Πίσω στο παρελθόν ή going Vintage again...

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,328
ξέρω...ώρες ώρες είμαι αδιόρθωτος...
έτσι μετά από πολλά χρόνια βολεμένος με τα άυλα και το streaming από συνδρομητικές υπηρεσίες είπα να κάνω άλλο ένα τεράστιο βήμα προς τα πίσω...

Ετσι μετά το mini disk που έχει περίοπτη θέση στο σύστημα, το dat που ακολούθησε και το κασετόφωνο που επανήλθε πριν λίγους μήνες, πριν δυό μέρες προστέθηκε άλλος ένας ..."νέος".

Εψαχνα αρκετό καιρό για dcc και αμφιταλαντευόμουνα κυρίως για τον λόγο ότι θα ήταν άλλο ένα καπρίτσιο αλλά και επειδή θεωρούσα ότι για το συγκεκριμένο είχα καθυστερήσει πάρα πολύ και τα μυαλά των πωλητών στο ebay είχαν πάρει πολύ αέρα ζητώντας απίστευτα ποσά.
Ψάχνοντας όμως και με λίγη τύχη μπορείς πάντα να βρεις αυτό που θες.
Το dcc600 της Philips είναι μηχανάκι της δεύτερης γενιάς με τον εγκάρσια τοποθετημένο μηχανισμό και θα το χαρακτήριζα ως τίμια προσέγγιση και φαίνεται μηχανικά να είναι κατασκευασμένο πολύ καλά.
Ετσι εδώ και δυό μέρες ακούω κασέτες...
Το ενδιαφέρον είναι ότι για την ώρα ακούω κασέτες ...απλές καθώς δεν πρόλαβα να ηχογραφήσω dcc. Όμως έλα που παίζει ως απλό κασετόφωνο πολύ καλύτερα από ο,τιδήποτε είχα μέχρι τώρα. Πράγμα που ενισχύει αυτά που είχα διαβάσει για αναπαραγωγή απλής κασέτας από dcc. Ίσως είναι οι μηχανισμοί των capstans και της ευθυγράμμισης της ταινίας λόγω των απαιτήσεων του dcc. Όπως και νάχει οι κασέτες μου που ανάγονται πίσω σε 45 χρόνια από τότε που γράφτηκαν και 20 σχεδόν αποθηκευμένες σε θερμοκρασίες από -10 έως +35 παίζουν καλύτερα από ποτέ, χωρίς να υπερβάλλω και χωρίς ακόμα να περιποιηθώ το μηχανάκι εσωτερικά ώστε να πω ότι είναι άψογο λειτουργικά (όχι ότι για την ώρα παρατήρησα κάτι παράξενο, απλά για ψυχολογικούς λόγους μια και είναι μηχάνημα πάνω από 25 ετών).

Ετσι το teac V600 που είχα πάει στην άκρη, και ενδεχομένως το καλοκαίρι επανέλθει το AIWA AD-1300 αφού το συμμαζέψω επίσης.
 

Attachments

  • 20190507_095605.jpg
    20190507_095605.jpg
    162.1 KB · Views: 262

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,328
να προσθέσω ότι παραδόξως έχουν κυκλοφορήσει πολλοί τίτλοι κανονικών προηχογραφημένων dcc δίσκων, που όμως μετά το ναυάγιο του μέσου σήμερα είναι πολύ δύσκολο να βρεις.
Ετσι προηχογραφημένους τίτλους βρίσκεις σε τιμές έως και 200$ ενώ τα κενά εξαρτάται από την ποσότητα που θα πάρεις με τιμές που φτάνουν και μια μονά και χρησιμοποιημένα ακόμα από 20 ευρώ μαζί με τα μεταφορικά ...αλλά και πολύ παραπάνω ανάλογα σε ποιόν τρελλό θα πέσεις.
 
Ναι, παίζει αλλά δεν γράφει.

Το DCC ήταν αξιοπρεπές σαν φορμά αλλά έχασε τον πόλεμο (με το Mini Disc) κυρίως λόγω του ότι δεν είχες άμεση πρόσβαση σε όλα τα tracks. Έπρεπε να περιμένεις να τυλιχτεί η κασέτα.

Υποτίθεται ότι μεγάλο συν του ήταν η συμβατότητα με τις παλιές κασέτες, αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό..

Δεν βοήθησε και το ότι ήταν αρκετά ακριβό (όπως και το MD στην αρχή).
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,328
Ναι, παίζει αλλά δεν γράφει.

Το DCC ήταν αξιοπρεπές σαν φορμά αλλά έχασε τον πόλεμο (με το Mini Disc) κυρίως λόγω του ότι δεν είχες άμεση πρόσβαση σε όλα τα tracks. Έπρεπε να περιμένεις να τυλιχτεί η κασέτα.

