Ηχεία 5.1

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

sainakos

New member
14 April 2019
57
Καλησπέρα στο φόρουμ

Ονομάζομαι Χρήστος και μόλις παρέλαβα έναν denon AVR x2500 με στόχο και σκοπό να δημιουργήσω ένα 5.1.2 atmos σύστημα.

Έχω διαβάσει προσεκτικά σχεδόν όλα τα θρεντς εδώ μέσα και έχω αποκομίσει μια εικόνα σχετικα με το τι παίζει κλπ. μιας και ήμουν - είμαι τελείως ασχέτος με το αντικείμενο.

Θα ήθελα λοιπόν να με βοηθήσετε - κατευθεινετε όσο μπορείτε σχετικά με επιλογή ηχείων καλωδίων κλπ.

Αρχικά να σας αναφέρω ότι ο χώρος στο σπίτι είναι σαλοκουζινα - τραπεζαρία περίπου 40τμ αλλά ο χώρος που θα μπουν τα ηχεία είναι περίπου 2.60 x4.50 μέτρα.
Δηλαδή 2.60 είναι το έπιπλο της τηλεόρασης όπου θα τοποθετηθούν τα μπροστινά και το κεντρικό. Σε απόσταση 3.50 μέτρων από την τηλεόραση βρίσκεται ο καναπές και ένα μέτρο πίσω από τον καναπέ θα μπουν τα πίσω Surround.

Έχω διαβασει ότι η σειρά signature της polk είναι μια πολύ τίμια επιλογή με s30e για κεντρικό s20e για μπροστα και s15e για πίσω με τιμή για τα 5 ηχεία να αγγίζουν το 1000. Αργότερα sub και ηχεία atmos.

Στο σημείο αυτό να αρχίσω τις ερωτήσεις
1) θεωρείτε ότι είναι too much για τον χώρο που διαθέτω; θα μπορούσα αντί για τα s20e μπροστά να βάλω τα s15e και για πίσω τα s10e;;

2) έχετε να προτείνετε κάποιο άλλο σετ ηχείων ίσως κάτι πιο vfm (κολώνες δεν με ενδιαφέρουν)

3) το πίσω δεξιά ηχείο θα χρειαστεί πάνω από 15 μέτρα καλώδιο. Υπάρχει πρόβλημα σε αυτό;; επηρεάζεται η απόδοση του ηχείου από το μήκος καλωδίου;;

4) λόγω του ότι δεν μπορώ ακόμα να πάρω όλα τα ηχεία μαζί θεωρείτε ότι είναι προτιμότερο να αγοράσω πρώτα τα 5 ηχεία μπρος και πίσω ή πρώτα τα 3 μπροστά και το sub;;

5) λόγω του ότι τα polk είναι κάπως ογκώδη μπορείτε να προτείνετε κάτι πιο μαζεμένο σε front ηχεία αλλά με καλή απόδοση;

6) για καλώδια κάποια άποψη; κυκλοφορούν πολλά. Διάβασα για τα QED αρκετά καλές κριτικές.. Θα πρέπει να προσέξω κάτι ιδαιτραο όσο αφορά στα καλώδια; το πάχος κλπ.
Τον τρόπο σύνδεσης με ηχεία και ενισχυτή;;

7)η TV μου είναι LG Sj850v (υποστηρίζει hdcp 2.2)και στον ενισχυτή θα συνδέσω εννοείται την τηλεόραση, ένα xbox one X, το Vodafone TV και ίσως και ένα blue Ray player.
Πρέπει να προσέξω κάτι στα hdmi καλώδια;;

Sorry αν οι ερωτήσεις μου σας φαίνονται παιδικές αλλά πρώτη φορά ασχολούμαι με home theater.

Εν αναμονή των απαντήσεων σας και της γνώμης σας
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,395
Αθήνα
Καλησπέρα.

Επειδή θα υπάρξουν κάποιες περιπτώσεις που θα ακούς και στα δύο κανάλια (στέρεο) καλό είναι να μην είναι μικρότερα από τα S20e τα εμπρός. Είναι θέμα πρόσληψης ισχύος με τον AVR-X2500H.

