Πρόταση αλλαγής ηχειων

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Είμαι κάτοχος εδώ και 16 έτη ενός σετ b&w 602s3. Σκέφτηκα ότι είναι καιρός να τα αλλάξω μιας ενώ είναι εξαιρετικά ακόμα στην αναπαραγωγή έχουν εξωτερικές φθορές στα κουτιά τους λόγο χρονιάς αποθήκευσης ..... Το μπάτζετ μου είναι μέχρι 400 ευρώ ....και το είδος της μουσικής τζαζ και ορχηστρικά ... Και ψαχνω κάτι που να είναι ισάξια η και καλύτερα μέχρι 400 ευρώ.
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα.
Αφού σου αρέσουν ποιος ο λόγος να τα αλλάξεις?
Οι φθορές τόσο πολύ σε ενοχλούν?
Θα μπορούσες να κάνεις μια εξωτερική συντήρηση.
Με 400 οι επιλογές είναι ελάχιστες άσε που πρέπει να ακούσεις για να είσαι σίγουρος ότι θα σου αρέσουν.
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
καλωs ηρΘεs στην παρεα!
καλα τα λεει ο Sonorus. στην τελικη ξεβιδωσε τα μεγαφωνα, βγαλε φωτο με το κινητο τα καλωδια, ξεκολλησε τα, κανε το ιδιο και πισω στιs μπορνεs και πηγαινε σκετα τα κουτια σε εναν καλο επιπλοποιο/λουστραδορο να στα κανει "κουκλα".
 
Το ξέρω θα ήταν μια εύκολη λύση ..το μεγαλύτερο θέμα το.εχει η μπροστινή μπαφλα στο ένα στο πάνω μέρος της που δεν είναι ξύλο η mdf....και από κάποιο χτύπημα έχει.σπασει ένα κομμάτι. Ευχαριστώ πάντως για τις προτασεις.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Στη θέση σου θα κοίταγα για τα ίδια ηχεία σε κάποια αγγελία που να είναι σε καλύτερη κατάσταση, θα σου μείνουν ανταλλακτικά κι επιλογές για μελλοντικές φθορές.
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
Re: Απάντηση: Πρόταση αλλαγής ηχειων

Το ξέρω θα ήταν μια εύκολη λύση ..το μεγαλύτερο θέμα το.εχει η μπροστινή μπαφλα στο ένα στο πάνω μέρος της που δεν είναι ξύλο η mdf....και από κάποιο χτύπημα έχει.σπασει ένα κομμάτι. Ευχαριστώ πάντως για τις προτασεις.
αυτο με σιδηροστοκο και φαναρτζοδουλεια δεν μπορει να φτιαχτει?
παντωs και αυτο που λεει ο Κωσταs δεν ειναι κακη ιδεα..
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Ε, στα 400 ευρώ υπάρχουν διάφορες επιλογές σε ηχεία βάσης. Αλλά το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να πας να ακούσεις.

Η δική μου πρόταση για ένα ηχείο που είναι καθαρό (για τη jazz) και μπορεί να έχει σώματα (για τα ορχηστρικά) είναι αυτό εδώ.

https://en.polkaudio.com/products/s20e

Φαντάσου το κομμάτι των B&W για το χαμηλό που το έχουν στο κάτω μέρος της καμπίνας, σε αυτό βρίσκεται στην πλάτη του ηχείου και θα καταλάβεις γιατί είναι ό,τι πιο πλήρες στο budget που συζητάς για καινούργιο ηχείο.

Polk_Signature_EU_S20_Bookshelf_Black_Studio_Details-023.jpg

Αλλά όπως προείπα, καλό είναι να πας να ακούσεις προτάσεις ηχείων πρώτα.
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
Λεωνιδα αυτο ειναι στην πλατη του ηχειου πανω απο τις μπορνες;
(πρεπει να ειναι απιστευτο σε ηχο για το μεγεθος του..)
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Ναι πάνω από τις μπόρνες είναι και όντως παίζει σαν μικρό δαπέδου. Πολύ πλήρες ηχείο για ηχείο βάσης.
 
Ευχαριστώ για τη πρόταση. Αν τελικά τα αντικαταστήσω τι άποψη έχετε για το Μ.Α bronze ? Το λέω γιατί έχουν την οπή μπροστά και δεν θα χρειάζονται πολύ αέρα πίσω όπως τα polk υποθέτω.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Τα Polk μπορείς να τα έχεις κολλητά στον τοίχο αν θέλεις. Η οπή μένει πάντα ελεύθερη.
Εκτός αν ξεβιδωσεις το διάχυτη από τη θέση του. 4 βίδες Άλεν έχει.

Προσπάθησε να τα ακούσεις. Τα ma στην ίδια τιμή υπολείπονται στο χαμηλό, όχι μόνο σε σχέση με τα Polk , αλλά γενικώς σε σχέση με τον ανταγωνισμό στην κατηγορία τιμής.
 
Αγγλική vs αμερικανικης σχολής ηχείων

Ως κάτοχος αγγλικών ηχείων (b&w) αλλά και κατά καιρούς ακροατής αμερικανικών (klipch) είναι δική μου εντύπωση ότι τα αγγλικά έχουν πιο ουδέτερο ήχο ενώ τα αμερικανικά πιο έντονα χαμηλές και υψηλές ? Η κάνω λαθος?
 

toliskot

Supreme Member
20 February 2012
4,465
Ραφήνα
Re: Αγγλική vs αμερικανικης σχολής ηχείων

Μάλλον δεν κάνεις λάθος γιατί και στα δικά μου αυτιά κάπως έτσι ακούγονται .....
 
Απάντηση: Αγγλική vs αμερικανικης σχολής ηχείων

Άρα φαντάζομαι ότι με τα αγγλικά η οποία άλλης εθνικότητας σε αυτό το στυλ είναι πιο σωστά για την αναπαραγωγη συμφωνικών και γενικά ορχηστρικων συνόλων ?
 

toliskot

Supreme Member
20 February 2012
4,465
Ραφήνα
Re: Αγγλική vs αμερικανικης σχολής ηχείων

Σίγουρα δεν είναι θέμα εθνικότητας. Γιατί και τα Martin Logan που αν δεν κάνω λάθος κατασκευάζονται ακόμα στην Αμερική παίζουν εξαιρετικά αυτό το είδος μουσικής. Από την άλλη προσωπικά ποτέ δεν μπόρεσα να ακούσω βιολί χωρίς να με πιάσει πονοκέφαλος από τα monitor audio που θεωρητικά είναι της αγγλικής σχολής....
 
Απάντηση: Αγγλική vs αμερικανικης σχολής ηχείων

Τα Μάρτιν Λόγκαν από όσο ξέρω είναι ηλεκτροστατικά η υβριδικά και η μεμβράνη είναι θεωρώ μια κλάση πάνω στις μεσαίες και υψηλές από διαύγεια σώμα