Line in - Line out πρόβλημα.

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

marinico

New member
14 January 2019
99
To πρόβλημα είναι το εξής:
1.Οταν έχω συνδεδεμένο μόνο ένα ζεύγος (L/R) RCA στο Line out του μπομπινόφωνου - Line in στον ενισχυτή, παίζει κανονικά.
2.Οταν έχω συνδεδεμένο μόνο ένα ζεύγος (L/R) RCA στο Line in του μπομπινόφωνου - Line out στον ενισχυτή, γράφει κανονικά.
3.Οταν έχω συνδεδεμένα και τα δύο ζεύγη RCA (Line out και Line in του μπομπινόφωνου στα αντίστοιχα Line in και Line out του ενισχυτή) το μπομπινόφωνο παίζει κανονικά, αλλά όταν βάζω εγγραφή, με το που ανοίγω λίγο τα ποτενσιόμετρα ρύθμισης έντασης της εγγραφής, κολλάνε στο τέρμα κόκκινο με βόμβο, με αποτέλεσμα να μην μπορώ να γράψω.
Επίσης, στη δεύτερη περίπτωση όπου συνδέω μόνο το Line in του μπομπινόφωνου στο Line out του ενισχυτή, γράφει κανονικά μεν, αλλά ανοίγω τα ποτενσιόμετρα στο τέρμα και παρόλ'αυτά η βελόνα δεν μπαίνει στο κόκκινο. Η αναπαραγωγή ακούγεται μια χαρά, αλλά η ένταση εγγραφής είναι χαμηλή.
Καμμία ιδέα?
Η πηγή εγγραφής είναι πικάπ.
 
23 December 2007
1,681
Όταν έχεις συνδεδεμένα και τα δύο ζεύγη rca, δηλ out και in, γίνεται λούπα μεταξύ εισόδου και εξόδου στον ενισχυτή με αποτέλεσμα η είσοδος στο μπομπινόφωνο να ανατροφοδοτείται από την έξοδό του και να γίνεται κορεσμός έστω και με τα ποτενσιόμετρα σε χαμηλή στάθμη.
Θα πρέπει ο ενισχυτής, για να μην συμβαίνει αυτό, στη θέση tape in να μην επιτρέπει την έξοδο του σήματος αυτής τις πηγής στο rec out, ώστε να συμβαίνει η ανατροφοδότηση.
Λύση αν δεν θες να επέμβεις κυκλωματικά στον ενισχυτή η σύνδεση μόνο του απαραίτητου ζεύγους καλωδίων ανάλογα αν γίνεται αναπαραγωγή ή εγγραφή.
Το δεύτερο σκέλος του ερωτήματος με μπερδεύει λίγο και με βάζει σε σκέψεις αν το πικάπ έχει τοποθετηθεί στη κατάλληλη είσοδο για mm ή mc αν έχει τέτοια ο ενισχυτής, ή έχει χρησιμοποιηθεί το σωστό εξωτερικό phono stage .
Σε κάθε περίπτωση δώσε μοντέλα όλων των συσκευών καθώς και φωτογραφίες της συνδεσμολογίας πίσω στις συσκευές και των θέσεων των διακοπτών επιλογής.