Αναβάθμιση ή επισκευή;

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

VaggelisKyrkoulis

New member
9 December 2018
3
Καλησπέρα,

έχω ένα παλιό Rotel RA-840BX-4 και ενα ζευγάρι INFINITY Kappa 5 ηχεία, σε κακή κατάσταση. Τα πήγα σε ενα μαγαζί για επισκευή και ζήτησαν 120 για τον ενισχυτή (αλλαγή ποτενσιομετρου έντασης ήχου και κατι στην τροφοδοσία) και 150 για τα ηχεια ( πυκνωτές στο κροσοβερ, κώνο, και πηνίο). Τους είπα να φτιάξουν τα ηχεία όμως είμαι διστακτικός οσο άφορα το ενισχυτή. Σκεφτόμουν για αγορά καινούριου, στο κατάστημα μου πρότειναν εναν Denon PMA-720AE στα 300 ευρώ. Ξέρω ότι για να πάρω κάτι ισάξιου του ρότελ πρέπει να δώσω σχεδόν τα διπλάσια όμως δεν διαθέτω αυτο το budget). Τι θα μου προτείνατε όσο αφορά τον ενισχυτή; [h=1][/h]
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
να τον επισκευασεις ειναι η γνωμη μου. τα ηχεια θα αλλαζα αφου ειναι σε κακη κατασταση οπως ειπες.. ενταξει οι πυκνωτες στο κρος.. αλλα κωνο και πηνιο; απο τι;
θα ειναι INFINITY πια;
(λιγο αργα ρωτησες μιας και εδωσες εντολη ηδη για τα ηχεια.. ελπιζω να γινει καλη δουλεια και να παιξουν σωστα και χωρις προβλημα)
 

VaggelisKyrkoulis

New member
9 December 2018
3
να τον επισκευασεις ειναι η γνωμη μου. τα ηχεια θα αλλαζα αφου ειναι σε κακη κατασταση οπως ειπες.. ενταξει οι πυκνωτες στο κρος.. αλλα κωνο και πηνιο; απο τι;
θα ειναι INFINITY πια;
(λιγο αργα ρωτησες μιας και εδωσες εντολη ηδη για τα ηχεια.. ελπιζω να γινει καλη δουλεια και να παιξουν σωστα και χωρις προβλημα)

Και τι ηχεία να έπαιρνα μετά; Με τι budget? Πόσα θα έδινα για κάτι αντίστοιχο των infinity?
 

VaggelisKyrkoulis

New member
9 December 2018
3
Μικρός δεν είναι ο 840 για τα Kappa5?

40 Watt στα 8 Ω, στα 4-6 που ειναι τα ηχεία θα βγαζει περισσότερα. Πάντως σίγουρα δεν θα τρέχει στο μεγιστο τους. Ποτε δεν ήθελα περισσότερη δύναμη ομως.
 

john gabriel

AVClub Enthusiast
Kαλησπερα και από μενα η γνωμη μου και εμενα είναι να φτιαξεις τον ενισχυτή δυστηχως στις μερες μας είναι όλα πολύ πιο ακριβα δηλ αν θελεις να αγορασεις καινουργιο ενισχυτή που να εχει την ιδια ποιοτητα του rotel πρεπει να ξοδευτείς αρκετα!!! Σε ότι αφορα τα ηχεια εάν σου κανουν σωστη δουλεια το κοστος είναι λογικο !