Πρόβλημα με Audirvana και θύρες USB

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

kostas6a3

New member
16 February 2019
94
Αθήνα
Αντιμετωπίζω το παρακάτω πρόβλημα με το Audirvana Plus 3.2.15, το iMac 5K late 2017 Mojave10.14.4 και Audiolab DAC+.
Δεν ξέρω αν θα μπορέσω να σας δώσω να καταλάβετε το πρόβλημα αλλά θα το προσπαθήσω. Πάμε λοιπόν :
Όταν παίζει το Audirvanaκαι ανοίξω κάποιο βίντεο με ήχο , στο vimeo ή από κάποιο site τότε η θύρα USB που είναι συνδεδεμένο το Audiolab κάτι παθαίνει .... και δεν μπορεί να ξαναπαίξει αρχεία DSD, αλλά όταν πατήσω για αναπαραγωγή κάποιο αρχείο DSD δεν βγάζει το DSD2.8 ή 5.6 MHZ αλλάPCM 176.4 ή 352.8 χωρίς να παίζει το αρχείο. Πρέπει να αλλάξω τις ρυθμίσεις στο Audirvana ώστε τα αρχεία DSD να μετατρέπονται σε PCM, οπότε παίζουν μάλλον με μετατροπή.
Αν συνδέσω το Audiolab σε άλλη θύρα USB παίζει πάλι κανονικά.
Μέχρι τώρα έχω αχρηστεύσει δύο θύρες και μου μένουν άλλες δύο και φυσικά είμαι πιο προσεκτικός.
Από ψάξιμο στο διαδίκτυο έχω κάνει κάποιες ενέργειες όπως β€œresetting the PRAM” , β€œresetting the SMC”, σβήσιμο και επανεκίνηση κλπ κλπ χωρίς κάποιο αποτέλεσμα.
https://www.chriswrites.com/troubleshooting-unresponsive-usb-ports-on-the-mac/

Τελική λύση μένει το format αλλά προς το παρόν το ξεχνάω.
Κάποια ιδέα ή λύση;


ΥΓ:Αν κάποιος έχει κάποια απορία να ρωτήσει για περισσότερες διευκρινήσεις.
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,469
Θεσσαλονικη
Σαν πρώτη εύκολη λύση είναι η απεγκατάσταση του audirvana και η επανεγκατάσταση του .
Μια άλλη λύση είναι να δοκιμάσεις την αναπαραγωγή με άλλο player π.χ jriver media center η με το amarra και δείς αν παρουσιάζεται το ίδιο πρόβλημα .
 

kostas6a3

New member
16 February 2019
94
Αθήνα
Ευχαριστώ, το έχω κάνει με το Amarra και το πρόβλημα εξακολουθούσε. Για κάποιο λόγο από χθες έστρωσε χωρις να κάνω κάτι !!!!!! Ποίος ξέρει ......
Σαν πρώτη εύκολη λύση είναι η απεγκατάσταση του audirvana και η επανεγκατάσταση του .
Μια άλλη λύση είναι να δοκιμάσεις την αναπαραγωγή με άλλο player π.χ jriver media center η με το amarra και δείς αν παρουσιάζεται το ίδιο πρόβλημα .