Προτάσεις εξοπλισμού

Chris75

Established Member
18 May 2008
157
Καλησπέρα σε όλους τους δορυφομανείς !
Είμαι σε φάση εγκατάστασης, της πρώτης μου, και θα ήθελα προτάσεις.
Ο στόχος μου δεν είναι να πιάνω "ακραίους" δορουφόρους, αλλά:
- Hotbird
- Astra
- Thor (ίσως)

Έχω καταλήξει στα παρακάτω:
- συνδρομή Nova Family Pack σε συνδυασμό με δέκτη PVR 5001
- δορυφορικό κάτοπτρο αλουμινίου Gibertini 125 OP
- LNB Inverto Black Ultra (ίσως 2)

Έχω μάθει ότι οι της Nova αποφεύγουν να χρησιμοποιούν υπάρχοντες εγκαταστάσεις και λογικά θα μου βάλουν, θέλω, δεν θέλω, το γνωστό 80άρι μίζερο πιάτο.

Οπότε πάμε παρακάτω. Στοχεύω έκκεντρα τον Hotbird για τα υπόλοιπα, ελεύθερα, κανάλια και παράκεντρα τον Astra ;
Στο ίδιο πιάτο μπορώ να στοχεύσω και τον Thor ;

Προχωρώντας: αξίζει τον κόπο (και το χρήμα) να πάω σε κάτοπτρο Torroidal ή κινητό ;
Εκτός του PVR της Nova, αξίζειη επένδυση σε κάποιον Dreambox ;

Δεν υπάρχει Ο ΠΟΛΥΣ ΧΡΟΝΟΣ για να λιώνω στην τηλεόραση, όλα τα παραπάνω ενέχουν και την έννοια του χόμπυ που μια στις τόσες θα ανοίγω τηλεόραση.
Εννοείται ότι θα φέρω τεχνικό και θα εκτιμούσα αν με pm με ενημέρωνε κάποιος για κάποιο γατόνι που να το έχει με "ψαγμένες" εγκαταστάσεις.
Ευχαριστώ προκαταβολικά.
 

STELIOS

AVClub Addicted Member
27 August 2006
2,072
Καλησπέρα σε όλους τους δορυφομανείς !
Είμαι σε φάση εγκατάστασης, της πρώτης μου, και θα ήθελα προτάσεις.
Ο στόχος μου δεν είναι να πιάνω "ακραίους" δορουφόρους, αλλά:
- Hotbird
- Astra
- Thor (ίσως)

Έχω καταλήξει στα παρακάτω:
- συνδρομή Nova Family Pack σε συνδυασμό με δέκτη PVR 5001
- δορυφορικό κάτοπτρο αλουμινίου Gibertini 125 OP
- LNB Inverto Black Ultra (ίσως 2)

Έχω μάθει ότι οι της Nova αποφεύγουν να χρησιμοποιούν υπάρχοντες εγκαταστάσεις και λογικά θα μου βάλουν, θέλω, δεν θέλω, το γνωστό 80άρι μίζερο πιάτο.

Οπότε πάμε παρακάτω. Στοχεύω έκκεντρα τον Hotbird για τα υπόλοιπα, ελεύθερα, κανάλια και παράκεντρα τον Astra ;
Στο ίδιο πιάτο μπορώ να στοχεύσω και τον Thor ;

Προχωρώντας: αξίζει τον κόπο (και το χρήμα) να πάω σε κάτοπτρο Torroidal ή κινητό ;
Εκτός του PVR της Nova, αξίζειη επένδυση σε κάποιον Dreambox ;

Δεν υπάρχει Ο ΠΟΛΥΣ ΧΡΟΝΟΣ για να λιώνω στην τηλεόραση, όλα τα παραπάνω ενέχουν και την έννοια του χόμπυ που μια στις τόσες θα ανοίγω τηλεόραση.
Εννοείται ότι θα φέρω τεχνικό και θα εκτιμούσα αν με pm με ενημέρωνε κάποιος για κάποιο γατόνι που να το έχει με "ψαγμένες" εγκαταστάσεις.
Ευχαριστώ προκαταβολικά.


καλημερα

καταρχην η εππιλογη σου για το Gibertini ειναι πολυ σωστη μιας και ειναι το κορυφαιο πιατο για το οποιο θα το εχεις πολλα χρονια και με τα inverto θα εχεις υψηλη απολαβη .

φυσικα μπορεις να βαλεις κεντρο 13HB, και παρακεντρα 19,2 Astra και τον thor.

Εαν εχεις εγκατασταση δεν νομιζω πως σε υποχρεωνουν να βαλεις το ταψι γλυκου που δινουν, σε οτι αφορα τον δεκτη της Nova απο οσο γνωριζω δεν παιζει με disecq για να βλεπεις και αλλους δορυφορους περα τον 13e οποτε θα χρειαστεις αλλο δεκτη.

τα τυπου toroidal σου προσφερουν την δυνατοτητα να προσθετεις δορυφορους μεσα σε ενα ευρος των 42 μοιρων πχ 42turksat--> 0,8w και του γρηγορου zapping σε ληψη με δυνατους δορυφορους, το κινητο ειναι αλλη φαση μιας και θα εχεις ληψη σε μεγαλυτερο φασμα δορυφορων πχ 30w-->53e ή και περισοτερο αναλογα το ελευθερο οπτικο πεδιο που θα εχεις- το μειονεκτημα ο χρονος να αλλαζεις δορυφορο!
 

Chris75

Established Member
18 May 2008
157
Δεν με ενοχλεί ο χρόνος να αλλάζω δορυφόρο ! Οπότε πάω σε κινητό πιάτο, πέραν του σταθερού που θα βάλω για Hotbird-Astra-Thor.

Δέκτη εκτός της Nova, τι επιλέγω ανάμεσα σε Dreambox και Vu+ Duo ;