LG 55B7V μετά απο 18 μήνες χρήσης.

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Dirtydog

New member
22 November 2017
40
Καλημέρα,
ήμουν ένας ευτυχισμένος κάτοχος της LG 55B7V εδώ και 1 1/2 χρόνο. Λέω οτι "ήμουν" καθώς εδώ και λίγες μέρες έχω αρχίσει και διαπιστώνω θεματάκια. Καταρχάς η τηλεόραση είναι ερωτεύσιμη λόγω του μαύρου της και πραγματικά μόλις την "κρέμασα" στον τοίχο , έπεσε το σαγόνι μου απο την εικόνα. Σε σχέση με άλλες plasma/lcd που είχα, ήταν πραγματικά μια αναβάθμιση που άξιζε για να βλέπω NETFLIX και για να παίζω κανένα game στο PS4 pro. Δεν παρακολουθούσα το forum (πολύ κακώς) και δεν έψαχνα τα διάφορα site που ανέφεραν το burn in. Έχοντας εμπειρία απο την plasma, δεν άφηνα στατικές εικόνες και έκανα πολυ προσεκτική χρήση. Σε μια τηλεόραση βέβαια που την χειρίζεται όλη η οικογένεια, δεν μπορείς να κάνεις τον "Σερίφη" και να τσεκάρεις πόσες ώρες μένει στατική μια εικόνα. Ε ναί λοιπόν έπαθα burn in και απο τότε κάηκε και ο πισινός μου. Δεν είναι κάτι τραγικό καθώς την μεγαλύτερη ζημιά την έκανε το FIFA 19 αφήνοντας κάτω δεξια και αριστερά κάποια τετραγωνάκια που είναι μάλλον τα σήματα ομάδας καθώς και στο πάνω αριστερά που γράφει το σκορ. Επίσης στο κέντρο φαίνεται μια φιγούρα που μάλλον είναι απο ειδήσεις και κάτω στο κέντρο ένα παραληλόγραμμο που μάλλον είναι απο υπότιτλους. Είπα να κάνω ένα τηλέφωνο στην LG αλλά χωρίς να με ρωτήσουν οτιδήποτε, μου λένε burn in δεν καλύπτεται, μου σύστησαν να την πάρει η service one και να την τσεκάρει. Να μπώ στην διαδικασία να ξεκρεμάσω, να πακετάρω, να χάσω μια μέρα απο την δουλειά για να έρθει η S.O. να την πάρει και να μου πεί τελικά οτι δεν καλύπτεται δεν το κάνω. Θα μάθω να ζώ με το burn in καθώς νομίζω οτι μόνο εγώ το βλέπω κιόλας :)
Εν συνεχεία τωρα τελευταία έχω κολπάκια με το Wi fi. Με 50ρα VDSL μόλις την συνδέσω μου δίνει 40-42MB/s αλλά αργότερα ή μόλις την κλείσω και την ξαναανοίξω πέφτει στα 1-2MB/s. Να φανταστείτε μια 22ρα smart lg που έχω με WebOS δεν μασάει τίποτα και ποτέ. Διάβασα τα forum για κανάλια, για 5ghz και 2,4ghz συχνότητες, έκανα τα πάντα και δεν έχω βρεί αποτέλεσμα. Χτές έκανα ολική επαναφορά και πάλι τα ίδια. Με το τηλέφωνο στην LG πήρα την ίδια απάντηση, να έρθει ο τεχνικός να την παραλάβει. Μα να πάραλάβει την τηλεόραση και να την ταξιδεύει δεξια-αριστερά επειδή το wi fi δεν είναι σταθερό? Διαβάζω οτι κάποιοι λένε τα καλύτερα για το aftersale service της LG αλλά έχω την εντύπωση οτι δεν είναι η πραγματικότητα. Διάβασα στα ξένα forum για απενεργοποίηση του listening mode καθώς στο WebOS 3.5 (τελευταίο) το έχουν στο ON σαν προεπιλογή. Το μεσημέρι θα το τσεκάρω.
Καταλήγω στο οτι τελικά πρέπει να αγοράζεις ένα value for money προϊόν και να μην κάνεις την υπέρβαση καθώς θα πικραθείς αν στραβώσει. Αν είχα δώσει 500-600 δεν θα είχα θέμα και θα περίμενα σε λίγο χρόνια να την αλλάξω. Όταν όμως έχεις ρίξει 1600 πονάει.
 

