DD+ μέσω οπτικής. Περναει;

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

keraki

AVClub Enthusiast
27 July 2009
1,257
Στην ψηφιακή σύνδεση εκμεταλεύεσαι ό,τι decoder υπάρχει στην άλλη πλευρά. Αλλιώς δεν τον εκμεταλεύεσαι.

Τι σημαίνει αυτό θα ρωτήσεις και θα έχεις και δίκιο.

Λοιπόν, ας πιάσουμε το Dolby να μην τα μπερδεύουμε. Η έξοδος της TV στέλνει σήμα dolby στην ηχομπάρα. Η ηχομπάρα έχοντας dolby decoder αποκωδικοποιεί την πληροφορία χωρίς κάποια μετατροπή. Αυτό που προκύπτει είναι καλύτερος ήχος γιατί ο ενσωματωμένος Dolby decoder είναι φτιαγμένος για τη δουλειά αυτή.

Από την αναλογική είσοδο έχεις χάσει ευθύς εξαρχής γιατί εκτός όλων των άλλων έχεις και μετατροπές από ψηφιακό σε αναλογικό και από αναλογικό σε ψηφιακό στην αλυσίδα, και η μετατροπή σε ψηφιακό πάλι δεν είναι Dolby για να παίξει μπαλίτσα ο decoder, αλλά σε PCM οπότε εκεί παίζει μπαλίτσα ό,τι μπορεί να κάνει η ηχομπάρα με το DSP της. Το αποτέλεσμα είναι υποδεέστερο.

Αυτά έχουν σημασία και στο Netflix, καθώς το Netflix στέλνει το atmos μέσω Dolby Digital Plus. To οποίο DD+ είναι συμβατό με απλό Dolby decoder στην άλλη πλευρά στο μέγιστο δυνατό bitrate του Dolby. Το οποίο DD+ περνάει και μέσω οπτικής σύνδεσης.

Το γιατί και πως της οπτικής σε σχέση με το HDMI δεν μας αφορούν για την ώρα, έχει να κάνει με τη δυνατότητα του ενός εκ των δύο interface να στέλνει σήμα χωρίς multiplexing και ως εκ τούτου προτιμάται από όλους γιατί έχει τεράστιες δυνατότητες.
Όταν έχεις 19 αγωγούς διαθέσιμους τα περνάς όλα χωρίς να τα περάσεις από το... μπλέντερ και στη συνέχεια να πρέπει να τα διαχωρίσεις πάλι, με λίγα λόγια. Γι' αυτό συμφέρει το HDMI στο hardwareικό επίπεδο.

Αγαπητέ φίλε Pleo,
Επειδή κατά καιρούς έχω δει στο φόρουμ να γίνονται διάφορες παρεξηγήσεις, διευκρινίζω εξαρχής ότι δεν είναι στην πρόθεση μου να κάνω "εξυπνάδα" ή κάτι τέτοιο.Απλά θέλω να πω τι έχω μάθει κατά καιρούς εδώ στο φόρουμ, από εσάς τους γνώστες του φόρουμ,ώστε αν έχει αλλάξει πλέον κάτι να το επισημάνουμε ή αν έγινε κάποιο λάθος εκ παραδρομής απλά να διορθωθεί:

Συγκεκριμένα λοιπόν αρκετά χρόνια ακούω από τους πολύ γνώστες εδώ στο φόρουμ ότι από optical ή coaxial περνάνε αυτούσια ως bitstreaming μέχρι και απλό dolby digital 5.1, απλό dts 5.1 κάθως και δικάναλο PCM αν θυμάμαι καλά.Αυτά μόνο.Για τα απωλεστικά Dolby Digital Plus όπως και DTS HD High Resolution είχα ακούσει ότι περνάνε αυτούσια ως bitstreaming αποκλεiστικά από HDMI.Δεν μπορούν δηλαδή να περάσουν από optical ή coaxial αυτούσια ως bitstreaming.To ίδιο φυσικά ισχύει και για τα ανώτερα, μη απωλεστικά Dolby TrueHD,DTS HD Master Audio.
Αν πλέον έχουν αλλάξει τα πράγματα και περνάνε αυτούσια ως bitstreaming και τα απωλεστικά φορμά Dolby Digital Plus,DTS HD High Resolution από optical ή coaxial να το έχω πλέον υπόψιν μου γιατί είχα μείνει στις πληροφορίες που ανάφερα παραπάνω!

Πάντα φιλικά.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Re: Αγορά Soundbar μέχρι 150

Αγαπητέ φίλε Pleo,
Επειδή κατά καιρούς έχω δει στο φόρουμ να γίνονται διάφορες παρεξηγήσεις, διευκρινίζω εξαρχής ότι δεν είναι στην πρόθεση μου να κάνω "εξυπνάδα" ή κάτι τέτοιο.Απλά θέλω να πω τι έχω μάθει κατά καιρούς εδώ στο φόρουμ, από εσάς τους γνώστες του φόρουμ,ώστε αν έχει αλλάξει πλέον κάτι να το επισημάνουμε ή αν έγινε κάποιο λάθος εκ παραδρομής απλά να διορθωθεί:

Συγκεκριμένα λοιπόν αρκετά χρόνια ακούω από τους πολύ γνώστες εδώ στο φόρουμ ότι από optical ή coaxial περνάνε αυτούσια ως bitstreaming μέχρι και απλό dolby digital 5.1, απλό dts 5.1 κάθως και δικάναλο PCM αν θυμάμαι καλά.Αυτά μόνο.Για τα απωλεστικά Dolby Digital Plus όπως και DTS HD High Resolution είχα ακούσει ότι περνάνε αυτούσια ως bitstreaming αποκλεiστικά από HDMI.Δεν μπορούν δηλαδή να περάσουν από optical ή coaxial αυτούσια ως bitstreaming.To ίδιο φυσικά ισχύει και για τα ανώτερα, μη απωλεστικά Dolby TrueHD,DTS HD Master Audio.
Αν πλέον έχουν αλλάξει τα πράγματα και περνάνε αυτούσια ως bitstreaming και τα απωλεστικά φορμά Dolby Digital Plus,DTS HD High Resolution από optical ή coaxial να το έχω πλέον υπόψιν μου γιατί είχα μείνει στις πληροφορίες που ανάφερα παραπάνω!

