4ημερο εκπτωσεων/πρσαφορων στο Mall (ελεω νεου Plaisio)....χαθηκε η μπαλλα

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

ROOKIE

AVClub Enthusiast
4 September 2010
799
Χαλάνδρι
Samsung QE55Q6FN

θελω μια υπευθυνη γνωμη γιατι εχω "καει".
Ημουν ετοιμος να παραγγειλω την συγκεκριμενη λογω του -20% με επιστροφη και "κοπηκα" από αυτο που διαβασα οτι δεν υποστηριζει ηχο DTS (αν και η σελιδα του προιοντος λεει κατι για dts codec αλλα όχι decoder και δεν καταλαβαινω την διαφορα).
Αντικειμενικα, ποσο προβλημα ειναι αυτο απο πλευρας πιθανοτητας να σου κατσει ταινια που δεν θα εχει ηχο? Υπαρχει πρακτικη ευκολη λυση να "ξεπεραστει" αυτο (χωρις εξτρα media player εννοω). Αφορα ακομα και ταινιες που ειναι σε blu ray kok? Γενικα δεν ξερω αν αυτο θα εμφανιστει ως προβλημα μονο σε ταινιες κατεβασμενες με καλη ποιοτητα ή και σε "απλα" mp4, avi κλπ? (πχ οταν κατεβαζω ταινιες που δεν ειναι εντυπωσιακες σε εφε κλπ, προτιμω τα μικροτερα αρχεια παρα να ειναι ας πουμε 45 λεπτα επεισοδιο και να πιανει 1,5 Gb).

Οχι τιποτα αλλο δηλαδη, αλλα αυριο ληγει η προσφορα και με τρωει το χερι μου!
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Samsung QE55Q6FN

Δεν είναι θέμα πιθανοτήτων. Αν δεν μπορείς/ενδιαφέρεσαι να πάρεις ένα εξωτερικό media player, απλά βρίσκεις ταινίες/σειρές με ήχο (AAC, για παράδειγμα) που να υποστηρίζεται από την τηλεόραση.
 

papasouzakias

Moderator
Staff member
13 May 2009
4,523
Re: Samsung QE55Q6FN

Εκτός απο dts οι Samsung δεν υποστηρίζουν και .avi γιατί αφαίρεσαν τα codec Divx και Xvid. Αν μπορείς πάρε σε ένα στικάκι τις ταινίες σου και δοκίμασε τες στην τηλεόραση.
 

tryf3

Senior Member
6 October 2017
390
Re: Samsung QE55Q6FN

Εκτός απο dts οι Samsung δεν υποστηρίζουν και .avi γιατί αφαίρεσαν τα codec Divx και Xvid. Αν μπορείς πάρε σε ένα στικάκι τις ταινίες σου και δοκίμασε τες στην τηλεόραση.
Από το κακό στο χειρότερο πάει η samsung δηλαδή. Φίλε μου πάρε κάτι άλλο εκτός από samsung. Θα το μετανιώσεις. Δεν έχουν τυχαία δελεαστικές τιμές. Κοίτα την Sony xf9005 με την προσφορά στα public βγαίνει στο χιλιάρικο. Θα δώσεις κάτι ψιλά παραπάνω αλλά θα πάρεις ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ!

Στάλθηκε από το SM-T820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

ROOKIE

AVClub Enthusiast
4 September 2010
799
Χαλάνδρι
Re: Samsung QE55Q6FN

Από το κακό στο χειρότερο πάει η samsung δηλαδή. Φίλε μου πάρε κάτι άλλο εκτός από samsung. Θα το μετανιώσεις. Δεν έχουν τυχαία δελεαστικές τιμές. Κοίτα την Sony xf9005 με την προσφορά στα public βγαίνει στο χιλιάρικο. Θα δώσεις κάτι ψιλά παραπάνω αλλά θα πάρεις ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ!