Dirtydog

New member
22 November 2017
40
Συνεχίζοντας στο παραπάνω μου ποστ, η τηλεόραση έχει αγοραστεί απο μεδια μαρκτ με επέκταση εγγύησης στα 5 χρόνια. Απ'οτι θυμάμαι ο πωλητής τότε μου είχε πεί οτι η εγγύηση της MM καλύπτει και το burn in. Αυτό το διαπίστωσα και απο το αρχείο αυτού του forum καθώς το ανέφερα σε καποιον συμφορουμίτη (πιστεύω να μην τον πήρα κι αυτόν στον λαιμό μου). Μετα την επικοινωνία με την LG που μου είπαν καθαρά και ξάστερα ότι burn in δεν καλύπτεται στις oled, κάλεσα την Allianz και μου είπαν "ότι λέει ο κατασκευαστής". Η επέκταση εγγύησης δεν γράφει βέβαια καποια εξαίρεση για burn in ξεκάθαρα αλλά πιστεύω ένας δικηγόρος μπορεί με κάποιο τρόπο να το βγάλει απο εκει μέσα. Να μου γίνει μάθημα να μην ξαναακούω "πωλητές" και να απαιτώ οτιδήποτε γραπτώς.
 

ppdc

New member
1 March 2009
48
Το ρούτερ που βρίσκεται;

Είναι πιθανό επίσης να κάνεις δουλειά με powerline.
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Το burn in καλυπτεται μονο υπο την εννοια της αστοχιας υλικου. Δηλαδη να ψαξουν οι τεχνικοι και να διαπιστωσουν πως ειχε προβλημα ο μηχανισμος του compensation cycle.
Δωσε καποια επιπλεον πληροφορια για τις συνθηκες θεασης οπου προκαλεσαν burn in.

καθε ποσες ωρες εκλεινε η τηλεοραση για να εκτελεσει compensation cycle. ? Eμενε αρκετες ωρες σερι ανοιχτη. ?
σε ποιο mode επαιζε. ? ´Η μηπως ξερεις με ποσο κοντραστ και ποσο oled light επαιζες. ? Ποσες ωρες την ημερα κατα μεσο ορο επαιζε η τηλεοραση. ?

piχel refresh δοκιμασες να κανεις. ?

Απο τις σταμπες που σου εμειναν, θυμασαι τα λογοτυπα τι χρωματος ηταν. ?
 

Λάκης

AVClub Fanatic
26 September 2007
13,820
Είμαι παντού
δοκιμασε και καποιο απλικεισον που μετραει την ισχυ των καναλιων wi fi του router σου.
Και δοκιμασε στα πιο ισχυρα,να δεις,τι ταχυτητες πιανεις.
Εγω ετσι ελυσα το προβλημα μου.
 

papasouzakias

Moderator
Staff member
13 May 2009
4,523
Στις ερωτήσεις του Werewolf να προσθέσω. Έκλεινες τη τηλεόραση από το stand by;
 

Dirtydog

New member
22 November 2017
40
Ευχαριστώ καταρχάς για το ενδιαφέρον . Για τους φίλους Λάκης και ppdc όσων αφορά το wi if, δεν είναι θέμα σήματος καθώς το router έχει οπτική επαφή και είναι στα 5 μ. Δοκίμασα πριν λίγο την κουφή εντελώς λύση να απενεργοποιήσω στο screen share την λειτουργία ακρόασης , όπως την λένε στα ελληνικά και από τότε μου δίνει 45 ταχύτητα με 50ρα γραμμή . Πολύ κουφό αλλά μάλλον ισχυει γιατί με το webos 3.5 το έχουν στάνταρ ενεργοποιημένο ενώ με τα προηγουμενα λειτουργικά ήταν κλειστό.
Σχετικά με τους φίλους werewolf και papasouzakias η χρήση της τηλεόρασης ήταν κυρίως Netflix και gaming. Κανάλια τηλεόρασης ελάχιστα . Η φωτεινότητα του pled και το κοντραστ ήταν πολύ ψηλά πάντα και στο gaming επέλεγα τις κλασικές ρυθμίσεις της τηλεόρασης για παιχνίδι. Όταν την πήρα δεν ήξερα παν για το cc (11/17) και αφού ήμουν καθησυχασμενος με την εγγύηση που κάλυπτε το burn in , δεν προσεχα τις ώρες λειτουργίας . Δεν την έβγαζα από το ρεύμα και έμενε stand by.
 

Attachments

  • B4E4BADD-B6FA-4645-912A-0E3C20F9F771.jpg
    B4E4BADD-B6FA-4645-912A-0E3C20F9F771.jpg
    14.8 KB · Views: 263

Dirtydog

New member
22 November 2017
40
Να συμπληρώσω φίλε werewolf ότι pixel refresh έχω κάνει χωρίς να δω διαφορά και μου τα βγάζει κυρίως σε κόκκινο και ματζεντα. Επίσης η τηλεόραση έπαιζε περίπου 8 ώρες την μέρα αλλά δεν την κλείναμε στο 4ωρο
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Οπως ακριβως τα περιμενα.

