F&U MPF3574HU

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

roxito

New member
20 August 2010
5
Έχω αγοράσει τον συγκεκριμένο δέκτη, υπάρχει κάπου firmware update να τον κάνω γιατί όταν προσπάθησα μέσω κεραίας κόλλησε και μου έδωσαν άλλον με παλαιότερο firmware και τωρα στο firmware που βρίσκεται γίνεται μόνο με usb. Εχω μπει και στο site της F&U αλλά δεν βρίσκω κάτι. Ευχαριστώ

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6013 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

spageo

Supreme Member
7 May 2007
3,472
Καρέας
Re: f&u mpf3574hu

Οι αντιπρόσωποι της εταιρείας (Αμοιρίδης - Σαββίδης) δεν διαθέτουν λογισμικό αναβάθμισης γιά τα συγκεκριμένα προϊόντα, και το χειρότερο ούτε η "μητρική" κινεζική εταιρεία είναι γνωστή ώστε να ψάξει κανείς εκεί!
 

roxito

New member
20 August 2010
5
Re: f&u mpf3574hu

Α πολύ ωραία. Κάπου θα υπάρχει πάντως γιατί ο προηγούμενος που είχα ήταν στο 1.1.6 αυτός είναι στο 1.0. Αλλά αντέ βρες το τώρα

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6013 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

roxito

New member
20 August 2010
5
Μίλησα με αμοιριδη όντως μου είπαν να το στείλω. Το μοντέλο που μου βγάζει στο update είναι αυτό Msa7t10e έψαξα Google και μου εμφανίζει έναν mstar αλλά δεν μοιάζει με αυτόν που έχω. Μήπως υπάρχει και firmware για αυτόν που να κάνει και σε αυτόν?
858a6aff3a33bc24e351c29dc3ffe433.jpg


Στάλθηκε από το ONEPLUS A6013 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

babis3g

Senior Member
7 April 2017
586
και να κανει εγω δεν θα επαιρνα ρισκο να δοκιμασω απο αλλο γιατι μαλλον σε αυτα, τα ας τα πουμε τελευταια mstar κολλαει η αναβαθμηση καποιες φορες ακομη και για το ιδιο μοντελο και μαλλον για αυτο δεν δινει ευκολα ο εδω αντοπροσωπος λογισμικα και πρεπει να παει εκει ... πιστευω καποιος που εχει το συγκεκριμενο να ξερει κατι πιο σιγουρο ή αφου μιλησες μαζι τους και σου απαντησαν, ρωτα τους και αυτο, πες τους δεν σε συμφερει να στειλεις μεσω ταχυδρομειου
 

babis3g

Senior Member
7 April 2017
586
πιεσέ τους & πες τους να σου δωσουν το πιο τελευταιο και αν κολλησει τοτε το στελενεις εκει
 

talos_2002

Supreme Member
27 January 2010
5,393
Θεσσαλονίκη
Αυτό ακριβώς είναι που προσπαθούνε να αποφύγουν αρνούμενοι να διαθέσουν δημοσίως την αναβάθμιση λογισμικού.

roxito, αυτό δεν είναι το μοντέλο του δέκτη αλλά του επεξεργαστή της MStar που έχει ο δέκτης.
Ακόμη κι αν βρεις κάοιον δέκτη με ίδιο επεξεργαστή, μάλλον θα έχεις σοβαρά προβλήματα. Κάποια από αυτά είναι πιθανή νέκρωσή του ή απλώς να μην λειτουργεί σωστά το τηλεχειριστήριό του.
 

roxito

New member
20 August 2010
5
Εντάξει ευχαριστώ. Κατάλαβα έτσι θα μείνει δυστυχώς.

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6013 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

timakriv

New member
12 January 2020
1
Καλησπέρα και Καλή Χρονιά! Έχω αγοράσει κι εγώ πρόσφατα το ίδιο ακριβώς μοντέλο ψηφιακού δέκτη, η απορία μου είναι η εξής. Συνδέοντας USB στικάκι για να γράψω κάποιο τηλεοπτικό πρόγραμμα, το μενού δίνει τη δυνατότητα επιλογής ημερομηνίας έναρξης εγγραφής και ώρα έναρξης και λήξης εγγραφής, αλλά αν η ώρα λήξης εγγραφής είναι μετά τις 12 τα μεσάνυχτα, δεν δίνει τη δυνατότητα εισαγωγής ώρας λήξης μικρότερης από την ώρα έναρξης, πχ, αν βάλεις έναρξη εγγραφής στις 23:00 και ώρα λήξης στις 00:30, βγάζει λάθος εισαγωγής. Αφού δεν δίνει δυνατότητα επιλογής ημερομηνίας λήξης εγγραφής ή τουλάχιστον να μπορούσαμε να επιλέξουμε τη διάρκεια εγγραφής (όπως έχει ένας άλλος ψηφιακός δέκτης που έχω) με ποιον τρόπο θα μπορέσω να γράψω πρόγραμμα που ξεκινάει πριν τα μεσάνυχτα μιας ημέρας και τελειώνει μετά τα μεσάνυχτα; Χωρίς να αναγκάζομαι να αλλάζω την ζώνη ώρας...

Μοντέλο MSA7T10E 333G, SW Version 1.0.B και έκδοση υλικού 1.0. Μήπως το έχουν διορθώσει σε κάποιο firmware update;

attachment.php
 
Last edited by a moderator:

sakis.kom

Supreme Member
3 August 2006
3,643
Athens - Greece
Μόνο χειροκίνητα. Να πατάς REC και να επιλέγεις να γράφει πχ 5 ώρες.

Ήθελα να ήξερα, είναι τόσο δύσκολο να υπολογίσουν αυτοί που φτιάχνουν τα λογισμικά, πως η μέρα κάποια στιγμή αλλάζει?
Δεν τους κόβει? Δεν είμαστε στο 2000, είμαστε στο 2020. Και δεν μιλάω για κάποια συγκεκριμένη μάρκα, αλλά γενικά.
 

papako

AVClub Addicted Member
16 February 2008
1,454
Αθήνα
είναι θέμα της εταιρείας που φτιάχνει το τσιπ. Αυτή δίνει το αρχικό firmware και οι κατασκευαστές το προσαρμόζουν. Στα χρήματα αυτά δεν νομίζω να κάνουν και πολύ δουλειά.
Αν δεν το φτιάξει η ALI, γιατί αυτά τα τσιπ έχουν πρόβλημα, δουλειά δεν θα γίνει.

Όσο κάθομαι και το σκέφτομαι το enigma2 ήταν/είναι πολύ μπροστά σε τέτοια θέματα. Το 2005 που το είχα έκανε παπάδες χωρίς προβλήματα.
 

babis3g

Senior Member
7 April 2017
586
σε άλλο ali που εχω, υπαρχει η ρυθμιση (ειναι λιγο πιο ακριβο) ισως να ειναι απο τον συγκεκριμενο κατασκευαστη που το εβαλε ... αλλα νομιζω σε τετοια φτηνη τιμη, η ali τους δινει μονο πολυ βασικες ρυθμισεις και μεχρι εκει, δηλαδη δεν τους δινει full features απο οσο διαβαζω και σε αλλους φτηνους ali δεκτες λειπουν και άλλες ρυθμισεις