Vodafone VDSL

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

28 June 2006
2,941
Συμφορουμίτες καλησπέρα. Μένω Αργυρούπολη και σκέφτομαι να πάω vodafone από τον ΟΤΕ που είμαι τώρα. Η διαφορά είναι σχεδόν 15 ευρώ το μήνα για 50άρα γραμμή. Επειδή έχω καεί παλιά με τη forthnet, έχει κανείς σας εμπειρία με τη συγκεκριμένη?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Re: VODAFONE VDSL

Συμφορουμίτες καλησπέρα. Μένω Αργυρούπολη και σκέφτομαι να πάω vodafone από τον ΟΤΕ που είμαι τώρα. Η διαφορά είναι σχεδόν 15 ευρώ το μήνα για 50άρα γραμμή. Επειδή έχω καεί παλιά με τη forthnet, έχει κανείς σας εμπειρία με τη συγκεκριμένη?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

εχω γυρισε cyta, wind, forthnet με γραμμες vdsl και ο οτε (που εχω εδω και 1 χρονο περιπου σε γραμμη 50/5) μου προσφερει με διαφορα τις πιο σταθερες ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΕΣ (και οχι συγχρονισμου) ταχυτητες καθολη τη διαρκεια του 24ωρα. Απο vodafone ομως δεν εχω εμπειρια.
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,489
Εκεί ψηλά.....
Re: VODAFONE VDSL

Θεωρω οτι και οι 3 βασικοι παροχοι (vodafone,forthnet,cosmote) εχουν τις ιδιες επιδοσεις πανω κατω.

Αυτο που αλλαζει ειναι η εξυπηρετηση πελατων και το κοστος φυσικα.

Εγω προσπαθησα να περασω για οικονομικους λογους στην vodafone αλλα μου εκανε προς εκπληξη μου αντιπροσφορα πολυ ικανοποιητικη η cosmote και εμεινα .

Ηταν δε τοσο εκνευριστικη η συμπεριφορα και απαξιωση της vodafone με τμηματα που δεν μπορουσαν να μιλησουν το ενα στο αλλο για να συννενοηθουν που ορκιστηκα να μην ξανασχοληθω με αυτους.

Αν φυγω απο την cosmote θα παω στην forthnet που ειναι ακομα πιο φτηνη και εχει το ιδιο επιπεδο εξυπηρετησης με την vodafone.
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Re: VODAFONE VDSL

Θεωρω οτι και οι 3 βασικοι παροχοι (vodafone,forthnet,cosmote) εχουν τις ιδιες επιδοσεις πανω κατω.

Αυτο που αλλαζει ειναι η εξυπηρετηση πελατων και το κοστος φυσικα.

Εγω προσπαθησα να περασω για οικονομικους λογους στην vodafone αλλα μου εκανε προς εκπληξη μου αντιπροσφορα πολυ ικανοποιητικη η cosmote και εμεινα .

Ηταν δε τοσο εκνευριστικη η συμπεριφορα και απαξιωση της vodafone με τμηματα που δεν μπορουσαν να μιλησουν το ενα στο αλλο για να συννενοηθουν που ορκιστηκα να μην ξανασχοληθω με αυτους.

Αν φυγω απο την cosmote θα παω στην forthnet που ειναι ακομα πιο φτηνη και εχει το ιδιο επιπεδο εξυπηρετησης με την vodafone.

βλεπεις τις ιδιες πραγματικες ταχυτητες ολο το 24ωρο; ειλικρινης ερωτηση, διοτι με την wind που ειχα τελευταια, ειχα βλαστημησει. Η ταχυτητα τις ωρες αιχμης επεφτε 30-40%
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,489
Εκεί ψηλά.....
Re: VODAFONE VDSL

Οταν βαλω forthnet θα σου πω. Ομως ειχα forthnet απο την αυγη του ιντερνετ και μεχρι και πριν 3 χρονια.

Την διαφορα δεν την κανει τελικα τοσο η εταιρεια οσο η θεση σου σε σχεση με το dslam κοντα σου και την αποσταση απο το κεντρο.

Αυτο εχω καταλαβει εγω. Και οι διαφορες πλεον θα μικραινουν. Το προβλημα ειναι μην σου τυχει κατι ....που ειναι πιθανον με ολους. Εκει φαινονται τα λεφτα που πληρωνεις.
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Re: VODAFONE VDSL

και ομως, στην δικια μου περιπτωση, την διαφορα την κανει η εταιρεια. Ταχυτητα συγχρονισμου, οπου εδω εχει σημασια η αποσταση απο το dslam, εχω ιδια. Αλλα οι πραγματικες ταχυτητες που βλεπω (τορρεντ με πολλους seeders) ειχαν τεραστιες αυξομειωσεις στην wind, κατα τη διαρκεια της ημερας. Π.χ αργα το βραδυ (μετα τις 2am) χτυπουσε μεγιστη ταχυτητα, 22:00 σαββατοβραδο, επεφτε στα μισα. Με τον οτε δεν εχω τετοια θεματα.
 