Υποτίθεται ότι μεγάλο συν του ήταν η συμβατότητα με τις παλιές κασέτες, αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό..

Δεν βοήθησε και το ότι ήταν αρκετά ακριβό (όπως και το MD στην αρχή).
καλα ...
δεν το λες και κανενα μεγαλο πολεμο
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,328
Με δεδομένο ότι και τα δυο φορμά ήταν πανάκριβα, όντως ο "πόλεμος" τελικά δεν απασχόλησε πολύ κόσμο..

Αλλά το MD τελικά έζησε σχεδόν 20 χρόνια. Το DCC καμία σχέση.

το minidisk άντεξε είναι αλήθεια μέχρι το 2004 θα έλεγα, όταν πιά καθιερώθηκε για τα καλά το cd-r και πάλαιψε λίγο ακόμα με τις τελευταίες εκδόσεις του atrack με lp κλπ, αλλά ήδη το mp3 είχε σκάσει μύτη και η εμμονή της sony στους κλειστούς κώδικες και τα κλειδώματα έφεραν την χαριστική βολή, όταν πια πολύς κόσμος γύρισε στα πολυκάναλα και τις υψηλές αναλύσεις.

Προσωπικά μπήκα πολύ νωρίς στο minidisk (1996) και έχω μεγάλη συλλογή (αντίγραφα) και δυο players και να πω την αλήθεια το λάτρεψα.
Όμως το dcc πάντα είχε μια παράξενη αίγλη και μέχρι στιγμής είμαι εντυπωσιασμένος...
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,913
Ρε υπερήχα !!!!

Δουλειά δεν είχε ο αποτέτοιος, γέμιζε τα ρακ του ....

Πόσο παλαβός !!!
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,328
πάντως η σχεδίαση της dcc κασέτας ακόμα και σήμερα σχεδόν 30 χρόνια από την υλοποίησή της παίρνει και σήμερα βραβείο λειτουργικότητας, αισθητικής και εργονομίας.
Απλά ένα κομψοτέχνημα!
 

dipsa

Established Member
10 October 2006
275
Αθήνα
Είχε βγάλει κ η Marantz (τότε που συνεργαζόταν άμεσα με την PHILIPS) δύο μοντέλα DCC … Προσέξτε κατασκευές...8.2kg (Marantz DD82) και 13kg (Marantz DD92).
Επίσης είχε βγάλει κ ένα φορητό στα επαγγελματικά της, που είχε κ ψηφιακή είσοδο...
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,913
παρακαλώ να γίνεται λελογισμένη χρήση του όρου...
διότι ευκόλως αντεπιστρέφεται -bye-

μα εγώ γνωρίζω ότι είμαι για δέσιμο ... εσένα σε είχα για τέρας λογικής ....:aetsch:
 

SR-71

AVClub Fanatic
15 December 2010
46,551
Kashyyyk stratosphere - 100,000 ft
Απάντηση: Re: Πίσω στο παρελθόν ή going Vintage again...

πάντως η σχεδίαση της dcc κασέτας ακόμα και σήμερα σχεδόν 30 χρόνια από την υλοποίησή της παίρνει και σήμερα βραβείο λειτουργικότητας, αισθητικής και εργονομίας. Απλά ένα κομψοτέχνημα!

Tην ανοιξες ? :blink:

Και δεν ποσταρες φωτο ? :bigcry:

(oπως το πα :angry: ... εισαι μοναχοφαης :icon15:)
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,328
Re: Απάντηση: Re: Πίσω στο παρελθόν ή going Vintage again...

Tην ανοιξες ? :blink:

Και δεν ποσταρες φωτο ? :bigcry:

(oπως το πα :angry: ... εισαι μοναχοφαης :icon15:)

εγώ φωτό έβαλα, αλλά εσύ έβαλες κάτι βιντεογκουμούτσες μετά
 

SR-71

AVClub Fanatic
15 December 2010
46,551
Kashyyyk stratosphere - 100,000 ft
Α ... αυτο ηταν το "κομψοτεχνημα εργονομιας και αισθητικης" ?
Το εξωτερικο περιβλημα ? Νομιζα κοιταξες ενδοτερα ... how things work !

(οι βιντεογκουμουτσες μου :proud: δεν ειναι DCC .... αλλα ειναι E-HG :proud:)
 

SR-71

AVClub Fanatic
15 December 2010
46,551
Kashyyyk stratosphere - 100,000 ft
Βρε συ .... αυτο ΔΕΝ εχει το μεγεθος ενος VHS !

Η φωτο (με την σφραγισμενη) που ποσταρες, εδειχνε ως κασσετα μεγεθους VHS.

Νομιζα οτι βλεπαμε μια κασσετα VHS audio HiFi .....