Ασύρματος αναμεταδότης τηλεοπτικού σήματος.

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

kostbill

New member
17 December 2012
31
Παίδες καλησπέρα.
Το θέμα είναι μάλλον άσχετο με αυτό το subforum, αλλά δεν ξέρω σε ποιο subforum να το γράψω, οπότε το γράφω εδώ με την ελπίδα κάποιος moderator να το βάλει στο σωστό.

Άλλαξα θέση στην τηλεόρασή μου και εκεί που είναι τώρα, ο τοίχος δεν έχει έξοδο κεραίας.
Δεν θέλω να τραβήξω καλώδιο 12 μέτρα και σκέφτομαι μήπως υπάρχει κάποια άλλη λύση.

Πιο συγκεκριμένα, υπάρχει κάποιος ασύρματος αναμεταδότης, που θα δέχεται σήμα εισόδου από την κεραία και θα μεταδίδει το σήμα ασύρματα με σκοπό μια άλλη συσκευή να παίρνει το σήμα και να το δίνει στην τηλεόραση; Είτε πάλι σε καλώδιο κεραίας είτε σε HDMI;

Ένα σενάριο που σκέφτηκα, αλλά δεν έχω ιδέα αν γίνεται, είναι ένα Raspberry Pi, που να παίρνει ένα USB TV tuner και να στέλνει το σήμα σε ένα δεύτερο Raspberry PI, το οποίο θα μιλάει με την τηλεόραση μέσω HDMI, αλλά νομίζω είναι αρκετά πολύπλοκο.

Υπάρχει κάποια απλούστερη λύση;

Ευχαριστώ.
 

sakisvele

New member
21 January 2009
91
Μόνο με net θα δεις..
Αν έχεις android συσκευή ,
αλλά έχει τα μείον της 3λεπτης καί καθυστέρησης..
 

stivi1981

Senior Member
27 October 2008
484
Ν.φθιωτιδος
εκει που εχεις βαλει τωρα την tv ο τοιχος απο πισω τι εχει?αν εχει ακαλυπτο τρυπας και πας ταρατσα κλπ κλπ...αν η περιοχη σου εχει οπτικη επαφη με αναμεταδοτη κλπ μπορεις να δοκιμασεις και μια εσωτερικη κεραια πισω απτην tv ισως παιξει...αλλη λυση οικονομικη και αναιμακτη σε καθυστερησεις κλπ κλπ δεν υπαρχει,,,μην μπλεξεις με δικτυα ασυρματα κλπ κλπ..
 

kostbill

New member
17 December 2012
31
OK ευχαριστώ παίδες.
Ο τοίχος δεν έχει τρύπες και δεν θέλω να κάνω.
Απλά σκεφτόμουν μήπως υπάρχει κάποια έτοιμη standard λύση.
Ευχαριστώ.
 

alfaalfa

AVClub Enthusiast
27 June 2006
1,279
Υπάρχουν τέτοιες συσκευές , απλά δεν είναι κάτι φτηνό.
Γιά 1080 σήμα HDMI κλπ κοστίζουν από 150 ευρώ και πάνω (έως πολύ πάνω) το ζευγάρι πομπός - δέκτης.

Κάτι τέτοιο.
https://www.amazon.de/InstaBox-Shad...fix=HDMI+wireless,aps,193&sr=8-17-spons&psc=1


Πρόσεξε απλά να έχει και IR interface ώστε να μεταδίδει και το σήμα του τηλεκοντρόλ από δέκτη προς πομπό.

Προσωπικά χρησιμοποιώ μία από επάνω όροφο σε κάτω με πολύ καλό αποτέλεσμα σε ΟΤΕ tv και NOVA. Δεν την προτείνω γιατί δεν παράγεται πλέον αν και είναι άριστη.
 

Steliosfan

AVClub Enthusiast
13 August 2006
701
NeverLand
ακριβώς κάτι τέτοιο έψαχνα !! Δεν μπορώ να ανοίξω τρύπες και το καλώδιο της κεραίας ειναι απέναντι απο την τηλεόραση σε σημείο που ούτε καλώδιο μπορώ να τραβήξω. Οπότε ένας αναμεταδότης θα ήταν ότι πρέπει ! Ξέρετε αν υπάρχουν σε ελληνικά καταστήματα ? Η κάποια εναλλακτική?

Βρήκα στο skroutz πολλούς αναμεταδότες αλλά κανένας δεν εισοδο κεραίας

Please help ! Ευχαριστώ
 

dimx2

Senior Member
29 December 2006
504
Chania
μπορείς να φτιάξεις έναν tv server με raspberryμε κόστος κοντά στα 60ε κι άν έχεις κάποιο κουτί που να έχει android ή παίρνει kodi να βλέπεις μια χαρά στην τηλεόραση με epg/timeshift/record κλπ
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
αν έχεις δυνατό σήμα εκεί που είσαι, μπορείς να βάλεις μια μικρή εσωτερική κεραία. ειδικά αν έχεις παράθυρο κοντά, δοκίμασε με μια μικρή κεραία με βεντούζα στο τζάμι
 

stivi1981

Senior Member
27 October 2008
484
Ν.φθιωτιδος
Δοκιμασε με εσωτερικη κεραια πρωτα..απλη οικονομικη και αμεση λυση...ολα τα υπολοιπα περα απο το κοστος θα εχουν και ενα σωρο καλωδια παρεα και στην τελικη κανε μια τρυπα στον τοιχο και βγαλε ενα καλωδιο η βαλε καναλι κατω χαμηλα και πηγαινε το καλωδιο σε μια μπριζα.
πραγματικα βγαινω εκτος εαυτου να ακουω λυσεις με αναμεταδοτες λινκ rasppebery κλπ για κατι τοσο απλο και οικονομικο.παρε καλωδιο κεραιας το biokal sat 80 https://www.emimikos.gr/VECTOR-SAT-80/
κολα το με σηλικονη κατω στο σοβατεπη και πηγαινε το σε μια μπριζα.ειναι τοσο μικρο σε μεγεθος που δεν θα φαινετε
 

Steliosfan

AVClub Enthusiast
13 August 2006
701
NeverLand
τελεια ! Σας ευχαριστώ πολύ ! Βασικά απέναντι μου ειναι η ΕΡΤ και ο υμηττός οπότε θα δοκιμάσω κ με εσωτερική
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,387
Πειραιας
https://www.e-shop.gr/crypto-da-100...r-5-25dbi-4m-cable-magnetic-base-p-PER.603893
Οσο και ναμην σου γεμιζει το ματι (οταν την ειδα εβαλα τα γελια) εχω μια τετοια στο δωματιο της μικρης και "σκοτωνει"!
Απορω πως τα καταφερνει, αλλα γλυτωσα και γω ενα καρο τρυπες με δαυτο.
Δεν ειναι αυτο ακριβως αλλα στο εβαλα για να παρεις μια ιδεα.
Παντως εχω την εντυπωση, οτι ολα αυτα ειναι ιδια, με διαφορετικο λογοτυπο!