Συμβόλαιο από καρτοκινητό

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

fotis246

AVClub Addicted Member
26 October 2012
2,050
Καλησπέρα σας,

τις προηγούμενες ημέρες εκπρόσωπος του τηλεφωνικού τμήματος μάρκετινγκ της COSMOTE πούλησε 18μηνο συμβόλαιο για κινητό τηλέφωνο στον παππού μου, χωρίς να τον ενημερώσει πλήρως σχετικά με το νέο διαμορφωμένο πάγιο (ενημέρωσε για 12.80 ευρώ χωρίς να κάνει σαφές ότι δεν ήταν τελική τιμή, δηλαδή έλειπαν ΦΠΑ και τέλη επικοινωνίας από την προαναφερθείσα τιμή, η τελική τιμή είναι κοντά στα 16 ευρώ).

Τι ισχύει ακριβώς για νέα συμβόλαια κινητών COSMOTE; Υπάρχει δικαίωμα υπαναχώρησης μέχρι κάποιο συγκεκριμένο διάστημα από την ενεργοποίηση του πακέτου; Πήραμε τηλέφωνο στο τμήμα διακοπών αλλά ήθελαν τέλος διακοπής 53 ευρώ για ένα συμβόλαιο που μόλις τρεις ημέρες πριν ενεργοποιήθηκε

Δεν είναι τόσο το οικονομικό, όσο το ηθικό της υπόθεσης και της παραπλάνησης της τρίτης ηλικίας μέσω μη-επισήμανσης σημαντικών πληροφοριών και της έμμεσης τρομοκρατίας (του είπε ότι σύντομα η κάρτα θα πάει στα 15 ευρώ από 12 που είναι τώρα). Υπάρχει κάποιος διαφορετικός τρόπος πλην του Συνήγορου του Πολίτη, που μπορώ να κινηθώ σχετικά;

Ευχαριστώ εκ' των προτέρων.
 

k.m.

Supreme Member
20 November 2007
3,316
Νέο Ηράκλειο
όλα τα συμβόλαια έχουν υπαναχώρηση για τηλεφωνική πώληση. Σου έχουν στείλει το νέο συμβόλαιο ? τι λέει μέσα ?

"∆ικαίωμα Υπαναχώρησης: Σε περίπτωση που η παρούσα Σύμβαση συνάπτεται εκτός εμπορικού καταστήματος ή από απόσταση, ο Πελάτης έχει το δικαίωμα να υπαναχωρήσει εντός 14 (δεκατεσσάρων) ημερολογιακών ημερών από την κατάρτισή της. "

αυτό το βρήκα εδώ που είναι για σταθερό ΟΤΕ.

https://www.cosmote.gr/pdf/fixed/residential/AITISI_COSMOTE_Home_DP_24_M_24m_2014_08.pdf
 

k.m.

Supreme Member
20 November 2007
3,316
Νέο Ηράκλειο
Στην ΕΕΤΤ το βρήκα και στο τμήμα της φορητόττας. Δεν λέει για ανανεώσεις εκεί (ή δεν το βρήκα)

https://www.eett.gr/opencms/opencms/admin/News_new/news_0837.html

Σύμφωνα με τις νέες ρυθμίσεις, ο συνδρομητής σε περίπτωση που έχει συνάψει σύμβαση είτε από απόσταση (τηλεφωνικά, μέσω Διαδικτύου ή fax), είτε εκτός καταστήματος (π.χ. μέσω αντιπροσώπου της εταιρίας στον χώρο του συνδρομητή), έχει δικαίωμα να υπαναχωρήσει αζημίως και χωρίς εξηγήσεις. Συνεπώς, έχει τη δυνατότητα να ακυρώσει την αίτηση φορητότητας αριθμού που έχει υποβάλει. Οι παραπάνω δυνατότητες ισχύουν για διάστημα 14 ημερολογιακών ημερών από τη σύναψη της σύμβασης.
 

fotis246

AVClub Addicted Member
26 October 2012
2,050
Τους το ανέφερα ακριβώς αυτό και μου επιβεβαίωσαν ότι ισχύει για περιπτώσεις σταθερού τηλεφώνου (διάστημα 14 ημερολογιακών ημερών).

Για κινητό τηλέφωνο και μετατροπή του από κάρτα σε συμβόλαιο ορισμένης διάρκειας, μου ανέφεραν ότι πρέπει να πληρωθεί penalty επαναφοράς κοντά στα 53 ευρώ.

.....

Ασχολίαστη γενικότερα η πολιτική της COSMOTE αλλά και των υπολοίπων πάνω σε αυτό το θέμα, καθώς εκμεταλλεύονται ανθρώπους και λέγοντας τους ψέματα και αποκρύπτοντας του μέρη της αλήθειας.
 

fotis246

AVClub Addicted Member
26 October 2012
2,050
Αυτό σκέφτομαι μαζί με μια αναφορά στο Συνήγορο του Πολίτη και αναμένω νεότερα.

Στάλθηκε από το Redmi 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

papasouzakias

Moderator
Staff member
13 May 2009
4,523
Σε γνωστό μου συνταξιούχο πούλησαν μέσω τηλεφώνου πρόγραμμα κινητής Cosmote One 60 ευρώ το μήνα. Μόνο για κινητό. Γνωρίζετε πως μπορούμε να το αλλάξουμε ώστε να πληρώνει λιγότερα;
 

k.m.

Supreme Member
20 November 2007
3,316
Νέο Ηράκλειο
To one είναι 1-5 κινητά και 1-2 σταθερά.

https://www.cosmote.gr/cs/cosmote/gr/one.html

οπότε του "έδεσαν" κινητό και σταθερό.

Ποιο από όλα τα προγράμματα και παροχές για τα 60 ?

Το συμβόλαιο τι λέει για σπάσιμο συμβολαίου ?

Διάβασε αυτό μια για διευκρινήσεις. Μπορεί να έχει κάτι (δεν προλαβα να το διαβάσω)

https://www.cosmote.gr/mobile/cosmo...SMOTE_One55ec95aa-14b7-406e-82d8-3f34c163cd36
 

papasouzakias

Moderator
Staff member
13 May 2009
4,523
Και όμως πληρώνει ξεχωριστά για σταθερό 30 ευρώ το μήνα. Επειδή δεν μπορεί να μετακινηθεί πήγα στη Cosmote και πλήρωσα 90 ευρώ. Μου είπαν πως το κινητό έχει ισχύ για ένα χρόνο ακόμη και αν θέλω να το μετατρέψω σε καρτοκινητό πρέπει να πληρωθεί πρόστιμο 150 ευρώ. Το σταθερό είναι εκτός συμβολαίου και μπορεί να διακοπεί χωρίς πρόστιμο. Φαίνεται κάποιος του πούλησε τηλεφωνικά πανάκριβο συμβόλαιο και τώρα κοιτάμε τι μπορούμε να κάνουμε.