Ηχεια και μεγεθος χωρου ακροασης

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

nikos251

Inactive User
6 January 2017
200
Καλησπερα,ασχετος λιγο με το ολο θεμα θελησα να ανοιξω αυτο το θεμα γιατι εχω αρκετες αποριες και ισως βοηθηθουν και αλλοι ωστε να μην την πατησουν κατα την αγορα ηχειων(οπως πιστευω οτι την πατησα).
Θα ηθελα να ρωτησω λοιπον αν το μεγεθος του χωρου ειναι περιοριστικο για την αγορα ηχειων,π.χ στους μικρους χωρους-δωματια παμε αναγκαστικα σε μικρα ηχεια βασης 4-5 ιντσες η μπορουμε να βαλουμε και δαπεσου?Υπαρχει καποιος γενικος κανονας σε αυτο?
Π.χ εμενα ο χωρος μου ειναι 3.70Χ3.30 και εκανα μια σκεψη μιας και θελω να αλαξω αυτα που εχω για αγoρα harbeth superhl5,spendor A7 ακομα και klipsh forte 3(ξεκαθαριζω χωρις να τα εχω δει η ακουσει,αυτο θα γινει οταν αποφασιστει η αναβαθμιση),αυτο θα ηταν απαγορευτικο για τον συγκεκριμενο χωρο?
Ισχυει δηλαδη ο κανονα μικρος χωρος μικρο ηχειο?
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα , αν θέλεις να είσαι by the book και να στήσεις σωστά το σύστημα τότε ο χώρος είναι ο μόνος που καθορίζει την επιλογή του ηχείου.
Μπορείς να ρίξεις μια ματιά παρακάτω

http://www.cardas.com/room_setup_main.php

Αυτά όλα εκφράζονται απλοποιημένα εδώ

http://www.cardas.com/room_setup_calculators.php

Αν υποθέσουμε ότι ακούς στην μικρή διάσταση του χώρου όπως προβλέπεται τότε τα ηχεία σου πρέπει να έχουν περίπου min απόσταση από τους πλαϊνούς τοίχους 91εκ συνεπώς τα ηχεία θα απέχουν μεταξύ τους περίπου 1.5μ.
Θα πρέπει να ακούς σε ισόπλευρο ή ισοσκελές τρίγωνο στο 1.50 - 1.70 μέτρα.
Χρειάζεται λοιπόν ηχείο που να προτείνεται από τον κατασκευαστή για τέτοιες αποστάσεις.
Αυτά είναι τα βασικά.
Μετά ανάλογα με το μέγεθος των γούφερ μπορείς να υπολογίσεις σε συνάρτηση με τα room modes του χώρου τα υπόλοιπα προβλήματα.
Και να προχωρήσεις στην "περιποίηση" του χώρου αν αυτό είναι εφικτό.

Με λίγα λόγια αν δεν θέλεις στο μέλλον να ψάχνεις γιατί μπουμάρει το μπάσο , γιατί δεν έχω σκηνή και εικόνα , γιατί ξύνουν οι ψηλές κλπ κλπ οφείλεις να σεβαστείς τον βασικότερο κανόνα του ήχου που είναι ότι ο χώρος και μόνο αυτός επιλέγει το μέγεθος και τον τύπο του ηχείου.
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Έχει γεμίσει καρικατούρες το διαδίκτυο.
Έχει υπόψη του ο τύπος τα subwoofer ή όχι;

Έχει υπόψη ηχεία όπως αυτό
https://www.adam-audio.com/en/s-series/s2v/
Που είναι near field κατεβαίνει στα 35Hz και δίνει 120db spl?

