Νέα ηχεία

azriel84

Established Member
17 September 2012
136
Καλημέρα και χρόνια πολλά. Είχα θίξει το θέμα και παλιότερα αλλά τώρα το ξαναβλέπω και το ξανασκεφτομαι. Λοιπόν χωρίς πολλά πολλά, χώρος γύρω στα 15-18 τετραγωνικά με ενισχυτή Yamaha RX V483 και KEF 1005 σετ ηχείων. Αναβάθμιση σε Q Acoustics 7000 ή focal dome 5.1 θα δώσει σημαντική διαφορά με την τωρινή κατάσταση ώστε να δώσω αυτά τα χρήματα; αν δεν αξίζει το ξεχνάω. Χωροταξικά, γυναικοπαντοφλιακά και τέλος λόγω μικρού παιδιού, τα FL και FR ηχεία δεν πρέπει να ξεπερνούν σε βάθος τα 15-17 εκατοστά έτοιμα στημένα (τώρα είναι στα 12εκ αν δεν απατώμαι) και αυτό δεν αλλάζει με τίποτα. Αν υπάρχει κάποια άλλη λύση, καλοδεχουμενη. Είδα πχ τα Dali Oberon on wall αλλά κοστίζουν και θα ξεφύγω αρκετά από το budget που φτάνει μέχρι τα 1000-1100 το πάρα πολύ για όλο το σετ. Ευχαριστώ!
 

azriel84

Established Member
17 September 2012
136
Με το χέρι στην καρδιά, θα δω διαφορά με αυτά που έχω ώστε να επενδύσω τα λεφτά που ζητάνε; Γιατί αν είναι να δώσω 1000+ για marginal διαφορά, τα αφήνω ως έχουν...
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,666
Αθήνα
Εάν πας σε δορυφόρους, έχε υπ' όψη ότι ο 483 έχει κοινό σημείο αποκοπής για όλα τα ηχεία που θα δηλώσεις small. Συνεπώς, όσο πιο ίδιοι οι δορυφόροι, τόσο λιγότερη χασούρα.

Με το χέρι στην καρδιά, επέλεξε ηχεία ραφιού και sub για να έχεις ουσιαστικότατη διαφορά σε αυτό που ακούς.

Δυστυχώς το design σε συνδυασμό με καλό ήχο πληρώνεται αδρά εάν το θέλεις σε πακέτο.
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,419
Θεσσαλονίκη
Ο μονος καταλληλος να απαντησει στη συγκεκριμενη ερωτηση εισαι εσυ. Καθως η απαντηση εινσι υποκειμενικη. Αν ο ενισχυτης εχει οντως το γκαζι που δηλωνει πως εχει τοτε θα ακουσεις καλυτερα πιστευω εγω.
Αλλά προσπάθησε να ακούσεις τα ηχεία αυτά με ομοσταυλο κατά προτίμηση ενισχυτη στο ηχείο αυτό.
 

azriel84

Established Member
17 September 2012
136
Pleo έστησες το ηχοσύστημα του κουνιάδου μου με Dali και τώρα κάθε φορά που τα ακούω θέλω να αναβαθμίσω τα δικά μου, να ξέρεις εσύ φταις για ότι ψυχαναγκαστικό τραβάω :p Άκουσα σήμερα το Aquaman εκεί και μου έφυγε η μαγκιά...

Σοβαρά τώρα, δυστυχώς δεν έχω ούτε τα 2500 χιλιάρικα που κόστισε το παραπάνω ηχοσύστημα, ούτε την πολυτέλεια χώρου και σύμφωνης γνώμης συζύγου για ηχεία ραφιού με βάθος ~30 πόντους στο σημείο που θα μπουν.

Βλέπω και τα πιο ακριβά KEF T205 και 305 και κάποια άλλα compact της Focal με τρελές τιμές, μάλλον αυτά εννοείς για design με καλό ήχο που κοστίζει, οπότε και αυτά τα ξεχνάμε.

