Παραμόρφωση σε υψηλή ένταση στο μπάσο - DT990

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

manager09

New member
9 May 2019
6
Καλησπέρα,
Έχω στην κατοχή μου τα εν λόγω ακουστικά περίπου 2 μήνες. Την στιγμή που αντιλήφθηκα αυτό το πρόβλημα (2-3 μέρες μετά την αγορά των ακουστικών), μίλησα με το κατάστημα και με παρέπεμψαν στην εταιρεία εισαγωγής. Εκεί δεν διαπίστωσαν το πρόβλημα (διότι έπαιζαν τα κομμάτια σε χαμηλότερη ένταση), μου είπαν ότι ενδεχομένως να φταίει η πηγή ή το κομμάτι που παίζω να είναι χαμηλής ποιότητας. Να μην πολυλογώ, εν τέλη αγόρασα άλλο dac/ενισχυτή, το smsl m6 και αντιμετωπίζω το ίδιο θέμα (ακόμα και σε flac κομμάτια). Επειδή παίζω και games, σε shooters επίσης γίνεται αντιληπτή η παραμόρφωση που αναφέρω (πχ σε εκρήξεις). Να σημειωθεί ότι αυτό συμβαίνει από ένα επίπεδο έντασης και ύστερα. Θα ανεβάσω και δείγμα αύριο για να διαπιστώσετε κι εσείς τι ακριβώς συμβαίνει. Θα εκτιμούσα την γνώμη σας πάνω στο συγκεκριμένο θέμα. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Εμένα πάλι δε μου φαίνεται καθόλου παράξενο σε ακουστικά αυτής της κατηγορίας τιμής να υπάρχει το ζήτημα που θέτεις. Και δε νομίζω ότι πρόκειται για πρόβλημα. Μάλλον για αναμαινόμενο συμβιβασμό το εκτιμώ. Και γενικά τώρα για να πάρεις σωστό blast από ακουστικά δεν ξέρω αν είναι εφικτό σε οποιαδήποτε τιμή.
 

manager09

New member
9 May 2019
6
Απάντηση: Re: Παραμόρφωση σε υψηλή ένταση στο μπάσο - DT990

Εμένα πάλι δε μου φαίνεται καθόλου παράξενο σε ακουστικά αυτής της κατηγορίας τιμής να υπάρχει το ζήτημα που θέτεις. Και δε νομίζω ότι πρόκειται για πρόβλημα. Μάλλον για αναμαινόμενο συμβιβασμό το εκτιμώ. Και γενικά τώρα για να πάρεις σωστό blast από ακουστικά δεν ξέρω αν είναι εφικτό σε οποιαδήποτε τιμή.
Ευχαριστώ για την απάντηση, έχω έρθει κι εγώ σε αυτή την σκέψη αλλά ήθελα κι άλλες γνώμες για να βεβαιωθώ. Παραθέτω και ένα βίντεο: https://youtu.be/HcLcGdIg4Bk
 

Manosss

AVClub Addicted Member
7 June 2012
2,251
Πειραιάς
Aυτό που ακούω δεν είναι φυσιολογικό.
Εχεις δοκιμάσει να βγάλεις τα μαξιλαράκια να δεις αν έχει κάτσει καμιά τρίχα ή κανένα σκουπιδάκι πάνω στον οδηγό?
Eδώ θα δεις πως. Η σειρά dt770/880/990 είναι ίδια

https://www.youtube.com/watch?v=Miyh_zISGZA
 

manager09

New member
9 May 2019
6
Καλησπέρα, ίσως το δοκιμάσω, μία ερώτηση αυτό θα ακυρώσει την εγγύηση μου;
 

Manosss

AVClub Addicted Member
7 June 2012
2,251
Πειραιάς
Eφόσον δεν πειράξεις κάτι εσωτερικά όχι.
Αλοίμονο απλά τα μαξιλαράκια θα βγάλεις
 

manager09

New member
9 May 2019
6
Εντάξει, νόμιζα ότι έπρεπε να ξεβιδώσω και τους drivers. Θα το τσεκάρω αύριο, πράγματι το έχω ακούσει και από άλλους για τρίχα στον driver.
 

tonal

Moderator
Staff member
29 September 2006
2,861
Πώς είναι αυτός ο ήχος που ακούς;
Στα δικά μου DT 880 600 Ω από ένα σημείο και μετά σε δυνατή ένταση παραπάνω από το συνηθισμένο αν έχει πολλά μπάσα αυτό που ακούω
στη μία πλευρά ακούω θόρυβο σαν να κουμπάει/τερματίζει ο driver πάνω στο πλαστικό προστατευτικό.
Πρέπει κάποια στιγμή να τα ξαναανοίξω για να γυαλοχαρτάρω και να αφαιρέσω λίγο υλικό και να διαπιστώσω αν όντως αυτός έιναι ο λόγος που προκαλείται ο θόρυβος.

Προς Θεού δεν προτείνω να κάνεις κάτι αντίστοιχο απλά έχω παρατηρήσει πως οι drivers είνια πάρα πολύ κοντά στο πλαστικό και αν υπάρχει κάποια ανωμαλία είναι πολύ πιθανό
να είναι αυτός ο λόγος που προκαλείται το ξύσιμο.
 

manager09

New member
9 May 2019
6
Νομίζω σωστά υπέθεσες tonal, έχω κι εγώ αυτή την αίσθηση του τριξίματος του πλαστικού. Σε επικοινωνία με την υποστήριξη της εταιρείας μου είπαν ότι κατασκευάζουν τα μαξιλαράκια με τέτοιο τρόπο ώστε να μην μπλέκονται τρίχες στους drivers. Μου είπαν επίσης ότι υπάρχει ένα όριο στην ένταση για την παραμόρφωση που γίνεται στις χαμηλές συχνότητες και εάν θέλω μπορώ να συμπληρώσω μία φόρμα rma και να τα ελέγξουν.