάζουν καθόλου ή αλλάζουν ελάχιστα

και τέλος το synchronization


Στην δικη μου περιπτωση, backup και synchronization μαλλον ταυτιζονται.
Ο σκοπος μου ειναι ακριβως να υπαρχουν καπου τα αρχεια, σε περιπτωση κλοπης, hardware failure ή ransomware της πηγης.
Εφ'οσον μιλαμε για εξωτερικο σκληρο δισκο (που θα βρισκεται σε εντελως αλλο χωρο σε σχεση με την πηγη), θεωρω οτι καλυπτομαι απολυτα με το manual synchronization μια φορα στο τοσο.
Τωρα, αν ειμαι τοσο ατυχος και σκασουν ταυτοχρονα οι δισκοι τοσο της πηγης οσο και του backup ή κολλησω ransomware και μου κρυπτογραφησει και τον εξωτερικο σκληρο πριν το παρω χαμπαρι, τι να πω...

Δεν μου αρεσει καθολου που ολα τα backup προγραμματα που εχω δοκιμασει χρησιμοποιουν proprietary συμπιεσμενα αρχεια.
Την εχω πατησει στο παρελθον (δεν θυμαμαι με ποιο προγραμμα) οπου το restore μου εβγαλε την πιστη, γιατι στο μεταξυ κατι ειχε αλλαξει ειτε στο λειτουργικο (πιθανως να ειχα παει απο Windows XP σε Windows 7) ειτε στο ιδιο το προγραμμα του backup (αλλη εκδοση που δεν διαβαζε τα δικα του backup που ειχαν γινει με παλαιοτερη εκδοση).

Παντως μετα απο δοκιμες με καποια απο τα προγραμματα που προταθηκαν, κατεληξα στο Microsoft SyncToy.
Ευκολο, γρηγορο και κατα τα φαινομενα αξιοπιστο. Η επιλογη Echo που εχει ειναι αυτο ακριβως που θελω, καθως κανει ακριβες mirror τους φακελους της πηγης με differential τροπο μετα το πρωτο περασμα.

ναι όντως, με εξωτερικό δίσκο σε άλλο χώρο καλύπτεσαι σε πολύ μεγάλο βαθμό από τα σενάρια που αναφέρεις,

απλά το backup (σε σχέση με το synchronization) σε καλύπτει και από επιπλέον σενάρια,

πχ μου έχει τύχει να σβήσω κάποια αρχεία κατά λάθος και να το πάρω χαμπάρι μετά από καιρό ή να έχω σβήσει αρχεία επίτηδες επειδή δεν τα χρειαζόμουνα άλλο και εκ των υστέρων να θέλω κάτι
ή μπορεί κάποια αρχεία να αλλαχθούν από κάποιο πρόγραμμα χωρίς να το θέλεις, πχ φωτος

εσύ εφόσον για το σενάριο που περιγράφεις είναι εντάξει, δε θες κάτι άλλο,
το γράφω απλά επειδή μπορεί να ενδιαφέρει και άλλους που να μην το έχουν υπ'οψιν τους


και βέβαια το να κρατάει ένα πρόγραμμα backup αρχεία που έχεις σβήσει, σημαίνει περισσότερο χώρο στο σκληρό (εξαρτάται από το πόσο συχνά κάνεις αλλαγές, πόσο μεγάλα αρχεία αφορούν και για πόσο καιρό τα κρατάει το backup πριν τα σβήσει οριστικά)
 
Last edited by a moderator: