Crossover Center Speaker

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

billysvrs

New member
1 May 2019
39
Καλησπέρα σε όλη την παρέα. Την προηγούμενη βδομάδα τσιμπησα έναν Denon avrx550bt. Αυτήν την στιγμή το σύστημα μου ειναι 2.1 και είμαι στην αναζήτηση μεγαφώνων για να φτιάξω μόνος μου ενα κεντρικό ηχείο, ενώ μετα θα πάρουν σειρά και οι δορυφόροι.
Η επιλογή των ηχείων έγινε με γνώμονα το budget και το να ματσάρουν όσο το δυνατόν σε συχνότητες μιας και δεν ψήνομαι να δώσω μια περιουσία. Επίσης έδινε πλήρη στοιχεία, χρήσιμα για την υλοποίηση του κουτιού και το crossover. Το όλο ζήτημα είναι το diy.
https://www.audiophonics.fr/en/midr...40w-4-ohm-87db-55hz-5000hz-o10cm-p-12520.html (επέλεξα 4Ω για να παίξουν σε σειρά για να είναι πιο safe για τον ενισχυτή.)

https://www.audiophonics.fr/en/twee...0w-4-ohm-90db-2500hz-20khz-o25cm-p-12498.html

από καμπίνα υπολόγισα ότι με 9 λίτρα vented κουτάκι θα κάνει δουλειά.

box.jpg

επίσης για το crossover μέσω software έκανα τους παρακάτω υπολογισμούς.

crossover2.jpg

έχει κάποιος άποψη για το παραπάνω project. Κάθε συμβουλή και παρατήρηση δεκτή.

(η παραγγελία θα γίνει από το https://www.audiophonics.fr/en/ είναι αξιόπιστο? )


Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

ihodemon

Supreme Member
4 April 2019
4,245
ΑΘΗΝΑ
Καλό σχεδιάκι φαίνεται αλλά θα προτιμούσα αντί του πυκνωτή στο low pass ένα ZOBEL , και 1η τάξη. Κερδίζεις ευαισθησία και αποφεύγεις την μύτη στις μεσαίες.Κανένα πρόγραμμα δεν σου εγγυάται το αποτέλεσμα των cross simulators. Είναι ενδεικτικά και πρέπει να παίξεις με τα στοιχεία μετά. Για ακρίβεια μόνο με μετρήσεις. Προχώρα το γιατί τα μεγάφωνα φαίνονται σωστά. Τεράστια σημασία η μόνωση της καμπίνας. καλή συνέχεια..
 

billysvrs

New member
1 May 2019
39
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και τον χρόνο. Με Ζοbel η αλήθεια είναι δεν έχω ξανά ασχοληθεί. Σίγουρα τα προγράμματα αυτά δεν είναι 100% σωστό απλά να έχω μια βάση. Μετρήσεις θα ήθελα πολύ να κάνω. Δοκίμασα με rew και το μικρόφωνο από τον denon που σου δίνουν μαζί με τον ενισχυτή. Δούλεψε αλλά έχω την εντύπωση πως δεν έχει καμία ακρίβεια. Μάλλον αν θέλω να ασχοληθώ θα πρέπει να πάρω και μικρόφωνο για αυτήν την δουλειά. Μπαίνει παραγγελία άμεσα.
 

ihodemon

Supreme Member
4 April 2019
4,245
ΑΘΗΝΑ
Για να μήν παιδευτείς πολύ με εξαρτήματα και μετρήσεις δες το σχεδιάκι προσομοίωσης που λόγω εμπειρίας θα δουλέψει αρκετά καλά.Σκόπιμα οι τιμές εξαρτημάτων είναι εύκολες να τις βρεις και η επιλογή 3ης ταξης στo tweeter ειναι για να αποφύγεις να καεί μελλοντικά. cheers...
attachment.php
 

Attachments

  • IMG_20190512_140101_640x480.jpg
    IMG_20190512_140101_640x480.jpg
    45.3 KB · Views: 248

ihodemon

Supreme Member
4 April 2019
4,245
ΑΘΗΝΑ
Tό σωστό cross ειναι αυτό. Από βιασύνη σού έστειλα photos από cross που δοκίμαζα μέ άλλο tweeter . Δεν αλλάζουν πολλά, τα πηνία ίδια μόνο οι δύο πυκνωτές του high pass .
attachment.php
 