Αλλά αρκεί να κοιτάξει κανείς τον χώρο του και τα ηχεία του για να βγάλει συμπεράσματα....
 

nikos251

Inactive User
6 January 2017
200
Ενδιαφερον τα λινκ που παρεθεσες Sonorus,δυστυχως χωρις να θελω να γινω κακος εχω την εντυπωση οτι πολλοι απο τους εμπορους προτεινουν απλα συνδυασμους π.χ ηχεια-ενισχητη στα οποια ειναι η ιδιοι αντιπροσωποι και δεν πανε παρακατω,μου εχει τυχει μαλιστα τουλαχιστον δυο φορες να με παραπεμψουν σε reviews και αστερακια στο ιντερνετ για να επιβεββαιωσω τα λεγομενα τους πριν ακομα με ρωτησουν διαστασεις χωρου κ.τ.λ,αυτο που θελω να πω ειναι οτι καλο ειναι να γνωριζουμε δυο τρια βασικα πραγματα η να ρωτησουμε ανθρωπους που ξερουν(ρωτωντας πας στην πολη) και εχουν την διαθεση να βοηθησουν πριν προχωρησουμε σε αγορα.
Ωραια τα ADAM,με στουντιο μονιτορς στον χωρο μου εχω εμπειρια μονο με τα krk rokit 6,αν και λιγο ασχετο εχω την εντυπωση οτι επαιζαν καλυτερα απο το συστημα πολαπλασιας αξιας που εχω τωρα
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Οι έμποροι είναι οι τελευταίοι που θα σε ρωτήσουν για τον χώρο πλην ελαχίστων εξαιρέσεων.
Εδώ ο πιο πολύς κόσμος που ασχολείται με το χόμπι δεν νοιάζεται καθόλου για τον χώρο
και δεν μιλάω για περιποίηση που ίσως πολλές φορές είναι ανέφικτη αλλά για τον συνδυασμό
χώρου ηχείου.
Η κύρια άποψη που ισχύει είναι όσο μεγαλύτερο τόσο το καλύτερο , να πιάσουν τόπο και τα λεφτά μας.
Εγώ έχω σκάσει σχεδόν 2Κ για αυτές τις πορδές https://www.elac.com/product/bs-312/
ξέρεις τι ηχειάρες αγόραζα με αυτά τα λεφτά?
Να τις βγάζω και φώτο να καμαρώνω κιόλας!!!
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
Έχει γεμίσει καρικατούρες το διαδίκτυο.
Έχει υπόψη του ο τύπος τα subwoofer ή όχι;

Έχει υπόψη ηχεία όπως αυτό
https://www.adam-audio.com/en/s-series/s2v/
Που είναι near field κατεβαίνει στα 35Hz και δίνει 120db spl?

Αλλά αρκεί να κοιτάξει κανείς τον χώρο του και τα ηχεία του για να βγάλει συμπεράσματα....

+1000
αλλά αμερικάνος δεν ειναι; τι περιμενεις... :flipout:
 

nikos251

Inactive User
6 January 2017
200
Sonorus τα Elac που παρεμπιπτόντως ειναι πανεμορφα τα εχεις συνδυασει με sub η στον χωρο που τα εχεις σε καλυπτουν ως εχουν?
 

nikos251

Inactive User
6 January 2017
200
Παντως απο οτι καταλαβα καλο θα ηταν πριν αγορασεις ηχεια να ερθει να δει καποιος που το κατεχει το αντικειμενο τον χωρο σου και τις ιδιαιτεροτητες του και να σε κατατοπισει γιατι δυστυχως καποιος που δεν εχει γνωσεις στο θεμα η εχει ελλιπης γνωσεις(ημιμαθεια χειροτερη απο την αμαθεια)ειναι λιγο δυσκολο να παρει τις σωστες αποφασεις.
Δεν ξερω αν υπαρχουν στον χωρο τετοιοι επαγγελματιες και κατα ποσον ειναι αξιοπιστοι αλλα σιγουρα εστω και αν πληρωνες για τις συμβουλες τους σιγουρα θα εκανες αποσβεση,προτιμοτερο απο το κανεις μια λαθος επιλογη καποιων χιλιαδων ευρω.
Στο φορουμ ειμαι σιγουρος οτι υπαρχουν παιδια με πολλες γνωσεις που μπορουν να σου δωσουν μια αρχικη κατευθυνση και να σε σωσουν απο βιντεακια οπως αυτο που ποσταρα αλλα πιστευω οτι καλυτερη λυση θα ηταν αυτη που προανεφερα.
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Αν πρόκειται για απλή τοποθέτηση ηχείων σε οικιακό χώρο χωρίς ή με μικρό επεμβάσεις δεν νομίζω ότι είναι απαραίτητο.
Ο σεβασμός των γενικών κανόνων αρκεί.