Πάντα φιλικά.

Μάλλον δεν κατάλαβες τι έγραψα. Δεν πειράζει. Ξαναδιάβασέ τα πιο προσεκτικά. Έχεις κάνει αναγωγές δικές σου, εγώ δεν έχω γράψει τίποτε από αυτά που λες.

Γράφεις "όπως το ένα και όπως το άλλο". Εγώ έγραψα συγκεκριμένα τι περνάει, ποιο περνάει και πως αποκωδικοποιείται στην άλλη πλευρά.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Re: Αγορά Soundbar μέχρι 150

Όταν δεν καταλαβαίνουμε ακριβώς κάτι που διαβάζουμε, μπορούμε να το σπάσουμε σε κομμάτια.

Δηλαδή:

1. "To οποίο DD+ είναι συμβατό με απλό Dolby decoder στην άλλη πλευρά στο μέγιστο δυνατό bitrate του Dolby."

Το παραπάνω σημαίνει ότι σε σύνδεση SPDIF που στην κατάληξή της υπάρχει DD decoder, έχουμε DD στο μέγιστο bitrate, ήτοι 640Kbps.

Κατόπιν υπάρχει τελεία και ξεκινά άλλη νοηματική φράση.

Δηλαδή:

2. "Το οποίο DD+ περνάει και μέσω οπτικής σύνδεσης".

Το παραπάνω ισχύει. Οπτική σύνδεση είναι και αυτό
https://en.wikipedia.org/wiki/AES3#/media/File:TOS_LINK_clear_cable.jpg

Τα υπόλοιπα που έγιναν ελαφρώς αχταρμάς, σχετικά με τα High Resolution που έγιναν απωλεστικά (?) και τα μη απωλεστικά και το αυτούσιο bitstreaming (??) πηγαίνουν ακόμα ένα βήμα παραπέρα από αυτά που έγραψα εγώ.

Για να μην υπάρχουν παρανοήσεις, το DD+ είναι η πλατφόρμα που χρησιμοποιείται γιατί βολεύει. Κυρίως λόγω συμβατότητας με το DD. Αυτό αρκεί.
 

keraki

AVClub Enthusiast
27 July 2009
1,257
Re: Αγορά Soundbar μέχρι 150

Ίσως να παρανοησα αγαπητέ φίλε Pleo,όμως δεν έκανες τον κόπο να διευκρινήσεις τι ακριβώς εννοουσες παραπάνω. Θα προσπαθήσω να εικασω εκ νέου :

Μήπως εννοουσες ότι μέσω optical το Dolby digital plus αρχικά θα υποβιβαστει σε απλό Dolby digital και στη συνέχεια θα περάσει υποβιβασμενο ως απλό Dolby digital στην ηχομπαρα όπου και θα γίνει decode από τον ενσωματωμένο Dolby digital decoder της ηχομπαρας;
Ακόμα και το παραπάνω σενάριο ωστόσο δεν γνωρίζω κατά πόσο είναι δυνατόν γιατί έχω την εντύπωση (ίσως κάνω και λάθος, δεν το λέω με απόλυτη σιγουριά αυτό) ότι το Dolby digital plus δεν εμπεριέχει κάποιον απλό Dolby digital πυρήνα,ώστε από το αρχικό Dolby digital plus να αναπαραχθει το core Dolby digital.

Νομίζω ότι μόνο το DTS HD Master Audio περιέχει core DTS ώστε αν είναι διαθέσιμος μόνο DTS decoder να αναπαραχθει από το DTS HD MA μόνο το core DTS.
Αυτός νομίζω είναι και ο λόγος όπου σε πολλά blu ray υπάρχουν ξεχωριστά απλό Dolby digital και ξεχωριστα Dolby True HD audio track.

Μήπως και με αυτές τις διευκρινήσεις ξεκαθαριζετε περισσότερο τι ακριβώς ήθελες να πεις φίλε Pleo?
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Re: Αγορά Soundbar μέχρι 150

Ίσως να παρανοησα αγαπητέ φίλε Pleo,όμως δεν έκανες τον κόπο να διευκρινήσεις τι ακριβώς εννοουσες παραπάνω. Θα προσπαθήσω να εικασω εκ νέου :

Μήπως εννοουσες ότι μέσω optical το Dolby digital plus αρχικά θα υποβιβαστει σε απλό Dolby digital και στη συνέχεια θα περάσει υποβιβασμενο ως απλό Dolby digital στην ηχομπαρα όπου και θα γίνει decode από τον ενσωματωμένο Dolby digital decoder της ηχομπαρας;
Ακόμα και το παραπάνω σενάριο ωστόσο δεν γνωρίζω κατά πόσο είναι δυνατόν γιατί έχω την εντύπωση (ίσως κάνω και λάθος, δεν το λέω με απόλυτη σιγουριά αυτό) ότι το Dolby digital plus δεν εμπεριέχει κάποιον απλό Dolby digital πυρήνα,ώστε από το αρχικό Dolby digital plus να αναπαραχθει το core Dolby digital.