Attachments

  • IMG_20190513_024816_640x480.jpg
    IMG_20190513_024816_640x480.jpg
    39.3 KB · Views: 229

billysvrs

New member
1 May 2019
39
Καλησπέρα,

Συγγνώμη για την αργοπορία μου αλλά έπεσε πολύ δουλειά. Όντως το σχέδιο αυτό διόρθωσε πολύ τις καμπύλες στο πρόγραμμα που το δοκίμασα και θα το ακολουθήσω και θα πειραματιστώ. το μόνο πρόβλημα είναι ότι ήδη έχω παραγγείλει τα υλικά που είχα τοποθετήσει εγώ στο πρώτο σχέδιο. Τα υπόλοιπα θα τα προμηθευτώ από Ελλάδα.

Επίσης σκέφτηκα να αγοράσω και αυτό https://www.cableworks.gr/ilektroni...o-stereo-amplifier-board-module-dual-d-class/ προκειμένου να πρωτοδοκιμάσω το ηχείο όταν ολοκληρωθεί για να μετρήσω ωμικότητα κτλ πριν τον ρίξω πάνω στον Denon και τον ανατινάξω αν έχει πάει κάτι στραβά.

Εκτιμώ πολύ τον χρόνο σου και πραγματικά σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές
 

billysvrs

New member
1 May 2019
39
Επίσης από Ελλάδα από που μπορούμε να πάρουμε υλικά για τα crossover?
 

ihodemon

Supreme Member
4 April 2019
4,245
ΑΘΗΝΑ
Πηνία και πυκνωτές Κέντρο Μεγαφώνου και Βενιέρης (visaton). Και το αρχικό σου σχέδιο θα παίξει αξιοπρεπώς. Αν ακολουθήσεις το cross της προτασής μου το 1mH και οι 4,7mf είναι κοινοί, οπότε συμπληρώνεις ότι λείπει. Γιατί να φτιάξεις το ενισχυτάκι? Οταν τελεiώσεις το center με ένα πολύμετρο αν μετρήσεις 8ohm στην φίσσα του, ξέρεις ότι δεν έχεις κάνει κάνα χοντρό βραχυκύκλωμα. Τότε το συνδέεις στον ενισχυτή μέ ενεργοποιημένη τήν επιλογή στο κεντρικό.βάζεις κάποιο πρόγραμμα και ανοίγεις απαλά τήν ένταση.Αν εκτός τα woofer παίξει φυσιολογικά και το tweeter είσαι σέ καλό δρόμο.Αν παίζουν τα woofer και το tweeter τσιρίζει η παίζει πολλές φωνές η δεν παίζει καθόλου,έχεις κάνει πατατιά στο high pass. Τότε κατεβάζεις γρήγορα την ένταση, κλείνεις τον denon και ελένχεις το κύκλωμά σου στο high pass. βρίσκεις το πρόβλημα και επαναλαμβάνεις. Λάθος πολικότητες δεν προκαλούν κανένα πρόβλημα στον ενισχυτή,μόνο στο ηχητικό αποτέλεσμα. Καλή συνέχεια και πόσταρε photos οταν το φτιάξεις.:beerglass:
 

billysvrs

New member
1 May 2019
39
Καλησπέρα,

Αρχικά ευχαριστώ για ακόμα μια φορά για την απάντηση.
Το σχέδιο που έφτιαξες εξομαλύνει πολύ την κατάσταση. Η σκέψη μου είναι να φτιάξω και τα 2 crossover και να τα δοκιμάσω στην αρχή και μια όταν δω ότι έχουν στρώσει κάπως τα μεγάφωνα. Για του λόγου το αληθές το έβαλα στο πρόγραμμα εξομοίωσες και το είδα.

crossover3.jpg

Όσων αφορά τον module-ενισχυτή σκέφτηκα να το αγοράσω με την λογική ότι αν έχει γίνει λάθος να μην την πληρώσει ο denon και να κάνω όλα τα πειράματα πρώτα εκεί να δω ωμικότητες κτλ :slapface:

παρακάτω έχω και την παραγγελία που έκανα με τα υλικά.

