Δημιουργία νέου συστήματος

vrwmiaris

Senior Member
7 November 2012
606
Καλημέρα, με περισσεύουν κάποια χρήματα και θέλω να επενδύσω στον ήχο.Για αρχή θα πάρω τον ενισχυτή και δύο ηχεία μπροστά.έχω καταλήξει στον sony str dn1080.Για ηχεία δεν έχω κάποια γνώμη.εδώ θέλω την βοήθεια σας για το τι να επιλέξω στα υπόλοιπα ή εάν μπορώ να πάρω κάποιον άλλο ενισχυτή.η χρήση του θα είναι για ταινίες και PlayStation και χρήση με το nvidia shield

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

vrwmiaris

Senior Member
7 November 2012
606
Kαλησπερα,πρεπει να μας γραψεις καποια στοιχεια οπως ο χωρος ποσα τμ ειναι? και ποση ειναι η αποσταση ακροασης !
Στο περίπου έχω 55" τηλεόραση, άρα 2,5 μέτρα το λιγότερο.σκέφτομαι να το βάλω στο σαλόνι άρα ο χώρος θα είναι 6 μέτρα χονδρικά.

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

vrwmiaris

Senior Member
7 November 2012
606
Καλησπέρα ποσα λεφτα διαθέτεις ? και ποσα τμ είναι ο χωρος?
Δεν έχω θέμα, να πούμε γύρω στο 1κ περίπου; απλά να μην αλλάζω κάθε χρόνο ηχεία ή τίποτα άλλο το έχω στο μυαλό μου.ο χώρος είναι 11χ11

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

john gabriel

AVClub Enthusiast
Kαλησπερα φιλε μου σε αυτα τα λεφτα εχεις πολλες επιλογες για μενα σε πρωτη φαση πρεπει να κλεισεις ραντεβου σε μαγαζια ηχου για να ακουσεις για δεις τι σου ταιριαζει στο δικο σου αυτι! απο εκει και περα για να εχεις ενα μπουσουλα καλο ειναι τα ηχεια στα οποια θα καταληξεις να εχουν βολικα χαρακτηριστικα για να μην ζορισεις τον ενισχυτη σου και αυτο διοτι οι πολυκαναλοι ενισχυτες σε αποδοση ,ρευμα και ποιτητα υστερουν σε σχεση με ενα ολοκληρωμενο η τελικο οποτε κοιτας για ηχεια ευαισθητα 89 db και πανω και να ειναι 8ohm η 6 στην θεση σου παντως θα κοιταζα για ενα οικονομικο ηχειο βασης και τα υπολοιπα θα τα εβαζα για ενα ποιοτικο sub!
 

vrwmiaris

Senior Member
7 November 2012
606
Τα χιλια ευρω ειναι μονο για τα ηχεια?
Όχι για σύνολο όλα είπα μια τιμή.Για ενισχυτή λέω για τον sony που προανέφερα.θα ήθελα τη γνώμη σας για τα υπόλοιπα που πρέπει να πάρω.δύο μπροστά σίγουρα μαζί του.

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

manmar

AVClub Enthusiast
21 December 2015
1,194
Το σύστημα το θέλεις για μουσική ή ταινίες;
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,596
Αθήνα
Δες Denon και τα υπόλοιπα ξέχνα τα. Όταν αποκτήσουν bass management ή σύστημα ισοστάθμισης, τα ξαναεξετάζουμε. Το ποιο μοντέλο Denon και ποια μοντέλα ηχείων έχει να κάνει με το πως θα διαθέσεις το budget σου. Δύο ηχεία θες; Σκέτο; Χωρίς sub; Έτσι κι αλλιώς για καλό sub θες τουλάχιστον 6 κατοστάρικα. Δύο ηχεία λοιπόν, άρα δαπέδου.

Polk S50e. Ενισχυτή τον AVR-X1500H.

Τα υπόλοιπα last year.

Το εναλλακτικό σενάριο είναι εισαγωγικός ενισχυτής, πάλι Denon λόγω bass management και 5.1 ηχεία. Τραβώντας το όσο δεν πάει: Polk T50, T30, T15 και sub, άμα βρεις κανένα PSW110. Αλλιώς στο τελευταίο μέρος... θα πρέπει να ψάξεις για να βρεις sub.
Καλό και φτηνό sub δύσκολο. Θέλει πολύ σκάψιμο δυστυχώς για να βρεις κάτι καλό στα τρία κατοστάρικα.
 

vrwmiaris

Senior Member
7 November 2012
606
Το σύστημα το θέλεις για μουσική ή ταινίες;
Καλημέρα, για ταινίες και PlayStation

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

vrwmiaris

Senior Member
7 November 2012
606
Δες Denon και τα υπόλοιπα ξέχνα τα. Όταν αποκτήσουν bass management ή σύστημα ισοστάθμισης, τα ξαναεξετάζουμε. Το ποιο μοντέλο Denon και ποια μοντέλα ηχείων έχει να κάνει με το πως θα διαθέσεις το budget σου. Δύο ηχεία θες; Σκέτο; Χωρίς sub; Έτσι κι αλλιώς για καλό sub θες τουλάχιστον 6 κατοστάρικα. Δύο ηχεία λοιπόν, άρα δαπέδου.

Polk S50e. Ενισχυτή τον AVR-X1500H.

Τα υπόλοιπα last year.

Το εναλλακτικό σενάριο είναι εισαγωγικός ενισχυτής, πάλι Denon λόγω bass management και 5.1 ηχεία. Τραβώντας το όσο δεν πάει: Polk T50, T30, T15 και sub, άμα βρεις κανένα PSW110. Αλλιώς στο τελευταίο μέρος... θα πρέπει να ψάξεις για να βρεις sub.
Καλό και φτηνό sub δύσκολο. Θέλει πολύ σκάψιμο δυστυχώς για να βρεις κάτι καλό στα τρία κατοστάρικα.
Καλημέρα, δύο για αρχή δε θα κάνουν; αργότερα με το καλό αλλά δύο για πίσω , κεντρικό,sub,κτλπ.Δε γνωρίζω πόσα θα χρειαστώ απλά αναφέρω με βάση το home cinema που έχω.Επίσης φοβάμαι μη πάρω ηχεία που δε θα ταιριάζουν με τον ενισχυτή και δε θα έχω το αποτέλεσμα ου πρέπει.

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,596
Αθήνα
Ναι φυσικά. Αν το χτίσεις σιγά σιγά, στο τέλος θα έχεις ένα σύστημα καλύτερο, αποτελούμενο από καλύτερα επιμέρους κομμάτια.

Όσο για το αν ταιριάζουν οι ενισχυτές της Sound United με τα ηχεία της, εννοείται ότι ταιριάζουν απόλυτα. :D