Αγορά 65αρας mid range

soch

AVClub Addicted Member
29 March 2010
2,632
Διαβάζω πως το συγκεκριμένο μοντέλο θα συνεχίσει και το 2019. Επειδή με ενδιαφέρει το μοντέλο στις 65 ίντσες, ήθελα να ρωτήσω, έχει δοκιμάσει κανείς Plex app; Δουλεύει σωστά; Έχω Plex server σε nas στο σπίτι και θέλω την εμπειρία κάποιου που να το έχει δοκιμάσει.
Επίσης ο media player της τηλεόρασης δουλεύει καλά με Ελληνικούς υπότιτλους; Έχω Samsung που τα πάει καλά σε αυτό τον τομέα και ήθελα την άποψή σας.
Τέλος, με ποιο μοντέλο 65 ιντσών 2019 είναι άμεσα συγκρίσιμη η KD-65XF9005; KD-65XG8577, KD-65XG8596 ή KD-65XG9505;
Ευχαριστώ
 

Lef7234

Inactive User
5 May 2007
6,504
Απάντηση: Sony KD XF9005 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Η 9005 και η 9505 ειναι F.A.L.D οι αλλες δυο ειναι απλες.
Τωρα για υποτιτλους σιγουρα υποστηριζει εχω δει σε μικροτερα μοντελα να υποστηριζει.

Εγω θα αγοραζα την 9005 ειναι σε καλη τιμη πλεον.
 

soch

AVClub Addicted Member
29 March 2010
2,632
Re: Sony KD XF9005 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Έχει αγοράσει κανείς επέκταση εγγύησης να ενημερώσει για το κόστος;
 

Lef7234

Inactive User
5 May 2007
6,504
Απάντηση: Sony KD XF9005 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Καθε μαγαζι εχει διαφορετικες τιμες στην επεκταση απο τα ποιο φθηνα ειναι τα Public και μετα το Mediamarkt
 

soch

AVClub Addicted Member
29 March 2010
2,632
Έχω στο σαλόνι την plasma Samsung PS51E6500 από την οποία είμαι πολύ ευχαριστημένος αναφορικά με την εικόνα και τις δυνατότητες smart (βλέπω πολύ μέσω plex) πλην όμως το πάνελ έχει βγάλει κάθετες γραμμές στην δεξιά πλευρά και βλέπω να χρειάζεται σχετικά σύντομα αντικατάσταση. Η απόσταση θέασης (και το budget) μου επιτρέπει να ανέβω στις 65 ίντσες.

Από μια γρήγορη αναζήτηση έχω καταλήξει στις:
Sony KD-65XF9005
Samsung QE65Q60R
LG OLED65B8PLA (με υπέρβαση, μόνο αν είναι σημαντική η διαφορά με τις άλλες 2).

Θα ήθελα τη βοήθειά σας για την καλύτερη επιλογή. Μέχρι τώρα αγόραζα διαχρονικά Samsung αλλά αν υπάρχουν καλύτερα προϊόντα άλλης μάρκας γιατί όχι;

Ευχαριστώ
 

soch

AVClub Addicted Member
29 March 2010
2,632
Re: Sony KD XF9005 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Η επέκταση εγγύησης που δίνουν τα μαγαζιά αυτά είναι δικιά τους ή της Sony;
Στα Public π.χ. γράφουν 55 και την κάνουν δώρο (με ακριβότερη τιμή της τηλεόρασης στο skroutz) και αναρωτιέμαι αν είναι του κατασκευαστή ή όχι.
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Άμα μπορείς οικονομικά, πας σε OLED (εκτός αν θα προβάλλεται πολύ τηλεοπτικό).
 

songless_bird

AVClub Fanatic
8 May 2013
11,110
Νότια Μακεδονία
Απάντηση: Re: Sony KD XF9005 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Η επέκταση εγγύησης που δίνουν τα μαγαζιά αυτά είναι δικιά τους ή της Sony;
Στα Public π.χ. γράφουν 55 και την κάνουν δώρο (με ακριβότερη τιμή της τηλεόρασης στο skroutz) και αναρωτιέμαι αν είναι του κατασκευαστή ή όχι.
Δικια τους.
 

soch

AVClub Addicted Member
29 March 2010
2,632
Μεταφέρθηκαν ποστ δικά μου από το νήμα της Sony (γιατί άραγε; ) και έτσι η αναζήτηση για βοήθεια στην επιλογή τηλεόρασης χάθηκε.
Παρακαλώ αν μπορούν να διαγραφούν τα μεταφερόμενα ώστε να καταλάβουν όσοι πιθανόν να θέλουν να γράψουν την άποψή τους για την επιλογή.
Ευχαριστώ
 

xavito

Moderator
Staff member
29 October 2008
8,978
Μεταφέρθηκαν ποστ δικά μου από το νήμα της Sony (γιατί άραγε; ) και έτσι η αναζήτηση για βοήθεια στην επιλογή τηλεόρασης χάθηκε.
Παρακαλώ αν μπορούν να διαγραφούν τα μεταφερόμενα ώστε να καταλάβουν όσοι πιθανόν να θέλουν να γράψουν την άποψή τους για την επιλογή.
Ευχαριστώ

