Λιπανση σε technics sl bd 22

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

john gabriel

AVClub Enthusiast
Xριστος ανεστη,χρονια πολλα!! εχω το συγκεκριμενο πικ απ 15 χρονια εχω αλλαξει ιμαντα και κεφαλοβελονα χρειαζεται και λιπανση? στο μοτερ και αν ναι πως γινεται γιατι στο manual δεν γραφει τιποτα! υπαρχει περιπτωση να μην χρειαζεται να γινει ποτε ευχαριστω!!!!
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,726
Μπορει να χρειαζεται μια σταγονα λαδι στο πανω μερος του αξωνα του μοτερ και λιγες σταγονες στον αξωνα του πλατω.
Υπομονη μεχρ να δει την ερωτηση σου ο Βλαδιμηρος !!!!!
Εντοπισες καποιο προβλημα στην λειτουργια του πικαπ ?
 

john gabriel

AVClub Enthusiast
Oxi παιζει μια χαρα αλλα είμαι στη συντηρηση λιγο ψυρας απλα στο εγχειριδιο δεν γραφει τιποτα!υπαρχει τρυπα για να βαλω το λαδακι? το πικ απ είναι τελειος απλο ! αλλα το θελω ανα δουλευη σωστα!
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,726
Ισως να μην υπαρχει τρυπα κυριως για το μοτερ.Αλλα αυτο χρειαζεται κυριολεκτικα μια σταγονα λαδι.Στον αξωνα του πλατω 2-3 σταγονες αφου βγαλεις το πλατω, εκει στην εισοδο του στο πηγαδι.Αν ειναι πολυ το μαζευεις με ενα χαρτομαντηλο.
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,768
Αγιοι Αναργυροι
Re: Απάντηση: Λιπανση σε technics sl bd 22

Μπορει να χρειαζεται μια σταγονα λαδι στο πανω μερος του αξωνα του μοτερ και λιγες σταγονες στον αξωνα του πλατω.
Υπομονη μεχρ να δει την ερωτηση σου ο Βλαδιμηρος !!!!!
Εντοπισες καποιο προβλημα στην λειτουργια του πικαπ ?
:laugh::laugh:
η τελευταια φορά που ειδα BD 22 πρεπει να`ταν πριν τα 30 μου..
και μια χαρα τα ειπεs Πανο. ετσι κανω και στο CEC μου. οσο για τα λαδια, για μενα εκλεισε αυτο το κεφαλαιο μαλλον οριστικα!
βαλβολινη για σασμαν κυριοι! αν δεν χρειαστει (που δεν Θα χρειαστει) να το γυρισω αναποδα για να το ξαναλυσω, δεν Θα την ανανεωσω ποτε! και οταν παιρνειs πανω απο μιση στροφη του πλατω σε ελευΘερο σταματημα σε σχεση με οτι και αν εβαζα πριν, ποια αλλη αποδειξη χρειαζεται..
4,5 κανονταs οτι λεει ο κατασκευαστηs. απο 4,7 εωs και 5+ με τον δικο μου τροπο (αναλογα το λαδι που εβαζα) και μινιμουμ 5,5 στροφεs με τον δικο μου τροπο παλι, αλλα με βαλβολινη.
να το κανουμε σε ποσοστα? οι 2 ακρεs εχουν διαφορα περι του 20-25% λιγοτερη τριβη. (διορΘωστε με αν κανω λαΘοs).
στον δικο μου τροπο λιπανσηs η βαλβολινη "ριχνει" στο λαδι ενα ποσοστο τηs ταξηs του 10-13%..
φαινονται μικρα αυτα τα νουμερα? στροφεs ή ποσοστα?
jonh gabriel, αν σε μπερδεψα σορυ, η εμφαση στα λεγομενα μου ειναι στο τι δουλεια κανει η βαλβολινη σασμαν σε σχεση με το λαδι. οτι λαδι και να`ναι αυτο.
 

skysound

Supreme Member
28 January 2007
6,789
Θεσσαλονίκη
Εαν τσιμπησουμε στα αναφερομενα χαρακτηριστικα αποσβεσης θορυβου και δονησης υπαρχει και αυτο. (το εχω για γενικη χρηση)
 

john gabriel

AVClub Enthusiast
Καλησπερα! ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις ,επειδη ειμαι ασχετος το λαδακι που ακριβως το βαζουμε ! στο μανουαλ δεν γραφει τιποτα αν δεν το λαδωσω θα εχω προβλημα συγνωμη αν σας κουρασα αλλα εαν δεν γνωριζω κατι το λεω! ευχαριστω και παλι!
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,768
Αγιοι Αναργυροι
Re: Απάντηση: Λιπανση σε technics sl bd 22

Καλησπερα! ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις ,επειδη ειμαι ασχετος το λαδακι που ακριβως το βαζουμε ! στο μανουαλ δεν γραφει τιποτα αν δεν το λαδωσω θα εχω προβλημα συγνωμη αν σας κουρασα αλλα εαν δεν γνωριζω κατι το λεω! ευχαριστω και παλι!
καλα κάνειs και το λεs. το manual δεν λεει τιποτα γιατι το συγκεκριμενο πικαπ δεν φτιαχτηκε για να κρατησει οσο ενα mk2. ομωs καΘε τι που περιστρεφεται εχει φΘορα απο την τριβη ..αρα ριχνειs λαδακι σε οτι γυρναει ή κουνιεται. (εκτοs απο τον ιμαντα!)
κανε οτι ειπε ο AUDIOLYTIC και μην κολλαs στον τυπο του λαδιου.
οτι λαδι Θεs βαλε αρκει να μην τρωγεται