κεφαλή stanton 890al ή αναβάθμιση σε άλλη?

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

jamca

New member
13 June 2014
94
Καλησπέρα σας, χρειάζομαι τη βοήθεια όσων γνωρίζουν. Έχει έρθει στα χέρια μου ένα αρκετά προσεγμένο technics mkii , με μια αρκετά καλή κεφαλή από ότι διαβάζω ,την 890al αλλά με ταλαιπωρημένη βελόνα. Η απορία μου είναι αν αξίζει να επενδύσω στην υπάρχουσα κεφαλή αγοράζοντας νέα βελόνα( αν βρω γνήσια...) ή να αγοράσω απευθείας μια καινούρια κεφαλή με τη βελόνα της ( τύπου ortofon congort ) . Δεν ξέρω πως στέκεται μια παλιά καλή κεφαλή δίπλα σε μια μέτρια καινούρια. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων...
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,768
Αγιοι Αναργυροι
με την concorde Θα καταργησειs το headshell του εργοστασιου και μαζι το πλεονεκτημα να ρυΘμιζειs πανευκολα το vta ΚΑΙ το αζιμουΘιο με αλφαδακι.
dj εισαι και ζαχαρωνειs concorde? :hmmmm2:
 

jamaica

New member
16 June 2013
8
Οχι δεν ειμαι dj... απλως ακροατης μουσικης ειμαι. Εχω αρκετους δισκους και για αυτον τον λογο σκεφτομαι αναβαθμιση. Με ενδιαφερει κυριως η βελτιστη ποιοτητα ηχου, και οχι τοσο οι ευκολιες τοποθετησης κτλ. Δεν εχω γνωσεις απο πικαπ και δεν ξερω αν μια καινουρια κεφαλη θα μου δωσει πλεονεκτημα σε σχεση με αυτη που εχω τωρα...
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,726
Μπρος γκρεμος και πισω ρεμα.......
Απο stanton δεν μπορεις μαλλον να βρεις γνησια βελονα ανκαι και η AL ηταν και αυτη "disco" εκδοση της 881S.
Η concorde και αυτη σχεδιασμενη για dj's οποτε δεν πιστευω να εχεις καμια ουσιαστικη βελτιωση σε ηχο.Η γνωμη μου ειναι να πας σε μια καινουργια hi-fi κεφαλη.
Αν μας πεις και το ποσο που θελεις να ξοδεψεις,θα σκεφτουμε και ποια μπορει να ειναι η κεφαλη αυτη.
 

jamaica

New member
16 June 2013
8
Χμ...σκοπευα να διαθεσω ως 120-150 ευρω...εφοσον ομως υπαρχει η ελπιδα πραγματι να εχω και ανταποκριση στσ ηχητικα αποτελεσματα...μη δωσω τα χρηματα για να παρω ενα 5% καλυτερο ηχο... ειμαι παντελως ασχετος απο πικαπ και αυτο δυσκολευει τα πραγματα 😋
 

jamaica

New member
16 June 2013
8
Ειναι μια απο τις υποψηφιες...εχεις καποιον συγκεκριμενο λογο που προτεινεις τη συγκεκριμενη? Σε σχεση με τις ακριβοτερες των 150-200 ευρω πως στεκεται? ( παρενθεση , σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας :) )
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,768
Αγιοι Αναργυροι
εγω ωs γνωστο λατρευω την συγκεκριμενη shure. αλλα να πω την αληΘεια δεν εχω ακουσει την nagaoka mp-110. (καμια nagaoka actually).
εχω την εντυπωση οτι ο AUDIOLYTIC τιs εχει ακουσει και τιs δυο.. Θα`Θελα να πει 2 λογια..
ε Πανο ?
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,768
Αγιοι Αναργυροι
επισηs Θα`Θελα να ρωτησω το εξηs ασχετο..
το μελοs jamca (join date jun `14) ειναι το ιδιο προσωπο με το μελοs jamaica (join date jun `13) ?
:chinscratch:
 

ika

Supreme Member
20 September 2010
4,841
Αθήνα
Απάντηση: Re: κεφαλή stanton 890al ή αναβάθμιση σε άλλη?