H Polk λέει:

Recommended Amplification (wpc)
S20e: 20-125
S15e: 20-100

Ο ενισχυτής σου μετράει ως εξής στα 8Ω:
2 x 121 W
7 x 44 W

52944-denon-avr-x2500h-audiocompl-lab3.jpg


Συνεπώς είναι κάπως μικρά τα S15e για Front ηχεία με αυτόν τον ενισχυτή. Δεν είναι βέβαια απαγορευτικά. Για το χώρο σου πάντως καλύτερα όσο μεγαλύτερα μπορείς.

Μια χαρά θα είσαι με τα καλώδια QED στα 15 μέτρα. Δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.
 

destyl

New member
28 February 2018
44
Ηράκλειο Κρήτης
Τι μπατζετ σκεφτεσαι για το σαμπ? Μιας κ δε θελεις κολωνες μπροστα, στη σειρα με την οποια θα αγορασεις θα εβαζα γρηγορα το σαμπ στην εξισωση.. Κανει ολη τη διαφορα στις ταινιες
 

destyl

New member
28 February 2018
44
Ηράκλειο Κρήτης
μιας κ εισαι κοντα σε μπατζετ κοιτα το svs pb 1000, εγω επαθα πλακα οταν το εβαλα στο χωρο μου.
Αν μπορουσες παντως λόγω του ότι ειναι λιγο μεγαλος ο χώρος σου, θα πηγαινα στο pb 2000
 

sainakos

New member
14 April 2019
57
Ξεφεύγουμε πάρα πολύ με το pb2000 σε μπάτζετ..
Για τα polk hts10 και hts 12 έχει κανείς άποψη;;
 

TeoAdam

New member
11 December 2018
58
Πατρα
Καλησπέρα & καλο πάσχα σε όλους.

Τo HTS10 είναι αρκετα αξιολογο & τίμιο για τα χρηματα του. Το ακουσα σε καταστημα και ήταν αρκετα καλό και τελικα το αγόρασα..
Δες αν σε παίρνει να βάλεις 2 απ' αυτα... Εγω ξεκινησα με ένα και κατεληξα με δευτερο που το έχω τοποθετήση πίσω :music-smiley-005:

Αν θες κάτι ποιο συγκεκριμένο ισως να μην είμαι και ο ειδικος αλλα αυτο που μπορω να σου πω ότι παίζουν πολυ καλα.

Ξεκινησα να αλλαξω ενισχυτη και κατεληξα αλλαζω σιγα σιγα όλα τα ηχεια όπου και σε αυτο το SUB..... & για να συμβαδίζουν μαζι
με τα ηχεια μιας και υπάρχει και γυναικα στο σπίτι όπυ και το αισθητικο παίζει ρόλο.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,395
Αθήνα
Ή δυο μικρότερα. Αλλά και πάλι το ένα μεγαλύτερο αφήνει περιθώρια για δύο μεγαλύτερα. Εχθρός του καλού το καλύτερο κ.ο.κ.

Ο AVR-X2600H (ας μιλάμε με όρους 2019 πια αφού το update στο app το έχουν δει όλοι) πάντως έχει παράλληλη έξοδο για τα δύο sub, δηλαδή στην περίπτωση των δύο sub τα διαχειρίζεται ως ένα.
 

sainakos

New member
14 April 2019
57
Αρχίζουμε και ξεφεύγουμε με τα sub. Δύο θεωρώ ότι είναι υπερβολή για εμένα που ακούω ήχο εδώ και 39 χρόνια από τα ηχεία της τηλεόρασης.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,395
Αθήνα
Με ένα θα ξεκινήσεις και αν θέλεις οποιαδήποτε στιγμή προσθέτεις ένα δεύτερο.
 

MakisM

Μέλος Σωματείου
12 May 2009
5,338
Καλησπέρα στο φόρουμ

Ονομάζομαι Χρήστος και μόλις παρέλαβα έναν denon AVR x2500 με στόχο και σκοπό να δημιουργήσω ένα 5.1.2 atmos σύστημα.

Έχω διαβάσει προσεκτικά σχεδόν όλα τα θρεντς εδώ μέσα και έχω αποκομίσει μια εικόνα σχετικα με το τι παίζει κλπ. μιας και ήμουν - είμαι τελείως ασχέτος με το αντικείμενο.

Θα ήθελα λοιπόν να με βοηθήσετε - κατευθεινετε όσο μπορείτε σχετικά με επιλογή ηχείων καλωδίων κλπ.

