Αγορά ενισχυτή

Nikos 76

Established Member
7 August 2018
124
Καβάλα
Καλησπέρα και Χρόνια Πολλά σε όλους.. Θέλω τη βοήθεια σας για αγορά καινούργιου ενισχυτή για σύστημα 5.1 και για χρήση κυρίως ταινιών...Πρόσφατα αγόρασα τα dali zensor 7 σαν μπροστινά, το dali zensor vocal σαν κεντρικό ενώ σαν πίσω ηχεία έχω τα dali zensor 3..Επίσης σαν subwoofer έχω το jbl 260p..Μέχρι τώρα είχα σαν ενισχυτή τον pioneer vsx 824k...Δεν είναι ότι δεν είμαι ευχαριστημένος απλά θέλω μια αναβάθμιση...τι μου προτείνετε σαν επιλογές;θα προτιμούσα επειδή έχω μείνει ευχαριστημένος από τον pioneer να έμενα σε αυτούς χωρίς να είμαι και απόλυτος..το ύψος δε θα θελα να ξεφύγει από τα 1500 ευρώ...Σας ευχαριστώ προκαταβολικά...
 

sportteo

AVClub Addicted Member
19 December 2007
2,821
Θεσσαλονίκη
Καλώς ήρθες Νίκο αλλά εδώ είναι για στέρεο ακροάσεις και θα πρέπει να ρωτάς στην audio/video κατηγορία.Μάλλον θα το μεταφέρουν σύντομα εκεί οι διαχειριστές μην ανησυχείς .
 

Nikos 76

Established Member
7 August 2018
124
Καβάλα
Καλώς ήρθες Νίκο αλλά εδώ είναι για στέρεο ακροάσεις και θα πρέπει να ρωτάς στην audio/video κατηγορία.Μάλλον θα το μεταφέρουν σύντομα εκεί οι διαχειριστές μην ανησυχείς .
Ευχαριστώ για το καλωσόρισμα..Δεν ήξερα..
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,404
Θεσσαλονίκη
:p

Μια χαρά είναι οι pioneer από τον 700 και πάνω. Στα λεφτά αυτά παίρνεις ότι θες. Και Yamaha rxa 1080, και marantz sr7013 αλλά και nad t758. Προσωπικά απέρριψα τους Yamaha φοβούμενος τη σχετικά λίγη ισχύ τους, τους marantz γιατί ήθελα άλλο ήχο (είχα marantz για πάνω από δεκαετια) και τους pioneer γιατί ήθελα να ψωνίσω από Ελλάδα και η διαφορά τους με εξω ήταν αρκετά μεγάλη. Και είναι και σχετικά "παλιά" μοντελα. Πήγα σε nad λόγω κορυφαίας ισοσταθμισης (dirac).

Οποιαδήποτε επιλογή από τους παραπάνω θα είναι σούπερ. Αν μπορείς άκουσε για να αποκτήσεις προσωπική άποψη.
 

Nikos 76

Established Member
7 August 2018
124
Καβάλα
και εκει στο πολυκαναλο ο Pleo Θα "περιποιηΘει" τουs pioneer αναλογα.. :laugh:
καλωs ηρΘεs στην παρεα !
Ευχαριστώ για το καλωσόρισμα....ωχχχ..κατι πηρε το ματι μου με καποιες απαντήσεις σε διάφορα post..
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,579
Αθήνα
Νομίζω ότι αν είσαι εκεί γύρω στο 1,5Κ τότε look no further από τον 7013. Θα έχεις και 4 χρόνια εγγύηση.

Η διαφορά σε σχέση με τον pioneer που έχεις τωρα, για να μιλήσω σχηματικά, είναι ότι θα τον δώσεις σε κάποιο ανιψάκι να παίζει. :violent-smiley-030:

Ειδικά επειδή δεν κάνει για τα ηχεία που έχεις ο pioneer. Θέλεις κάτι πιο... γεματο. για να τα οδηγήσει σωστά.
 