Ειναι μια απο τις υποψηφιες...εχεις καποιον συγκεκριμενο λογο που προτεινεις τη συγκεκριμενη? Σε σχεση με τις ακριβοτερες των 150-200 ευρω πως στεκεται? ( παρενθεση , σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας :) )

Πέραν του προσωπικού γούστου, υπάρχουν και πάρα πολλά reviews στο Internet
http://best-turntables.com/shure-m97xe-cartridge-review/
https://www.vinylengine.com/turntable_forum/viewtopic.php?t=36786
https://www.hifi-advice.com/blog/re...audio-technica-and-shure-mm-phono-cartridges/
https://www.hifiplus.com/articles/analog-bliss-three-affordable-cartridges/

Το κακό είναι https://www.whathifi.com/news/shure-to-end-phono-cartridge-business-after-86-years-production
οπότε αν καταλήξεις στην SHURE καλό είναι να υπάρχει καβάτζα καμμιά βελόνα.
 

jamaica

New member
16 June 2013
8
Δεν θυμαμαι φιλε μου. Τοτε εβαζα εναν συγκεκριμενο κωδικο σε καθε λογαριασμο, θα δοκιμασω και θα σου στειλω pm. Τις περισσοτερες φορες βαζω jamaica και αν ειναι κατηλειμμενο τοτε βαζω jamca...
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,768
Αγιοι Αναργυροι
Δεν θυμαμαι φιλε μου. Τοτε εβαζα εναν συγκεκριμενο κωδικο σε καθε λογαριασμο, θα δοκιμασω και θα σου στειλω pm. Τις περισσοτερες φορες βαζω jamaica και αν ειναι κατηλειμμενο τοτε βαζω jamca...
δεν τρεχει τπτ, απλα να ξερω οτι jamca και jamaica ειναι το ιδιο
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,768
Αγιοι Αναργυροι
@ ika1961
εγω ξερω οτι σταματησε την διαΘεση τηs βελοναs (N97) οχι την ιδια την κεφαλη.
καπωs πρεπει να το μαΘουμε αυτο. γιατι αν ισχυει Θα`ναι μεγαλο πληγμα! το`χω ξαναγραψει.. ειναι το απολυτο vfm. η ιδια η shure ειχε πει οτι η M97xE εχει το 90-95% τηs ποιοτηταs ηχου μιαs V15 στο 1/5 τηs τιμηs τηs.
μακαρι να υπαρχει και καποια αλλη που να παιζει ετσι σε αυτα τα λεφτα.
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,726
Απάντηση: Re: κεφαλή stanton 890al ή αναβάθμιση σε άλλη?

@ ika1961
εγω ξερω οτι σταματησε την διαΘεση τηs βελοναs (N97) οχι την ιδια την κεφαλη.
καπωs πρεπει να το μαΘουμε αυτο. γιατι αν ισχυει Θα`ναι μεγαλο πληγμα! το`χω ξαναγραψει.. ειναι το απολυτο vfm. η ιδια η shure ειχε πει οτι η M97xE εχει το 90-95% τηs ποιοτηταs ηχου μιαs V15 στο 1/5 τηs τιμηs τηs.
μακαρι να υπαρχει και καποια αλλη που να παιζει ετσι σε αυτα τα λεφτα.
Η JICO βγαζει SAS για την 97xE.Ακριβη ομως.
 

ika

Supreme Member
20 September 2010
4,841
Αθήνα
Μπορεί να είναι εμπορικό κόλπο (σαν τη TECHNICS με το 1200), για να βγάλει αργότερα καμμία νέα κεφαλή σε πιό ακριβή έκδοση τώρα που ξαναγίνεται μόδα το βινύλιο
 

ika

Supreme Member
20 September 2010
4,841
Αθήνα
Απάντηση: Re: κεφαλή stanton 890al ή αναβάθμιση σε άλλη?

