Στήσιμο 5.1.2

koulis1

New member
8 March 2017
16
Καλησπέρα, στο χώρο μου των 9 τετραγωνικών άξιζει η προσπάθεια να κτίσω σταδιακά ένα 5.1.2 σύστημα ή καλύτερα να πάρω μια ηχομπαρα.
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,413
Θεσσαλονίκη
5.1 ή ηχομπαρα με surround ηχεία.
Αλλά 5.1 καλύτερα. Πιο ευέλικτο και όχι μόνο. Λογικά θα κοιτούσα κανένα σετακι τύπου focal sib. Αλλά να ξέρεις, το καλοκαίρι έβλεπα σε αντίστοιχο χώρο ταινίες με δύο ενεργά JBL lsr305 και ήμουν υπερπληρης. Στο cars3 θυμάμαι το γκάζι ήταν ατελείωτο. Σε τι budget σκοπεύεις να κινηθεις; από πλευράς τοποθέτησης υπάρχει ανεση;
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,598
Αθήνα
Αξίζει και το αποτέλεσμα θα είναι καλύτερο, έως αρκετά καλύτερο, εφ' όσον υπάρχει ευελιξία τοποθέτησης. Κάποιες μοίρες πιο μπροστά από τη θέση ακρόασης τα δύο atmos στην οροφή και τα surround μεταξύ 110 και 120 μοιρών, είναι εκείνα που πολλοί σε μικρό χώρο βρίσκουν δύσκολο.
Όταν ο πίσω τοίχος είναι κολλητά με τον καναπέ συνήθως σε μικρούς χώρους αρχίζουν οι συμβιβασμοί. Πέφτει πολύ κοντά και οι ανεπιθύμητες πρώτες ανακλάσεις είναι εύκολο να συμβούν.
 

koulis1

New member
8 March 2017
16
Σκέφτομαι να κινηθώ για denon avr x 2.500 ή το νέο 2600 ή Maranz sr 5013, με ηχεία της polk signature.
 
Last edited by a moderator:

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Καλημέρα, Χριστός Ανέστη, πας καρφωτός για τον Marantz με τα Polk, όμως θα πρέπει να σκεφτείς σοβαρά την ηχομόνωση του δωματίου εσωτερικά, θα γίνεται το πανηγύρι των ανακλάσεων αν κινηθείς σε μεγάλες εντάσεις σε τόσο μικρό χώρο και δεν θα σ αρέσει το αποτέλεσμα, ελπίζω να είναι ένας άδειος άχρηστος χώρος που θέλεις να τον εκμεταλλευτείς γι αυτό το σκοπό οπότε δεν θα χεις πρόβλημα να τον διαμορφώσεις κατάλληλα, άποψή μου θα πρεπε να συμβουλευτείς κάποιον ειδικό για τη φροντίδα του χώρου.
 

koulis1

New member
8 March 2017
16
Καλημέρα το σπίτι είναι παλαιό χωρίς μόνωση. Ο χώρος είναι διαστάσεων 3,20Γ—2,80 με ύψος 3.10μ. Απόσταση θέασης (καναπές) 1,60-2 μ. Αριστερά του καναπέ υπάρχει βιβλιοθήκη ύψους 2,20μ. και μετά κασα που οδηγεί σε διάδρομο (πλάτους 1μ.). Στον τοίχο δεξιά υπάρχει παράθυρο 1,30Γ—1,20 και πίσω από την tv πόρτα 0,90μ.με τοίχο αριστερά 0.70μ και δεξιά 1,20μ.
 
Last edited by a moderator: