Επιλογή ηχείων - Ενισχυτή (Wharfedale - Dali -Yamaha - Nad - Marantz)

applesgr

New member
11 May 2019
2
Patras
Καλησπερα σε ολο το φορουμ!

Ειμαι νεος στον χωρο και βρηκα στο φορουμ πολλες ωραιες πληροφοριες. Προσφατα μου γεννηθηκε η αναγκη να στησω εναν χωρο και να αγορασω ενα νεο συστημα.
  • Τα ακουσματα μου ειναι καποιες σχετικα καλες σειρες εμποριου 2.1 ηχειων υπολογιστη (thonet vander - harman kardon) και ενα set RCF BR1037 παρεα με εναν NAD 3020 (τον παλιο τον ορθοδοξο :p).
  • Η κυρια πηγη που θα ακουω μουσικη ειναι ο υπολογιστης μου που διαθετει toslink εξοδο και ενα digital πιανο που εχω σκοπο να συνδεω με τα ηχεια.
  • Ο χωρος μου ειναι 7x5 μετρα περιπου.
  • Ακουω κυριως κλασσικη, ροκ και jazz μουσικη... Λιγο απ ολα ας πουμε...(Spotify files).
  • Θα ηθελα σε ηχεια να μεινω κοντα στα 300- και σε ενισχητη εαν παρω κατι στο αμεσο μελλον κοντα στα 350-.
Σκεφτομουν λοιπον να αγορασω για αρχη ενα σετ 2 ηχειων με τα οποια θα βελτιωθει η εμπειρια μου. Με το λιγο ψαξιμο που εκανα μαλλον κινουμαι προς bookshelf προιοντα.
Για αρχη λογω οικονομικου, θα χρησιμοποιησω τον NAD 3020 (2x20w / 8Ω) που διαθετω με aux port στον υπολογιστη μου και στο πιανο. Επειτα θα χρειαστει να αγορασω καποιον ενισχυτη καθως ο NAD δεν μου ανοικει εξ ολοκληρου.

Με λιγο ψαξιμο βρηκα τα εξης:

SPEAKERS:
  1. Wharfedale Diamond 11.1 (Τα ακουσα με τον NAD σε καταστημα και με τον Yamaha AS501 και μου αρεσαν πολυ, ομως δεν εχω τρελο μετρο συγκρισης με αλλα προιοντα. ο Yamaha μου φανηκε πιο καθαρος με πιο εντονα πριμα και ο NAD εξισου ωραιος αλλα πιο ζεστος σαν ηχος).
  2. Dali Spektor και Zensor σειρα (Δεν εχω ακομα την ευκαιρια να τα ακουσω).
AMPS:
  1. Yamaha AS501
  2. Marantz PM5005
  • Ο Yamaha εχει ενσωματωμενο DAC, θα βελτιωσει πολυ την ακροαση μου μεσω υπολογιστη (ο Marantz δεν εχει DAC)?
  • Προτεινετε κατι αλλο σε αυτα τα χρηματα?
  • Πιστευετε οτι η επιλογη Wharfedale - Yamaha/NAD είναι καλο combo? (κατανοω οτι ο καθενας εχει διαφορετικα ακουσματα φυσικα).
  • Kαποια αλλη προταση σε ηχεια? Για τα παραπανω Dali βλεπω καλα λογια...Πως συγκρινεται ο ηχος τους με τα Wharfedale? (δυστηχως πρεπει να ανεβω αθηνα για να διαπιστωσω).
Γενικοτερα δωστε μου λιγο τα φωτα σας καθως νιωθω λιγο μπερδεμενος...!
Ευχαριστω προκαταβολικα!
Αpplesgr
 

applesgr

New member
11 May 2019
2
Patras
Σχετικά με τα υπόλοιπα parts yamaha - wharfedale και mad έχεις κάποια εικόνα φίλε μ?
Ευχαριστώ!