Αρχικά να σας αναφέρω ότι ο χώρος στο σπίτι είναι σαλοκουζινα - τραπεζαρία περίπου 40τμ αλλά ο χώρος που θα μπουν τα ηχεία είναι περίπου 2.60 x4.50 μέτρα.
Δηλαδή 2.60 είναι το έπιπλο της τηλεόρασης όπου θα τοποθετηθούν τα μπροστινά και το κεντρικό. Σε απόσταση 3.50 μέτρων από την τηλεόραση βρίσκεται ο καναπές και ένα μέτρο πίσω από τον καναπέ θα μπουν τα πίσω Surround.

Έχω διαβασει ότι η σειρά signature της polk είναι μια πολύ τίμια επιλογή με s30e για κεντρικό s20e για μπροστα και s15e για πίσω με τιμή για τα 5 ηχεία να αγγίζουν το 1000. Αργότερα sub και ηχεία atmos.

Στο σημείο αυτό να αρχίσω τις ερωτήσεις
1) θεωρείτε ότι είναι too much για τον χώρο που διαθέτω; θα μπορούσα αντί για τα s20e μπροστά να βάλω τα s15e και για πίσω τα s10e;;

2) έχετε να προτείνετε κάποιο άλλο σετ ηχείων ίσως κάτι πιο vfm (κολώνες δεν με ενδιαφέρουν)

3) το πίσω δεξιά ηχείο θα χρειαστεί πάνω από 15 μέτρα καλώδιο. Υπάρχει πρόβλημα σε αυτό;; επηρεάζεται η απόδοση του ηχείου από το μήκος καλωδίου;;

4) λόγω του ότι δεν μπορώ ακόμα να πάρω όλα τα ηχεία μαζί θεωρείτε ότι είναι προτιμότερο να αγοράσω πρώτα τα 5 ηχεία μπρος και πίσω ή πρώτα τα 3 μπροστά και το sub;;

5) λόγω του ότι τα polk είναι κάπως ογκώδη μπορείτε να προτείνετε κάτι πιο μαζεμένο σε front ηχεία αλλά με καλή απόδοση;

6) για καλώδια κάποια άποψη; κυκλοφορούν πολλά. Διάβασα για τα QED αρκετά καλές κριτικές.. Θα πρέπει να προσέξω κάτι ιδαιτραο όσο αφορά στα καλώδια; το πάχος κλπ.
Τον τρόπο σύνδεσης με ηχεία και ενισχυτή;;

7)η TV μου είναι LG Sj850v (υποστηρίζει hdcp 2.2)και στον ενισχυτή θα συνδέσω εννοείται την τηλεόραση, ένα xbox one X, το Vodafone TV και ίσως και ένα blue Ray player.
Πρέπει να προσέξω κάτι στα hdmi καλώδια;;

Sorry αν οι ερωτήσεις μου σας φαίνονται παιδικές αλλά πρώτη φορά ασχολούμαι με home theater.

Εν αναμονή των απαντήσεων σας και της γνώμης σας

Σε όλες αυτές τις ερωτήσεις πήρες απαντήσεις από τους φίλους .

Εγώ απλά θα έλεγα να ακούσεις από κοντά τα Polk που σου πρότεινε ο Λεωνίδας αλλά και να ακούσεις την spektor σειρά της dali ...παίζει πιο πάνω από τα λεφτά που ζητάει ,το καλό είναι ότι ταιριάζουν γάντι γενικά με τα ενισχυτικά της Denon και σπο την άλλη διάβασα σε ιαπωνικό -review πολλά εγκωμιαστικά σχόλια για το ματσάρισμα που επιτευχθεί με το μικρό καταπληκτικό ηχείο της Dali το menuet όπου η denon το επέλεξε για να παρουσιάσει ένα αυστηρό δικάναλο σύστημα της ... χαίρομαι πάντως που το παρουσιάσαμε εμείς πρώτα και γράψαμε πολλά αλλά αυτό είναι μια άλλη ιστορία .

Όσον αφορά αν η επιλογή σου είναι το Xbox X δεν θα χρειαστείς κανένα blu ray player αφού το X είναι ultra blu Ray player,διαθέτει την καλύτερη εφαρμογή στην ποιότητα της εικόνας στο Netflix με υποστήριξη του Dolby vision και Dolby Atmos ακόμη και στις παραγωγές του Χόλυγουντ με ανάλυση 1080p και φυσικά διαθέτει και kodi.
 

sainakos

New member
14 April 2019
57
Αρχικά να σας ευχαριστήσω όλους για τις απαντήσεις σας και ιδίως τον Λεωνίδα που τον έχω ταράξει στα inbox :))

Συγκρίνοντας τιμές polk και dali υπάρχει μια ικανοποιητική διαφορά τιμών τόσο σε σύγκριση με τη σειρά zenzor όσο και φυσικά με τη σειρά spektor.

