Αγορα 65αρας.Αλλα ποια? Lg b8 - Samsung q8FN - Sony XF9005. Μπερδεμα

arxontas7

Established Member
14 May 2008
239
Η προσφορα που εχει στο πλαισιο στο mall την samsung q8 στα 1500 οντως ειναι καλη προσφορα;Ψαχνομαι για τηλεοραση.
 

arxontas7

Established Member
14 May 2008
239
Χαιρετω και παλι την παρεα.Θα ηθελα την βοηθεια σας οσο ποιο αντικειμενικα γινετε.Εχω μια samsung ued7000 46αρα στο σαλονι και σκεφτομαι να κανω μια αναβαθμιση στις ιντσες και να παω σ 65αρα.Εχω διαβασει καποια πραγαματα στο forum αλλα θα ηθελα λιγο μια βοηθεια παραπανω.
Να ξεκινησω λεγοντας οτι η αποσταση θεασης ειναι γυρω στα 3 μετρα και το σαλονι ειναι σε μια μετρια κατασταση απο θεμα φυσικου φωτισμου.Η χρηση που κανω στην τβ ειναι λιγο απο ολα.Δηλαδη ενα 3ωρο σχεδον καθημερινα σε games ps4, καναλια digea διπλασιες ωρες και 2 με 3 φορες την βδομαδα καμια ταινια και σειρες απο netflix.Το μπατζετ για αγορα τβ ειναι 1700 ταβανι.
Ποια πιστευετε ειναι καλητερη επιλογη?
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Αγορά 65άρας, αλλά ποιας; LG B8, Samsung Q8FN, Sony XF9005. Μπέρδεμα.

Η 65" LG B8 είναι διαθέσιμη με λίγο περισσότερα από 1800 ευρώ... Από την άλλη, μπορείς να βολευτείς και μια 60"-65" LCD. Εξαρτάται από τις απαιτήσεις σου. Τέλος, η Sony XF9005 είναι καλύτερη από κάθε άλλη LCD στην αγορά με παραπλήσια (ή χαμηλότερη) τιμή (με lag περίπου 40 ms).
 

arxontas7

Established Member
14 May 2008
239
Σε ευχαριστώ για το μνμ σου. Την εχω δει b8 απλα σκεφτομαι οπως πολλοι λογο του αρκετου gaming μην εχω τιποτα ιστοριες με burn in. Απο την αλλη βεβαια δεν θα βλεπω την ιδια εικονα σε ταινια σε μια lcd. Διαβαζα για τις oled οτι δεν ειναι τοσο φωτεινο το πανελ οσο μια qled-lcd. Γενικα παντως σαν τεχνολογια ποια απο τις δυο βγαζουν τα λιγοτερα προβληματα;
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Αγορά 65άρας, αλλά ποιας; LG B8, Samsung Q8FN, Sony XF9005. Μπέρδεμα.

Θα είναι τουλάχιστον ανεύθυνο να σου πει κάποιος "πάρε αυτή(ν την τεχνολογία), γιατί θα έχεις λιγότερα προβλήματα". Για το burn in, μπορείς να διαβάσεις το σχετικό thread: https://avclub.gr/forum/showthread.php/166066-Όλα-όσα-πρέπει-να-γνωρίζω-για-το-burn-in-και-τις-OLED
 

ROOKIE

AVClub Enthusiast
4 September 2010
800
Χαλάνδρι
Re: Εκπτώσεις-Προσφορές (Σχόλια-Πολιτική Εγγυήσεων-Χρεώσεις)

Η προσφορα που εχει στο πλαισιο στο mall την samsung q8 στα 1500 οντως ειναι καλη προσφορα;Ψαχνομαι για τηλεοραση.

Και γω την ειδα και μου ειπε ο πωλητης οτι εχει full array αλλα αυτο νομιζω ειναι λαθος......εκτος και αν εμπορευονται μη ευρωπαικο μοντελο (που δεν παιζει κατι τετοιο)...
 

