DENON AVR-X250BT vs DENON AVR-X550BT

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

billysvrs

New member
1 May 2019
39
Χριστός Ανέστη και χρόνια πολλά σε όλους.

Είμαι στην διαδικασία να αγοράσω τον πρώτο μου home cinema ενισχυτή. Θέλω κάτι entry level, με budget κοντά στα 300,00οŸ‚ και μόνο για καινούργιο. Η χρήση του θα είναι αρχικά για σύστημα 2.1 που έχω ήδη (diy ηχεία) με σκοπό να φτάσει 5.1 για ταινίες (Netflix), Χbox και μουσική. Ο χώρος που βρίσκομαι αυτήν την στιγμή είναι 9-10 τετραγωνικά. Με μια πρώτη ματιά είδα αυτούς τους δύο DENON AVR-X250BT (218,00οŸ‚) και DENON AVR-X550BT 299,00οŸ‚) οι οποίοι δεν έχουν τρομερές διαφορές μεταξύ τους. Από την εμπειρία σας αξίζει η διαφορά τιμής? θα προτείνατε κάτι άλλο σε αυτό το budget και χρήση.

Να τονίσω βέβαια πως όσο και να μου αρέσει η μουσική δεν θεωρώ τον εαυτό μου audioplile.

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

manual ενισχυτών

https://www.denon.gr/gr/product/homecinema/avreceiver/avrx250bt#
https://www.denon.gr/gr/product/homecinema/avreceiver/avrx550bt
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,768
Αγιοι Αναργυροι
σε αυτο το budget δεν ξερω αν μπορειs να παρειs κατι πολυ καλυτερο. (πολυ αμφιβαλλω)
αυτο που ξερω σιγουρα (και δεν αμφιβαλλω καΘολου), ειναι να μην κάνειs παρτυ με τετοιουs ενισχυτεs. εκτοs και αν δεν υπαρξει αλκοολ.. τοτε ισωs γλιτωσουν.
και δεν κανω πλακα.
edit.. καλωs ηρΘεs στην παρεα!!
 

billysvrs

New member
1 May 2019
39
Καλώς σας βρήκα.

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου.
Χαχαχαχα.Δεν έχω τέτοιες βλέψεις για πάρτυ. Περισσότερο να αναβαθμίσω την ποιότητα ήχου και να δημιουργήσω surround θα ήθελα. Με ενδιαφέρει να έχω crossover και στάθμες ανά ηχείο. Δεν ξέρω αν αξίζουν τα επιπλέον χρήματα το Dolby vision και το μικρόφωνο καλιμπραρισματος των αποστάσεων.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,400
Αθήνα
Μην κοιτάξεις τίποτε άλλο εκτός από Denon στις εισαγωγικές κατηγορίες. Ο λόγος είναι απλός, έχουν σοβαρότερο bass management από οτιδήποτε ανταγωνιστικό σε αυτές τις τιμές.

Οι διαφορές μεταξύ τους αφορούν features. Εκείνο που ενδεχομένως να είναι μια διαφορά που θα πρέπει να λάβεις υπ' όψη είναι ότι ο 550 υποστηρίζει DV ενώ ο 250 πάει μέχρι HDR.

Η δεύτερη παράλληλη έξοδος για το sub, το USB για στικάκια και το app μέσω Bluetooth που έχει επιπλέον ο 550 συμπληρώνουν τις υπόλοιπες διαφορές. Το μικρόφωνο είναι ένα απλό σύστημα που απλά μετράει στάθμες και αποστάσεις. Δεν κάνει κάποια άλλη διόρθωση.

Προσπάθησε να τους βρεις και τους δυο στημένους στον ίδιο χώρο σε 5.1 για να τους ακούσεις πριν αποφασίσεις. Σημαντικό.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,400
Αθήνα
Μια ακόμη πληροφορία την οποία δεν έχω διασταυρώσει αλλά και δεν έχω και λόγο να μην την πιστέψω, είναι ότι φέτος οι 250 και 550 θα συνεχίσουν ως έχουν στη γκάμα της Denon.

Επίσης παρατηρώ και στάση αναμονής και από τη Yamaha. Ούτε κι εκεί έχω διασταυρώσει την πληροφορία.

Τα αφήνω εδώ για πάσα χρήση... .
 

billysvrs

New member
1 May 2019
39
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Και εμένα το dv με κολλάει περισσότερο, ούτε τα Βt ούτε το usb (pc και XBOX μου κάνουν την δουλειά μου.) ούτε το μικρόφωνο (με ένα μέτρο και καλή διάθεση ρυθμίζω τις αποστάσεις). Απλά είναι 40% σχεδόν η διαφορά τιμής η οποία δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο για το dv (το οποίο ακόμα για να πάρεις τηλεόραση με dv χρειάζεσαι 1500,00€ τουλάχιστον και από υλικό ακόμα που να το υποστηρίζει είναι φτωχό) εφόσον στα του ήχου υπάρχουν οι ίδιες ρυθμίσεις και απόδοση. Θα προσπαθήσω να πάω αύριο σε γνωστό πολυκατάστημα που τους έχει σε προσφορά να τους δω.

όσων αφορά την Yamaha είδα και τον 2071 στο ίδιο Budget (δεν έχει bt κτλ ) αλλά δεν μου έκανε τόσο κλικ όσο ο denon.

ευχαριστώ και πάλι για τον χρόνο σας
 

billysvrs

New member
1 May 2019
39
Ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις. Τελικά κατέληξα σε καινούργιο 550 και είμαι προς το παρών πολύ ευχαριστημένος. Επόμενο βήμα να βρω τι μεγάφωνα να πάρω προκειμένου να φτιάξω κουτάκι για κεντρικό μεγάφωνο.

Ευχαριστώ πολύ και πάλι για τις απαντήσεις σας