Επιγραμματικα μπορεί κάποιος να αναφέρει διάφορες μεταξύ zenzor και spektor;;
Τα dali σε σύγκριση με τα polk signature υστερούν σε κάτι ή υπερτερούν σε κάτι;;

Η διαφορά τιμής είναι πάρα πολύ δελεαστική πάντως αν σκεφτεί κανείς ότι polk = zenzor+300 ευρώ περιπου
polk = spektor + 450 ευρώ περίπου..
 

MakisM

Μέλος Σωματείου
12 May 2009
5,338
Για τα Polk θα σου πει ο Λεωνίδας όπως σου είπα που τα έχει ακούσει ,θεωρώ λόγω αμερικανικής σχολής θα δίνει ιδιαίτερο βάρος στο χαμηλό .

Από την άλλη τα Spektor όταν τα πρωτάκουσα αναρωτήθηκα για ποιον λόγο υπάρχει η σειρά zenzor αφού γενικά το κούρδισμα τους ήταν ανώτερο και τα λεφτά που πλήρωνες ήταν λιγότερο .(το είχα γράψει παλιότερα εδώ στο forum)

Η απάντηση ήρθε από την ίδια την Dali αργότερα καταργώντας την σειρά zenzor που αντικαταστάθηκε με την σειρά oberon με SMC παντεταρισμένα μεγάφωνα .

Εντάξει η Dali για μένα έχει πιάσει το νόημα ...ίνες ξύλου στα μεγάφωνα της για φυσικές μεσαίες μεγάλη σκηνή αλλά 3D γεμίζοντας ακόμη μεγάλα σαλόνια και με τα ηχεία βάσης της .
Διαφάνεια κύριο χαρακτηριστικό της σειράς Spektor...Low loss technology που κατά την άποψη μου έχει πολλά να πει .
Άλλωστε σε Γερμανικό review με ηχεία μεγαλύτερα και με μεγαλύτερα μεγάφωνα η σειρά της Dali τα κέρδισε κατακράτος σε στήσιμο home cinema .
Άτιμη η low loss technology.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,395
Αθήνα
Καλό είναι να μην βάζουμε στην εξίσωση καταργημένες σειρές, όπως τα Zensor ή την προηγούμενη σειρά signature της Polk γιατί θα μπερδευτούμε και θα ψάχνουμε που υπάρχουν σε demo και ακόμα περισσότερο ότι θα υπάρχει πάντα στο πίσω μέρος του μυαλού μας ότι πρόκειται για υποδεέστερο ήχο έτσι κι αλλιώς σε σχέση με τις νεότερες, τρέχουσες σειρές.

Συνεπώς η σύγκριση μπορεί να είναι Signature E με Oberon.

Τα Spektor είναι μικρά ηχεία για να μπορούμε να τα βάλουμε στη σύγκριση με τη σειρά Signature E. Καλά μεν για τα λεφτά τους, αλλά εάν κάποιος θέλει π.χ. για κύρια ηχεία (front) το μοντέλο βάσης από αυτή τη σειρά, υποχρεωτικά το set-up του θα είναι για μικρό χώρο, καθώς πολύ δύσκολα έτσι θα μπορούσε να γεμίσει με στάθμες ένα τυπικό σαλόνι και αυτά να ακολουθούν.

Μην τα μπλέκουμε γιατί θα μπερδευτούμε και στο τέλος θα χαθεί η μπάλα εύκολα.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,395
Αθήνα
Για τα Polk θα σου πει ο Λεωνίδας όπως σου είπα που τα έχει ακούσει ,θεωρώ λόγω αμερικανικής σχολής θα δίνει ιδιαίτερο βάρος στο χαμηλό .

