Αγορά τηλεόρασης LG ή Samsung; Θα τρελαθώ!

ΓιαννηςΚ1

New member
28 April 2019
14
Καλησπέρα σε όλους ! Είναι η πρώτη φορά που θα αγοράσω τηλεόραση(σε 1-3 μέρες από τώρα) έτσι λοιπόν ξεκίνησα εδώ και 2 βδομάδες να ψάχνω για πληροφορίες σχετικά με τις τηλεοράσεις.

1) τα λεφτά που θα διαθέσω είναι από ότι έχω καταφέρει να μαζέψω μέχρι στιγμής με δυσκολία γι'αυτό ανησυχώ τόσο αν η επιλογή μου θα είναι σωστή και απευθύνομαι σε εσάς. Έλεγα 500 max αλλά αν αξίζει και βρω καμία καλή προσφορά μπορεί να ανέβω κάνα 100 παραπάνω περίπου.

2) η απόσταση που θα παρακολουθώ είναι στα 2,5 μέτρα περίπου max 2,75. Σκεφτόμουν για 55 ιντσες.

3) Θέλω 4κ hdr. Θα βλέπω ταινίες και σειρές κατεβασμένες σε καλή ποιότητα από το λάπτοπ μου η θα συνδέω έναν σκληρό δίσκο που έχω η κάποιο usb. (Οπότε θέλω να μπορεί να συνδέεται με όλες τις συσκευές και να αναπαράγει τα αρχεία . Επίσης θέλω να βλέπω netflix και youtube οπότε να συνδέεται και με internet. Κανάλια τηλεόρασης δεν βλέπω αλλά υπάρχει πιθανότητα να βάλω καμιά φορά κάτι.

4) το δωμάτιο μου είναι σκοτεινό με κλειστό παράθυρο και παντζούρι που δεν ανοίγει ποτέ. Κάποιες φορές ανάβω μόνο το φώς. Οπότε η χρήση θα είναι κυρίως βραδινή με κλειστό φώς.

5) Η θέαση είναι ακριβώς μπροστά από το κρεβάτι και γι'αυτό τον λόγο δεν με ενδιαφέρει να βλέπω από το πλάι καθόλου.

6)το δίλημμα είναι va panel της samsung που έχει καλύτερο μαύρο και σκούρα η έντονα χρώματα η ips της lg με καλύτερο άσπρο και πιο φωτεινά χρώματα νομίζω . Που θα απολαμβάνω περισσότερο να βλέπω ταινίες ? Αλλά η samsung κάπου είδα ότι δεν συνδέεται η δεν παίζει κάποια αρχεία και φοβάμαι μήπως δεν θα μου παίζει τις ταινίες από torrent.
Επίσης αν είναι lg και έχει local dimming μήπως βοηθάει παραπάνω ?

7) Ποιες έχουν upscaler ? Νομίζω και αυτό δεν είναι σημαντικό να έχουν ?

8) Στην αρχή κοίταζα lg 55uk6470 / 6400 / 6200 ktl... Μετά κοιταζα samsung nu7102 Τώρα άλλαξα γνώμη θέλω κάτι καλύτερο και κοιτάζω τα μοντέλα lg 55uk6750 κ lg 55uk6550 , samsung ue55nu7402 samsung ue55nu7472. Μήπως μπορείτε να μου προτείνετε κάτι άλλο δοκιμασμένο που να αξίζει? Βλέπω και καλά σχόλια για samsung nu8000 αλλά δεν ξέρω ακριβώς την τιμή τής και αν μπορώ να δώσω τόσα.

9) Θέλω να συνδέσω δικά μου ηχεία με woofer οπότε δεν νομίζω ότι ο ήχος με ενδιαφέρει τόσο αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει να είναι κακός .

10) Να ψάξω για 5η εγγύηση με επιπλέον κόστος συμφέρει ?

11) θα άξιζε να κάνω μια αγορά qled η nano cell με δόσεις και να ανέβω πιο ψηλά στα χρήματα ? Αν και νομίζω σε 2 χρόνια oled kai qled θα έχουν πέσει στην τιμή αρκετά.