Γιώργος.Χ

Moderator
Staff member
23 June 2006
5,867
Αττική
Re: VODAFONE VDSL

Ο ΟΤΕ έχει "ποιοτικότερο" και αριθμητικά μεγαλύτερο εύρος διασύνδεσης με το εξωτερικό , τόσο σε σχέση με Vodafone όσο και (πολύ περισσότερο) με Wind.

Στα 32 Ευρώ που δίνει η COSMOTE το 50άρι VDSL τώρα ,εγώ δύσκολα θα κοίταζα αλλού πλήν ιδιαίτερων περιπτώσεων/προσφορών. Πχ το δικό μου συμβόλαιο λήγει σύντομα και η Wind μου κάνει προσφορά αναβάθμισης από 50/5 σε 100/10 με +2 Ευρώ. Για μένα ειναι δελεαστικό καθότι θέλω το υψηλό upload και βρίσκομαι 30 μέτρα απο την καμπίνα του ΟΤΕ αρα η πιθανότητα να τερματίσω τη γραμμή είναι υψηλή (το attainable rate ξεπερνάει τα 140Mbps)
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,489
Εκεί ψηλά.....
Re: VODAFONE VDSL

και ομως, στην δικια μου περιπτωση, την διαφορα την κανει η εταιρεια. Ταχυτητα συγχρονισμου, οπου εδω εχει σημασια η αποσταση απο το dslam, εχω ιδια. Αλλα οι πραγματικες ταχυτητες που βλεπω (τορρεντ με πολλους seeders) ειχαν τεραστιες αυξομειωσεις στην wind, κατα τη διαρκεια της ημερας. Π.χ αργα το βραδυ (μετα τις 2am) χτυπουσε μεγιστη ταχυτητα, 22:00 σαββατοβραδο, επεφτε στα μισα. Με τον οτε δεν εχω τετοια θεματα.


Συγκρινεις μια εταιρεια (wind) που ολοι οι σοβαροι πελατες αποφευγουν.

Η συγκριση θαπρεπε ναναι μεταξυ της πρωτης κατηγοριας εταιρειων που ειναι οι 3 βασικες για εμενα.

Οι υπολοιποι ειναι ΛΑΧΕΙΟ.
 

Γιώργος.Χ

Moderator
Staff member
23 June 2006
5,867
Αττική
Re: VODAFONE VDSL

Η Forthnet δεν λογίζεται σαν βασική εταιρεία με τα δεδομένα προβλήματα που έχει.
Δεν είχε καν το κεφάλαιο για να συμμετάσχειι στο NGA, είναι αμφίβολο τι θα κάνει σαν MVNO και αν θέλουμε να μιλάμε ρεαλιστικά, κρατιέται τεχνητά στην ζωή για πολιτικούς λόγους (κανείς δεν θα ήθελε 1000 εργαζόμενους στο δρόμο + impact σε προμηθευτές και συνεργάτες ενόψει εκλογών)
 
28 June 2006
2,941
Απάντηση: Re: VODAFONE VDSL

Ο ΟΤΕ έχει "ποιοτικότερο" και αριθμητικά μεγαλύτερο εύρος διασύνδεσης με το εξωτερικό , τόσο σε σχέση με Vodafone όσο και (πολύ περισσότερο) με Wind.

Στα 32 Ευρώ που δίνει η COSMOTE το 50άρι VDSL τώρα ,εγώ δύσκολα θα κοίταζα αλλού πλήν ιδιαίτερων περιπτώσεων/προσφορών. Πχ το δικό μου συμβόλαιο λήγει σύντομα και η Wind μου κάνει προσφορά αναβάθμισης από 50/5 σε 100/10 με +2 Ευρώ. Για μένα ειναι δελεαστικό καθότι θέλω το υψηλό upload και βρίσκομαι 30 μέτρα απο την καμπίνα του ΟΤΕ αρα η πιθανότητα να τερματίσω τη γραμμή είναι υψηλή (το attainable rate ξεπερνάει τα 140Mbps)

Σωστά, αλλά το 32 δεν ισχύει για μένα στον ΟΤΕ. Έχω παλιά VDSL και μετά τα 2 χρόνια πάει στα 44. 30άρα.
 

ika

Supreme Member
20 September 2010
4,840
Αθήνα
Απάντηση: VODAFONE VDSL

Έχω περισσότερα από 2 χρόνια VDSL 50, αρχικά από CYTA και εδώ και 2 μήνες VODAFONE, και πιάνω >45 σταθερά. Δυο τρεις φορές είχα διακοπές στο internet. Η τηλεφωνική υποστήρηξη ήταν άμεση και η οριστική επίλυση σε 2-3 μέρες. Πάντα όμως είχα internet (εστω και πιο αργό) και τηλέφωνο. Και φυσικά πάντα άκουγα ότι το πρόβλημα είναι του ΟΤΕ και όχι δικό μας.
Προσοχή : η απόδοση εξαρτάται και από την απόσταση του ΚΑΦΑΟ όπως προαναφέρθηκε, εμένα είναι στα 150-200 μέτρα.
 