Αν μου λες πως με τα Q acoustics ή τα Τ105 η διαφορά που θα πάρω δεν αξίζει τα 1000+ που θα δώσω σε πιστεύω και μένω με αυτά που έχω. Προφανώς και δεν ζητάω stylish λεπτά ηχεία με τον ήχο των Dali ραφιού αλλά ούτε και ένα marginal upgrade. Αν τα Τ105 ή τα Q acoustics είναι μια μέση λύση που θα αξίζουν το 1000ρικο να το σκεφτώ αλλιώς να'στε καλά και σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας :)

Υ.Γ: Είδα τα Dali Oberon on wall αλλά δεν ξέρω τι παίζει με αυτά...
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,666
Αθήνα
Χαίρομαι που μου θύμισες εκείνο που είχα γράψει και τότε σχετικά με την αναβάθμιση από ηχεία δορυφόρους σε... ηχεία δορυφόρους όταν ψαχνόσουν να τους αλλάξεις. Δηλαδή ότι τη διαφορά θα την πάρεις αν πας σε κανονικά ηχεία. Θυμάμαι καλά;

Επίσης, αν δεν κάνω λάθος και θυμάμαι σωστά, το σύστημα εκείνο έχει και ένα sub SVS SB2000, πράγμα που σημαίνει ότι είναι δεδομένο πως φεύγει η μαγκιά σε όποιον το ακούσει. :eek:

Από τότε, παρ' όλο που τα spektor του συστήματος εκείνου (και τα alteco αν δεν απατώμαι) είναι αξιοπρεπέστατα, υπάρχουν στην πιάτσα νέοι παίκτες που πηγαίνουν τον ήχο σε διαφάνεια λίγο πιο πέρα και είναι πιο ολοκληρωμένα ηχεία. Τα Signature E της Polk.
Αυτά ως προς τα κανονικού τύπου ηχεία.

Τα Oberon On Wall μου φαίνονται μια χαρά πάντως αν ψάχνεις για on-wall ηχεία, αλλά αφενός είναι ακριβά και αφετέρου θα χρειαστείς καλό sub για να ξεμπερδέψεις με τον ήχο. Επίσης θα βελτιωνόταν το αποτέλεσμα αν με αυτά τα συνόδευες με καλύτερο ενισχυτή από τον 483.
 

azriel84

Established Member
17 September 2012
136
Καλά θυμάσαι! :)

Τα Oberon on wall τα ξεχνάμε γιατί αφενός ακριβά, αφετέρου ενισχυτής δεν αλλάζει, πέρυσι μου τον έστειλες....

Τώρα, έκανα μια μικρή έρευνα και κατέληξα στα εξής. Woofer SVS PB-1000 και κάνω και μια υπέρβαση τιμολογιακά αλλά θέλω να επενδύσω σε κάτι καλό. Επίσης βρήκα κάποια ηχεία τα οποία βολεύουν χωροταξικά. Αρχικά Polk audio S35e για κεντρικό το οποίο βολεύει τρελά με τα S10e για 4 satellites. Είναι ακριβώς στο όριο σαν μέγεθος. Είδα και τα SVS Prime satellite που είναι στο ίδιο μέγεθος αλλά είναι πιο ακριβά και θα πρέπει να κάνω έκπτωση στο woofer, χώρια που θα έχω άλλο κεντρικό και άλλα satellites που δεν ξέρω κατά πόσο είναι καλό.

Το παραπάνω combo με το sub της SVS και τα υπόλοιπα ηχεία της Polk στέκει σαν ένα σοβαρό update για τα λεφτά που ζητάει; Ξαναλέω, δεν ζητάω ούτε απαιτώ την απόδοση των Dali του κουνιάδου μου, αλλά θέλω τα λεφτά που θα δώσω να πιάσουν τόπο σημαντικά σαν upgrade και να μην σκάσω 2 μηνιάτικα για μια διαφορά πχ 30-40%. Επίσης, στην ίδια τιμή είναι τα KEF T105 σαν ολοκληρωμένη λύση αν και νομίζω πως το σετάκι που έφτιαξα, είναι μάλλον καλύτερο στα ίδια λεφτά.