Θα παραγγείλω και τα υλικά μάλλον από Βενιέρη που έχει eshop να μου έρθουν και αυτά και μόλις σκάσει και ο ταχυδρόμος από την Γαλλία αρχίζουν τα πειράματα οι κατασκευές κτλ. :guitarist:

Προφανώς και θα υπάρξουν φωτογραφίες πιθανότατα από όλα τα στάδια με την κατασκευή του κουτιού κτλ.


Untitledorder.jpg
 

billysvrs

New member
1 May 2019
39
:eek:perator::eek:perator::eek:perator:

Σε ευχαριστώ πολύ για την συμβουλή θα την μπουμπουνίσω την παραγγελία αύριο από το γραφείο


UntitledORDERVENIERIS.jpg
 

billysvrs

New member
1 May 2019
39
Τα πράγματα επιτέλους ήρθαν από την Γαλλία έτσι κόπηκαν τα ξύλα και μια μέρα που γύρισα σχετικά νωρίς από την δουλειά άρχισαν οι πρώτες κινήσεις για την υλοποίηση του Project παρέα με έναν φίλο του σιναφιού.

Αρχικά δοκιμάστηκε το crossover στον αέρα να δούμε την σύνθετη αντίσταση

IMG_20190520_214134_.jpgIMG_20190520_214125.jpg

Στην συνέχεια συνδέσαμε το τα ηχεία από το crossover στον ενισχυτή και εκεί κάπως απογοητευτικά.... Τα δεκαράκια δυστυχώς τα περίμενα πιο δυνατά. Αμέσως έδειξαν την διάθεση τους να μπασσάρουν αλλά από έντασή και mid ήταν τελείως ψόφια ακόμα και σε μεγάλες εντάσεις. Αμέσως σκέφτηκα πως τσάμπα θα τα βάλω δεν πρόκειται να ακουστούν στον χώρο. Από την άλλη το tweeter παράγει έναν πολύ γλυκό ήχο με πολύ σωστές στάθμες χωρίς να γίνεται κάπου επιθετικό και να ενοχλεί (Δεν είμαι κανένας audiophile τύπος ούτε καν δεν έχω ακούσει κάτι hi end σπιτιού πλην από hi end ηχοσύστημα αυτοκινήτου. Οπότε την κριτική μου μην υπολογίζεται και πολύ είναι τελείως υποκειμενική. Απλά προσπαθώ να μεταφέρω ότι άκουσα.)

Την επόμενη μέρα και αφού το καλό σκέφτηκα λέω "μπορεί να θέλουν κουτί και free air να μην παίζουν καθόλου". Έτσι έβγαλα ρουτερ σεγα μολύβι ξύλα και αρκετή όρεξη και έφτιαξα το κουτί. Δεν έφτιαξα ακόμα το πόρτ διότι είχα μεγάλη περιέργεια να το δω και σε sealed πως θα παίξουν. Έκοψα την μπαφλα και άρχισα να το συνδέω μόνο με βίδες ούτε κάν κόλλα.!!!!!!!!!!!! Ήταν τόση η απογοήτευση που μπορεί να το παρατούσα και να τα έκανα ηχεία υπολογιστή.

IMG_20190521_195555.jpgIMG_20190521_194050.jpgIMG_20190521_192953.jpg

Μόλις ετοίμασα πετάω χύμα μέσα το cross πάνω σε ένα κομμάτι plexi που είχα τοποθετήσει τα υλικά και το συνδέω στον avr