Nikos 76

Established Member
7 August 2018
124
Καβάλα
Νομίζω ότι αν είσαι εκεί γύρω στο 1,5Κ τότε look no further από τον 7013. Θα έχεις και 4 χρόνια εγγύηση.

Η διαφορά σε σχέση με τον pioneer που έχεις τωρα, για να μιλήσω σχηματικά, είναι ότι θα τον δώσεις σε κάποιο ανιψάκι να παίζει. :violent-smiley-030:

Ειδικά επειδή δεν κάνει για τα ηχεία που έχεις ο pioneer. Θέλεις κάτι πιο... γεματο. για να τα οδηγήσει σωστά.

Ευχαριστώ κατ' αρχήν για την απάντηση..Θέλω μόνο να διευκρινίσω ότι δεν έχω δυνατότητα για τοποθέτηση ηχείων οροφής ούτε και πολλών ηχείων στον χώρο...ως εκ τούτου το άκουσμα σε atmos θα παραμείνει όνειρο μακρινό..φαντάζομαι η τιμη αυτων των ενισχυτων αυξάνει λογω της δυνατότητας αυτής..δυνατοτητας που για μενα θα παραμείνει ανεκμετάλλευτη...δε θα θελα να πληρώσω κάτι που δε θα χρησιμοποιω φυσικά...ως εκ τούτου η διάταξη που είναι πιο κοντά σε μένα θα είναι 5.1 ίσως 5.2 και το πολύ ίσως 7.1...και μέχρι εκεί...Επίσης οι ταινίες είναι ο λόγος χρησιμοποίησης του και η μουσική ελάχιστα...δε με ενδιαφέρει τόσο η ένταση όσο ο σωστός διαχωρισμός των ήχων...οι κριτικές για τον 7013 είναι πολύ καλές όντως..η ερώτηση μου είναι αν η διαφορά του με τον 5013 είναι τα δύο ηχεία παραπάνω ή υπάρχει και κάτι άλλο ουσιαστικό;Επίσης αν στα δεδομένα αυτά που ανέφερα υπάρχει και άλλης εταιρείας ενισχυτής ανταγωνιστικός...Και κάτι τελευταίο...δε θα θελα να μπλέξω με περίπλοκες καμπύλες,hz και άλλα τέτοια..Δεν έχω γνώση του αντικειμένου..μου αρέσουν περισσότερο τα απλά πράγματα..Ευχαριστώ και συγγνώμη για το μακρόσυρτο της απάντησης..
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,579
Αθήνα
Η τιμή ανταποκρίνεται κατ' αρχήν και στην ποιότητα των υλικών (HDAM ας πούμε στην προενίσχυση, 4 DSP της Analog Devices κλπ) στο ακόμα καλύτερο Audyssey Mult EQXT32, στα περισσότερα κανάλια και σε κάποια άλλα πράγματα.

Μην ανησυχείς. Δεν υπάρχει περίπτωση στα προϊόντα που συζητάμε (ενισχυτές AV) να μην ανταποκρίνεται η τιμή σε αυτό που παίρνεις. Είναι το μόνο σίγουρο αυτό.

Ο SR5013 σε σχέση με τον SR7013 απέχουν αρκετά πάντως. Ίσως θα μπορούσες να δεις τον SR6013, που έχει 9 κανάλια, λιγότερα DSP (αλά 5013) όμως έχει Audyssey MultEQ XT32 που πάει πακέτο και με τη διπλή ανεξάρτητη έξοδο των sub.

Εάν ο χώρος το επιτρέπει μπορείς να δεις μελλοντικά τη χρήση ηχείων atmos upfiring, αρκεί να έχεις το κατάλληλο ύψος οροφής και απόσταση ακρόασης.

Στον SR5013 πάντως παίρνεις καλή ισχύ και HDAM και καλό σύστημα ισοστάθμισης αν με ρωτάς που υπερέχει σε σχέση με τον ανταγωνισμό στην κατηγορία τιμής που κινείται. Και ναι, δεν συγκρίνεται με τον pioneer που έχεις, είναι αρκετά καλύτερος.