Νομίζω ότι μόνο το DTS HD Master Audio περιέχει core DTS ώστε αν είναι διαθέσιμος μόνο DTS decoder να αναπαραχθει από το DTS HD MA μόνο το core DTS.
Αυτός νομίζω είναι και ο λόγος όπου σε πολλά blu ray υπάρχουν ξεχωριστά απλό Dolby digital και ξεχωριστα Dolby True HD audio track.

Μήπως και με αυτές τις διευκρινήσεις ξεκαθαριζετε περισσότερο τι ακριβώς ήθελες να πεις φίλε Pleo?

Ούτε υποβιβασμοί, ούτε core, ούτε DTS HD MA, ούτε τίποτε.

Έχω εξηγήσει με δεύτερο post τι έγραψα.

Μια από τις παγίδες στο audio είναι να προσπαθείς να "φτιάξεις" κανόνες για απλοποίηση. Σε αυτήν έχεις πέσει.

Διάβασε ξανά τι έχω γράψει. Έχεις κάνει αναγωγές μόνος σου, χωρίς εγώ να έχω γράψει κάτι σχετικό με αυτές.
 

keraki

AVClub Enthusiast
27 July 2009
1,257
Re: Αγορά Soundbar μέχρι 150

Αγαπητέ φίλε Pleo,

Καταρχάς να ξανατονίσω ότι δεν επιθυμώ να υπάρξει κάποια προστριβή.Νομίζω ότι μάλλον συμφωνούμε στην ουσία,αλλά κάπου με μπερδεύεις γιατί μου λες ότι έχω κάνει αναγωγές και απλοποιήσεις μόνος μου.Αν κατάλαβες δεν κόλλησα αποκλειστικά σε αυτά που λες,αλλά το επέκτεινα ώστε να διαπιστώσω αν είναι τα πράγματα όπως τα είχα μάθει από παλιότερα εδώ από γνώστες του φόρουμ.

Θα προσπαθήσω να εξηγήσω τι ρωτάω: Έστω ότι θέλω να δώσω ήχο από το Blu-ray player στην ηχόμπαρα μου.Ας υποθέσουμε ότι η ηχόμπαρα μου έχει όλους τους decoders (και απλούς decoders και HD decoders,για μην γράφω όλα τα φορμά ένα ένα).Έστω ότι το Blu-ray disc έχει ηχητική μπάντα Dolby Digital Plus.Η ηχόμπαρα ξανατονίζω έχει decoder και για απλό Dolby Digital και για Dolby Digital Plus.
Ας εξετάσουμε τώρα τα παρακάτω δυο σενάρια για να στείλουμε ήχο από το Blu-ray player προς την ηχομπαρα:

Πρώτο Σενάριο (bitstreaming του Dolby Digital Plus μέσω HDMI): Συνδέουμε το Blu-ray player μέσω HDMI με την ηχομπάρα και επιλέγουμε bitstreaming στις ρυθμίσεις του Blu-ray player.Στην περίπτωση αυτή στην ηχόμπαρα θα "περάσει" μέσω του HDMI το Dolby Digital Plus audio track αυτούσιο (δηλαδή όπως είναι ακριβώς,χωρίς καμμιά μετατροπή ή υποβιβασμό) στην ηχόμπαρα.Στη συνέχεια ο decoder της ηχομπάρας θα το κάνει decode.

Δεύτερο Σενάριο (bitstreaming του Dolby Digital Plus μέσω optical): Συνδέουμε την optical out του Blu-ray player μέσω καλωδίου optical (οπτική ίνα) με την optical in της ηχομπάρας.Επιλέγουμε και πάλι bitstreaming στις ρυθμίσεις του Blu-ray player.Στην περίπτωση αυτή μέσω του optical καλωδίου θα "περάσει" στην ηχόμπαρα μόνο το Dolby Digital "κομμάτι" από το Dolby Digital Plus audio track .Δηλαδή το Dolby Digital Plus audio track θα υποβιβαστεί σε απλό Dolby Digital και τελικά η ηχομπαρα θα πάρει απλό Dolby Digital ως bitstreaming για να το κάνει decode με τη σειρά της.

Τα παραπάνω σχετικά με το Δεύτερο Σενάριο τα αναφέρει το manual του Oppo BDP95 Blu-ray player μου,στον πίνακα που έχει στη σελίδα 64.Μπορείς να μπείς στη σελίδα της oppo και να δεις και μόνος σου τον σχετικό πίνακα.Επίσης σχεδόν ο ίδιος πίνακας υπάρχει και για τα τελευταία player της oppo τα UDP203/205.

Επίσης τα προηγούμενα χρόνια τα ίδια είχα μάθει από πολλούς γνώστες εδώ του φόρουμ,όπως οι φίλοι Δημήτρης Δημητρακούδης,kblachos,Γιάννης Χατζηγεωργίου και πολλοί άλλοι φίλοι. Με δυο λόγια χωρίς να πλατιάζω αυτό που μου έλεγαν είναι ότι το bandwidth του optical "σηκώνει" μέχρι απλό Dolby Digital ή απλό DTS ή δικάναλο ασυμπίεστο PCM.

Από εκεί και πάνω μόνο μέσω HDMI περνάνε αυτούσια ως bitstreaming και χωρίς κανένα υποβιβασμό τα διάφορα φορμά όπως DTS HD High Resolution Audio,Dolby Digital Plus,DTS HD Master Audio,Dolby True HD.Αν πας να τα περάσεις bitstreaming από optical ή coaxial αυτά θα υποβιβαστούν πρώτα.