Κάποιο λένε πάρε samsung άλλοι λένε πάρε lg. Παίρνω γνωστές εταιρείες κτλ να ρωτήσω τι μου προτείνουν και μου πετάνε τις προσφορές που έχουν χωρίς να μου λένε τι θα ήταν καλύτερο και γιατί.

Σας παρακαλώ βοηθήστε με γιατί κοντεύω να τρελαθώ από το ψάξιμο. Ζω σε απομακρυσμένο μέρος και δεν μπορώ να πάω να δω από κοντά τις διαφορές και να καταλάβω τις διαφορές και ποια τηλεόραση θα ήταν καλύτερη.

Helpppp
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Αγορά τηλεόρασης LG ή Samsung? Θα τρελαθώ!

60" LG UK6200 (VA panel, 50 Hz).
 

ΓιαννηςΚ1

New member
28 April 2019
14
Μέτρησα το έπιπλο (ένα τραπέζι στην ουσία) που θα την τοποθετήσω πάνω και είναι 120 cm . Νομίζω δεν θα την χωράει. Άρα να πάω σε κάποια 55 ιντσες ? Αν χρειαστεί την φέρνω πιο κοντά στο κρεβάτι από όπου θα βλέπω καθώς ανάμεσα υπάρχει ένα κενό 60-70 cm. Οπότε μετά η απόσταση από πού θα βλέπω θα είναι στα 2 - 2.10 μέτρα.
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Μέτρησα το έπιπλο (ένα τραπέζι στην ουσία) που θα την τοποθετήσω πάνω και είναι 120 cm . Νομίζω δεν θα την χωράει. Άρα να πάω σε κάποια 55 ιντσες ? Αν χρειαστεί την φέρνω πιο κοντά στο κρεβάτι από όπου θα βλέπω καθώς ανάμεσα υπάρχει ένα κενό 60-70 cm. Οπότε μετά η απόσταση από πού θα βλέπω θα είναι στα 2 - 2.10 μέτρα.
Αναλογως το μοντελο tv που σε ενδιαφερει, θα κοιτας τι ειδους βαση εχει και ποιο ειναι το μηκος της.
Συνηθως η βαση ειναι μικροτερη απο το μηκος της tv.
Κι αν δεν ειναι ποδαρακια στο εξω μερος, αλλα εννιαια βαση στο κεντρο, ακομα καλυτερα.

Αρκει να τοποθετηθει βεβαια σε ανοιχτο επιπλο ή τραπεζι και οχι μεσα σε καποιο κουφωμα, οπου θα βρισκει το σωμα της tv.
 

Parisv

Senior Member
30 May 2010
329
Αυτη την στιγμη η LG oled B8 55 αρα ειναι στα 1000. Χτες ηταν 970 κατι.
Αν εχεις ευαισθητο ματι πηγαινε σε oled. Αν ολες ιδιες σου φαινονται παρε την sony ΧF 9005 ή καποια αλλη.

Τριτες επιλογες : την LG 6500 ή samsung NU 8000(ισαξιες και οι qled αλλα δεν ειναι ολες ιδιες απο Q7 και πανω.)

ειναι πολυ δυσκολο να διαλεξουν αλλοι τηλεοραση για σενα. Η LG πχ δεν αρεσει σε ολους. Η sasmung δεν εχει Dolby Digital που ουτε ξερω που χρειαζεται...και μαπα player θες boxaki.

VFM θεωρω την Samsung. Η NU7100 βγαινει καπου 450 σε προσφορες πριν κατι μερες, για 450 ειναι φοβερη. Οποτε γλιτωνεις χρηματα και αναμενεις για oled στο μελλον. 2-3 χρονια δλδ...

εγγυηση νομιζω πας μονο σε sony ή oled. Η XF 9005 ειναι πολυ κοντα σε ολεντ.
 

ΓιαννηςΚ1

New member
28 April 2019
14
Ευχαριστώ πολύ θα προσπαθήσω να κάνω μια επιλογή μέχρι τέλος της βδομάδας. Δύσκολη η αγορά τηλεόρασης γενικά. Τοσα πολλά πράγματα που πρέπει να προσέξει κανείς και καλύτερα να υπάρχει η δυνατότητα να την δει από κοντά.