IMG_20190522_225558.jpgIMG_20190522_011702.jpg


Τελικά το αποτέλεσμα είναι πως μέσα στο κουτί άλλαξε εντελώς ο ήχος του και σίγουρα δυνάμωσε μόλις σέταρα το avr σε dts και το καλιμπράρισα έκανε αισθητή την παρουσία του.Έχω την αίσθηση ότι παίζει αρκετά φυσιολογικά όπως επίσης δοκίμασα διάφορους τόνου σε αργό swipe και έδειξε να μην έχει αρκετές αδυναμίες πλην από του 900-1100 κύκλους που μου φάνηκε ότι δεν παίζει τόσο δυνατά όσο στους 600 κύκλους και πιο κάτω. Μεταξύ μας το περίμενα γιατί ακόμα και η ίδια η εταιρία στα γραφήματα της δείχνει πως εκεί τα βρίσκει σκούρα. Σίγουρα έχει ακόμα δρόμο και πρέπει να στρωθούν τα μεγάφωνα για δείξουν πιστεύω. Το αποτέλεσμα με εντυπωσίασε από την άποψη ότι δεν περίμενα να παίξει τόσο καλά και πίστευα πως θα είχε αρκετά λάθη το croos.

Το κουτί ακόμα είναι σώβρακο. Χρειάζεται να ανοιχτεί η οπή για το πορτ να κολληθεί και να στεγανοποιηθεί σωστά να τριφτεί και να βαφτεί και να στερεωθεί σωστά το crossover. Επίσης θα δοκιμαστεί με διάφορες ποσότητες αριλικής βάτας στο εσωτερικό μέχρι να καταλήξω που μου αρέσει περισσότερο. Επίσης θα φτιαχτεί και ένα δεύτερο crossover που μου πρότεινε ο συμφορουμίτης ihodemon και θα γίνουν οι απαραίτητες ακροάσεις και δοκιμές.

To be continued...
 

ihodemon

Supreme Member
4 April 2019
4,245
ΑΘΗΝΑ
Μιά χαρά τα καταφέρνεις. Ωραίες τρύπες και με κατανάλωση μπύρας:SFGSFGSF: Οταν τελείώσεις, δοκίμασε να βάλεις λαστιχένια? πέλματα κάτω από το κεντρικό για απομόνωση κραδασμών και καθαρότερο μπάσο. Π.χ. photos ενος built μου. Καλή συνέχεια....https://avclub.gr/forum/attachment.php?attachmentid=162221&d=1558706810&thumb=1&stc=1
 

Attachments

  • ΓŽΒΊΓŽΒ΅ΓŽΒ½Γβ€žΓΒΓŽΒΉΓŽΒΊΓŽΒΏ.jpg
    ΓŽΒΊΓŽΒ΅ΓŽΒ½Γβ€žΓΒΓŽΒΉΓŽΒΊΓŽΒΏ.jpg
    57 KB · Views: 174
16 July 2006
7,498
HAMBURG
Καλη η προσπαθεια σου αλλα μη ξανα κανεις το λαθος να περιμενεις ηχητικο αποτελεσμα με γυμνα μεγαφωνα χωρις κουτι !!!!!

σου δινουν εντελως αλλη εντυπωση οτι ειναι ψοφια !!!

Παντα σε κουτι ειδικα τα γουφερακια θελουν κουτι για να παιξουν !!! το τουιτερ θα επαιζε χωρις κουτι κουτσα στραβα.....
μου φαινεται οτι το κουτι ειναι μικρο για τα γουφερακια ....

και κανε πατουρες στην μπαφλα αν μπορεις !!!
 

billysvrs

New member
1 May 2019
39
Κατ' αρχήν θα ήθελα να σας ευχαριστήσω για τις συμβουλές σας και τα καλά σας λόγια.


ihodemon πολύ όμορφο δείχνει το μεγάφωνο θα ήθελα να δω κι άλλες. Τα ποδαράκια ήδη τα έχω ψωνίσει από τοπικό κατάστημα και θα εγκατασταθούν τελευταία.
Οι τρύπες έγιναν με χρήση ρουτερ και ενός εργαλείου που έφτιαξα για να κάνω την ζωή μου πιο εύκολη. Βάζω κάποιες φωτογραφίες ενδεικτικά για κάποιον που ενδιαφέρεται μήπως βοηθήσω.

IMG_20190525_123754.jpgIMG_20190525_123705.jpg


Μπελλος Ευαγγελος έχεις απόλυτο δίκιο και το κατάλαβα άμεσα μόλις τα έβαλα στην ψαροκασέλα που έφτιαξα. Τα καθαρά λίτρα του κουτιού είναι 9 λίτρα και υπολογισμένο με το winisd. Νομίζω είναι οκ. Πατούρες θα έκανα αλλά με διαφορετικό τρόπο. Χρησιμοποίησα δεύτερη μπάφλα.