Γιώργος.Χ

Moderator
Staff member
23 June 2006
5,867
Αττική
Re: VODAFONE VDSL

Θέλει διαπραγμάτευση με απειλή φορητότητας και ότι ρίσκο αυτό συνεπάγεται... Πάντως αν παίρνεις υπηρεσία από καμπίνα ΟΤΕ σχετικά κοντά σου (π.χ 100-200 μέτρα) δεν νομίζω οτι θα έχεις προβλήματα συνυπολογίζοντας την καλή οικονομική προσφορά που σου έγινε από Vodafone (υπολογίζω κοντά στα 25-27 Ευρώ)

Από κει και πέρα εσύ κρίνεις αν η διαφορά τιμής από την COSMOTE δικαιολογεί το (όντως) καλύτερο δίκτυο και την καλύτερη/γρηγορότερη τεχνική υποστήριξη όταν τύχει βλάβη.
 
28 June 2006
2,941
Re: VODAFONE VDSL

Θέλει διαπραγμάτευση με απειλή φορητότητας και ότι ρίσκο αυτό συνεπάγεται... Πάντως αν παίρνεις υπηρεσία από καμπίνα ΟΤΕ σχετικά κοντά σου (π.χ 100-200 μέτρα) δεν νομίζω οτι θα έχεις προβλήματα συνυπολογίζοντας την καλή οικονομική προσφορά που σου έγινε από Vodafone (υπολογίζω κοντά στα 25-27 Ευρώ)

Από κει και πέρα εσύ κρίνεις αν η διαφορά τιμής από την COSMOTE δικαιολογεί το (όντως) καλύτερο δίκτυο και την καλύτερη/γρηγορότερη τεχνική υποστήριξη όταν τύχει βλάβη.

31,5 για την ακρίβεια. Έχεις δίκιο, ένα ρίσκο το έχεις πάντα όταν πας σε εναλλακτικό πάροχο. Απέχω 150 μέτρα από την καμπίνα. Θα το δοκιμάσω.


Έχω περισσότερα από 2 χρόνια VDSL 50, αρχικά από CYTA και εδώ και 2 μήνες VODAFONE, και πιάνω >45 σταθερά. Δυο τρεις φορές είχα διακοπές στο internet. Η τηλεφωνική υποστήρηξη ήταν άμεση και η οριστική επίλυση σε 2-3 μέρες. Πάντα όμως είχα internet (εστω και πιο αργό) και τηλέφωνο. Και φυσικά πάντα άκουγα ότι το πρόβλημα είναι του ΟΤΕ και όχι δικό μας.
Προσοχή : η απόδοση εξαρτάται και από την απόσταση του ΚΑΦΑΟ όπως προαναφέρθηκε, εμένα είναι στα 150-200 μέτρα.

CYTA και μετά μετάβαση σε VODAFONE έχει ο πεθερός μου σε χωριό της Κρήτης. Μέχρι τώρα όλα καλά. Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.
 
Last edited by a moderator:

Βασίλης Α.

Supreme Member
10 September 2007
3,489
Βέλγιο
Re: VODAFONE VDSL

Ο ΟΤΕ έχει "ποιοτικότερο" και αριθμητικά μεγαλύτερο εύρος διασύνδεσης με το εξωτερικό , τόσο σε σχέση με Vodafone όσο και (πολύ περισσότερο) με Wind.

Στα 32 Ευρώ που δίνει η COSMOTE το 50άρι VDSL τώρα ,εγώ δύσκολα θα κοίταζα αλλού πλήν ιδιαίτερων περιπτώσεων/προσφορών. Πχ το δικό μου συμβόλαιο λήγει σύντομα και η Wind μου κάνει προσφορά αναβάθμισης από 50/5 σε 100/10 με +2 Ευρώ. Για μένα ειναι δελεαστικό καθότι θέλω το υψηλό upload και βρίσκομαι 30 μέτρα απο την καμπίνα του ΟΤΕ αρα η πιθανότητα να τερματίσω τη γραμμή είναι υψηλή (το attainable rate ξεπερνάει τα 140Mbps)

H vodafone μου έδωσε για 100άρα γραμμή στα 33,6 ευρώ, όπως και εσύ είμαι δίπλα στο ΚΑΦΑΟ, έχοντας attainable στα 140Μbps.