Αν πάρω samsung θα παίζουν ταινίες κατεβασμένες από torrent h αρχεία καταγραμμένα από κινητά κτλ ? Φοβάμαι να πάρω samsung επειδή διαβάζω ότι δεν παίζουν τα αρχεία.

Γιατί lg 55uk6500 και όχι lg55uk6750 ? Έχουν κάποια διαφορά ? Η 6750 αν δεν κάνω λάθος έχει και κάποιο local dimming. Σε περίπτωση που είναι ίδιες με βολεύει η βάση της καθώς το τραπέζι μου εχει μήκος 1,20 cm και μπορεί να κάτσει πάνω χωρίς να φοβάμαι μήπως δεν είναι αρκετό.
 

papasouzakias

Moderator
Staff member
13 May 2009
4,523
Στις Samsung υπάρχουν αναφορές ότι δεν παίζουν αρχεία .avi καθώς και κάποια αρχεία .mkv. Επίσης αν τα αρχεία περιέχουν ήχο DTS τότε παίζει μόνο η εικόνα χωρίς ήχο. Τώρα για τις LG η lg 55uk6500 και η lg55uk6750 είναι ίδιες ακριβώς με μόνη διαφορά τη βάση.
 

ΓιαννηςΚ1

New member
28 April 2019
14
Ευχαριστώ πολύ μάλλον θα πάρω την lg 55uk6750 χωρίς να φοβάμαι για το μήκος . Γιατί στις άλλες η βάση είναι ακριβώς στις άκρες.

Κάτι ακόμα , είδα η lg 6200 στην βελτίωσης εικόνας γράφει 4κ upscaler ενώ στην lg 6750 γραφεί 4k active hdr. Ποια είναι η διαφορά? Ποιο βοηθάει περισσότερο σε καλύτερη εικόνα σε ταινίες 1080p κατεβασμένες από laptop ?
 

aikon

Banned
13 February 2014
2,031
Γιαννη Κ μέχρι τώρα τι τηλεόραση είχες; Αν αγοράσεις καινούργια μπορείς να καταλάβεις αν το panel έχει κάποιο πρόβλημα; Πολλές καινούργιες τηλεοράσεις έχουν θεματάκια που οι απλοί χρήστες δεν τα εντοπίζουν, πριν λιγο καιρο είχα πάει σε ένα σπίτι και η καινουργια τους LG είχε μια σκιά στην γωνία που δεν την είχαν καν αντιληφθεί. Αν δεν έχεις ιδέα απο τηλεοράσεις να διαβάσεις πως ελέγχουμε το Panel για προβλήματα ή να την δείξεις σε ένα φίλο σου που ξέρει τις πρώτες μέρες που θα την αγοράσεις ώστε να είσαι σίγουρος ότι όλα είναι εντάξει.
 

Parisv

Senior Member
30 May 2010
329
Πολύ καλή είναι και η LG 55SK8500PLA
Στα 700 περίπου αν μπορείς να την βρεις.

Μετά αν μπορείς να προσθέσεις αλλά 300 πας σε oled
 
Last edited by a moderator:

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Αγορά τηλεόρασης LG ή Samsung? Θα τρελαθώ!

Οι 55" LCD από την LG έχουν IPS panels...
 

ΓιαννηςΚ1

New member
28 April 2019
14
Γιαννη Κ μέχρι τώρα τι τηλεόραση είχες; Αν αγοράσεις καινούργια μπορείς να καταλάβεις αν το panel έχει κάποιο πρόβλημα; Πολλές καινούργιες τηλεοράσεις έχουν θεματάκια που οι απλοί χρήστες δεν τα εντοπίζουν, πριν λιγο καιρο είχα πάει σε ένα σπίτι και η καινουργια τους LG είχε μια σκιά στην γωνία που δεν την είχαν καν αντιληφθεί. Αν δεν έχεις ιδέα απο τηλεοράσεις να διαβάσεις πως ελέγχουμε το Panel για προβλήματα ή να την δείξεις σε ένα φίλο σου που ξέρει τις πρώτες μέρες που θα την αγοράσεις ώστε να είσαι σίγουρος ότι όλα είναι εντάξει.

