QLED 55 Ερώτηση

user100

New member
25 January 2019
19
Καλησπέρα,
Ενδιαφέρομαι να αγοράσω τη Samsung QE55Q6FNAT. Διαβάζοντας όμως σε άλλα φόρουμ κάποια προβλήματα είμαι ιδιαίτερα σκεπτικός. Πιο συγκεκριμένα διάβασα πως σε αρκετούς εμφανίζεται έναςενοχλητικός ήχος (clicking noise) στο πίσω μέρος της TV ο οποίος επαναλαμβάνεται ανά κάποια δευτερόλεπτα. Επίσης είδα πως αρκετοί παραπονιόνταν για τη φωτεινότητα της TV όταν εμφανίζονταν υπότιτλοι σε ταινίες.

Το ερώτημά μου είναι μήπως η σειρά αυτή είναι ελαττωματική ή απλά οι προαναφερθέντες έτυχαν σε ελαττωματικές τηλεοράσεις;
Ευχαριστώ
 

boymanos

Senior Member
23 February 2012
510
Καλησπέρα,
Ενδιαφέρομαι να αγοράσω τη Samsung QE55Q6FNAT. Διαβάζοντας όμως σε άλλα φόρουμ κάποια προβλήματα είμαι ιδιαίτερα σκεπτικός. Πιο συγκεκριμένα διάβασα πως σε αρκετούς εμφανίζεται έναςενοχλητικός ήχος (clicking noise) στο πίσω μέρος της TV ο οποίος επαναλαμβάνεται ανά κάποια δευτερόλεπτα. Επίσης είδα πως αρκετοί παραπονιόνταν για τη φωτεινότητα της TV όταν εμφανίζονταν υπότιτλοι σε ταινίες.

Το ερώτημά μου είναι μήπως η σειρά αυτή είναι ελαττωματική ή απλά οι προαναφερθέντες έτυχαν σε ελαττωματικές τηλεοράσεις;
Ευχαριστώ

οι υποτιτλοι εχουν διορθωθει με το καινουργιο fimware του απριλιου. αν εχεις την οικονομικη δυνατοτητα, και θελεις οπωσδηποτε samsung, πηγαινε στην Q7FN.
 

user100

New member
25 January 2019
19
Απάντηση: Re: QLED 55 Ερώτηση

Ευχαριστώ για την απάντηση,
Δεν είναι μονόδρομος η samsung απλά σε αυτό το budget που έχω θέσει με καλύπτει απόλυτα η συγκεκριμένη. Αν εξαιρέσουμε το DTS είναι 100Hz, va panel, σχετικά καλή σε digea και ο,τι πρέπει για ps4. Δε βρίσκω εναλλακτική σε αυτή την τιμή, εκτός και αν κάνω λάθος ευπρόσδεκτη κάθε αντιπρόταση.
Σχετικά με το ζήτημα του ήχου που λένε πολλοί πως ακούνε γνωρίζεις κάτι;
 

papasouzakias

Moderator
Staff member
13 May 2009
4,523
Το φαινόμενο με την αυξομείωση της φωτεινότητας της οθόνης ανάλογα τις σκηνές και την εμφάνιση των υποτίτλων υπάρχει ακόμα και στις νέες σειρές της Samsung. Κατά καιρούς υπάρχουν αναφορές ότι θα βγει νέο firmware το οποίο θα το διορθώνει αλλά ακόμα δεν έχει λυθεί. Για το φαινόμενο με τον ήχο το έχω διαβάσει σε αναφορές στο insomnia.
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
Για να είμαστε δίκαιοι είναι μια γενική παρενέργεια του local dimming άσχετα από τον κατασκευαστή. Άλλες φορές είναι περισσότερο και άλλες λιγότερο εμφανές
 

user100

New member
25 January 2019
19
Επομένως το θέμα με τη φωτεινότητα των υπότιτλων δεν έχει επιδιορθωθεί. Άρα απ' όσο καταλαβαίνω για θέαση σειρών σε netflix κλπ με υπότιτλους καθίσταται απαγορευτική.