Αν πάλι υπάρχει πρόθεση σοβαρών επεμβάσεων ηχητικής περιποίησης του χώρου τότε μια μέτρηση από κάποιο ειδικό και στην συνέχεια η προσομοίωση σε ειδικό πρόγραμμα χρειάζεται και είναι ένα μικρό επιπλέον κόστος που εγγυάται σωστό αποτέλεσμα.
Προσοχή όμως γιατί και σε αυτόν τον "χώρο" όπως παντού κυκλοφορούν διάφοροι "ερασιτέχνες" που πλασάρονται σαν ειδικοί με αμφιβόλου ποιότητας αποτελέσματα.
 

nikos251

Inactive User
6 January 2017
200
Θα συμφωνησω,δυστυχως σε ολους τους επαγγελαμτικους κλαδους υπαρχουν ερασιτεχνες που το παιζουν ειδικοι,οποτε καλο ειναι να εχουμε και εμεις λιγο το νου μας ρωτωντας τους καταλληλους ανθρωπους και διασταυρωνοντας αποψεις,σε αυτο μπορει να βοηθησει και το φορουμ πολυ,πιστευω με λιγο ψαξιμο μπορουμε να εχουμε ενα καλο αποτελεσμα γλυτωνωντας ταυτοχρονα αρκετα χρηματα που με πολυ κοπο βγαζουμε οι περισσοτεροι.
 

T_N_T

Senior Member
24 April 2011
471
Πειραιάς
Καλησπέρα, να κάνω μια γρήγορη ερώτηση για να μην ανοίγω νέο θέμα μόνο γι αυτό.

Μετά από μετακόμιση, έχω 2 επιλογές για ακρόαση μουσικής. Η μια κλασσικά περιορίζεται στον υπολογιστή και η άλλη δεν μου δίνει με τπτ ισόπλευρο τρίγωνο και πάμε σε απόσταση ηχείων 2 μέτρα το ένα από το άλλο και η ακρόαση θα γίνεται στα 3,20μ.

Έχει νόημα να μπω στην διαδικασία να ψάχνομαι για κάτι τέτοιο ή να μείνω στην πρώτη επιλογή του υπολογιστή?
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,089
Αθήνα, Ηλιούπολη
Δεν είναι εντελώς απαραίτητο να είναι ισόπλευρο το τρίγωμο.
Εξίσου καλά αποτελέσματα έχουμε και με ισοσκελές.

Οι αποστάσεις ηχείων-θέσης ακρόασης που αναφέρεις είναι κατ' αρχήν λογικές και μάλλον δεν θα έχεις πρόβλημα. Εξαρτάται βέβαια και από τον τύπο των ηχείων, τη διασπορά στις μεσαίες και υψηλές συχνότητες κλπ. Πιο σημαντικό είναι να τηρηθούν οι αποστάσεις από τον πίσω και πλάγιους τοίχους.

Ποιά ηχεία έχεις;
 

T_N_T

Senior Member
24 April 2011
471
Πειραιάς
Σ ευχαριστώ για την απάντηση.

Προς το παρόν δεν έχω τπτ....ότι είχα στο προηγούμενο σπίτι τα έχω δώσει. Θα ξεκινήσω από το μηδέν, αλλά λόγω αισθητικής χώρου γτ τα ηχεία θα μπουν δεξιά κ αριστερά της τηλεόρασης στο σαλόνι, πάνω σε έπιπλο, οπότε θα έχω γκρίνιες αν είναι γκουμούτσες, σκεφτόμουν 2 με 5αρι γούφερ και να προσθέσω για τα χαμηλά ένα sub.

Πλάγιους τοίχους δεν έχω, αλλά δεν μπορώ να αφήσω μεγάλη απόσταση από τον πίσω, οπότε κοιτάω ηχείο με μπροστινό reflex