Όλα τα παραπάνω συνδεδεμένα στο RX-V483 που υπόψιν δεν αλλάζει για κανένα λόγο.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,666
Αθήνα
Υπό φυσιολογικές συνθήκες, δηλαδή με ενισχυτή που θα επέτρεπε την ξεχωριστή διαχείριση ανά ομάδα ηχείων, θα πρότεινα τα S15e για εμπρός, αλλά και υπό μη φυσιολογικές συνθήκες πάλι αυτά θα πρότεινα για να ακολουθούν το κεντρικό ηχείο στην πρόσληψη ισχύος. Επίσης το σχήμα που σκέφτεσαι είναι ελαφρώς ανορθόδοξο ως προς το sub, το οποίο πέφτει μεγαλούτσικο για το συγκεκριμένο σετ.

Από την άλλη πλευρά, το καλύτερο sub είναι εκείνο που δίνει την κινηματογραφική αίσθηση και το κεντρικό τρώει αρκετό "ξύλο" είναι η αλήθεια. Εγώ είμαι της άποψης ότι το σύστημα πρέπει να μεγαλώνει ως προς τα κομμάτια του ομοιόμορφα.

Ο ενισχυτής σου μετράει έτσι:

With one channel controlled, the power of any terminal is 107 W, two at the same time - 2 x 86 W, and in five-channel mode - 5 x 36 W

49062-yamaha_rx_v483_audiocompl_lab3.jpg


Το πρόβλημα είναι ότι έχεις σημείο αναφοράς στα αυτιά σου ένα άλλο σύστημα με καλύτερο ενισχυτή από τον δικό σου και καλύτερο και δυνατότερο sub. Με την υποσημείωση αυτή που σημαίνει ότι δεν πας για κόντρες αλλά για να βελτιώσεις το ήδη υπάρχον σύστημα, τότε τα Polk θα σε βοηθήσουν.
Απλώς την ιδέα του να έχεις τόσο μικρά ηχεία για main speakers δεν είναι και ό,τι καλύτερο.

Ακόμα και η Polk το S10e το ονομάζει Uni-Pole Surround Loudspeaker.

Δες πόσο μικρό είναι στη φωτογραφία που δίπλα ξεκινάει το S35e

Polk_Component_Signature_Series_S10e_satelite_surround_speaker_lifestyle_007.jpg
 

azriel84

Established Member
17 September 2012
136
Όλα τα μοντέλα από τα S15e και πάνω είναι μεγάλα. Οπότε δεν μου κάνουν, δεν τα κοιτάω καν, δεν υπάρχει περίπτωση να μπει κάτι μεγαλύτερο των 15-16εκ βάθος στο σπίτι, τα τωριξα kef που τα μέτρησα χθες είναι στα 9εκ αυτή τη στιγμή. Από πλευράς satellites και τιμής τα S10e είναι λουκούμι.

Το S35e επίσης είναι λουκούμι, η τηλεόραση στον τοίχο με το έπιπλο ακριβώς μπροστά έχει απόσταση 12-13εκ, το εν λόγω κεντρικό χωράει ιδανικά στο κενό.

Για το sub αν έχεις να προτείνεις κάτι πιο "συμβατό" και οικονομικό με τα παραπάνω ηχεία, be my guest που λένε και οι Αγγλοι. Έψαξα απλώς για ένα 10ιντσο SVS και το skroutz μου πέταξε αυτό. Και εμένα με έτσουξε η τιμή οπότε αν θεωρεις πως ένα άλλο 10ιντσο ή 8ιντσο θα ήταν πιο ταιριαστό με τα παραπάνω ηχεία θα ήθελα πολύ να το ακούσω.

