55XE8505 με προβληματικά πίξελ & με έξτρα εγγύηση από Κωτσόβολο

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

mmike

New member
26 June 2018
27
Καλησπέρα και χρόνια πολλά.
Αγόρασα την 55XE8505 στις 28/06/2018 απο Κωτσόβολο.
Πριν 1 μήνα περίπου παρατήρησα ένα κολλημένο μπλέ πίξελ στο κέντρο περίπου της οθόνης το οποίο είναι πάρα πολύ ενοχλητικό ειδικά σε σκούρες σκηνές.
Μετά από προβολή στατικών χρωμάτων (ασπρο, μπλέ, κόκκινο, μαύρο) βρήκα άλλα 3 προβληματικά πίξελ (2 μαύρα και ένα κόκκινο) το σύνολο 4.
Από Κωτσόβολο μου είπαν πως μπορούν να κάνουν κάτι αν υπάρχουν νεκρά ή κολλημένα από 5 πίξελ και πάνω...
Δοκίμασα πολλές φορές τα βίντεο που υπάρχουν στο youtube με τις συνεχόμενες και γρήγορες αλλαγές χρωμάτων χωρίς επιτυχία.
Έχει κανείς καμία ιδέα ή κάτι να προτείνει;
Ευχαριστώ
 

papasouzakias

Moderator
Staff member
13 May 2009
4,523
Re: Sony KD XE85ΧΧ : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Η τηλεόραση πάει για επισκευή ή αντικατάσταση. Είναι μέσα στην εγγύηση. Tράβηξε φωτογραφίες και αν δεις ότι δεν είναι συνεργάσιμοι τότε καταγγελία στο συνήγορο του καταναλωτή με κοινοποίηση και στη Sony.
 

mmike

New member
26 June 2018
27
Απάντηση: Re: Sony KD XE85ΧΧ : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Η τηλεόραση πάει για επισκευή ή αντικατάσταση. Είναι μέσα στην εγγύηση. Tράβηξε φωτογραφίες και αν δεις ότι δεν είναι συνεργάσιμοι τότε καταγγελία στο συνήγορο του καταναλωτή με κοινοποίηση και στη Sony.

Ευχαριστώ, το αστείο είναι ότι έχω πληρώσει και την έξτρα εγγύηση για 5 χρόνια του Κωτσόβολου
 

mmike

New member
26 June 2018
27
Απάντηση: Sony KD XE85ΧΧ : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Επίσης, προσπάθησε κανείς να εγκαταστήσει το τελευταίο λογισμικό 6.583 απο USB;
Ξεκινάει την αντιγραφή του λογισμικού, κάνει reboot, ξεκινάει το install αλλά στη μέση του install κανει reboot και ξεκινάει πάλι απο την αντιγραφή του αρχείου απο το USB
 

ocean82

New member
10 November 2010
42
Έχω και εγώ θέμα με την 55ΧΕ8505.
Πριν 10 μέρες μου εμφάνισε ξαφνικά μια λευκή οριζόντια γραμμή προς το κάτω μέρος της οθόνης.
Ευτυχώς είμαι εντός εγγύησης. Πήρα τη Sony, ήρθαν να το δουν και η ετυμηγορία είναι ότι το panel έχει πρόβλημα.
Δεν αλλάζεται και επειδή δεν υπάρχει το ίδιο μοντέλο πλέον θα μου φέρουν καινούρια, την 55XG8505.

Αν είσαι εντός εγγύησης θεωρώ ότι δεν θα έχεις πρόβλημα.
 

Ducksong

Supreme Member
11 July 2013
4,984
The Dutch Mountains
Έχω και εγώ θέμα με την 55ΧΕ8505.
Πριν 10 μέρες μου εμφάνισε ξαφνικά μια λευκή οριζόντια γραμμή προς το κάτω μέρος της οθόνης.
Ευτυχώς είμαι εντός εγγύησης. Πήρα τη Sony, ήρθαν να το δουν και η ετυμηγορία είναι ότι το panel έχει πρόβλημα.
Δεν αλλάζεται και επειδή δεν υπάρχει το ίδιο μοντέλο πλέον θα μου φέρουν καινούρια, την 55XG8505.

Αν είσαι εντός εγγύησης θεωρώ ότι δεν θα έχεις πρόβλημα.

Η 55XG έχει IPS panel ενώ η 55XE είχε VA...

Big problem!!!
 

Ducksong

Supreme Member
11 July 2013
4,984
The Dutch Mountains
Re: Απάντηση: Re: Sony KD XE85ΧΧ : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Ευχαριστώ, το αστείο είναι ότι έχω πληρώσει και την έξτρα εγγύηση για 5 χρόνια του Κωτσόβολου

Στον Κωτσόβολο να πας και να ζητήσεις αντικατάσταση με βάση την τιμή και τα χαρακτηριστικά.

Καλύτερα να πας σε άλλη μάρκα για να βρεις κάτι με VA.
 

ocean82

New member
10 November 2010
42
Το ξέρω, αλλά η Sony έχει συγκεκριμένο μοντέλο που δίνει αν δεν υπάρχει το αντίστοιχο που έχει πρόβλημα.
Την ΧΕ8505 την έχει ματσάρει με το XG8505. Επίσης μου είπαν ότι δεν υπάρχει δυνατότητα να δώσω κάποια διαφορά και να πάρω μια δικής μου επιλογής.
 

Ducksong

Supreme Member
11 July 2013
4,984
The Dutch Mountains
Το ξέρω, αλλά η Sony έχει συγκεκριμένο μοντέλο που δίνει αν δεν υπάρχει το αντίστοιχο που έχει πρόβλημα.
Την ΧΕ8505 την έχει ματσάρει με το XG8505. Επίσης μου είπαν ότι δεν υπάρχει δυνατότητα να δώσω κάποια διαφορά και να πάρω μια δικής μου επιλογής.

Αν σε ενδιαφέρει η ποιότητα θέασης, τότε να διεκδικήσεις τα δικαιώματα σου:

Εσύ δεν αγοράζεις μοντέλα και κωδικούς, αγοράζεις χαρακτηριστικά και οφέλη.. Αφού λοιπόν επέλεξες απο την γκάμα της Sony το μοντέλο με το μεγάλο κοντράστ αντί για αυτό με την μεγάλη γωνία θέασης θα πρέπει να στο αλλάξουν με ένα τέτοιο, ανεξάρτητα του πως τα ονοματίζουν.