STERGIOS K

New member
11 February 2008
69
Απάντηση: Εκπτώσεις-Προσφορές (Σχόλια-Πολιτική Εγγυήσεων-Χρεώσεις)

Είναι λάθος (όπερ ακούσια παραπληροφόρηση...)
Η Ελληνική (Ευρωπαική) Q8FN, είναι η Q7FN σε πολύ πιο κυριλέ... Ασημί φινίρισμα,
ομορφότερη βάση, ασημί (γκρί) οπίσθια και ασημί μεταλλικό τηλεχειριστήριο...
Η Αμερικάνικη (Κορεάτικη, Γιαπωνέζικη κλπ,) Q8FN είναι FALD σαν την Q9FN.
H FALD Q8FN λοιπόν, ήρθε στην Ευρώπη ως Q8DN αλλά ποτέ στην Ελλάδα...
 

arxontas7

Established Member
14 May 2008
239
Re: Απάντηση: Εκπτώσεις-Προσφορές (Σχόλια-Πολιτική Εγγυήσεων-Χρεώσεις)

Φιλε μου σε ευχαριστουμε για το μνμ σου.Ημουν ετοιμος να παω να την παρω σημερα γιατι νομιζα ειναι ευκαρια σε αυτην την τιμη.
 

arxontas7

Established Member
14 May 2008
239
Κανα ναι σιγουρα.Τα εχω διαβασει ολα και το λινκ που παρεθεσες. Συγκλίνω ποιο πολυ βασικα για OLED ,καμια c8 ή b8.Η διαφορα τιμης που βλεπω σε αυτα τα 2 μοντελα στις 65 ιντσες αξιζει?
 

ROOKIE

AVClub Enthusiast
4 September 2010
800
Χαλάνδρι
Re: Απάντηση: Εκπτώσεις-Προσφορές (Σχόλια-Πολιτική Εγγυήσεων-Χρεώσεις)

Είναι λάθος (όπερ ακούσια παραπληροφόρηση...)
Η Ελληνική (Ευρωπαική) Q8FN, είναι η Q7FN σε πολύ πιο κυριλέ... Ασημί φινίρισμα,
ομορφότερη βάση, ασημί (γκρί) οπίσθια και ασημί μεταλλικό τηλεχειριστήριο...
Η Αμερικάνικη (Κορεάτικη, Γιαπωνέζικη κλπ,) Q8FN είναι FALD σαν την Q9FN.
H FALD Q8FN λοιπόν, ήρθε στην Ευρώπη ως Q8DN αλλά ποτέ στην Ελλάδα...

Μια απο τα ιδια....σε ευχαριστω παρα πολυ! Απλα φανταζομαι οτι θα εχει και 2-3 διαφοριτσες απο την q7 περα απο το φινιρισμα....να φανταστω δευτερευουσης σημασιας....
 

xavito

Moderator
Staff member
29 October 2008
8,982
Re: Απάντηση: Εκπτώσεις-Προσφορές (Σχόλια-Πολιτική Εγγυήσεων-Χρεώσεις)

Είναι λάθος (όπερ ακούσια παραπληροφόρηση...)
Η Ελληνική (Ευρωπαική) Q8FN, είναι η Q7FN σε πολύ πιο κυριλέ... Ασημί φινίρισμα,
ομορφότερη βάση, ασημί (γκρί) οπίσθια και ασημί μεταλλικό τηλεχειριστήριο...
Η Αμερικάνικη (Κορεάτικη, Γιαπωνέζικη κλπ,) Q8FN είναι FALD σαν την Q9FN.
H FALD Q8FN λοιπόν, ήρθε στην Ευρώπη ως Q8DN αλλά ποτέ στην Ελλάδα...

Ήδη έχει αναφερθεί στο νήμα Samsung TV Line-up 2018 post 111.

Οι αμερικάνικες Samsung λέγονται QN Q8FN ενώ οι ευρωπαϊκές QE Q8DN.
 

panpan

Established Member
5 July 2006
200
Η Ελληνικη Q8fn εχει 1500 HDR εχει one conect box που δεν εχει η αντιστοιχη σε ονομασια αμερικανικη εκδοση ......δεν ειναι ιδιες . Οσο αφορα τον φωτισμο του πανελ προσωπικα δεν μου λεει τιποτα απο μονος του δεν αποτελει εγγυηση για καλυτερα μαυρα .....ξερουμε οτι στις LCD ειναι θεμα τυχης..
 

arxontas7

Established Member
14 May 2008
239
Θελω μια βοηθεια. Πηρα προσφορα για την c8 και b8 για τις 65 ιντσες, 2300 κ 2000 αντίστοιχα απο μεγαλο πολυκαταστημα. Η τιμη ειναι με ατοκες. Αξιζει να παω στην c8 και να δωσω τα 300 παραπανω; Τελος τι λετε να βαλω την εξτρα 5ετη εγγύηση ση, μου την προσφερουν στην μιση τιμη.
 