Καλησπέρα soch ,
Τα ποστ μεταφέρθηκαν στην κατηγορία για αγορά νέας τηλεόρασης.
Στο νήμα της XF90 γράφονται reviews-εντυπώσεις-σχόλια κατόχων.
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
Για το κόστος επέκτασης εγγύησης μπορείς να βάλεις στο καλάθι τη τηλεόραση και θα σου βγάλει αυτόματα ποσό κάνει η επέκταση.
Επίσης η Samsung Q60R που γράφεις είναι πολύ βασικό μοντέλο σε σχέση με την xf9005 και σίγουρα χειρότερη από την Q60FN που ίσως βρεις ακόμα και σε καλή τιμή
 

soch

AVClub Addicted Member
29 March 2010
2,632
Σε ευχαριστώ για την απάντηση.
Η SONY μου απάντησε ότι το κόστος επέκτασης εγγύησης Sony για 5 έτη ανέρχεται στα 150 για τις 65'', ενώ για το συμβόλαιο με κάλυψη ατυχήματος το κόστος είναι στα 200 .

Σε ότι αφορά τα μοντέλα που κοιτάω, αυτά έχουν διαφοροποιηθεί ως ακολούθως (όλα μοντέλα 2018):
Samsung QE65Q7FN (περίπου 1.500 )
Sony KD-65XF9005 (περίπου 1.600 )
LG OLED65B8PLA (περίπου 1.800 , το κοιτάω μόνο αν έχει μεγάλη διαφορά από τα υπόλοιπα 2)

Σε κάποιο από αυτά θα καταλήξω, οπότε εκεί θέλω τη βοήθειά σας.
 

soch

AVClub Addicted Member
29 March 2010
2,632
Όπως γράφω και στην αρχή του νήματος, είμαι με Samsung Plasma από το 2012, οπότε και την είχα στρώσει ευλαβικά. Ακόμα έχει πολύ καλή εικόνα, το panel έχει θεματάκια.
Υπάρχουν διαφορετικές οδηγίες χρήσης/συντήρησης για τις OLED;

Πέρα από αυτό όμως, ήθελα να ρωτήσω, τόσο ανώτερη εικόνα έχει η OLED που μου προτείνετε να υπερβώ το budget κατά 20% σε σχέση με την Q7FN π.χ.;
Πέρα από την τηλεόραση, πρέπει να υπολογίσω επέκταση εγγύησης και soundbar οπότε πάω για +450-500 και το σκέπτομαι...
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Ναι, οι OLED είναι καλύτερες. Λίγο τις στατικές εικόνες να προσέχεις και τα compensation cycles, που γίνονται όταν κλείσει η τηλεόραση, κάθε περίπου τέσσερις συνολικά ώρες χρήσης.
 

giannisant

New member
8 February 2018
77
Η OLED ναι έχει τοσο καλύτερη εικόνα: το απόλυτο μαύρο με διαφορά, τις απόλυτες αποχρώσεις, το απόλυτο «local dimming».
Αλλά έχει και θέματα. Τί να την κάνεις την απόλυτη εικόνα, αν μετά λίγα χρόνια απρόσεκτης χρήσης δε θα είναι πια ...απόλυτη;

Οι Q7FN δεν είναι κάτι ιδιαίτερο, κλασικές LED σαν όλες τις άλλες.
Λχ η Sony το QLED το λέει triluminos, θα μπορούσε να το λεει ...ΘLED.
 

soch

AVClub Addicted Member
29 March 2010
2,632
Τελικά αγόρασα την Sony KD65XF9005 καθώς η οικονομική διαφορά από την LG OLED 65 B8 ήταν σημαντική.
Στον Κωτσόβολο από κοντά, παίρνει μείωση από την ιντερνετική τιμή των 1.599 .
Με πενταετή εγγύηση, άτοκες δόσεις στα 1.539 και δωρεάν μεταφορικά.
Ευχαριστώ όλους όσοι γράψατε εδώ, καλές θεάσεις να έχουμε.
 

jim_markou

Senior Member
8 October 2009
395
Τελικά αγόρασα την Sony KD65XF9005 καθώς η οικονομική διαφορά από την LG OLED 65 B8 ήταν σημαντική.
Στον Κωτσόβολο από κοντά, παίρνει μείωση από την ιντερνετική τιμή των 1.599 .
Με πενταετή εγγύηση, άτοκες δόσεις στα 1.539 και δωρεάν μεταφορικά.
Ευχαριστώ όλους όσοι γράψατε εδώ, καλές θεάσεις να έχουμε.

καλοριζικη..απο ποιο καταστημα κωτσο πετυχες αυτη τη τιμη?