Αγορά Κεντρικού Ηχείου

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

strver

New member
Καλημέρα σας. Θα ήθελα τη συμβουλή σας για την αγορά κεντρικού ηχειου με το οποίο θα πλαισιωθουν τα magnat monitor supreme 1002 που έχω για μπροστινά και τα 202 που έχω για surround. Όλα είναι συνδεδεμένα σε έναν Pioneer VSX 529. Είμαι μεταξυ dali zensor vocal και sensor vocal για τα οποία διαβάζω τα καλύτερα , αλλά έχω τον ενδοιασμό της διαφορετικότητας της μαρκας από τα υπόλοιπα ηχεία. Από την άλλη όμως δεν είμαι και τόσο σίγουρος για τα κεντρικά της magnat ?
 

john gabriel

AVClub Enthusiast
Xρονια πολλα χριστος ανεστη ,μην φοβάσαι στο home cinema τα μπροστινα ηχεια πρεπει να εχουν τις ιδιες μοναδες με το κεντρικο για να υπαρχει αριστη συμαβατοτητα το συγκρκριμενο κεντρικο θα ταιριαξει μια χαρα .Τα magnat είναι τιμια ηχεια με καλα χαρακτηριστικα που δεν ξεζουμιζουν τον ενισχυτή !!
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,394
Αθήνα
Δυστυχώς θα πρέπει να υπομείνεις το κεντρικό από την ίδια σειρά ακατάλληλων ηχείων για τον ενισχυτή σου. Είναι προτιμότερο.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,394
Αθήνα
Κεντρικό από την ίδια σειρά, οπωσδήποτε όλα τα ηχεία δηλωμένα small, και αποφυγή οποιουδήποτε mode λειτουργίας που βάζει τα εμπρός full range. Έτσι θα είσαι ασφαλής. Θα έχεις ομοιομορφία στην τονικότητα, που με δεδομένες τις σχεδόν ανύπαρκτες παραμετροποιήσεις του ενισχυτή σου, θα επιτευχθεί πιο εύκολα με κεντρικό από την ίδια σειρά.

Και απλώς θα υπομείνεις τον ήχο των Magnat, που σημαίνει αρκετή έλλειψη διαφάνειας, ειδικά σε συνδυασμό με εισαγωγικό pioneer.

Και θα είσαι μια χαρά.
 

john gabriel

AVClub Enthusiast
Τα κυριως ηχεια που εχεις στα spec γραφουν 190 watt με καλη ευαισθησια 92 db 8 ohm ωστοσο επειδή εχουν 3 γουφερ χρειαζονται ρευμα για να οδηγηθουν σωστα οποτε χρεαζεσαι έναν ενιχυτη τουλαχιστουν 5χ 100 και πανω για να εχεις υψηλες σταθμες χωρις παραμορφώσεις!!!!
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,394
Αθήνα
Για κάποιον ισχυρότερο που έχει τη δυνατότητα να διαχειρίζεται όταν του ζητηθεί σε ρευματοβόρες συχνότητες σε χαμηλή αντίσταση. Ο κατασκευαστής αναφέρει ελάχιστη εμπέδηση 6Ω για ηχεία που θα συνδέσεις στον 529, τα συγκεκριμένα πέφτουν πιο κάτω σε συχνότητες κάτω των 200Hz και προτείνονται για ισχυρότερους ενισχυτές όπως συνάγεται και εκ της πρότασης του κατασκευαστή για προτεινόμενη ισχύ ενισχυτή.

Με λίγα λόγια πρόκειται για το γνωστό λάθος ματσαρίσματος πολύ οικονομικού ενισχυτή AV με πολύ οικονομικά μεγάλου μεγέθους ηχεία. Κοινώς επιλογή σούπερ μάρκετ, χωρίς αύριο.

Μην επιλέξεις mode όπου θα παίξουν full range και θα είσαι ΟΚ.
 

strver

New member
Πάντως δεν έχω παρατηρήσει κάτι που με προβληματίζει. Μέχρι 60 % έχω πάει την ένταση. Μετά δεν αντέχεται. Και η ποιότητα ειναι μια χαρά. Οπότε αν παρω τmonitor supreme 252 θα ειμαι ΟΚ? Επίσης αν αλλαζα ενισχυτή ποιος θα ηταν νορμαλ μεχρι τα 400 ευρώ ?
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,394
Αθήνα
Πάντως δεν έχω παρατηρήσει κάτι που με προβληματίζει. Μέχρι 60 % έχω πάει την ένταση. Μετά δεν αντέχεται.