1) burn in χωρις τερματισμενα oled light + contrast δυσκολο.

2) σταμπες απο φιγουρες και μπαρες απο υποτιτλους...τοσο χάλια υποδηλωνει πως η tv επαιζε πολλες ωρες σερι χωρις ενδιαμεσα cc. Χανοντουσαν πολλα ενδιαμεσα cc, που μαζι με τερματισμενη φωτεινοτητα ειναι θανασιμος συνδυασμος.

3) Και για το κοκκινο ημουν σιγουρος. Το κοκκινο πιξελ της tv καταπονειται ιδιαιτερα. Γιατι το λευκο της tv βγαζει 8500Κ και χρειαζεται παντα και λιγο κοκκινο για να βγαλει σωστη θερμοκρασια.

Στην ουσια αναπαρηγαγες το burn in test του rtings κατα καποιο τροπο.

Αυτα λεμε απο την αρχη. (Απο τοτε που πηραμε πρεφα κι εμεις δηλαδη)
ΟΧΙ πουσαρισμενες φωτεινοτητες μονιμα.
ΟΧΙ σερι παιξιματος χωρις τακτικα cc, οταν μαλιστα παιζεις τερματισμενος.


Τελος παντων επειδη υπαρχουν και τωρα αρκετοι που αγοραζουν oled και δεν δινουν ιδιαιτερη προσοχη θα πω τουτο.

Οταν ερχεσαι απο lcd που επαιζε τερματισμενη στα 350nits και βαλεις oled σπιτι σου, το πρωτο πραγμα που κανεις, ειναι να παιξεις σε ενα mode τερματισμενος απο oled light/contrast.
Το κανεις καθεστως και το burn in ειναι δεδομενο.

Οσοι αγοραζετε τωρα oled, βαλτε σχετικα χαμηλα το κοντραστ και το oled light και δωστε στον εαυτο σας χρονο να προσαρμοστει καποιες ημερες, σε αυτες τις σταθμες φωτεινοτητας.. Μην ξεχνατε επισης να κανετε cc καθε περιπου 4ωρο.
 

Dirtydog

New member
22 November 2017
40
Ναι τωρα που το πάθαμε , μάθαμε . Τον Νοέμβριο του 17 δεν τα ξέραμε αυτά . Να κυνηγήσω τίποτα για εγγύηση ή τζάμπα ο κόπος ;
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Εγω σε αυτο δεν μπορω να απαντησω. Αν θες (με τον αναλογο κοπο) δοκιμαζεις.

Ομως μεσα απο το σερβις μενου, μπορουν να δουν ποσες ωρες λειτουργιας εχει η τηλεοραση και ποσα CC εκανε. (αρα ποσο συχνα)
Θα βγαλουν τους μεσους ορους (μεταξυ αλλων) και θα αποφανθουν. Δεν μπορει καποιος εκ των προτερων εδω, να ξερει αν η tv εχει και καποια αστοχια υλικου.
Αν θυμαμαι καλα, οι Β7 δεν ηταν που εβγαζαν αστοχια στο Cc εμφανιζοντας στο κεντρο του πανελ μια τετραγωνη σταμπα. ?
 

Dirtydog

New member
22 November 2017
40
Re: Απάντηση: LG 55B7V μετά απο 18 μήνες χρήσης.

Εγω σε αυτο δεν μπορω να απαντησω. Αν θες (με τον αναλογο κοπο) δοκιμαζεις.

Ομως μεσα απο το σερβις μενου, μπορουν να δουν ποσες ωρες λειτουργιας εχει η τηλεοραση και ποσα CC εκανε. (αρα ποσο συχνα)
Θα βγαλουν τους μεσους ορους (μεταξυ αλλων) και θα αποφανθουν. Δεν μπορει καποιος εκ των προτερων εδω, να ξερει αν η tv εχει και καποια αστοχια υλικου.
Αν θυμαμαι καλα, οι Β7 δεν ηταν που εβγαζαν αστοχια στο Cc εμφανιζοντας στο κεντρο του πανελ μια τετραγωνη σταμπα. ?