Στάλθηκε από το SM-T820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


300+ ευρω διαφορα δεν την λες και λιγη....αλλα το βασικο μου προβλημα ειναι αλλο. Ως κατοχος παλιοτερης Samsung plasma (πολυ καλης για τα λεφτα της και τα χρονια που μου εχει αντεξει), δεν αντεχω αλλο να φοβαμαι το burn in. Ειδικα τωρα που μεγαλωσε ο μικρος και η τηλεοραση χρησιμοποιειται και απο μενα και απο αυτον για gaming. Την υπαρχουσα την προσεχα για πολλα χρονια, αλκα καποια στιγμη αντικειμενικα "βαρεθηκα" να το κανω και μετα μια γερη "ζημια" που επαθε απο ξεχασμενη στατικη εικονα (διοτι μαι δυο φορες θα το κανεις το λαθος στην ζωη σου...), μετα το παρατησα και πλεον δεν την προσεχω καθολου....αν και δεν εχει τρομερες αβαριες, αλλα 2-3 σημεια "αρπαξανε" και σε τερμα σκοτεινη εικονα ΕΓΩ τα βλεπω (οι αλλοι στην οικογενεια δεν παιρνουν χαμπαρι!)
Οποτε θελω να μην εχω αγχος.....μου αρεσει η ιδεα της πιο φωτεινης εικονας και βεβαιως δεν μου περισσευουν (δυστυχως) και τα χρηματα.
Αλλα μου φαινεται κουλο αυτο που εκανε η Samsung οντως και δεν ξερω αν εχω τα νευρα να καθομαι να βρισκω συγκεκριμενες ταινιες ή να αλλαζω τα φορματ με προγραμματα καθε φορα που θεώ να δω κατι κατεβασμενο....

Τεσπα, ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας!
 

ROOKIE

AVClub Enthusiast
4 September 2010
799
Χαλάνδρι
Re: Samsung QE55Q6FN

To μονο που δεν σκεφτηκα, ειναι ΑΝ τον ρολο του "media player" μπορει να τον παιξει το Ps4 που ειναι παντα συνδεδεμενο πανω στην κεντρικη tv (την τωρινη ή την επομενη)...
 

tryf3

Senior Member
6 October 2017
390
Re: Samsung QE55Q6FN

Δυστυχώς ο media player του Ps4 δεν παίζει dts.

Στάλθηκε από το SM-T820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Samsung QE55Q6FN

Το PS4 μόνο για αναπαραγωγή blu ray δίσκων. Για υλικό σε ψηφιακή μορφή, καλύτερος θα είναι ο ενσωματωμένος player. Τέλος, είναι πολύ εύκολο να βρεθούν ταινίες/σειρές με ποιοτική εικόνα, χωρίς DTS ήχο...
 

ROOKIE

AVClub Enthusiast
4 September 2010
799
Χαλάνδρι
Re: Απάντηση: Samsung QE55Q6FN

Το PS4 μόνο για αναπαραγωγή blu ray δίσκων. Για υλικό σε ψηφιακή μορφή, καλύτερος θα είναι ο ενσωματωμένος player. Τέλος, είναι πολύ εύκολο να βρεθούν ταινίες/σειρές με ποιοτική εικόνα, χωρίς DTS ήχο...

Αρα να υποθεσω οτι με εξαιρεση αυτο το προφανες ελλατωμα, δεν βλεπεις καποιο αλλο λογο να μην προχωρησω σε αγορα.....σωστα?
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Samsung QE55Q6FN

Αν θα αντικαταστήσεις μια plasma 50"-51", ίσως θα είναι καλύτερα να πας σε μεγαλύτερη των 55", αφού θα αυξηθεί και η ανάλυση. Η LG UK6200 είναι μια πολύ καλή, value for money λύση.
 

ROOKIE

AVClub Enthusiast
4 September 2010
799
Χαλάνδρι
Re: Απάντηση: Samsung QE55Q6FN

Αν θα αντικαταστήσεις μια plasma 50"-51", ίσως θα είναι καλύτερα να πας σε μεγαλύτερη των 55", αφού θα αυξηθεί και η ανάλυση. Η LG UK6200 είναι μια πολύ καλή, value for money λύση.