Λοιπόν....

Τα σχέδια άλλαξαν μιάς και το κουτί είχε αρκετά λάθη έτσι αγοράστηκαν νέα ξύλα και μίκρυνα λίγο το ύψος και το πλάτος και έδωσα λίγο στο βάθος παραμένοντας 9 λίτρα καθαρά στο εσωτερικό και ολοκλήρωσα το crossover.

IMG_20190525_155823.jpgIMG_20190524_220939.jpgIMG_20190524_210446.jpg

έκοψα επίσης ένα 6αρι κόντρα πλακέ για μπάφλα το οποίο περάστηκε με μαύρο βερνίκι ενώ το υπόλοιπο ηχείο θα είναι λευκό σατινε για να ταιριάζει με το έπιπλο.

IMG_20190525_155832.jpgIMG_20190525_155919.jpg


Τώρα το μόνο που απομένει είναι καλό τρύψιμο, βάψιμό και στην συνέχεια τα γύρο γύρο. (μπορνες, να στερεοθεί το cross να τοποθετηθεί το πορτ και τα λαστιχένια ποδαράκια.


To be continued...
 

#@george@#

AVClub Addicted Member
1 April 2010
1,750
Πολύ ωραίο. Εύχομαι να είναι ακόμη καλύτερο απ' ότι περιμένεις, να το ευχαριστηθείς, να το «λιώσεις». Άντε και στα περιφερειακά.:grinning-smiley-043
 

billysvrs

New member
1 May 2019
39
Πολύ ωραίο. Εύχομαι να είναι ακόμη καλύτερο απ' ότι περιμένεις, να το ευχαριστηθείς, να το «λιώσεις». Άντε και στα περιφερειακά.:grinning-smiley-043

Ευχαριστώ πάρα πολύ να είσαι καλά.

Για τα περιφερειακά θα χρειαστώ την βοήθεια σάς γιατί δεν είμαι σίγουρος ότι πρέπει να βάλω στον χώρο μου. Θα ανοιχτεί κάποια στιγμή μετά το πέρας αυτού του project νέα θέμα και θα χρειαστώ τις απόψεις σας.
 

ihodemon

Supreme Member
4 April 2019
4,245
ΑΘΗΝΑ
Αψογος..:music-smiley-005:Γειά στα χέρια σου και ωραία χρήση του router. Εύγε και γιά την επιλογή κάλυψης περιμετρικά των μεγαφώνων αντί της πατούρας πού αδυνατίζει την στήριξη των μεγαφώνων (κρισιμότερο σε πιο μεγάλα woofer βεβαια). Περιμένουμε τελικές photos και ακουστική εκτίμηση, και αν δοκιμάσεις και το άλλο cross διαφορές. Με το καλό βάλε μπρος και τα front. Τίποτα 2,5 δρόμων κολώνες με διπλά 6,5in, (έτσι για να σου βάλω ιδέες χαχα) Εμεις πάντως εδώ θα είμαστε...:ernaehrung004:
 

billysvrs

New member
1 May 2019
39
Αψογος..:music-smiley-005:Γειά στα χέρια σου και ωραία χρήση του router. Εύγε και γιά την επιλογή κάλυψης περιμετρικά των μεγαφώνων αντί της πατούρας πού αδυνατίζει την στήριξη των μεγαφώνων (κρισιμότερο σε πιο μεγάλα woofer βεβαια). Περιμένουμε τελικές photos και ακουστική εκτίμηση, και αν δοκιμάσεις και το άλλο cross διαφορές. Με το καλό βάλε μπρος και τα front. Τίποτα 2,5 δρόμων κολώνες με διπλά 6,5in, (έτσι για να σου βάλω ιδέες χαχα) Εμεις πάντως εδώ θα είμαστε...:ernaehrung004:

Σε ευχαριστώ πολύ για ακόμα μια φορά η βοήθειας σου πραγματικά ήταν πολύτιμη για να ολοκληρώσω το project. Το ηχείο ολοκληρώθηκε σήμερα και τώρα το συνδέω για πρώτη ακρόαση. Όσο για τα front δεν με πρίζωσες απλά...πολύπριζο με έκανες. Το σκέφτομαι γιατί τα Technics που έχω τώρα μου αρέσουν και είναι και συναισθηματικά σημαντικά για εμένα.


