Βελτίωση ήχου, μετά απο android headunit

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Frank!

New member
26 September 2009
3
Καλησπέρα σας,

Έχω αλλάξει το εργοστασιακό ράδιο CD στη Giulietta μου με ένα κινέζικο XTRONS android με οθόνη αφής και και και... Μόλις το άνοιξα όμως ο ήχος μου ήταν λες και έπεζε παλιό κασετόφωνο στο αυτοκίνητο.

Ήθελα να τον βελτιώσω. Λατρεύω την ποιότητα όχι τη ποσότητα. Τέλος πάντων λέω σε γνωστό φίλο με έναν ενισχυτή θα το φτιάξουμε το θέμα. Θα το φτιάξουμε μου λέει.

Κουμπώνουμε Alpine BBX-F1200 4κάναλο. Ανοίγουμε το αυτοκίνητο ο ήχος πολύ μέτριος πάλι απλά έπαιζε ποιο δυνατά. Μου κουμπώνει ένα woofer 12incho και σώθηκε η κατάσταση.

Γενικά είμαι πολύ απογοητεύμενος, ακούγεται το ίδιο με πριν + extra μπάσο, τώρα σκέφτομαι να αλλάξω πηγή να πάω σε Pioneer.

Επίσης ο λόγος που γράφω είναι οτι έκανα έρευνα σήμερα για τις σωστές ρυθμήσεις του ενισχυτή. Έχω την εντύπωση οτι δεν έχει ρυθμιστεί και σωστά ο ενισχυτής. Ρυθμίζεις το gain και μετά έχει CROSSOVER HPF,LPF, OFF + FREQUENCY. Εμένα έχουν μπει τα 8 ηχεία, στα δύο κανάλια και το μπάσο στα άλλα. Με HPF που δοκιμάστηκαν τα ηχεία στο CH1-CH2 λογικό μου φαίνεται να ακούστηκαν έτσι χάλια , καθότι θα έπαιζαν μεσαία και ψηλά frequencies . Απο ότι έχω ψάξει δεν μπορείς να το πας και αλλιώς γιατί μπορεί να κάψεις τα 4 tweeter.

H καλύτερη συνδεσμολογία δεν θα είναι ch1-ch2 τα twitter μπρος πίσω με CROSSOVER HPF, και μετά τα κάτω ηχεία της πόρτας ch3-ch4 με CROSSOVER OFF ωστέ να παιρνάνε όλες οι συχνότητες στα κάτω ηχεία και να φτάσουμε στον εργοστασιακό ήχο. Και μετά προσθέτο έναν μονό ενισχυτή για το μπάσο;

Καλά τα μελέτησα ή τα έχω κάνει σκατά στο κεφάλι μου :p. Δεν θέλω να "πετάξω" άλλα χρήματα. Πως πάμε για quality ήχο όπως είχα παλιότερα με τα 8 ηχεία :/

Στόχος μου είναι η ποιότητα, και όσο αφορά τα κινέζικα - buy it nice or buy it twice που είχα διαβάσει και κάπου στο internet ;)
 

billysvrs

New member
1 May 2019
39
Καλησπέρα. Κατ' αρχήν τα 8 μεγάφωνα λέγοντας τι εννοείς? 4 mid bass και 4 tweeter? πώς τα συνδέσατε.? έχουν crossover απάνω τα μεγάφωνα ή έστω πυκνωτή απάνω τα tweeter?
 

n_olympios

Supreme Member
17 June 2006
3,585
Οι προθέσεις μεν καλές, η δε εκτέλεση χάνει δυστυχώς.

Ας τα πάρουμε από την αρχή:

α) ισχύει ότι στα εργοστασιακά συστήματα, και δη των μεσαίων/χαμηλών κατηγοριών, αποτελούνται συνήθως από ένα midbass στην πόρτα που παίζει χωρίς φίλτρα και ένα tweeter ψηλότερα στην πόρτα ή στο ταμπλό το οποίο προστατεύει ένα απλό πυκνωτάκι (για να μην παίζει χαμηλότερες συχνότητες από αυτές που πρέπει)

β) με 4 κανάλια διαθέσιμα στον ενισχυτή, η καλύτερη λύση είναι η "γεφύρωση" του ενός ζεύγους για να οδηγηθεί το subwoofer και η χρήση του άλλου για να οδηγηθούν τα ΜΠΡΟΣΤΙΝΑ μεγάφωνα (τα πίσω μεγάφωνα μπορούν να οδηγηθούν από την πηγή ή ακόμα καλύτερα καθόλου)

γ) είμαι σίγουρος πως η κινεζική πηγή έχει ρυθμίσεις για balance/fader, άντε και κάποιο υποτυπώδες equaliser, αλλά όχι ρυθμίσεις crossover, οι οποίες θα δώσουν κάποια λύση στο πρόβλημά σου. Επίσης, σίγουρα δεν έχει ρυθμίσεις Time Alignment, οι οποίες θα το πήγαιναν 2 βήματα παραπέρα

δ) η λύση που περιγράφεις ως "καλύτερη συνδεσμολογία" δεν ισχύει καθόλου, γιατί τα ενσωματωμένα στον ενισχυτή σου φίλτρα HPF/LPF είναι εκεί για να διαχωρίζουν midbass/subwoofer, όχι tweeter/midbass που είναι και το ζητούμενο (εν μέρει)

ε) ο λόγος που με την εργοστασιακή πηγή είχες καλύτερο ήχο, είναι μάλλον ότι είχε ενσωματωμένη από το εργοστάσιο καμπύλη ισοστάθμισης για να βοηθά. Ε, συν το ότι οι κινεζικές Android πηγές δε φημίζονται για την ποιότητα του ήχου τους (no offence intended).

Με τα άνωθι ως δεδομένα, οι (λιγότερο ή περισσότερο δραστικές) λύσεις που προτείνω είναι οι εξής:
- Πας σε έναν επαγγελματία ή φίλο ΠΟΥ ΝΑ ΞΕΡΕΙ ΤΙ ΚΑΝΕΙ για να διορθώσετε τη συνδεσμολογία στον ενισχυτή, προτού αρχίσουν να καίγονται τα μεγάφωνα ή ο ενισχυτής να μπαίνει σε protection mode (επιμένω να γίνει ανεξάρτητα από τα άλλα βήματα).
- Αλλάζεις πηγή για κάτι επώνυμο με αποδεδειγμένη αξία, ποιότητα και εργαλεία για να στρώσεις τον ήχο.
- Βρίσκεις κάποια ευκαιρία σε μεταχειρισμένο επεξεργαστή ήχου ο οποίος θα πάρει το σήμα από την πηγή, θα το σουλουπώσει όσο μπορεί και μετά θα το στείλει στον ενισχυτή.
- Αγοράζεις ένα καλούτσικο σετ μεγαφώνων (midbass, tweeter και το crossover τους) και αντικαθιστάς τα εμπρός μεγάφωνα.
- Αγοράζεις δεύτερο ενισχυτή για το subwoofer, χρησιμοποιείς τον υπάρχοντα για τα εμπρός μεγάφωνα - χωρίς παθητικό crossover αλλά πλέον ενεργά, δηλαδή κάθε μεγάφωνο θα οδηγείται από το δικό του κανάλι του ενισχυτή. Αυτό φυσικά προϋποθέτει την ύπαρξη πηγής ή επεξεργαστή με ενεργό crossover (για να το κάνω λιανά, HPF/LPF μεταξύ midbass/tweeter).