Ναι ισχυει . Είχαν ένα θέμα με ένα τετράγωνο πλαίσιο στο κέντρο αλλά το έλυναν χωρίς αλλαγή πάνελ. Με το σερφάρισμα που έχω κάνει σε πολλές περιπτώσεις το πέρασαν εγγύηση αλλά φοβάμαι ότι μόλις είδαν ότι έχουν πολλά θέματα το έκοψαν. Μπορεί βέβαια αρχικά να σου λένε ότι δεν καλύπτεται το burn in αλλά δεν ξέρω νομικά κατά ποσό είναι καλυμμένοι στην διετία από την στιγμή που το manual τους δεν λέει απαγορεύεται αλλά συνίσταται . Πως πουλάς μια τηλεόραση για gaming και δεν κανείς ξεκάθαρα κάποια πράγματα . Ίσως επικαλεστώ την ασφαλιστική που δεν γράφει τίποτα για burn in στους όρους και από και και πέρα ότι καταφέρω . Το μόνο που σκέφτομαι είναι τα ξένα χέρια που θα την ανοίξουν και τι θα κάνουν πάνω της .
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Δεν το εκοψαν γιατι προκειται για αστοχια υλικου. Για την ακριβεια δεν εχει περασει σωστα ο αλγοριθμος του CC πιθανως επειδη οταν εβγαινε απο την μητρα το πανελ, δεν ειχε προλαβει να κρυωσει καλα με αποτελεσμα το calibration του αλγοριθμου που εκαναν ηταν λαθος.
Λογω αυτης της αιτιας, υστερα το compensation cycle δεν λειτουργουσε σωστα, με αποτελεσμα να μην μπορει να ρυθμισει σωστα τα pixel.
(αυτο ειχε παθει και μια (ή δυο ?) tv στο burn in test του rtings)

Στο ανεφερα μπας και ειχες και εσυ αυτο το τετραγωνο, τοτε η επισκευη ηταν 100% δεδομενη.

Τωρα στην περιπτωση σου αν εγραφες κατα μεσο ορο 8 ωρες τη μερα, σε 18 μηνες εχεις περιπου 4300 ωρες. Δεν ειναι και πολλες, δεν ειναι και λιγες. Αν ημουν στη θεση σου με 4000 ωρες και 18 μηνες, θα εκανα κινηση κι ας ειναι λιγο βαβουρα.
Ποτέ δεν ξερεις.
 

Dirtydog

New member
22 November 2017
40
Re: Απάντηση: LG 55B7V μετά απο 18 μήνες χρήσης.

Ευχαριστώ για τον χρόνο σου. Αρχικά θα κατεβάσω φωτεινότητα και oled πολύ χαμηλά για να δω μήπως και στρώσει καθόλου και σε κανένα δίμηνο θα το επιχειρήσω να την πάω στο service.
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Απάντηση: Re: Απάντηση: LG 55B7V μετά απο 18 μήνες χρήσης.

Ευχαριστώ για τον χρόνο σου. Αρχικά θα κατεβάσω φωτεινότητα και oled πολύ χαμηλά για να δω μήπως και στρώσει καθόλου και σε κανένα δίμηνο θα το επιχειρήσω να την πάω στο service.

Θα σε λυπησω, αλλα δεν θα στρωσει. Ηδη δοκιμασες το Pixel refresh, οπου βασικα ειναι το μεγαλο CC που γινεται και αυτοματα καθε 2000 ωρες. Με αυτο, ο αλγοριθμος δεν υποθετει τη γηρανση οπως με τα μικρα CC των καθε 4 ωρων, αλλα μετραει την αντισταση του καθε πιξελ για να βρει την πραγματικη γηρανση.
Αν με το Pixel refresh δεν εφυγαν, δεν θα φυγουν ποτέ. Φαινονται και σε γκρι καρτελα ή και μεσα σε μικτο περιεχομενο θεασης, ή μονο σε κοκκινο ή ματζεντα pattern. ?

Aπο εδω και στο εξης για να μην χειροτερεψει, απεφυγε δυνατες φωτεινοτητες. Βαλε π.χ. το contrast στο 80-85 και το Oled light αναλογως τι θα δεις. Αν θα παιξεις μαυρες μπαρες, στατικα αντικειμενα, βαλτο χαμηλα οσο περισσοτερο. Σε full screen περιεχομενο χωρις κατι στατικο, ανεβασε το.

Υπ 'οψιν, τα κοκκινα στατικα ή κιτρινα (που θα κανουν χρηση του κοκκινου), να τα προσεχεις ιδιαιτερα. Τα κοκκινα πιξελ συμμετεχουν στη διορθωση θερμοκρασιας λευκου, οποτε δουλευουν μονιμα και γερνανε πολυ πιο γρηγορα απο τα αλλα.
(Για αυτο και στα μοντελα του 2019 μεγαλωσαν το κοκκινο πιξελ, ωστε να του διοχετευεται μικροτερη ταση και να παραγει την ιδια φωτεινοτητα. Οποτε γερναει πιο αργα.)