Θα επανέλθω με φωτογραφικό υλικό και κάποιες εντυπώσεις.
 

billysvrs

New member
1 May 2019
39
Λοιπόν πάμε σιγά σιγά στον επίλογο.

Το ηχείο ετοιμάστηκε. Αυτή τι στιγμή το ακούω ως Multi channel συνδεδεμένο στον Denon και έχω ξε συνδέσει τα Main και το sub.

Βάζω κάποιες φωτογραφίες από το βάψιμο και την προετοιμασία του κουτιού.

IMG_20190526_122455.jpg
IMG_20190526_130820.jpg
IMG_20190526_153257.jpg
IMG_20190526_160139.jpgIMG_20190526_160113.jpgIMG_20190526_160108.jpg
IMG_20190526_173525.jpg



Το ηχείο από τους 40 κύκλους και πάνω αρχίζει να γίνεται αισθητό στο χώρο, παίζει πολύ γλυκά και ισορροπημένα τουλάχιστον στα δικά μου αυτιά. Παρ' όλο που είναι 4" παράγουν πολύ μπάσο και δεν κάνω πλάκα. Το Tweeter το έχω ερωτευτεί. Παίζει πολύ γλυκά και δεν ενοχλεί ούτε υπερτονίζει κάπου κάτι το οποίο φοβόμουν.

Δυστυχώς δεν διαθέτω μικρόφωνο μετρήσεων και έτσι δεν μπορώ να το αποτυπώσω αυτό που ακούω. Στρώνοντας θεωρώ ότι θα αλλάξει και λίγο το ηχείο.



Λίγα λόγια ακόμα για το project ως κλείσιμο:

Μεγάφωνα
MidBass: Dayton Audio TCP115-4
Tweeter: Dayton Audio ND25FA-4

Crossover: DIY το ααρχικό crossover που αναφέρεται το θέμα (επιφυλάσσομαι δοκιμή με το cross που μου πρότεινε ο Ihodemon)

Συνολικό κόστος: 140,00€ (περίπου)

Το σχεδίαζα πάνω από ενάμιση με δύο μήνες προσπαθώντας να επιλέξω μεγάφωνα, να σχεδιάσω κουτί, να σχεδιάσω crossover και τελικά να αποφασίσω.

Προσωπική εργασία περίπου 14-16 ώρες για να φτιάξω το κουτί το crossover να το τρίψω να το βάψω κτλ.

Για πρώτο μου ηχείο και προσωπικά είμαι πολύ ευχαριστημένος και χαρούμενος. Σίγουρα υπάρχουν ατέλειες και λάθη στο όλο ηχείο που θα πατατηρήσουν οι πιο έμπειροι και θα ήθελα να επισημανθούν ώστε στο επόμενο να μην επαναληφθούν. ;)

Ευχαριστώ πολύ τον Ihodemon για την πολύτιμά βοήθεια και συμβουλές.


Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας.
 

ihodemon

Supreme Member
4 April 2019
4,245
ΑΘΗΝΑ
Χαίρομαι για το επιτυχημένο αποτέλεσμα, και σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Μεγάλη απόλαυση η δημιουργία, και κέρδος γνώσης και τσέπης. Σε επόμενο project μπορείς να αποφύγεις την βιδωτή πίσωψη. Ολεs οι πλευρές κολλητές και δουλεύουμε από την τρύπα του woofer. Μερικοί προετοιμάζουν πριν κολλήσουν τις πλευρές ότι τους δυσκολεύει πχ μόνωση, port, τρύπες ακροδεκτών, κλπ. Επιφυλάσσομαι για δικές μου photos πού ζήτησες, σκέφτομαι να τις μαζέψω σε ένα παζλ. Για να σε μπριζώσω πάλι, σκέψου τα TCP 115 σέ 8ohm (ένα) με ίδιο tweeter για rear ( επιλογή ενισχυτή small):ciao: