Pleaseeeee help!!!!!

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

xrysa59

New member
27 August 2018
14
Καλησπέρα σε όλους και χρονια πολλά!!

Προσπαθώ από το πρωι να φτιάξω μια συνδεσμολογία και είμαι σε απόγνωση. Προσπαθώ να συνδέσω ένα hdmi extender over cat 6 σε ένα ενισχυτή pioneer vsx 322 αλλά δεν μπορώ. Όταν συνδέω με καλώδιο hdmi απευθείας από το extender στη τηλεόραση δουλεύει κανονικά. Όταν συνδέω το extender με hdmi σε οποιαδήποτε θύρα hdmi in του ενισχυτή τότε το hdmi αναβοσβήνει και σε παίρνω εικόνα από το out του ενισχυτή. όταν πάλι συνδέω ένα mede8er σε μία θύρα hdmi in του ενισχυτή δουλευει κανονικά!!! Αρα δεν έχω κάνει λάθος στη σύνδεση του extender και οι θύρες του pioneer δεν έχουν πρόβλημα!!! Έχω ήδη συνδεσει ένα extender σε pioneer 922 και δεν είχα ποτέ παρόμοιο πρόβλημα. έχει κανένας καμία ιδέα?
Ευχαριστώ.
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Καλή τύχη να ευχηθώ άγιες μέρες που ειναι :)

Νομίζω ότι τέτοια παρατράγουδα με τα hdmi δεν είναι τόσο σπάνια. Μακάρι να βρεις τρόπο να το λύσεις. Αλλά νομίζω ότι ο συγκεκριμένος.ενος ενισχυτής με το συγκεκριμένο extender δεν τα πάνε καλά.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Καλημέρα και Χριστός Ανέστη, δυστυχώς όπως λέει κι ο Panoramix το πρόβλημα μάλλον είναι το handshake του ενισχυτή με το extender, δεν συνεργάζονται με λίγα λόγια. Παρόλα αυτά κοίτα και στο μενού του ενισχυτή μήπως είναι κάτι με τις ρυθμίσεις hdmi, το extender είναι το ίδιο που είχες συνδέσει στον 922; Μάλλον υποψιάζομαι πιο αδύναμο σήμα εξόδου στον 322, για επιβεβαίωση καλό θα ήταν αν υπάρχει η δυνατότητα να το δοκιμάσεις με άλλον ενισχυτή.
 

xrysa59

New member
27 August 2018
14
Καταρχάς θα ήθελα να σας ευχαριστήσω για τις απαντήσεις σας. Δοκίμασα εχθές και με άλλο ενισχυτή και μου κάνει το ίδιο. Το παράξενο είναι ότι στον pioneer 922 έχω ακριβώς το ίδιο extender. Δεν ήταν θέμα του σήματος εξόδου του 322 γιατί δεν το διάβαζε ούτε σαν είσοδο HDMI. Σήμερα θα δοκιμάσω να βάλω τo άλλο extender να δω τι αποτέλεσμα θα έχω. Είναι μεγάλο consept βεβαια γιατί πρέπει να ξανακάνω link από την αρχή αλλά είναι η τελευταία μου ελπίδα. Θα ενημερώσω το forum για όποιους τυχόν είχαν ανάλογο πρόβλημα στο παρελθον ( ή στο μέλλον). Τέλος, ήθελα να σας πω ότι δοκίμασα και το harmony hub εχθες και δουλευει υπέροχα. Για όσους ενδιαφέρονται είναι καταπληκτικό προιόν.