Καλώς ήρθατε στο AVClub.
Σελίδα 4 απο 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 31 έως 40 από 49

Θέμα: Legent HD7

Συντονιστής κατηγορίας
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jan 2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη

Re: Απάντηση: Legent HD7

Τί εννοείς; Επειδή έχουν περάσει 4-5 δέκτες από αυτή την τηλεόραση, δίχως πρόβλημα.
    Παράμετροι ψηφιακής εκπομπής TV και πλήθος καναλιών.
    Κάνε το καλό κι άσε το WiFi της γιαγιάς σου ανοιχτό.

Supreme Member
    Ημερομηνία εγγραφής
    Aug 2006
    Περιοχή
    Athens - Greece

Απάντηση: Legent HD7

Κάπου μπερδεύεται ο δέκτης νομίζοντας πως η τηλεόραση δεν υποστηρίζει 1080 και αλλάζει την ανάλυση.
    Μπορεί να την αλλάζει σε κλείσιμο-άνοιγμα, εσύ ξέρεις καλύτερα που μπορεί να το κάνει.
    Περνώντας το σήμα του δέκτη μέσα σε ένα HDMI splitter το οποίο κρατά ενεργό το HDMI, το πρόβλημα ίσως να λυθεί, αυτό εννοώ.

Junior Member
    Ημερομηνία εγγραφής
    Mar 2014

Καλημέρα. Ο αποκωδικοποιητής LEGENT HD7 μπορεί να κάνει εγγραφή κάποιου καναλιού και ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ να παίζει κάτι από τον σκληρό που έχει στο USB του?
    Ψάχνω αντικαταστάτη του ARIVA που είχε αυτή την ικανότητα......

Συντονιστής κατηγορίας
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jan 2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη

Απάντηση: Legent HD7

Κανένας δέκτης δεν μπορεί να γνωρίζει ποιά ανάλυση υποστηρίζει ή όχι η τηλεόραση. Δεν λαμβάνουν πληροφορίες από αυτές.

Ο δέκτης μου μπορεί να κρατήσει την σωστή ανάλυση μόλις 1 ημέρα ή περίπου 1 εβδομάδα.
    Παράμετροι ψηφιακής εκπομπής TV και πλήθος καναλιών.
    Κάνε το καλό κι άσε το WiFi της γιαγιάς σου ανοιχτό.

Supreme Member
    Ημερομηνία εγγραφής
    Aug 2006
    Περιοχή
    Athens - Greece

Απάντηση: Re: Legent HD7

Για δες και αυτά τα δύο, να δούμε...

Απόσπασμα Αρχική Δημοσίευση από humaxer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με παλιότερα λογισμικά, μερικες φορές γυρνάει. Αλλα με το 17-7-2019 δεν μου εχει γυρισει ποτέ
    Απόσπασμα Αρχική Δημοσίευση από talos_2002 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα τον βάλω σε tv σε άλλη πόλη, να δω πως συμπεριφέρεται.

Senior Member
    Ημερομηνία εγγραφής
    Apr 2017

Κανένας δέκτης δεν μπορεί να γνωρίζει ποιά ανάλυση υποστηρίζει ή όχι η τηλεόραση. Δεν λαμβάνουν πληροφορίες από αυτές.

Ο δέκτης μου μπορεί να κρατήσει την σωστή ανάλυση μόλις 1 ημέρα ή περίπου 1 εβδομάδα.
    δεν εχω εμπειρια σε tv γιατι ειμαι ακομα με μια παλαια led ready hd τηλεοραση 10ετιας ... 2 δεκτες (arivra t265 & t760i) οποια αναλυση βαλω ο δεκτης την δεχεται ασχετα τι και πως θα φανει στην tv...

O edition proton t265 οταν βαλω 1080_50, 1080_60 μου λεει μη υποστηριξη απο την tv και δεν παιρνει αυτη τη ρυθμιση, δεν αφηνει να γινει save ... ενω ο ferguson t265 αφηνει να αλλαξω σε 1080_50 αλλα πλεον σε καποιες δοσεις σβηνει για δευτερα ολη η εικονα ειτε ειμαι στο menu ειτε σε καναλι