Η αλήθεια είναι ότι δεν γνωρίζω , άρχισα να μαθαίνω πράγματα τις τελευταίες 2 βδομάδες για να κάνω την αγορά. Μέχρι τώρα για πολλά χρόνια είχα μόνο το λάπτοπ μου καθώς ταξίδευα συνέχεια λόγο δουλειάς σπουδών κτλ. και τώρα έκατσα κάπου και έφτιαξα έναν δικό μου χώρο. Η μόνη μου επαφή με τηλεόραση ήταν στο πατρικό μού. Παρόλα αυτά είμαι άτομο που ασχολείται με internet , τεχνολογία ( κατά κάποιο βαθμό ) κτλ. Γι'αυτό και η χρήση που πρόκειται να κάνω στην tv είναι περισσότερο internet , youtube , ταινίες κατεβασμένες από torrent πιθανότατα σε 1080 οι περισσότερες , sites ktl , videακια καταγραμμένα από κινητό κτλ. Δεν έχω κάποιον που να μπορεί. Α τσεκαρει αν είναι όλα καλά, οπότε το φοβάμαι λίγο κ αυτό.

Απάντηση: Re: Αγορά τηλεόρασης Lg η Samsung? Θα τρελαθώ !

Όχι ανεβαίνει πολύ μετά , τελικά λέω να πάω σε κάτι μέχρι 500-600 το πολύ.

Οι 55" LCD από την LG έχουν IPS panels...

Ναι και εγώ όταν μου είπες για την 60αρα λέω τέλεια lg με va panel και φτηνή μια χαρά. Αλλά μετά είδα ότι το τραπέζι μου έχει μήκος 120 cm άρα η πρέπει να βρω κάποια με μικρή βάση και σε καλή τιμή ώστε να μην με νοιάζει η να βρω κάποια ίσως από 55'. :/
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Αγορά τηλεόρασης LG ή Samsung? Θα τρελαθώ!

Άλλαξε έπιπλο ή αγόρασε κάποιο με μεγαλύτερο πλάτος. Ίσως και να χωράει οριακά η 60" LG UK6200, αφού τα "πόδια" της δεν είναι εντελώς στις άκρες. Εναλλακτικά, για 55" με VA panel, έως 600 ευρώ, κοιτάζεις σε Samsung NU7xxx ή αν πετύχεις πουθενά τη Hisense U7A.
 

ΓιαννηςΚ1

New member
28 April 2019
14
Update : επειδή δεν μπορούσα να αποφασίσω στα χρώματα πήγα είδα δύο μοντέλα samsung kai lg από κοντά. Ήταν περίπου ίδιες αλλά η samsung μου άρεσε για κάποιο λόγο λίγο παραπάνω. Είχα διαβάσει αρνητικά σχόλια για samsung ότι δεν παίζει αρχεία κτλ. Τεσταρα λοιπόν σε δύο samsung . Η μία ήταν 55mu7022 κάτι τέτοιο και η αλλη 55mu7102. δοκίμασα σκληρό και usb με τα ίδια αρχεία μέσα. H πρώτη διάβαζε σκληρό αλλά όχι usb . Η δεύτερη τα διάβαζε όλα κανονικά και εκεί που λέω τέλεια ωραία... Βλέπω δεν παίζει τους υπότιτλους. Τους κάνω ίδιο φάκελο ίδιο name κτλ με .str στο τέλος και ξαναδοκιμάζω. Μου έδειχνε κάτι πράγματα στην θέση των υποτίτλων αλλά με ακαταλαβιστικα γράμματα - σχέδια που σημαίνει ότι κάποιο θέμα έχει με υπότιτλους. Το παλικάρι μου είπε ότι αν την συνδέω με λάπτοπ και παίζουν από εκεί δεν θα έχει κανέναν πρόβλημα όλα θα παίζουν κανονικά. Αλλά ανυσηχω τώρα μήπως την πάρω και δεν μπορώ να βλέπω τις ταινίες μου κατεβασμένες από torrent και υπότιτλους. Οπότε ερωτήσεις