Εσύ αγαπητέ φίλε Pleo αν έχω καταλάβει καλά ισχυρίζεσαι ότι στο Δεύτερο Σενάριο με την σύνδεση της οπτικής ίνας θα περάσει με bitstreaming κανονικά το Dolby Digital Plus αυτούσιο χωρίς κανένα υποβιβασμό ?

Επίσης επειδή είδα και αναφέρεις ερωτηματικά στα διάφορα είδη των φορμά,να διευκρινήσω και πάλι ότι από εδώ το φόρουμ έμαθα πριν κάποια χρόνια ότι:

Τα φορμά Dolby Digital,DTS,Dolby Digital Plus,DTS HD High Resolution Audio ανήκουν και τα 4 στα λεγόμενα απωλεστικά φορμά ήχου γιατί είναι συμπιεσμένα με απωλεστικό αλγόριθμο και επομένως υπάρχουν απώλειες.

Τα φορμά Dolby True HD, DTS HD Master Audio ανήκουν και τα 2 στα λεγόμενα μη απωλεστικά φορμά γιατί είναι συμπιεσμένα με μη απωλεστικό αλγόριθμο.

Κάνω κάτι λάθος στα παραπάνω που τόσα χρόνια εδώ μέσα διαβάζω κι έχω μάθει? Δεν είμαι κάποιος ειδικός γνώστης αυτό είναι βέβαιο,αλλά τα παραπάνω τα έχω μάθει από εδώ μέσα όλα τα προηγούμενα χρόνια.Θα ήθελα αν δεν τους είναι κόπος να παρέμβουν και άλλοι πιο ειδικοί στο φόμουμ μας όπως οι φίλοι που ανάφερα πιο πάνω.

Επαναλαμβάνω ξανά για να μην υπάρξουν παρεξηγήσεις: Δεν επιδιώκω καμμία προστριβή ή "εξυπνακισμούς"
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Re: Αγορά Soundbar μέχρι 150

Δεν ισχυρίζομαι τίποτε. Ισχύει το νόημα όσων έχω γράψει ακριβώς.

Πως μπήκαν στην κουβέντα τα core και τα DTS σε όλα τα είδη φορμά δεν ξέρω. Εγώ για Dolby μέχρι το plus έγραψα, αποκωδικοποίηση αυτού και σύνδεση. Και το έγραψα κι όλας ότι γράφω μόνο για το Dolby για να μην υπάρχουν μπερδέματα τα οποία σίγουρα θα προκύψουν. Τα υπόλοιπα τα λες εσύ.

Dolby Digital plus περνάει από οπτική σύνδεση. Έβαλα και το καλώδιο που περνάει. Αλλά δεν προσέχεις καθόλου τι έχω γράψει οπότε δεν υπάρχει και λόγος να εξηγώ.
 

keraki

AVClub Enthusiast
27 July 2009
1,257
Re: Αγορά Soundbar μέχρι 150

Έγινε αγαπητέ φίλε Pleo,ισχυρίζεσαι ότι Dolby Digital plus περνάει από οπτική σύνδεση.Ελπίζω να μην κολλάμε στις λέξεις: Ότι περνάει το Dolby Digital plus από οπτική σύνδεση ισχύει:Όντως περνάει.Το θέμα είναι όμως πως θα περάσει; Θα περάσει αυτούσιο ως Dolby Digital plus ή θα υποβιβαστεί σε απλό Dolby Digital ? Κι εγώ είπα ότι θα υποβιβαστεί σε απλό Dolby Digital.Λες το ίδιο κι εσύ?

Αυτό που λέω αναφέρω ότι το λέει και το manual του oppo BDP93 στον πίνακα της σελίδας 64.Όπως μπορείς να δεις,αναφέρει ότι Dolby Digital plus ως bitstreaming μέσω optical ή coaxial θα περάσει ως απλό Dolby Digital.Το ίδιο πριν κάποια χρόνια έμαθα από πολλούς γνώστες του φόρουμ.

Θα εκτιμούσα αν και κάποιοι άλλοι γνώστες από το φόρουμ όπως οι φίλοι Γιάννης Χατζηγεωργίου,Δημήτρης Δημητρακούδης,kblachos,vadergr και πολλοί άλλοι έπερναν κάποια θέση πάνω στο θέμα.

Προσέχω τι γράφεις φίλε Pleo,το σίγουρο είναι ότι δεν είμαι ειδικός,αυτά που αναφέρω εδώ στο φόρουμ τα έμαθα τα προηγούμενα χρόνια και ξανατονίζω ότι τα manual και του oppo BDP95 και του τελευταίου oppo UDP203 αναφέρουν αυτά που σου έχω γράψει περί υποβιβασμού του Dolby Digital Plus σε απλό Dolby Digital στην περίπτωση που του κάνουμε bitstreaming μέσω optical ή coaxial.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Re: Αγορά Soundbar μέχρι 150

Δεν νομίζω ότι είπες αυτό. Έχεις κάνει λόγο για core στο Dolby Digital Plus, ενώ είναι γνωστό ότι δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα σε αυτή την περίπτωση. Απλά είναι σχεδιασμένοι οι decoders να κάνουν downconvert - και όχι υποβιβασμό όπως έγραψες γιατί μάλλον αναβάθμιση είναι στο ανώτερο bitrate του DD.