Στα χαρτιά τουλάχιστον, τα παραπάνω Polk audio ηχεία φαίνονται αρκετά καλύτερα από τα τωρινά kef. Δεδομένου ότι ξέρω 100% πως δεν θα γινει κάποιο μαγικό σε ένα, δύο, δέκα χρόνια ώστε να αλλάξει ο χώρος μου ή να αποφασίσω να δώσω περισσότερα λεφτά, στην παρούσα φάση αυτές είναι οι επιλογές μου για καλύτερα ηχεία, με ένα άλλο sub που τυχόν θα προτεινεις. Αν τώρα όμως, αφήσουμε στην άκρη τα specs στα χαρτιά και η real life διαφορά δεν ειναι τόσο σημαντική τότε θα το αφήσω. Θέλω να κάνω max out τον ηχο μου για τον χώρο και τα χρήματα που διαθέτω, αυτή τη στιγμή ξέρω πως με τωρινά KEF δεν παίρνω το max, όπως ξέρω επίσης πως ποτέ δεν θα μπορέσω να πάρω το επικό αποτέλεσμα του κουνιάδου πχ. Αν όμως το max που λέω δεν έχει τόσο μεγάλη διαφορά με την τωρινή κατάσταση, τότε δεν υπάρχει νομίζω λόγος να το κυνηγήσω παραπάνω την δεδομένη χρονική στιγμή, εξου και η επίκληση στην αυθεντία πολύ πιο έμπειρων χρηστών στο forum.
 

azriel84

Established Member
17 September 2012
136
Βασικά για sub σίγουρα πρέπει να πάω σε κάτι διαφορετικό, ο χώρος που έχω για να μπει είναι μάλλον για 8ιντσο, έχει 35εκ πλάτος και 31 ύψος. Είναι θήκη μέσα στο έπιπλο απ'όπου το τραβάω έξω όταν είναι να δω κάτι σωστά, οπότε το SVS που προανέφερα δεν χωράει καν.
 

destyl

New member
28 February 2018
44
Ηράκλειο Κρήτης
επειδη εχω τα s20e κ τα εχω καταευχαριστηθει σαν φροντ, ενα δακρυ κυλαει οταν ακουω οτι θα βαλεις τα s10e να παιξουν αυτον τον ρολο.
Προσπαθησε τουλαχιστον να βαλεις τα s15e , τα οποια εχουν επισης keyhole κ ο συμβιβασμος που θα κανεις ας ειναι προς το υψος τοποθετησης, μην τα βαλεις ακριβως στο υψος του αυτιου, βαλτα λιγο πιο ψηλα μήπως κ βολευτεις καπως
 

azriel84

Established Member
17 September 2012
136
Περιγραφικότατος :) Δυστυχώς αν είχα χώρο για τα S15e και πάνω, θα το έκανα χωρίς δεύτερη σκέψη. Θα κοιτούσα και Dali ηχεία σ'αυτή την περίπτωση. Έφαγα χθες όλο το βράδυ να μετράω τον χώρο μου εκατοστό εκατοστό όπως φυσικά και τα χρήματα. Το μόνο στο οποίο κατέληξα, είναι 4 S10e για surround, το S35e για κεντρικό και sub Yamaha NS-SW200. Δεν υπάρχει κάτι άλλο στα λεφτά και τον χώρο μου και είμαι ήδη πολύ οριακά και στα δύο. Τώρα αν το setup που προανέφερα θα μου δώσει ένα αρκετά meaningful upgrade σε σχέση με τα KEF που έχω, αυτή είναι ουσιαστικά η ερώτηση του 1 εκατομμυρίου. Δεν περιμένω ούτε απαιτώ παπάδες αλλά τουλάχιστον να πάρω το max από τον χώρο και τα χρήματα που θα διαθέσω. Αν όχι, κακό του κεφαλιού μου όταν έφτιαχνα το σπίτι, θα μείνω με τα KEF...
 

destyl

New member
28 February 2018
44
Ηράκλειο Κρήτης
Είμαι σίγουρος ότι θα ακούσεις διαφορά, μονο κ μόνο λόγω s35e. Για τα άλλα κάποια διαφορά θα υπάρχει αλλά κ πάλι θα την κάνεις την αντικατάσταση των υπολοίπων για να ματσαρεται ο ήχος του κεντρικού. Τώρα για το σαμπ έστω, πήγαινε στο sb1000 τουλάχιστον εφόσον σε παίρνει
 

azriel84

Established Member
17 September 2012
136
Δυστυχώς το sub δεν το έχω σε ανοιχτό χώρο και το βάζω - βγάζω σε έπιπλο και για λίγο στο ύψος δεν με παίρνει, χώρια που ξεφεύγει και στην τιμή. Μόνο ο Yamaha που προανέφερα με καλύπτει, είδα και θετικοτατα review και τον προτίμησα. Για τα άλλα όπως τα λες...