1) Υπάρχει λύση για τους υπότιτλους όταν παίζουν από εξωτερικό η usb κτλ .
2) από το λάπτοπ όλα παίζουν κανονικά η πρέπει να ανυσηχω ?
3) πρέπει να κάνω εγγύηση από κοτσοβολο με 80-100 ? Η να αγοράσω από σκρουτσομαγαζο στα ίδια λεφτά κάτι καλύτερο μόνο με εγγύηση 2 χρόνια της αντιπροσωπείας ?
4) από τον κοτσοβολο μου έλεγαν να αγοράσω και καποια extra ακόμα σε περίπτωση κεραυνού κάτι για το ρεύμα και κάτι αλλά πράγματα. Χρειάζονται όλα αυτά ?
5) Έχει κανεις την samsung 7402 η κάποιο άλλο καλό μοντέλο σε χαμηλή τιμή ? Η να πάρω 7102?
6) Υπάρχει κίνδυνος να πάθει κάτι η tv από skroutzομαγαζο από Αθήνα προς Κρήτη η να θυσιάσω κάποια λεφτά και ποιότητα να πάρω κάτι από εδώ κοντά ώστε να μειώσω τις πιθανότητες για κάποια ζημιά ?

Sorry nu* και οι δύο. 2018
 

slzr

Senior Member
26 March 2014
333
Για τους υπότιτλους κάνε δεξί κλικ στο srt και μετά αποθήκευση ως unicode ή utf8 και θα παίξουν.
 

ΓιαννηςΚ1

New member
28 April 2019
14
Ευχαριστώ πολύ !! Θα το δοκιμάσω μόλις πάρω samsung. Τώρα σκέφτομαι μήπως αξίζει τον κόπο να πάω για την πιο φτηνή qled στα 850 περίπου και αν θα παίζει κ αυτή τα αρχεία χωρίς προβλήματα.
 

papasouzakias

Moderator
Staff member
13 May 2009
4,523
Όλα τα μοντέλα της Samsung έχουν τον ίδιο media player. Δεν παίζουν .avi αρχεία σίγουρα και καποιοι έχουν αναφέρει πως έχουν συναντήσει προβλήματα και σε ορισμένα .mkv. Επίσης δεν παίζουν τον ήχο από αρχεία με DTS ήχο. Υπότιτλους όμως παίζουν κανονικά.
 

ΓιαννηςΚ1

New member
28 April 2019
14
SAMSUNG - DTS

Καλησπέρα ,

Αφου κατέληξα σε samsung λόγο panel θέλω να πάρω την samsung 55nu7102 η 55nu7402 και αφού την πρώτη την δοκίμασα στην αναπαραγωγή αρχείων από laptop η σκληρό δίσκο αναρωτιέμαι αν θα έπρεπε να δώσω κάνα 150 παραπάνω για την δευτερη και αν θα παίζουν επίσης και σε εκείνη.

Επίσης αναρωτιέμαι επειδή είδα πολλές αναφορές σε προβλήματα για dts . Κατέβασα την πρώτη μου ταινία στο laptop 4k hdr dts και για να καταλάβω και εγώ ο κακομοίρης αν δεν υποστηρίζει η samsung το dts δηλαδή η ταινία θα παίζει χωρίς ήχο ? Και αν ναι τότε αν συνδέσω κάτι ηχεία με woofer που έχω πάνω στην tv η πάνω στο λάπτοπ θα έχω ήχο μετά ? Παρακαλώ βοηθήστε με να καταλάβω γιατί ήμουν σχεδων έτοιμος να κάνω την αγορά. Αλλά αν δεν έχω ήχο σε 4k dts ταινίες τότε τι να το κάνω.
 

karajim80

AVClub Addicted Member
23 September 2017
1,600
Re: SAMSUNG - DTS

Θα παίξει μόνο αν συνδέσεις εξωτερικό player ( πχ android box ).Ούτε με τα ηχεία ούτε χωρίς αυτά δεν θα δεις προκοπή.Οι τελευταίες Samsung που υποστήριζαν α αυτό το φορμάτ ήχου ήταν του 17.

Same Sh1t...Different Day