@ ika1961
εγω ξερω οτι σταματησε την διαΘεση τηs βελοναs (N97) οχι την ιδια την κεφαλη.
καπωs πρεπει να το μαΘουμε αυτο...

https://www.shure.eu/company/press/2018/phono-statement
Εδώ πάντως λέει για τέρμα.
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,768
Αγιοι Αναργυροι
κριμα,κριμα,κριμα!!!!
εχω αγορασει συνολικα 4 φορεs την M97xE αλλη μια πηρε πριν λιγεs μερεs ο φιλοs με το mk2 στο νημα μου, αλλεs 2 (μια M70BX που εχω και μια Μ92Ε που χαρισα σε φιλο) και ποσουs αραγε να εχω επιρρεασει εδω να την αγορασουν... (ισωs και κανεναν βεβαια)..
καΘε εναs κατασκευαστηs κεφαλων που τα παραταει, δινει το δικαιωμα στουs αλλουs να ανεβαζουν τιμη. παρτε παραδειγμα την dl 110 τηs denon. κατω απο 100ρικο εκανε το `07. αντε να την παρειs τωρα... για την dl 160 τι να πειs..? 120 την ειχα παρει τοτε νομιζω? ποσα Θα ζηταγε δλδ σημερα αν υπηρχε? και τιs ξερω καλα και τιs 2. πολυ καλα μαλιστα!
η M97 χαλαρα τιs παει βολτα και αs κοστιζει τα μισα και λιγοτερο...
κριμα,κριμα,κριμα!!!!
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,768
Αγιοι Αναργυροι
Re: Απάντηση: κεφαλή stanton 890al ή αναβάθμιση σε άλλη?

Μπορεί να είναι εμπορικό κόλπο (σαν τη TECHNICS με το 1200), για να βγάλει αργότερα καμμία νέα κεφαλή σε πιό ακριβή έκδοση τώρα που ξαναγίνεται μόδα το βινύλιο
μακαρι, αλλα χλωμο το κοβω. τι να πει δλδ? παρτε μια V15 νουμερο 4 ή 5 ?
απλα δεν πουλαει αρκετα για να συμφερει η παραγωγη. οσο και να αυξησει την τιμη, κερδοs δεν εχει απ`οτι φαινεται.. δεν εχει και το μεγεΘοs μιαs denon ή μιαs panasonic με τα ηλεκτρονικα τουs..
καπου καποτε ειχα διαβασει οτι για την denon η παραγωγη κεφαλων πικαπ ηταν ζημιογονα. αλλα την κραταει για λογουs prestige..
η shure δεν ειναι το ιδιο.. δεν βγαζει AV με το κιλο... ουτε tv και τηλεφωνα σαν την αλλη που ειπα...
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,726
Οντως πολυ καλη εταιρεια η shure,αλλα αρχισε απο πολυ πιο πριν να "υποχωρει" ,οταν σταματησε την παραγωγη της V λογω του στελεχους απο βηρυλλιο.
Εμεινε με τα υπολοιπα της μοντελα που εφτιαχναν στο Μεξικο και σιγα σιγα τα παρατησαν.Οντως κριμα.Και τωρα δεν εχει και πολυ νοημα να επανελθουν,ανκαι προσωπικα θα το ηθελα.Ηταν απο τους πρωτους που χρησιμοποιησαν την ακιδα micro ridge (Namiki Ιαπωνιας).Με βαση την 97 θα μπορουσαν καλλιστα σημερα να εχουν και μια κεφαλη με στελεχος απο boron + micro ridge.Kεφαλες ξερουν να φτιαχνουν.Η δε stanton, αλλη πονεμενη ιστορια.