Paris2018

AVClub Enthusiast
16 September 2018
1,122
Απάντηση: Re: Αγορα 65αρας.Αλλα ποια? Lg b8 - Samsung q8FN - Sony XF9005. Μπερδεμα

Θελω μια βοηθεια. Πηρα προσφορα για την c8 και b8 για τις 65 ιντσες, 2300 κ 2000 αντίστοιχα απο μεγαλο πολυκαταστημα. Η τιμη ειναι με ατοκες. Αξιζει να παω στην c8 και να δωσω τα 300 παραπανω; Τελος τι λετε να βαλω την εξτρα 5ετη εγγύηση ση, μου την προσφερουν στην μιση τιμη.

Καλησπέρα φίλε.Με αυτά τα λεφτά αγοράς στη θέση σου θα απαιτούσα δωρεάν την πενταετη εγγύηση.Αν μιλάς με Κώτσο ζήτα απευθείας τον προιστάμενο.
 

papasouzakias

Moderator
Staff member
13 May 2009
4,523
Εγώ δε βλέπω κάποια προσφορά. Την LG 65B8 τη βρίσκεις 1.830 € και την LG 65C8 2.150 €. Στις τιμές που στις δίνει το πολυκατάστημα έπρεπε το λιγότερο να σου δίνει δωρεάν τη 5ετή εγγύηση
 

arxontas7

Established Member
14 May 2008
239
Επειδη ειναι 48 ατοκες στην μεση το βλεπω καλο deal. Οι τιμες του σκρουτζ ειναι κασερι δεν εχω δει ατοκες δυστυχώς.Θα προσπαθησω να βαλω την premium 5ετη δωρεαν αν κ δεν το βλεπω να γινεται. Απο την αλλη λεω να περιμενω, μήπως λογο την καινούριας σειρας c9 b9 e9 πεσει κ αλλο η σειρα 8 αλλα δεν ξερω αν πρεπει να το διακινδυνεψω μήπως καταργηθεί απο τα καταστηματα. Τι λετε εσεις;
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Αγορά 65άρας, αλλά ποιας; LG B8, Samsung Q8FN, Sony XF9005. Μπέρδεμα.

Λογικά, θα υπάρχει απόθεμα (από περσινές OLED) και το καλοκαίρι. Άμα θες, το ρισκάρεις.
 

Paris2018

AVClub Enthusiast
16 September 2018
1,122
Επειδη ειναι 48 ατοκες στην μεση το βλεπω καλο deal. Οι τιμες του σκρουτζ ειναι κασερι δεν εχω δει ατοκες δυστυχώς.Θα προσπαθησω να βαλω την premium 5ετη δωρεαν αν κ δεν το βλεπω να γινεται. Απο την αλλη λεω να περιμενω, μήπως λογο την καινούριας σειρας c9 b9 e9 πεσει κ αλλο η σειρα 8 αλλα δεν ξερω αν πρεπει να το διακινδυνεψω μήπως καταργηθεί απο τα καταστηματα. Τι λετε εσεις;
Καμια σχέση οι άτοκες με την τιμή. Αν σου πούνε τέτοια χοντράδα πες τους ξεκάθαρα πως ο Κωτσοβολος τα παίρνει τα λεφτά του αμέσως είτε τα δώσεις μετρητά είτε σε δοσεις.
 

arxontas7

Established Member
14 May 2008
239
Re: Απάντηση: Αγορα 65αρας.Αλλα ποια? Lg b8 - Samsung q8FN - Sony XF9005. Μπερδεμα

Καμια σχέση οι άτοκες με την τιμή. Αν σου πούνε τέτοια χοντράδα πες τους ξεκάθαρα πως ο Κωτσοβολος τα παίρνει τα λεφτά του αμέσως είτε τα δώσεις μετρητά είτε σε δοσεις.

Μαζι σου σε αυτο 100%.Αν μου πει ομως η εγγυηση δωρεαν πιστευω κανω καλο deal.Απλα περιμενω μηπως πεσει κ αλλο λογο των νεων σειρων (c9,b9,e9)
 

tazakos

Established Member
16 January 2008
185
καλησπέρα, πιο πάνω ρώτησε ο φίλος αν αξίζει τα εξτρά 300ευρώ η C8 από την B8, έχει κάποιος άποψη? Έχω την Β6 σε 55 και θα πάρω 65ρα. Σκέφτομαι ή την Β8 ή την ΑF8, και σε αυτό αν κάποιος έχει άποψη. Επίσης τελευταίο, είδα το πρωί και τις 2 στο mediamarkt και έχουν κατανάλωση 495-500watt, ενώ η 55ρα Β8 μου έχει 270W, μου έκανε εντύπωση! Η 65ρα Q9FN πάλι, είχε μόλις 300watt.