Βοήθεια στην επιλογή αγοράς νέου συστήματος για βινύλιο (πικάπ + ηχεία)

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

stelioskk

New member
24 August 2011
83
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα σε όλους!

Διάβασα πολλές χρήσιμες συμβουλές στα διάφορα τόπικ του φόρουμ και αποφάσισα πως το καλύτερο θα ήταν να ανοίξω ένα νέο τόπικ από το να γράψω κάτω από κάποιο υφιστάμενο.

Λοιπόν, θέλω να αγοράσω ένα νέο σύστημα για να ακούω τα βινύλιά μου.

Μέχρι στιγμής είχα ένα πολύ βασικό πικάπ που είχα αγοράσει μεταχειρισμένο πριν χρόνια (technics sl-bd20d) το οποίο δεν ήταν και στην καλύτερη αισθητική κατάσταση οπότε δεν σκοπεύω να το κρατήσω.

Το σύστημα θα στηθεί από το 0, καθώς το μόνο ηχοσύστημα στο σπίτι είναι ένα Harman Kardon 5.1 της τηλεόρασης και θέλω νέα στέρεο ηχεία που θα χρησιμοποιούνται αποκλειστικά από το πικάπ.

Θέλω ένα πικάπ που να έχει όσο το δυνατόν καλή απόδοση ήχου, αλλά να μην ξεφύγω πάνω από τα 400-450 .

Σκέφτομαι σοβαρά την επιλογή του Rega Planar 1. Εκτός από τα καλά λόγια που έχω διαβάσει, μου αρέσει και αισθητικά.
Για ηχεία μου πρότεινε ένας φίλος την αγορά 2 μόνιτορ KRK RP6 RoKit G3.

Αυτή τη στιγμή έχω από το παλιό πικάπ ένα Behringer Phono Pre-Amp PP400.

Μου λείπει σίγουρα κάτι ενδιάμεσα για τη ρύθμιση της έντασης του ήχου.

Εκτός αυτού, είναι σωστή επιλογή το να κρατήσω το υφιστάμενο PP400 ή να πάω στο Rega Planar 1 Plus με προενίσχυση απευθείας πάνω στο πικάπ;

Προτάσεις για κάτι άλλο στην επιλογή ηχείου ή πικάπ (πχ κάποιο μοντέλο της Pro-Ject) δεκτές!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,336
σε πρώτη φάση αν θες ξεκαθαρίζεις τα παρακάτω:
1. με τι πηγη ακούς τώρα
2. Πόσα βινύλια έχεις και πόσα σκοπεύεις να αποκτήσεις
3. Σκοπεύεις να στήσεις 2ο σύστημα 2.0 ή κάτι ενδιάμεσο
 

stelioskk

New member
24 August 2011
83
Θεσσαλονίκη
σε πρώτη φάση αν θες ξεκαθαρίζεις τα παρακάτω:
1. με τι πηγη ακούς τώρα
2. Πόσα βινύλια έχεις και πόσα σκοπεύεις να αποκτήσεις
3. Σκοπεύεις να στήσεις 2ο σύστημα 2.0 ή κάτι ενδιάμεσο

1. Αυτη τη στιγμή ακούω κυρίως από τον υπολογιστή που έχω 2.1 Harman Kardon Soundsticks III και από ένα ζευγάρι ακουστικά Audio Technica M50x.

2. Έχω κάπου στα 100-120 βινύλια, το πόσα θα αποκτήσω μελλοντικά δεν το ξέρω! Κυρίως ηλεκτρονική μουσική με δυνατό μπάσο.

3. Αυτή τη στιγμή το σύστημα που θέλω να στήσω απ’ ότι καταλαβαίνω θα είναι 2.0, μελλοντικά ίσως αγοράσω και κάποια πηγή cd player για να συνδεθεί πάνω ή και κάποια είσοδος από τον υπολογιστή για να ακούω και όσα έχω εκεί στο νέο σύστημα.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,336
Ok
άρα πάνω κάτω είσαι στο σωστό δρόμο όπως το σκέφτεσαι.
Τα ΚrΚ έχε υπόψη είναι ενεργά.
Συνεπώς μάλλον θα δουλέψουν απ ευθείας από το rega μέσω του behringer.
Βέβαια σου λείπει η ρυθμιση έντασης...
Επειδή θα είναι δυσκολο να πετυχαίνεις ίδια στάθμη από τα ρυθμιστικά των ηχείων ίσως θα πρέπει να σκεφτείς μια κάρτα ήχου με line in αν πάρεις το rega plus
 

stelioskk

New member
24 August 2011
83
Θεσσαλονίκη
Ευχαριστώ για την απάντηση και πάλι!

H απορία μου είναι θα υπάρχει αισθητή διαφορά ανάμεσα στο rega plus σε σχέση με το απλό μοντέλο+behringer;
Η είναι αμελητέες οι διαφορές και δεν αξίζει να δώσει κάποιος τα +80 της διαφοράς;

Για την ρύθμιση της έντασης του ήχου, πρέπει να κοιτάξω κάποιες συγκεκριμένες κάρτες ήχου για ενεργά ηχεία; (Δηλώνω άσχετος σε αυτό το κομμάτι!)
Οποιαδήποτε πρόταση ευπρόσδεκτη!
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,336
φοβερές διαφορές δεν νομίζω.
Ίσως με τα 80 που γλυτώνεις να βολέψεις μια κάρτα ήχου.
Χρειάζεσαι μια κάρτα ήχου που να έχει και Line in.
Οπότε ίσως μπορέσεις εκεί να στείλεις και το pc με την usb