Από οπτική σύνδεση περνάει DD+. Έβαλα και το καλώδιο και τον τύπο της σύνδεσης. Μην βάλεις στοίχημα ότι δεν περνάει. Το έχεις χάσει ήδη. Δες τον κονέκτορα και ψάξε τη σύνδεση.

Bitstreaming είναι generic όρος. Χρησιμοποιείται για όλα τα stream. To stream του DD+ μπορεί να ξεκινάει και από τα 32Kbps.

Γι' αυτό καλό είναι, ειδικά στο παρόν θέμα που αφορά ηχομπάρες, να μην πλατιάζουμε και πάρα πολύ με ανούσιες λεπτομέρειες. Bottom line. Έχει ο άλλος Netflix στην TV. Θα ακούσει ήχο με μια απλή ηχομπάρα που έχει μόνο DD decoder γιατί ακόμα και atmos να είναι το περιεχόμενο, θα πρόκειται για atmos over DD+.
Η περίπτωση που έγραψα ότι χρησιμοποιείται το DD+ γιατί βολεύει.

Επίσης, υπάρχει atmos και σε ARC αρκεί να πληρούνται κάποιες προϋποθέσεις. Αυτό όμως θα το αφήσω για άλλη φορά.
 

keraki

AVClub Enthusiast
27 July 2009
1,257
Re: Αγορά Soundbar μέχρι 150

Δεν νομίζω ότι είπες αυτό. Έχεις κάνει λόγο για core στο Dolby Digital Plus, ενώ είναι γνωστό ότι δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα σε αυτή την περίπτωση. Απλά είναι σχεδιασμένοι οι decoders να κάνουν downconvert - και όχι υποβιβασμό όπως έγραψες γιατί μάλλον αναβάθμιση είναι στο ανώτερο bitrate του DD.

Νομίζα ξεκάθαρα παραπάνω στο post #185 έγραψα ότι επειδή δεν υπάρχει core στο Dolby Digital Plus,γι αυτό και σε πολλά Blu-ray υπάρχουν ξεχωριστά και τα δυο audio tracks:ξεχωριστά απλό Dolby digital και ξεχωριστά Dolby Digital Plus.
Σου παραθέτω και το σχετικό απόσπασμα από το post #185 λίγο παραπάνω:

Μήπως εννοουσες ότι μέσω optical το Dolby digital plus αρχικά θα υποβιβαστει σε απλό Dolby digital και στη συνέχεια θα περάσει υποβιβασμενο ως απλό Dolby digital στην ηχομπαρα όπου και θα γίνει decode από τον ενσωματωμένο Dolby digital decoder της ηχομπαρας;
Ακόμα και το παραπάνω σενάριο ωστόσο δεν γνωρίζω κατά πόσο είναι δυνατόν γιατί έχω την εντύπωση (ίσως κάνω και λάθος, δεν το λέω με απόλυτη σιγουριά αυτό) ότι το Dolby digital plus δεν εμπεριέχει κάποιον απλό Dolby digital πυρήνα,ώστε από το αρχικό Dolby digital plus να αναπαραχθει το core Dolby digital.

Νομίζω ότι μόνο το DTS HD Master Audio περιέχει core DTS ώστε αν είναι διαθέσιμος μόνο DTS decoder να αναπαραχθει από το DTS HD MA μόνο το core DTS.
Αυτός νομίζω είναι και ο λόγος όπου σε πολλά blu ray υπάρχουν ξεχωριστά απλό Dolby digital και ξεχωριστα Dolby True HD audio track.

Μετά πως λες ότι είπα πως το Dolby Digital Plus έχει core ?

Δηλαδή το manual των oppo το γράφει λάθος αγαπητέ φίλε Pleo? Οι φίλοι από το φόρουμ μου τα έλεγαν λάθος όλα αυτά τα χρόνια? Δεν μου ανάφερες αν είδες το σχετικό πινακάκι στα manual των oppo.

Επίσης κάτι ακόμα: Έγραψες:

Απλά είναι σχεδιασμένοι οι decoders να κάνουν downconvert - και όχι υποβιβασμό όπως έγραψες γιατί μάλλον αναβάθμιση είναι στο ανώτερο bitrate του DD.

Σύμφωνα με όσα μου έλεγαν τα παιδιά στο φόρουμ όλα αυτά τα χρόνια,το να μετατραπεί το σήμα από Dolby Digital Plus σε απλό Dolby Digital το θεωρούσαν σαφώς ως υποβάθμιση,δηλαδή ότι παίρνεις κάτι χειρότερο.Δεν θυμάμαι ποτέ κενείς να πει ότι πρόκειται για αναβάθμιση!
Αφού από το έστω λίγο μεγαλύτερο bitrate του Dolby Digital Plus πάμε στο χαμηλότερο bitrate του απλού Dolby Digital,πως αυτό μπορεί να θεωρηθεί αναβάθμιση??

Γενικότερα θα έλεγα ας μιλήσουν κάποιοι φίλοι περισσότερο γνώστες περαιτέρω.Με έβαλες σε πολλές σκέψεις γιατί τόσα χρόνια αυτά που σου γράφω λέγονταν στο φόρουμ μας!
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Re: Αγορά Soundbar μέχρι 150

Έγραψες ότι δεν έχει core το DD+ και ως εκ τούτου δεν γίνεται να παίξει στην ηχομπάρα ως DD (υποβιβασμένο έγραψες που είναι λάθος και αυτό αλλά για την οικονομία της συζήτησης ας το δεχτώ).

Μήπως εννοουσες ότι μέσω optical το Dolby digital plus αρχικά θα υποβιβαστει σε απλό Dolby digital και στη συνέχεια θα περάσει υποβιβασμενο ως απλό Dolby digital στην ηχομπαρα όπου και θα γίνει decode από τον ενσωματωμένο Dolby digital decoder της ηχομπαρας;
Ακόμα και το παραπάνω σενάριο ωστόσο δεν γνωρίζω κατά πόσο είναι δυνατόν γιατί έχω την εντύπωση (ίσως κάνω και λάθος, δεν το λέω με απόλυτη σιγουριά αυτό) ότι το Dolby digital plus δεν εμπεριέχει κάποιον απλό Dolby digital πυρήνα,ώστε από το αρχικό Dolby digital plus να αναπαραχθει το core Dolby digital.

Αυτοαναιρείσαι δηλαδή.

Ούτε core υπάρχει που το έβαλες ως υποχρεωτική συνθήκη, αλλά έχεις ήχο DD από DD+. Δεν είναι υποβιβασμένο DD, αντιθέτως αναβαθμισμένο είναι στο ανώτερο bitrate του DD, σε σχέση με το μικρότερο που έχει συνήθως το περιεχόμενο με DD.

Την υποχρεωτική συνθήκη του core την έβαλες για κάποιο λόγο αφού το core αφορά το DTS, και από αυτό ξεκίνησες να γράφεις άνευ λόγου και αιτίας για απωλεστικά και μη απωλεστικά και όλα τα φορμά επί της γης.

Εγώ έγραψα κάτι πολύ πιο απλό. Δεν ξέρω γιατί συνεχίζεις να μπερδεύεσαι.
 

keraki

AVClub Enthusiast
27 July 2009
1,257
Re: Αγορά Soundbar μέχρι 150

Επειδή είχα υπόψιν μου ότι το Dolby Digital Plus δεν έχει core,δεν ήξερα πως θα γίνει downconvert (downconvert δεν είναι στα ελληνικά το υποβιβασμένο?) το Dolby Digital Plus σε απλό Dolby Digital ,το οποίο στη συνέχεια θα περάσει από την optical.Από εσένα νομίζω ότι κατάλαβα ότι το downconvert απλό Dolby Digital θα προκύψει "τραβώντας" από το Dolby Digital Plus το μέγιστο bitrate του απλού φορμά Dolby Digital και έτσι θα "χτιστεί" το απλό Dolby Digital το οποίο και τελικά θα περάσει από την optical.
Επίσης το απλό Dolby Digital που προέκυψε ως downconvert με τον παραπάνω τρόπο,γιατί αποτελεί αναβάθμιση σε σχέση με το Dolby Digital Plus δεν το έχω καταλάβει,όπως εξήγησα και στο προηγούμενο post μου.Όλοι έλεγαν ότι αποτελεί υποβάθμιση,αφού έχει (έστω και λίγο) μικρότερο bitrate.

Τώρα για το άλλο ζήτημα δες κι εσύ τα manual των oppo κι ας πάρουν θέση και άλλοι φίλοι που γνωρίζουν καλύτερα! Βλέπω ότι έχεις διαφορετική άποψη από τα manual των oppo και από τους άλλους φίλους-γνώστες του φόρουμ.


Σε κάθε περίπτωση θα ήθελα να σε ευχαριστήσω για το χρόνο που αφιέρωσες κι ελπίζω να λυθεί εν καιρώ η συνεχιζόμενη απορία μου!

Πάντα Φιλικά!
 

Lobo10

Supreme Member
23 May 2012
3,879
Re: Αγορά Soundbar μέχρι 150

Έγραψες ότι δεν έχει core το DD+ και ως εκ τούτου δεν γίνεται να παίξει στην ηχομπάρα ως DD (υποβιβασμένο έγραψες που είναι λάθος και αυτό αλλά για την οικονομία της συζήτησης ας το δεχτώ).



Αυτοαναιρείσαι δηλαδή.

Ούτε core υπάρχει που το έβαλες ως υποχρεωτική συνθήκη, αλλά έχεις ήχο DD από DD+. Δεν είναι υποβιβασμένο DD, αντιθέτως αναβαθμισμένο είναι στο ανώτερο bitrate του DD, σε σχέση με το μικρότερο που έχει συνήθως το περιεχόμενο με DD.

Την υποχρεωτική συνθήκη του core την έβαλες για κάποιο λόγο αφού το core αφορά το DTS, και από αυτό ξεκίνησες να γράφεις άνευ λόγου και αιτίας για απωλεστικά και μη απωλεστικά και όλα τα φορμά επί της γης.

Εγώ έγραψα κάτι πολύ πιο απλό. Δεν ξέρω γιατί συνεχίζεις να μπερδεύεσαι.
Παιδιά πλατιάζουμε νομίζω..οι περισσότεροι κατασκευαστές soundbars συστήνουν συνδεσιμότητα HDMI ARC (4k pass through) για πλήρη υποστήριξη των φορμά ήχου. Μην αναγάγουμε ένα απλό νήμα που αφορά ετσι και αλλιώς εντελώς ερασιτεχνικό εξοπλισμό σε επιστήμη.