Αυτό ακριβώς θα έπρεπε να σε προβληματίζει. Ότι δεν αντέχεται από ένα σημείο στάθμης και μετά.
 

strver

New member
Αυτό ακριβώς θα έπρεπε να σε προβληματίζει. Ότι δεν αντέχεται εννοώ ότι είναι υπερβολικά δυνατή η έντασηαπό ένα σημείο στάθμης και μετά.

Οταν λέω ότι δεν αντέχεται εννοώ ότι είναι υπερβολικά δυνατή η ένταση. Τέλος πάντων. Θα με ενδιέφερε η πιο έμπειρη γνώμη σας οσον αφορά ποιοτικοτερο ενισχυτή και για το αν ειναι οκ να παρω το κεντρικό της magnat με τα 65 ευρώ
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,394
Αθήνα
Σε αυτές τις περιπτώσεις, δηλαδή εκείνες που ο ενισχυτής δεν το "έχει" με τα δύσκολα φορτία, το κάτω μέρος του φάσματος γίνεται ανεξέλεγκτο και η συνολική ισορροπία επηρεάζεται τόσο όσο χρειάζεται για να γίνεται ανυπόφορο το άκουσμα σε μεγαλύτερες εντάσεις.

Been there done that. Δεν είναι κάτι καινούργιο. Ισχύει για όλους τους ενισχυτές που καλούνται να οδηγήσουν ακατάλληλα ηχεία.

Δεν θα σου προτείνω ενισχυτή άλλον. Με αυτόν που έχεις, ένα κεντρικό από την ίδια σειρά, επιλογή mode λειτουργίας όπου εξασφαλίζεται ότι δεν θα παίξουν full range και προχωράς.
 

strver

New member
Οκ. Παρόλα αυτά τι ακριβώς εννοείτε λέγοντας mode λειτουργίας? Αν πχ εννοείτε να ορίσω αν είναι μεγάλα ή μικρά τα ηχεία , έχω την εντύπωση ότι δεν έχει τέτοιο μενού.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,394
Αθήνα
Κατ' αρχήν έχεις subwoofer;

To mode λειτουργίας σε full range τα εμπρός στους pioneer ονομάζεται PLUS. Μην το επιλέξεις. Όλα small και από κει και κάτω άσε το sub να κάνει τα υπόλοιπα.
 

strver

New member
Κάπου 25 τετραγωνικά. Θα το ελεγξω αργότερα γιατί είμαι εκτος και θα σας ενημερώσω. Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Το υπογούφερ είναι πολύ μικρό, ο ενισχυτής αδύναμος για τα συγκεκριμένα ηχεία που καταπίνουν ρεύμα με τη σέσουλα, μάλλον θα πρέπει να αναθεωρήσεις λίγο τα πράγματα κι ίσως να ξεκινήσεις σταδιακή αναβάθμιση - διόρθωση της κατάστασης, αν σε παίρνει βέβαια στο οικονομικό. Εννοείται ότι δεν είναι απαραίτητο να γίνει εδώ και τώρα αλλά σταδιακά και πίστεψέ με ο ήχος μετά ακόμα και στο 90% θα υποφέρεται, το θεσες όπως κατάλαβες μόνος σου το πρόβλημα.
Η συμβουλή μου για λιγότερη οικονομική ζημιά να μην αλλάξεις τα ηχεία και να ξεκινήσεις πρώτα απ όλα να πας για το κεντρικό της ίδιας σειράς, μετά θα σου πρότεινα υπογούφερ το svs pb1000, έχω δύο απ αυτά και πίστεψέ με ακόμα κι ένα όταν είχα η "ζημιά" που κάνει στο χώρο θα σ αφήσει άφωνο. Αργότερα η τελική και πιο σημαντική πινελιά η αλλαγή ενισχυτή, τα τελευταία μοντέλα της Marantz ή Denon και θα οδηγήσουν επαρκέστατα τα ηχεία σου αλλά και θα ισοσταθμίσουν σωστά το χώρο σου και με λίγες χειροκίνητες επεμβάσεις θα πας σε άλλο επίπεδο απ αυτό που είσαι τώρα σ αυτό που λέγεται κινηματογραφικός ήχος. Άποψή μου να κοιτάς και για μεταχειρισμένα, θα τα πάρεις στο 50% της αρχικής τους τιμής και θα στήσεις σύστημα πολύ πιο πάνω από απλά αξιοπρεπές.