Στο συνθετο που θα μπει, αν παρω μεγαλυτερη πρακτικα θα "καταλαβει" ολο τον χωρο. Γουσταρω μεγαλες οθωνες μεν....αλλα υπαρχει και η "παντουφλα"!
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Samsung QE55Q6FN

Αν μπορεί να τοποθετηθεί μια 60", χαλάλι η παντόφλα. :flipout: Επιπλέον, η plasma έχει (μάλλον) μεγάλο πλαίσιο, δε θα είναι τόσο μεγάλη η διαφορά.
 

petros n

AVClub Enthusiast
16 April 2008
987
Re: Samsung QE55Q6FN

ΝΕΟΣΥΛΛΕΚΤΟΣ όσο για την παντόφλα φυλέ, παιρνεις 60 και λες 40 ειναι ... δεν θα το καταλάβει .... χαχα
 

ROOKIE

AVClub Enthusiast
4 September 2010
799
Χαλάνδρι
Re: Samsung QE55Q6FN

ΝΕΟΣΥΛΛΕΚΤΟΣ οσο για την παντοφλα φυλε ,παιρνεις 60 και λες 40 ....δεν θα το καταλαβη ....χαχα

ε οχι ντε....ξερει οτι η προηγουμενη ηταν 51....ποσο μηκος να κρυψω? Χαχαχα!

Βασικα για να ειμαι ειλικρινης, με χαλαει να "πεσω" σε χαμηλοτερης ποιοτητας τηλεοραση απο οτι εβλεπα (εστω vfm), ειδικα αν σκεφτω οτι με το -20% η Samsung βγαινει σχεδον ιδια λεφτα....
Οι ιντσες βεβαια δε θα με χαλαγαν....αλλα καπου πρεπει να βαλω και ενα οριο, διοτι εκτος απο την παντουφλα υπαρχουν και οι υποχρεωσεις (οικονομικες)!
ΜΑλλον θα παω αυριο να την δω απο κοντα.....κρατιεμαι με το ζορι, αν δεν ηταν ο Player θα την ειχα ηδη σπιτι....εβαλα και fiber προχτες και "βιαζομαι" (αν με πιανετε)....
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Samsung QE55Q6FN

Αν εξαιρέσεις τα 100 Hz στη Samsung, έναντι των 50 Hz στην LG, η ποιότητα (εικόνας) των δύο αυτών τηλεοράσεων είναι στα ίδια περίπου επίπεδα.
 

ROOKIE

AVClub Enthusiast
4 September 2010
799
Χαλάνδρι
Re: Απάντηση: Samsung QE55Q6FN

Αν εξαιρέσεις τα 100 Hz στη Samsung, έναντι των 50 Hz στην LG, η ποιότητα (εικόνας) των δύο αυτών τηλεοράσεων είναι στα ίδια περίπου επίπεδα.

ΥΠΟΘΕΤΙΚΑ μιλωντας (μιας και δεν τις εχω δει απο κοντα), το οτι ειναι qled η μια θα πρεπει να την κανει να διαφερει σε ζωντανια χρωματων ακομα και απο μια "ανταγωνιστικη" OLED. Υποθετικα ξαναλεω.....να δεχτω οτι σε "ανεκπαιδευτο" ματι μπορει να μην φαινεται σχεδον καμια διαφορα....τωρα το αν το δικο μου ειναι τετοιο ή οχι, ουτε εγω δεν μπορω να το πω σε σιγουρια
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Samsung QE55Q6FN

Δεν υπάρχει "ανταγωνιστική" QLED για τις OLED. LCD είναι κι αυτές...
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Samsung QE55Q6FN

Οι QLED είναι LCD τηλεοράσεις. Οι OLED είναι προϊόντα διαφορετικής τεχνολογίας, με εικόνα πιο κοντά στις plasma. Γενικά, οι OLED έχουν πολύ καλύτερη εικόνα από αντίστοιχα μοντέλα LCD (με LED λάμπες, με διάφορα ονόματα αλά QLED και λοιπά).
 