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Re: Αγορά Soundbar μέχρι 150

Επειδή είχα υπόψιν μου ότι το Dolby Digital Plus δεν έχει core,δεν ήξερα πως θα γίνει downconvert (downconvert δεν είναι στα ελληνικά το υποβιβασμένο?) το Dolby Digital Plus σε απλό Dolby Digital ,το οποίο στη συνέχεια θα περάσει από την optical.Από εσένα νομίζω ότι κατάλαβα ότι το downconvert απλό Dolby Digital θα προκύψει "τραβώντας" από το Dolby Digital Plus το μέγιστο bitrate του απλού φορμά Dolby Digital και έτσι θα "χτιστεί" το απλό Dolby Digital το οποίο και τελικά θα περάσει από την optical.
Επίσης το απλό Dolby Digital που προέκυψε ως downconvert με τον παραπάνω τρόπο,γιατί αποτελεί αναβάθμιση σε σχέση με το Dolby Digital Plus δεν το έχω καταλάβει,όπως εξήγησα και στο προηγούμενο post μου.Όλοι έλεγαν ότι αποτελεί υποβάθμιση,αφού έχει (έστω και λίγο) μικρότερο bitrate.


Τώρα για το άλλο ζήτημα δες κι εσύ τα manual των oppo κι ας πάρουν θέση και άλλοι φίλοι που γνωρίζουν καλύτερα! Βλέπω ότι έχεις διαφορετική άποψη από τα manual των oppo και από τους άλλους φίλους-γνώστες του φόρουμ.




Σε κάθε περίπτωση θα ήθελα να σε ευχαριστήσω για το χρόνο που αφιέρωσες κι ελπίζω να λυθεί εν καιρώ η συνεχιζόμενη απορία μου!


Πάντα Φιλικά!

Αναβάθμιση αποτελεί ότι αυτό που θα ακούσεις θα φτάσει στο ανώτερο bitrate του DD, ενώ σε άλλη περίπτωση με τους ίδιους decoders στην αλυσίδα δεν θα είχες αναβάθμιση.

Το άλλο ζήτημα λύνεται αν διαβάσεις προσεκτικά τι έχω γράψει και διαχωρίσεις τα νοήματα μεταξύ των προτάσεων. Άλλη φορά θα αφήνω πέντε γραμμές μεταξύ δυο προτάσεων γιατί βλέπω ότι άλλα γράφω και άλλα γίνονται αντιληπτά.
 

Lobo10

Supreme Member
23 May 2012
3,879
Re: Αγορά Soundbar μέχρι 150

Αναβάθμιση αποτελεί ότι αυτό που θα ακούσεις θα φτάσει στο ανώτερο bitrate του DD, ενώ σε άλλη περίπτωση με τους ίδιους decoders στην αλυσίδα δεν θα είχες αναβάθμιση.

Το άλλο ζήτημα λύνεται αν διαβάσεις προσεκτικά τι έχω γράψει και διαχωρίσεις τα νοήματα μεταξύ των προτάσεων. Άλλη φορά θα αφήνω πέντε γραμμές μεταξύ δυο προτάσεων γιατί βλέπω ότι άλλα γράφω και άλλα γίνονται αντιληπτά.
Μπορεί να είσαι γνώστης φίλε μου αλλά ο τρόπος σου είναι κάπως. Ανοίξτε ένα νέο νήμα να τα πείτε..



Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Re: Αγορά Soundbar μέχρι 150

Παιδιά πλατιάζουμε νομίζω..οι περισσότεροι κατασκευαστές soundbars συστήνουν συνδεσιμότητα HDMI ARC (4k pass through) για πλήρη υποστήριξη των φορμά ήχου. Μην αναγάγουμε ένα απλό νήμα που αφορά ετσι και αλλιώς εντελώς ερασιτεχνικό εξοπλισμό σε επιστήμη.

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Συμφωνώ. Το έγραψα πιο πριν ήδη. Δεν χρειάζεται να πλατιάζουμε τόσο. Ήχο θα έχεις πάντως σε ηχομπάρα με Dolby Decoder απλό, ακόμα κι αν επιλέξεις atmos στο Netflix (γιατί είναι over DD+).
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Re: Αγορά Soundbar μέχρι 150

Μπορεί να είσαι γνώστης φίλε μου αλλά ο τρόπος σου είναι κάπως. Ανοίξτε ένα νέο νήμα να τα πείτε..



Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τίποτε από τα δύο.
 

keraki

AVClub Enthusiast
27 July 2009
1,257
Re: Αγορά Soundbar μέχρι 150

Με ένα πολύ γρήγορο ψάξιμο εδώ στο φόρουμ μας δείτε μια αναφορά εδώ για το θέμα που είχαμε:

https://www.highdefdigest.com/news/...f_FAQ_Blu-ray_and_HD_DVD_Audio_Explained/1064

Παραθέτω αποσπάσματα από το παραπάνω:

Dolby Digital Plus

How to get it:

Toslink or Coaxial SPDIF - SPDIF cannot carry a full DD+ signal. If you use this
connection method, the player will limit output to the Dolby Digital AC-3 core.

Κάνει βέβαια αναφορά ακόμα και σε Dolby Digital core,το οποίο κι εγώ έχω ακούσει από παιδιά εδώ ότι δεν υπάρχει.

DTS-HD High Resolution

How to get it:

Toslink or Coaxial SPDIF - Because SPDIF cannot transmit a full DTS-HD HR signal, the
player will extract the DTS core and send the bitstream for that instead.

PCM

How to get it:

Toslink or Coaxial SPDIF - SPDIF does not have enough bandwidth to carry a full 5.1 PCM signal, so the audio track will be downgraded to 2 channels only. This is generally an undesirable result.

Dolby TrueHD

How to get it:

Toslink or Coaxial SPDIF - SPDIF cannot carry a TrueHD signal. If using this connection type, the player will automatically revert to playing back the standard Dolby Digital AC-3 track instead.