Είναι κουρδισμένα άψογα και το χαμηλό τους είναι κέρδος. Κάτι που δεν είναι αυτονόητο συνήθως στην αμερικάνικη σχολή. Το καλό με τη σειρά αυτή είναι ότι όλα τα μοντέλα ακούγονται "πλήρη" χωρίς όμως να ενοχλούν με ατίθασα μέρη στο φάσμα.
Συνταγή επιτυχίας... .
 

sainakos

New member
14 April 2019
57
Για να ακουστεί λοιπόν η σκέψη μου θα σκεφτώ φωναχτά και θα ήθελα να βάζατε όσο μπορείτε τον εαυτό σας στη θέση μου

Πάμε λοιπόν.. Μπορώ να διαθέσω (έστω και με μισή καρδιά) τα χρήματα για τη σειρά signature που με ένα sub αγγίζει τα 1500 ευρώ αλλά...... θα μου χρειαστούν;;; μένω σε διαμέρισμα οπότε η δυνατότητα για δυνατές εντάσεις θα είναι περιορισμένη σχετικά

Για τα spektor που έχουν καλές κριτικές είμαι σίγουρα 400-500 ευρώ χαμηλότερα στην τιμή. Προφανώς υστερούν σε ποιότητα από τα signature αλλά την διαφορά τους το αυτί μου μπορεί ούτε καν να την αντιληφθεί αφού είναι η πρώτη φορά που ασχολούμαι home cinema.

Και σας ρωτάω..

Θα δίνατε με μισή καρδιά 1500 για τα signature για κάτι ποιοτικότερο η θα δίνατε 1000 για spektor για ένα σπίτι στο οποίο δεν έχει μπει ποτέ ενιχυτης και πότε ηχείο και που την οποία διαφορά στην ποιότητα ηχούν (εάν έχουν) ίσως να μην την αντιληφθώ.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,395
Αθήνα
Υπό τη λογική αυτή θα μπορούσαμε να πούμε και γιατί να πάμε σε ξεχωριστό σύστημα ηχείων και ενισχυτή και να μην πάμε σε... ηχομομπάρα αφού δεν πρόκειται να εκμεταλευτούμε το α, β, γ, δ, κ.ο.κ.

Δεν πάει έτσι όμως. Πάει ελαφρώς αλλιώς. Τι δίνεις και τι παίρνεις πίσω για τα λεφτά που δίνεις. Ένα καλύτερο εξάρτημα ακούγεται και καλύτερα πάντως σε κάθε περίπτωση, γιατί σου δίνει τη δυνατότητα να το ταιριάξεις και καλύτερα.
Φαντάζομαι ένα set-up με spektor και βάζω στη σκέψη αντίστοιχα ένα set-up με Signature E, που θα φτάσει το ένα και που το άλλο κατόπιν της κοπτοραπτικής του Audyssey (κόψε εδώ, κόψε εκεί, κόψε παραπέρα) τι θα μείνει στο τέλος... .

Αλλά και χωρίς αυτό, πάλι είναι αλλιώς το μεγαλύτερο σε σχέση με το μικρότερο.
 

sainakos

New member
14 April 2019
57
καλημέρα σας και Χρόνια Πολλά

http://prntscr.com/njtiyq

μια δυο ερωτησεις για όποιον έχει διάθεση:BDGBGDB55:

1)τα μπροστά ηχεία (κατά 99.99% polk s20e) θα μπουν εκεί που είναι οι εγκυκλοπαίδειες. όπως είναι τώρα τοποθετημένες οι αποστάση μεταξυ των ηχείων είναι 1.90m. η ερώτησή μου αρχικά είναι εαν το δεξί ηχείο μπορεί να τοποθετηθεί πάνω στον AV.?? αντέχει το βάρος ο ενισχυτής?
εάν δεν γίνεται πάνω στον ενισχυτή υπάρχει και το ενδεχόμενο-δυνατότητα να αλλάξω τις θέσεις του ηχείου με τον ενισχυτή και τότε η απόσταση των ηχείων θα είναι 2.50m περίπου

2)τα πίσω ηχεία θα τοποθετηθούν σε βάσεις απένανατι απο τα μπροστά και σε απόσταση σε ευθεία 5 μέτρα από αυτα. σε τι ύψος προτείνετε να τοποθετηθούν?δεν έχω περιορισμούς στο ύψος

3)μελλοντικά αν και εφόσον αποφασίσω να βάλλω ηχεία atmos θα ήθελα να ρωτήσω εάν μπορούν να τοποθετηθούν στο μάυρο ράφι σαν UP FIRING (και όχι σαν front height) που βρίσκεται πάνω από την τηλεόραση. η απόσταση του ραφιού από το ταβάνι είναι 1.15m