Πρόταση για linux media player

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

maxpain

AVClub Enthusiast
10 March 2014
727
Καλησπέρα σας, Εδώ και κάποιο καιρό χρησιμοποιώ τα linux αντί των windows 10 και δεν θα ήθελα να τρέξω το foobar με την εφαρμογή συμβατότητας (wine) για λόγους ασφαλείας. Υπάρχει κάποιος που παίζει με κάποιο player αντάξιο του φουμπαρ στα linux? Το κυριώτερο που με ενδιαφέρει είναι να παρακάμπτει το pulse audio του ubuntu κάτι σαν το asio στα windows. Ευχαριστώ εκ των προτέρων..
 

Horus

New member
16 October 2010
62
Ρεθυμνο
Καλημερα και καλο μηνα.
Προσωπικα για τον ηχο σε linux mint εχω τα Alsa Utils και audacius για τα flac. (με καρτα asus Xonar D1)
Ας περιμενουμε καποιον σχετικοτερο να μας διαφωτησει ...
 

maxpain

AVClub Enthusiast
10 March 2014
727
Καλημέρα και καλό μήνα,

Με ένα γρήγορο ψαξιματάκι βρήκα και εγώ το audacious και το κατέβασα, το έβαλα να παίξει με ρυθμίσεις ALSA OUTPUT και direct control device κάτι το οποίο παρακάμπτει το volume control του ubuntu. Τα ALSA UTILS τι ακριβώς είναι?

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια!
 

maxpain

AVClub Enthusiast
10 March 2014
727
Καλησπέρα σε όλους,


Σε συνέχεια του θέματος που είχα ανοίξει και αφορούσε την αναπαραγωγή μουσικής στα Linux και συγκεκριμένα στα Ubuntu θα ήθελα να γράψω 2,3 πραγματάκια που ανακάλυψα μέσα από την αναζήτηση μου για bit-perfect playback και γενικά μια παρόμοια κατάσταση με τα win10-Foobar2000-usb dac.

Λοιπόν για αρχή αυτά που γράφω αφορούν τα Ubuntu και δε ξέρω αν θα εφαρμόζονται σε άλλες Distros των Linux. Όπως έμαθα για τα περισσότερα Usb dacs και συγκεκριμένα για το ifi idsd micro δεν απαιτούνται drivers, απλά το συνδέσεις και παίζει. Και μέχρι εδώ είναι τα εύκολα και τα προφανή. Τώρα τα linux διαχειρίζονται τον ήχο όπως τα windows με ένα δικό τους ''mixer'' το οποίο λέγεται Pulse Audio και είναι η default επιλογή η οποία όμως έχει τα κακά που έχει to mixer των windows.

Για να αποφύγουμε τα σχετικά και επειδή στα linux ASIO drivers δεν υπάρχουν πρέπει να χρησιμοποιήσουμε κάτι που έγεται ALSA audio και ισοδυναμεί με το asio μιλάει δηλαδή κατευθείαν στο dac και δεν μπαίνει στην μέση ούτε με resampling ούτε τίποτα. Το ALSA είναι είδη εγκατεστημένο στα linux και δεν χρειάζεται να το ψάξουμε..απλά πρέπει να έχουμε ένα player που το εκμεταλευεται.

Ο τρόπος που βρήκα να το πετύχουμε αυτό είναι ο εξής : Κατέβασα από το Ubuntu Software...το store για τα ubuntu δηλαδή...ένα free Audio Player που λέγεται Strawberry (φράουλα). Αυτό μας επιτρέπει (στις ρυθμίσεις) να ορίσουμε σαν output method για το playback την χρήση του dac μέσω ALSA. Σαν να παίζουμε με το asio δηλαδή. Μεγάλη προσοχή θα πρέπει στο audio device να έχουμε διαλέξει το δικό μας dac και όχι το on board του laptop πχ....και να έχουμε απενεργοποιήσει το volume control (έχει επιλογή). Επίσης πολύ σημαντικό είναι να διαλέξουμε στην επιλογή ''Alsa plug in'' το ''HW'' και όχι το ''plug-hw'' γιατί το τελευταίο μπλέκεται με το sample rate και πάει το bit perfect.

Για να τσεκάρουμε εαν πραγματικά δουλεύει και αν πραγματικά στέλνουμε στο dac το κομμάτι ατόφιο χωρίς resampling....στο Terminal γράfουμε την εξής εντολή ''cat /proc/asound/card1/pcm0p/sub0/hw_params'' όπου στο ''card1'' βάζουμε ότι νούμερο εμφανίζει η κάρτα ήχου μας στις επιλογές του player (φαίνεται καθαρά εκεί). Εαν δώσουμε αυτή την εντολή εμφανίζονται οι πληροφορίες που θέλουμε για να δούμε τι sample rate στέλνουμε στο dac.


Αυτά από εμένα...ελπίζω να βοηθάω αν κάποιος ψάχνει μια αντίστοιχη λύση του foobar στα linux.

Καλή συνέχεια και καλό καλοκαίρι.
 

Tasos98

Established Member
26 October 2007
179
Θεσσαλονίκη
Μπορεις να δοκιμασεις και το DeaDBeeF. Εχει παρομοιο interface μετο FooBar.

Παντως, μου φανηκαν πολυ ενδιαφεροντα αυτα το προηγουμενου ποστ. Ειδικα, οτι εχει να κανει με την απενεργοποιηση του volume. Το θεωρω σημαντικο και θα το δοκιμασω με την πρωτη ευκαιρια.
 

maxpain

AVClub Enthusiast
10 March 2014
727
Καλησπέρα,

Το DeaDBeef το έχω ακούσει αλλά δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα. Θέλω να συμπληρώσω ότι υπάρχουν ειδικές διανομές στοχευμένες για audiophile ήχο αλλά δεν ξέρω κατά πόσο μπορείς να την δουλέψεις και για βασικές άλλες εργασίες...λογικά θα μπορείς. Επίσης να προσθέσω ότι στα linux υπάρχει τρόπος να προσπεράσεις όλα τα mixer του λειτουργικού και να μιλήσεις στο dac σου κατευθείαν ακόμα και όταν χρισημοποιείς το περιβάλλον εκτός του audio player. Αλλά υπάρχουν διάφορες δυσκολίες και προβλήματα που μπορεί να προκύψουν από αυτό. Η μαγεία των linux είναι ότι μπορείς να κάνεις πραγματικά κατά 99% ότι θέλεις.

Στο αδερφάκι πρόγραμμα του strawberry...το clementine δεν μπορείς να απενεργοποιήσεις το volume control...ούτε στο audacious ούτε στο amarok.