Επισης ο edition δεν με αφηνει να αλλαξω τα 10 & 12 bits που υποστηριζει (τουλαχιστον στο menu τα εχει) γιατι λεει οτι δεν υποστηριζονται απο την tv, παρα μονο δεχεται τα 8 ... τελος εχει μια ρυθμιση με τον τιλτο from tv source & παιρνει οτι βρει απο την tv που με την δικη μου, o δεκτης αυτοματα γυριζει στο 720p (που τοσο εχει δυνατοτητα default η ready hd?) ... δηλαδη αν εχω 1080_25 / 1080_30, παντα το αλλαζει στα 720

Tα λεω γιατι δειχνει οτι διαβαζει τι δυνατοτητες εχει η tv ... απο οτι βλεπω δεν το κανουν ολοι, αλλα ο συγκεκριμενος δειχνει οτι μπορει

Senior Member
    Ημερομηνία εγγραφής
    Apr 2017

Re: Legent HD7

Αφού έχεις κι εσύ το ίδιο πρόβλημα σε δέκτη διαφορετικού κατασκευαστή αλλά με ίδιο τσιπ, μάλλον κάτι πάει στραβά στο λογισμικό των τσιπ ALi M3822P.
    εγω εχω ενα αλλο μοντελο κατασκευαστη με ali, και καποιες φορες αλλαζε ... το τελευταιο του λογισμικο (περιπου ιδια χρονολογια με τον hd7) νομιζω εφτιαξε (δεν προσεξα πλεον να αλλαζει στο λιγο διαστημα που τον ειχα επανω, αλλα δεν μπορω να πω σιγουρα γιατι δεν αφησα τον δεκτη επανω πολυ καιρο) επειδη ανοιξαν οι Αλβανοι dvb-t2 και χανει σε ληψη dvb-t2, τον εχω βγαλει απο επανω, γιατι εχω οριακο σημα που δεν το πιανει καλα (σε σχεση με αλλους δεκτες) και θελω να δω τις αλλαγες αυτη την εποχη στα dvb-t2 και τι γινεται με τα καναλια τους ... αν τον αφηνα επανω θα εβρισκα τι φταιει ... οποτε αν με το επομενο λογισμικο φτιαξουν το dvb-t2 σε ληψη θα τον βαλω επανω ξανα, θα βρω τι φταιει στα chip τους

Junior Member
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2014

Απόσπασμα Αρχική Δημοσίευση από Bill14 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα. Ο αποκωδικοποιητής LEGENT HD7 μπορεί να κάνει εγγραφή κάποιου καναλιού και ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ να παίζει κάτι από τον σκληρό που έχει στο USB του?
    Οχι, αυτο δεν το κανει

Senior Member
    Ημερομηνία εγγραφής
    Apr 2017

Απόσπασμα Αρχική Δημοσίευση από Bill14 Εμφάνιση μηνυμάτων
    αυτο το κανει ο ariva t760i ... ομως βλεπω οτι υπαρχει bug ... δηαλδη αν μπω στο pvr την ωρα που γραφει και exit ... μετα το stop χειροκινητα δεν σταματαει την εγραφη, πρεπει να του κανω on/off ολο τον δεκτη .. επισης λεει ερτ 1 στο info bar και δεν ειναι αυτο, 2o bug ... αλλα κανει αυτο που λες

o λογος που εβαλα το Αλβανικο για δοκιμη στο video ειναι γιατι ειναι dvb-t2 ... εγραφη στο καναλι που θελουμε > την ωρα που γραφει παταμε pvr στο remote (δεν δινει προσβαση απο το menu) > διαλεγουμε τι θελουμε να δουμε

Supreme Member
    Ημερομηνία εγγραφής
    Aug 2006
    Περιοχή
    Athens - Greece

Απόσπασμα Αρχική Δημοσίευση από babis3g Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...δηαλδη αν μπω στο pvr την ωρα που γραφει και exit ... μετα το stop χειροκινητα δεν σταματαει την εγραφη, πρεπει να του κανω on/off ολο τον δεκτη .. επισης λεει ερτ 1 στο info bar και δεν ειναι αυτο
    Το πρόβλημα του είναι πως μετά το EXIT δεν σε πάει στο κανάλι που ήσουν, αλλά σε πετάει στο πρώτο της λίστας.
    Αν γράφεις ΕΡΤ1 και πας PVR και μετά EXIT, τότε δουλεύει το STOP ?

Σελίδα 4 απο 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίαΤελευταία

Πληροφορίες Θέματος

Users Browsing this Thread

Αυτή τη στιγμή διαβάζουν την κατηγορία 1 χρήστες. (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Bookmarks

Κανόνες καταχώρησης