Το κακο σου εγινε επειδη το cc κοβει τη φωτεινοτητα στα αλλα πιξελ για να ταιριαξουν με αυτα που γερασαν ΑΛΛΑ με μικρα βηματα.
Δεν κοβει πολυ την ταση, οποτε αν παιξεις πολλες ωρες σερι, και το πιξελ γερασει πολυ, το CC θα κανει μερικη αντισταθμιση. Αυτη συσσωρευτικα με το χρονο θα δημιουργησει τετοια διαφορα φωτεινοτητας στο πιξελ, οπου στο τελος θα γινει ορατο σαν Burn in.

Τα εχουμε πει και αναλυτικα στο νημα "ολα οσα πρεπει να γνωριζω για το Burn in και τις OLED."

Αν ειναι να κανεις κινηση για σαερβις, κανε τη τωρα
 

Dirtydog

New member
22 November 2017
40
Επικοινώνησα με εξουσιοδοτημένο Service LG στο κέντρο , καθώς η LG με έστελνε σε ένα κοντινό μου που δεν το πολυεμπιστεύομαι λογω άσχημων κριτικών. Καταλαβαίνω οτι ο καθένας μπορεί να γράφει στις κριτικές το μακρύ και το κοντό του αλλά όταν ο άλλος λέει οτι παρέλαβε σπασμένη οθόνη και του απαντούν οτι απο την στιγμή που την μετέφερε μόνος του δεν φέρουν ευθύνη, επιβεβαιώνουν την κριτική. Ανατριχιαστικό! Μίλησα και με έναν τεχνικό του service που επέλεξα και του είπα τις γνώσεις που μου μετέφερε ο werewolf σχετικά με το cc. Επιβεβαίωσε τα λεγόμενα του, και μου είπε οτι θα "τρέξουν" ένα διαγνωστικό να δούν κατα πόσο η τηλεόραση έκανε cc. Μου είπε και αυτός οτι αξίζει να την πάω γιατί είναι πολύ πιθανό να έχω θετικό αποτέλεσμα. Θα ενημερώσω μόλις έχω νεότερα. Ευχαριστώ και πάλι για τις συμβουλές.
 

Dirtydog

New member
22 November 2017
40
Νεότερα σχετικά με το θέμα μου. Με ενημέρωσε η LG ότι θα γίνει αλλαγή panel αλλά θα περιμένουμε λίγο καθώς δεν υπάρχει διαθέσιμο. Όλα καλά μέχρις στιγμής απλά μένει να δούμε τον χρόνο αναμονής .
 

kleanthis1

AVClub Enthusiast
27 July 2013
913
Απάντηση: Re: LG 55B7V μετά απο 18 μήνες χρήσης.

Νεότερα σχετικά με το θέμα μου. Με ενημέρωσε η LG ότι θα γίνει αλλαγή panel αλλά θα περιμένουμε λίγο καθώς δεν υπάρχει διαθέσιμο. Όλα καλά μέχρις στιγμής απλά μένει να δούμε τον χρόνο αναμονής .

Αφού σου είπαν για αλλαγή panel βάλε το πόδι ένα επάνω στο άλλο και περίμενε, καλό θα ήταν να το είχες και γραμμένο για κάθε ενδεχόμενο. Στην τελική μην αποκλείεις να σου την αλλάξουν κιόλας με καινούργια !!! στο λέω ως παθών που τελικά έφτασα στην βρύση και ήπια νερό :2thumb22sup:
 

Dirtydog

New member
22 November 2017
40
Re: Απάντηση: Re: LG 55B7V μετά απο 18 μήνες χρήσης.

Φίλε kleanthis είμαι τόσο ανυπόφορος και ανυπόμονος πελάτης και θα αγανακτήσουν :)))
 

kleanthis1

AVClub Enthusiast
27 July 2013
913
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: LG 55B7V μετά απο 18 μήνες χρήσης.

Φίλε kleanthis είμαι τόσο ανυπόφορος και ανυπόμονος πελάτης και θα αγανακτήσουν :)))

Εγώ πάντως έτσι πληροφοριακά όταν είχα πρόβλημα και το παραδέχτηκαν και μου είπαν για αλλαγή πανελ, το πρώτο που έκανα ήταν να ζητήσω γραπτώς απο την μαμά εταιρία την παραδοχή του προβλήματος και μετά απαίτησα βάσει το δικαίωμα που μου δίνει ο νόμος την υπαναχώρηση της αγοράς, όπερ και εγένετο !!!!!