DTS-HD Master Audio

How to get it:

Toslink or Coaxial SPDIF - SPDIF cannot carry a DTS-HD MA signal. When using this connection type, the player will extract the standard DTS core instead and transmit that as a bitstream.

Δηλαδή με δυο λόγια χοντρικά αυτό που τόσα χρόνια είχα μάθει από το φόρουμ είναι:Από optical/coaxial παίρνεις αυτούσια (χωρίς καμμιά μετατροπή) ως bitstreaming μέχρι Dolby Digital ή DTS ή δικάναλο ασυμπίεστο LPCM.Από εκεί και πέρα αν πας να κάνεις bitstreaming στα υπόλοιπα φορμά,αυτά δεν θα περάσουν αυτούσια: Θα υποστούν τις μεταροπές που λένε οι σχετικοί πίνακες παρακάτω:

Το manual του oppo BDP95 Blu-ray player μου, στο σχετικό πίνακα που έχει στη σελίδα 64.
Παραθέτω σχετικό link:

http://www.oppodigital.co.uk/User-manual-BDP-95EU.html


Επίσης ο ίδιος πίνακας αναφέρεται και στο manual του oppo UDP203 στη σελίδα 59 .Το oppo UDP203 ως γνωστόν είναι το νεώτερο UHD BD player της εταιρείας,το ξέρουμε όλοι αυτό.

Παραθέτω σχετικό link:

http://www.oppodigital.co.uk/User-manual-UDP-203.html

Θα σε παρακαλούσα αγαπητέ φίλε Pleo να ρίξεις μια σύντομη ματιά στους δυο πίνακες (ακριβώς ίδιοι είναι και στα δυο manual αν δεν μου διαφεύγει κάποια μικρή λεπτομέρεια) και να μου πεις αν κάνουν λάθος τα manual της oppo που λένε ότι (εκτός των άλλων φορμά) το Dolby Digital Plus δεν περνάει αυτούσιο (δηλαδή ακριβώς όπως είναι) ως bitstreaming από optical/coaxial,αλλά λένε ότι θα περάσει ως απλό Dolby Digital.

Επίσης θα παρακαλούσα και κάποιοι φίλοι με γνώσεις στο φόρουμ να πάρουν κάποια θέση στο θέμα.Τόσα χρόνια τα παραπάνω με μάθαιναν εδώ στο φόρουμ οι καλοί μας συνάδελφοι.

Πάντα Φιλικά.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Re: Αγορά Soundbar μέχρι 150

Με ένα πολύ γρήγορο ψάξιμο εδώ στο φόρουμ μας δείτε μια αναφορά εδώ για το θέμα που είχαμε:


https://www.highdefdigest.com/news/...f_FAQ_Blu-ray_and_HD_DVD_Audio_Explained/1064


Παραθέτω αποσπάσματα από το παραπάνω:






Κάνει βέβαια αναφορά ακόμα και σε Dolby Digital core,το οποίο κι εγώ έχω ακούσει από παιδιά εδώ ότι δεν υπάρχει.






Δηλαδή με δυο λόγια χοντρικά αυτό που τόσα χρόνια είχα μάθει από το φόρουμ είναι:Από optical/coaxial παίρνεις αυτούσια (χωρίς καμμιά μετατροπή) ως bitstreaming μέχρι Dolby Digital ή DTS ή δικάναλο ασυμπίεστο LPCM.Από εκεί και πέρα αν πας να κάνεις bitstreaming στα υπόλοιπα φορμά,αυτά δεν θα περάσουν αυτούσια: Θα υποστούν τις μεταροπές που λένε οι σχετικοί πίνακες παρακάτω:


Το manual του oppo BDP95 Blu-ray player μου, στο σχετικό πίνακα που έχει στη σελίδα 64.
Παραθέτω σχετικό link:


http://www.oppodigital.co.uk/User-manual-BDP-95EU.html




Επίσης ο ίδιος πίνακας αναφέρεται και στο manual του oppo UDP203 στη σελίδα 59 .Το oppo UDP203 ως γνωστόν είναι το νεώτερο UHD BD player της εταιρείας,το ξέρουμε όλοι αυτό.


Παραθέτω σχετικό link:


http://www.oppodigital.co.uk/User-manual-UDP-203.html


Θα σε παρακαλούσα αγαπητέ φίλε Pleo να ρίξεις μια σύντομη ματιά στους δυο πίνακες (ακριβώς ίδιοι είναι και στα δυο manual αν δεν μου διαφεύγει κάποια μικρή λεπτομέρεια) και να μου πεις αν κάνουν λάθος τα manual της oppo που λένε ότι (εκτός των άλλων φορμά) το Dolby Digital Plus δεν περνάει αυτούσιο (δηλαδή ακριβώς όπως είναι) ως bitstreaming από optical/coaxial,αλλά λένε ότι θα περάσει ως απλό Dolby Digital.


Επίσης θα παρακαλούσα και κάποιοι φίλοι με γνώσεις στο φόρουμ να πάρουν κάποια θέση στο θέμα.Τόσα χρόνια τα παραπάνω με μάθαιναν εδώ στο φόρουμ οι καλοί μας συνάδελφοι.


Πάντα Φιλικά.

Δεν υπάρχει περίπτωση να ασχοληθώ παραπάνω με το θέμα. Ό,τι κατάλαβες, κατάλαβες.

Γενικότερα αν θες κάποιου είδους βοήθεια σε όποιες ανησυχίες τυγχάνει να έχεις επειδή έχεις ένα manual από Blu-ray, δεν φταίω εγώ. Άνοιξε κάποιο άλλο νήμα. Εδώ μιλάμε για ηχομπάρες.