ROOKIE

AVClub Enthusiast
4 September 2010
799
Χαλάνδρι
Re: Απάντηση: Samsung QE55Q6FN

Οι QLED είναι LCD τηλεοράσεις. Οι OLED είναι προϊόντα διαφορετικής τεχνολογίας, με εικόνα πιο κοντά στις plasma. Γενικά, οι OLED έχουν πολύ καλύτερη εικόνα από αντίστοιχα μοντέλα LCD (με LED λάμπες, με διάφορα ονόματα αλά QLED και λοιπά).

https://blog.kotsovolos.gr/oled-qled-mathe-ta-panta-gia-tis-2-technologies/

Εγω διαβασα αυτο το αρθρο που λεει επι λεξει:

<< Για να δημιουργηθεί ένα panel με τον τρόπο που ορίζει το OLED πρέπει να βρεθούν πολλά διαφορετικά panel κι αυτά να στριμωχτούν μαζί. Καθένα απ’ αυτά τα panel αναλαμβάνει να διεκπεραιώσει μια συγκεκριμένη εργασία. Μερικά ασχολούνται με τη διάθλαση του φωτός, άλλα με την πολικότητα κι άλλα με την απεικόνιση των pixels. Όλα αυτά φτιάχνουν ένα αρκετά χοντρό «σάντουιτς» αρκετών χιλιοστών. Πρόκειται για άκαμπτες κατασκευές που βασίζονται σ’ έναν πολύπλοκο μηχανισμό διαχείρισης του φωτός ώστε να δημιουργηθεί η επιθυμητή εικόνα.

Οι QLED κατασκευές δεν γλιτώνουν απ’ το… σύνδρομο των πολλαπλών επιφανειών. Η διαφορά βρίσκεται σ’ ένα παραπάνω panel που ονομάζεται Quantum Dot. Η νέα και βελτιωμένη κατασκευή των QLED διαθέτει ένα panel τεχνολογίας QLED το οποίο είναι τυλιγμένο σ’ ένα ιδιαίτερο μεταλλικό κράμα. Αυτό το κράμα δίνει μεγαλύτερη ακρίβεια στην απόδοση των χρωμάτων, συγκριτικά με τα μέχρι τώρα panel QLED.

.....

Ένα ακόμα σημείο διαφοροποίησης είναι ο τρόπος του φωτισμού. Οτιδήποτε φέρει το όνομα OLED δεν είναι τόσο φωτεινό όσο ένα αντίπαλο QLED. Ο λόγος είναι απλός. Οι QLED έχουν μια δυνατή επιφάνεια φωτός πίσω απ’ τα pixel. Το φως απ’ αυτή την επιφάνεια περνά μέσα απ’ το κάθε pixel και το φωτίζει ανάλογα. Ενώ οι OLED βασίζονται στον εαυτό τους για τη διαχείριση φωτεινότητας των pixel. Απ’ αυτό και μόνο βλέπεις την πρώτη σοβαρή διαφορά ανάμεσα στα δύο κατασκευαστικά μοντέλα. Η QLED βασίζεται σε ξεχωριστό panel. Η OLED έχει τον δικό της έλεγχο. Αυτό για την OLED μεταφράζεται σε σωστή απεικόνιση των σκοτεινών χρωμάτων και -κατ’ επέκταση- σε άριστη χρήση του μαύρου. Η QLED βασίζεται περισσότερο στη δυνατή διάχυση του φωτός και στην επιμέρους διαχείρισή του για να ισορροπήσει τα σκοτεινά σημεία. Επίσης η νέα QLED μπορεί και φωτίζει τα pixel της από κάθε γωνία, και όχι μόνο από πίσω. Η ένταση του φωτός είναι πολύ μεγαλύτερη και η τελική φωτεινότητα είναι πολύ πιο ποιοτική.>>

Προφανως δεν εχω τις γνωσεις να το ελεγξω, αλλα απο οτι διαβασα καταλαβα οτι μια qled ειναι ας πουμε μια Oled συν ενα παραπανω πανελ που αφορα τον φωτισμο.
Rookie ε? Δικαιολογω το nickname μου.....χαχαχααχαχαχαχααχαχ!!!